8.2.2019:
V jihlavské nemocnici pracuje odborník na akupunkturu; tradičními metodami chce Petr Vylam pomáhat pacientům v regionu
Doktor Petr Vylam z jihlavské nemocnice je odborníkem na akupunkturu a do budoucna plánuje nabízet své služby také pacientům na Vysočině jako doplněk tradiční léčby. Své znalosti a odbornost v tomto oboru odjel v září loňského roku prohloubit přímo do Číny do Nemocnice tradiční čínské medicíny ve Wuhanu. V průběhu tříměsíčního pobytu si osvojil základní principy Zhenjiu, účastnil se léčebných postupů na jednotlivých odděleních nemocnice, a kromě různých typů aplikované akupunktury, přihlížel také operacím štítné žlázy.

„Tradiční čínská medicína pojem akupunktura vůbec nezná, v Číně se používá výraz Zhenjiu, složený ze znaků - jehla a oheň,“ vysvětluje doktor Petr Vylam.
Nemocnice tradiční čínské medicíny ve Wuhanu sídlí v několika budovách a pacienti se zde dostanou jak k běžně známým diagnostickým vyšetřením západního směru, tak i tradičním postupům čínské medicíny se zapojením akupunktury, léčivých bylin, masáží nebo cvičení. „Akupunktura je vždy součástí jakékoliv léčby a věří ji pacienti i lékaři. Nejčastěji se aplikuje na stavy po mozkových příhodách, různá nervová postižení, bolesti zad a velkých kloubů, ale i na léčbu obezity nebo bolesti břicha a doplňuje rovněž léčbu onkologických onemocnění,“ doplnil Petr Vylam a pokračuje: „Je zcela běžné, že lékař aplikuje 30 až 50 jehliček u jednoho pacienta, často s aplikací elektrického proudu. Velmi mě zaujalo také používání moxy, což je velká cigareta ze sušeného pelyňku, která intenzivně voní a zapálená se přikládá na bolavé místo pomocí speciálního dřevěného držáku.“
Poznatky ze studijní cesty v Číně chce nyní Petr Vylam využít při své práci v jihlavské nemocnici. „Rád bych po dohodě s vedením nemocnice a kraje nabízel akupunkturu jako doplňkovou léčbu zejména u pacientů s bolestmi páteře, kloubů nebo chronickými bolestmi a podpořil stávající terapii u chronických onemocnění. Jednalo by se o placenou službu nehrazenou z veřejného pojištění. V nabídce jihlavské nemocnice by se mohla akupunktura objevit už letos v létě,“ nastínil plány do budoucna doktor Vylam. Cestu Petra Vylama do Číny podpořil Kraj Vysočina částkou 20 tisíc korun. Poznatky, zážitky a dojmy Petra Vylama z pracovní stáže ve Wuhanu můžete nalézt na webu cinskelisty.cz
Další zprávy:
- Vydáno v neděli 17.2.2019 :
Do třebíčského muzea za bohatou stodvacetiletou historií
Nevíte, co s odpolednem?
Přijďte do Muzea Vysočiny Třebíč na program pro rodiny s dětmi Do muzea za…
Do muzea za… (vybraným exponátem) je tradiční cyklus pro rodiny s dětmi, který se snaží přiblížit zajímavé předměty/postavy spojené s muzeem dětskému návštěvníkovi. „Chceme, aby rodiče, prarodiče či další příbuzní na programu spolupracovali se svými dětmi, aby byli aktivní součástí programu. Společné zážitky pak vedou k větší motivaci a prožitku akce.
- Vydáno v neděli 17.2.2019 :
Amatérská fototvorba přilákala řadu lidí na vernisáž do pelhřimovského divadla L. Lipského
Už počtvrté se sešli příznivci amatérské fotografické tvorby v pelhřimovském Divadle L. Lipského na klubovém večeru, jehož součástí byla vernisáž výstavy fotografií a výborná živá hudba kapely Jazz Pilgrim.
- Vydáno v neděli 17.2.2019 :
Horácko a Podhorácko se představuje za hranicemi kraje, dobývá Prahu
V sobotu 9. února 2019 se v prostorách Národopisného muzea v Praze – Musaionu představilo Horácko a Podhorácko v rámci kulturní akce Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska. Akce pro veřejnost se kromě zástupců Regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu Vysočiny Třebíč zúčastnila také delegace Ministerstva kultury ČR, které tuto akci s cílem zviditelnit folklorní oblasti a tradice naší země již dlouhodobě finančně podporuje. Vzhledem k aktuálnímu ročnímu období byla prezentace zaměřena na masopustní obchůzky a s nimi spojené obyčeje.
- Vydáno v neděli 17.2.2019 :
Konec února bude na VŠPJ věnován cestovnímu ruchu
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě (VŠPJ) se v letošním roce opět připojuje k celostátní akci, kterou každoročně organizuje Asociace průvodců ČR u příležitosti Mezinárodního dne průvodců v řadě měst České republiky. Na sobotu 23. února zvou Vysoká škola polytechnická Jihlava s Turistickým informačním centrem Jihlava širokou veřejnost na bezplatné komentované prohlídky historického centra města Jihlavy.
- Vydáno v sobotu 16.2.2019 :
Filmový klub v Jihlavě uvede celovečerní dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 18. února dokument s titulem Koudelka fotografuje Svatou zemi. Začátek projekce česko-německého snímku z roku 2015 je v 19.30 hodin. Celovečerní časosběrný film Gilada Barama je jedinečnou výpovědí o Koudelkově samotářském tvůrčím přístupu a nabízí intimní pohled na jednoho z největších mistrů fotografie při práci v „ateliéru pod širým nebem“.
- Vydáno v sobotu 16.2.2019 :
Přednáška Společenský život hmyzu v muzeu v Humpolci
Přednáška na téma Společenský život hmyzu v podání RNDr. Kláry Bezděčkové, Ph.D. se bude konat ve čtvrtek 21. února od 17 hodin ve výstavním sále Muzea Dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.
- Vydáno v sobotu 16.2.2019 :
Vyšla kniha Víra, zbožnost, mecenát - Páni z Ronova a Přibyslavi a církev ve středověku
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve své edici Historie vydala knihu Tomáše Somera Víra, zbožnost, mecenát - Páni z Ronova a Přibyslavi a církev ve středověku. Autor, odborný asistent katedry historie Filozofické fakulty UP, se narodil v roce 1984 v Havlíčkově Brodě, žil v Chotěboři a na tamějším gymnáziu maturoval.
- Vydáno v sobotu 16.2.2019 :
Jana Bojanovská provede zájemce výstavou Františka Mořice Nágla v jihlavské galerii
Komentovaná prohlídka výstavy František Mořic Nágl (1889—1944) instalované v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě se bude konat ve čtvrtek 21. února v 17 hodin. Expozicí zájemce provede její kurátorka Mgr. Jana Bojanovská.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
V poslední době se šíří výhrůžné e-maily, policie občany nabádá, aby nic neplatili
Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích. Mail je většinou psaný ne zcela dobrou češtinou. Pisatel sděluje příjemci, že přes webovou kameru notebooku získal choulostivé a citlivé informace. Následuje výhrůžka zveřejnění informací o uživateli a instrukce k uhrazení částky 250 euro v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin (v této konkrétní vlně). U loňských případů se jednalo o částky v dolarech.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
V Národním domě v Třebíči vystoupí Lenka Slabá s rodinnou kapelou
Druhým koncertem letošního Hudebního salónu v Třebíči je vystoupení české folkové zpěvačky Lenky Slabé se skupinou dne 20. února v Národním domě. Začátek koncertu je v 19 hodin.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Valentýnské odpoledne s čokoládou v Pelhřimově lákalo malé i velké
Čokoládová hodina, tradiční akce o. s. Hodiny H, měla tentokrát podtitul „Čokoládový úlet kolem světa” a konala se v prostorách Hotelové školy v Pelhřimově na svátek sv. Valentýna, tedy 14. února.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak
V Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku vykolejil v pátek 15. února krátce po šesté hodině ráno u přejezdu v Masarykově ulici na úzkokolejce vlak.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Kriminalisté objasnili sérii vloupání do chat na Pelhřimovsku
Pelhřimovští kriminalisté na základě intenzivního prověřování objasnili osm případů vloupání do rekreačních objektů, ke kterým došlo od srpna loňského roku do poloviny letošního ledna. Pachatele podezřelého z této trestné činnosti kriminalisté zadrželi a policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. Svým jednáním způsobil škodu kolem třiceti tisíc korun. Třiačtyřicetiletý recidivista byl obviněn ze spáchání tří trestných činů. Nyní mu za tuto majetkovou trestnou činnost hrozí až tři roky vězení.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Nemocnice v Třebíči má nový přístroj na rozbíjení ledvinových kamenů
Nemocnice v Třebíči získala od Nadace ČEZ nadační příspěvek ve výši jednoho milionu korun na pořízení kombinovaného litotriptoru. Jedná se o přístroj, který slouží k drcení ledvinových kamenů, a to s využitím ultrazvukového vlnění a přerušovanými rázovými vlny. Díky tomuto přístroji lze lépe a rychleji drtit velké ledvinové kameny. Celkové náklady na pořízení přístroje činily 1 188 712 korun.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Masopustní veselice v Okříškách již v sobotu 23. února
Masopustní průvod projde městysem Okříšky v sobotu 23. února. Masky se sejdou na zámeckém nádvoří a odtud vyrazí do Staré osady, na Skalku a následně přes Kopeček na Tržiště. Postupně tak projdou všemi ulicemi.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Vysočinská záchranka má nové vozidlo pro mimořádné události a velké nehody
Speciálně upravený FORD Ranger využívá od začátku roku Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina.
- Vydáno v pátek 15.2.2019 :
Přednáška o tmě jako ohroženém druhu v muzeu v Jihlavě
Přednáška Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR s názvem Tma jako ohrožený druh aneb O Světelném znečištění se bude konat v jihlavském muzejním Malovaném sále ve čtvrtek 21. února od 17 hodin.
- Vydáno ve čtvrtek 14.2.2019 :
Slavnostní otevření expozice Děti Antonína Kaliny v Zadní synagoze v Třebíči
V roce 2012 ocenil Izraelský památník obětí holocaustu Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy Antonína Kalinu z Třebíče za záchranu tisícovky dětí v koncentračním táboře Buchenwald.
- Vydáno ve čtvrtek 14.2.2019 :
Malí včelaři z Bobrové potěšili na svatého Valentýna dárce krve v nemocnici v Novém Městě na Moravě
Včelaři ze Základní školy Bobrová, kteří si říkají Žihadla, na svatého Valentýna navštívili transfúzní oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Poděkovali dárcům krve a předali jim drobnosti vyrobené ze včelích produktů.
- Vydáno ve čtvrtek 14.2.2019 :
Výstava ve Světlé nad Sázavou přibližuje svatby v proměnách času
Výstava s titulem Svatba aneb Jak šel čas instalovaná v galerii Na Půdě ve Světlé nad Sázavou nabízí k vidění historické svatební šaty a vše kolem nich.