Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8434 dnů

Dnes je čtvrtek 14. listopad
(1. listopad církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 14. 11.:
Středa po neděli páté přebývající po Zjevení Páně Sv. Josafata, biskupa a mučedníka
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 1. 11. (14. 11.):
 • 30.6.2019:
  Na vysočinských památkách bude o prázdninách znít hudba
  Léto na vysočinských památkách nabídne bohatý kulturní program, kterému vévodí koncerty rozmanitých hudebních žánrů.
  Na zámky Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou i do Telče se po roce vrátí hudební festivaly. Řádit tu bude i Strašidlo cantervillské v divadelní komedii pod širou oblohou. Interiéry náměšťského zámku se stanou kulisou pro divadelní adaptaci slavné pohádky Panna a netvor. Hrad Lipnice láká na noční prohlídky, které představí zajímavé momenty zdejší historie, i multižánrové koncerty. Prázdniny tradičně vyvrcholí poslední srpnový víkend Hradozámeckou nocí.

  Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
  Jaroměřický zámek v srpnu ovládne hudba. V sobotu 3. 8. se zámecká zahrada stane místem slavnostního zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Na zahajovací galakoncert přijaly pozvání dvě skvělé pěvkyně, řecká sopranistka Emilie Diakopoulou a italská sopranistka Sara Cortolezzis, které doprovodí Moravská filharmonie Olomouc pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského. V sobotu 10. 8. zde zahrají Beatles Symphonic, dvojnásobní vítězové Světového Beatlefestu. V sále předků zazní v úterý 13. 8. hudba barokního skladatele Františka Antonína Míči, který působil ve službách hraběte Questenberga. Jeho díla nastudoval Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka. Na své si také přijdou fanoušci zpěvačky Ewy Farne, kterou v zámecké zahradě 15. 8. doprovodí Moravská filharmonie Olomouc v čele s Janem Kučerou. Hudební festival zakončí 17. 8. představení nazvané Velký romantik, které bude poctou tvorbě Petra Iljiče Čajkovského a nabídne výběr árií, orchestrálních a baletních čísel z děl Evžen Oněgin, Piková dáma, Spící krasavice, Labutí jezero a Louskáček.

  Hrad Lipnice
  Do historie hradu Lipnice se návštěvníci ponoří během červencových a srpnových nočních prohlídek (4. – 6. 7, 12. a 13. 7., 2., 3., 9. a 10. 8.). „Vystupují zde jednotliví majitelé panství, vojáci, žoldnéři, děvečky, kat, pacholci i kavalíři. Není nouze o místní pověsti, strašidla a přijde i Jaroslav Hašek“, popisuje kastelán Marek Hanzlík a doplňuje: „Během večera probíhá soutěž a rozdávají se stříbrňáky. Kdo jich bude mít nejvíce, je pak pasován na rytíře.“ Prohlídky začínají ve 20:00 a v 22:30 a trvají přibližně 90 minut. Volné prohlídky hradu zpestří ve dnech 6. až 8. 8. scénka Pacholci. Skupina historického šermu Buhurt vystoupí v prostorách Trčkovského paláce vždy od 11:30, 13:30 a 15:30 hodin. V rámci doprovodného programu návštěvníci mohou ochutnat staročeské placky a prohlédnout si zbraně a mučicí nástroje. Na hradě bude znít i hudba. V neděli 14. 7. zahraje od 15:00 hodiny v hradní kapli soubor Ars Camerata, který se věnuje interpretaci historické a lidové hudby. Duchovní historická hudba souboru Ludus Musicus bude znít v trčkovské kapli Thurnovského paláce 11. 8. od 14:00 hodin. Na obnovu a záchranu kostela sv. Jiří v Řečici můžete přispět návštěvou benefičního koncertu Když harfa zpívá 4. 8. „Sopranistka Miroslava Časarová a harfenistka Antónia Petráková vás provedou nejrůznějšími hudebními obdobími. Zazní hudba starých mistrů, krásné písně, árie z českých i světových oper, muzikálů, ale i například španělské rytmy“, upřesňuje kastelán Marek Hanzlík. Koncert proběhne v novém sále 2. patra Thurnovského paláce od 18:00 hodin. Koncert skupiny Coventina ze Světlé nad Sázavou představí 17. 8. irské, skotské a keltské písně. Bohatý prázdninový program doplní i divadelní představení s názvem Don Juan na cestách v neděli 7. 8.

  Zámek Náměšť nad Oslavou
  Prázdniny na náměšťském zámku zahájí v sobotu 6. 7. komedie na námět povídky Oscara Wildea Strašislo cantervillské. Na zámeckém nádvoří se v hlavních rolích představí Martin Zounar, Bára Štěpánová a Martin Pošta. Od konce července do 3. srpna zámek hostí již 34. ročník letního multižánrového kulturního festivalu Folkové prázdniny. „Tradiční letní festival, který si za dobu svého trvání vydobyl pevné místo v kalendáři významných evropských kulturních akcí tohoto druhu, opět nabídne kromě koncertů i divadla, tvůrčí dílny, noční koncerty a mnoho dalšího“, říká kastelán Marek Buš. Na programu jsou i oblíbené večerní prohlídky. Interiéry zámku se 16. a 17. srpna stanou kulisou pro divadelní adaptaci slavné pohádky Panna a netvor. Začátky jednotlivých prohlídek v pátek i v sobotu jsou od 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 a 22.00 hodin.

  Zámek Telč
  Přestože se telčský zámek připravuje na zahájení rozsáhlé obnovy areálu na konci tohoto roku, návštěvníci nepřijdou o své oblíbené letní kulturní akce. Během prvního červencového víkendu, 5. – 7. 7., se zámecké nádvoří promění v tržiště. Najdete zde řemeslné výrobky, dobroty od lokálních výrobců i tvořivé dílničky pro děti. Milovníky divadla pobaví 11. 7. nesmrtelná komedie Oscara Wildea Strašidlo cantervillské. Chybět nebude ani festival prázdniny v Telči od 26. 7. do 11. 8. Hlavní koncerty probíhají na nádvoří zámku a začínají v 19:30 hod. „Vystoupí zde například Ondřej Havelka a Melody Makers (26. 7.), Aneta Langerová (28. 7.), Lenka Filipová (30. 7.), Spirituál kvintet (7. 8.), Vlasta Redl (11. 8.) a řada dalších skvělých hudebníků“, vyjmenovává kastelán Bohumil Norek.

  Prázdniny tradičně zakončí poslední srpnový víkend Hradozámecká noc (31. 8.), do níž se zapojí zámek v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční hrané prohlídky s Divadelní a kaskadérskou společností Štvanci.
  - zprav -
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  Český rozhlas bude opět rozdávat radost; startuje 4. ročník Ježíškových vnoučat
  Ve středu 13. listopadu 2019 odstartoval 4. ročník Ježíškových vnoučat. Na internetové stránce Ježíškova vnoučata je volně přístupná databáze dárků, která aktuálně zahrnuje sedm tisíc přání z více než osmi set čtyřiceti domovů pro seniory a dalších pečovatelských zařízení z celé České republiky.
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  Neznámý lupič sebral z rekreační chalupy ve Vrtěšicích nářadí, škoda je přes deset tisíc korun
  Do rekreační chalupy v obci Vrtěšice u Golčova Jeníkova se někdy od konce října vloupal neznámý lupič. Poškodil plot a násilím vnikl dovnitř domu, ve kterém sebral nářadí.
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  Cvičení složek integrovaného záchranného systému zaměřeno na pátrání po pohřešovaných osobách v členitém prostoru
  Minulý týden proběhlo na Pelhřimovsku taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému se zaměřením na pátrání po pohřešovaných osobách v členitém prostoru. Účelem bylo procvičení řízení a koordinace složek, a to zejména za využití vyspělých technologií, policejních psovodů se svými čtyřnohými parťáky, ale také psovodů IZS se psy atestovanými pro vyhledávání pohřešovaných osob v terénu. Křemešnická vrchovina se tak stala svědkem výborné spolupráce a souhry jednotlivých složek, před kterými neukryla ani jednu pohřešovanou osobu z celkového počtu patnácti.
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  Meteorologové varují na Vysočině a v Čechách před sněžením a tvorbou náledí
  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před sněžením a tvorbou náledí. Výstraha před sněžením navazuje na předešlé varování. Sníh by měl padat až do středečních 23 hodin na Vysočině v polohách nad 400 metrů, dále pak v části Jihočeského, Pardubického, Libereckého a Královéhradeckého kraje. Napadnout by mohlo až 10 centimetrů nového sněhu, v noci a ve čtvrtek ráno bude hrozit tvorba náledí.
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  Pelhřimovské turistické informační centrum je na Vysočině nejoblíbenější
  Pelhřimovské „íčko“ získalo díky hlasování veřejnosti titul Oblíbené informační centrum roku 2019 v Kraji Vysočina. Cenu za první místo v anketě, kterou vyhlásila Asociace turistických informačních center (A.T.I.C.) ČR ve spolupráci s vydavatelstvím Kam po Česku, převzali 7. listopadu v rámci společenského večera při Členském fóru A.T.I.C. ČR ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler a vedoucí turistického informačního centra Pelhřimov Jana Výborná.
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  V Cihlářské ulici v Třebíči čeká chodce i řidiče dopravní omezení
  V termínu od čtvrtka 14. do středy 27. listopadu bude úplně uzavřena silnice a chodník v ulici Cihlářská v Třebíči.
 • Vydáno ve středu 13.11.2019 :
  Dětské oddělení novoměstské nemocnice zdobí papírová džungle
  Stěnu čekárny dětské pohotovosti na dětském oddělení novoměstské nemocnice zdobí papírová dekorace. Díky ní se děti na chvíli ocitnou v barevné džungli. Výzdobu pro dětské pacienty vyrobily a také instalovaly Vlaďka Zemanová a Hana Kramárová, zakladatelky společnosti Barevný svět z papíru.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Mladík, který se vloupal v Jihlavě - Heleníně do prodejny si lupu neužil, policisté jej rychle chytili a navíc se pořezal
  V pondělí 11. listopadu byli policisté po čtvrté hodině ráno přivoláni k provozovně v Jihlavě - Heleníně, kde došlo k vloupání, Pachatele, který z místa činu utekl, však přivolané policejní hlídky rychle vypátraly.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Rozsochy na Žďársku získaly titul Nejkrásnější nádraží roku 2019
  Ve 13. ročníku soutěže o Nejkrásnější nádraží České republiky zvítězily Rozsochy na Žďársku v kraji Vysočina. Při slavnostním vyhlášení v Senátu převzaly žezlo od loňského vítěze, kterým byly Blíževedly na Českolipsku. Celkem pořadatelé soutěže napočítali 11457 platných hlasů, z toho pro Rozsochy hlasovalo 2578 lidí.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Silničáři na Vysočině jsou připraveni na první sněhovou nadílku, která může přijít již dnes, v úterý 12. listopadu, večer
  Plánovaně, bez ohledu na aktuální meteorologickou předpověď, která avizuje už dnes v podvečer intenzivnější sněhovou nadílku i na Vysočině, se dnes sešli dispečeři Krajské správy a údržby silnic Vysočiny společně se zástupci Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočiny a kolegy z ředitelství silnic a dálnic.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Kapela Mandrage se chystá na Dlouhej únor; na koncertním turné představí novou desku
  Ještě do letošních Vánoc vydá kapela Mandrage novou desku, na kterou v únoru 2020 naváže koncertní šňůrou po velkých sálech v Praze, Brně, Hradci Králové, Liberci, Českých Budějovicích, Plzni a Ostravě. Názvem turné Dlouhej únor, na které Mandrage vyrazí společně se zpěvákem Sebastianem, kapela připomíná, že příští rok bude rokem přestupným, a chce ho fanouškům co nejvíc zpříjemnit. Vstupenky jsou v předprodeji v síti Ticketstream - https://www.ticketstream.cz/vstupenky/mandrage-dlouhej-unor
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Už od prosince: Vlakem z Havlíčkova Brodu v Jihlavě za 19 minut. Výhody bude mít i Telč
  Nový jízdní řád na železnici, který vstoupí v platnost 15. prosince, přinese cestujícím renesanci spěšných vlaků. Novou nabídku spěšných vlaků, které spojí Havlíčkův Brod, Jihlavu, Třešť, Telč a jihočeská města Dačice a Slavonice, přináší cestujícím Kraj Vysočina ve spolupráci s Českými drahami. Vlaky cestu z Havlíčkova Brodu do Jihlavy urazí za 19 minut.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Havlíčkobrodská galerie chystá výstavu výtvarníka Milana Meda s titulem Krása pohybu
  Výstava MILAN MED – KRÁSA POHYBU bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 15. listopadu v 17 hodin v Galerii výtvarného umění na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Dva muži, kteří v Jihlavě napadli dva jiné muže pěstí a teleskopickým obuškem, jsou podezřelí ze spáchání dvou trestných činů
  Dva opilí muži, ve věku devětatřicet a čtyřicet let z Jihlavska a Karvinska v pátek 20. září po sedmé hodině večer v ulici U Dlouhé stěny v Jihlavě napadli dva mladé muže a fyzicky je napadli.
 • Vydáno v úterý 12.11.2019 :
  Pamětní deska v Hluboké ulici v Jihlavě připomene zločiny gestapa a bolševiků
  V Hluboké ulici vždy nesídlili úředníci magistrátu, dům s číslem popisným osm pamatuje praktiky gestapa i členů Státní bezpečnosti. Od roku 1932 do roku 1960 zde byla věznice, kterou bude připomínat nová pamětní deska. Ta bude odhalena v úterý 19. listopadu a ponese slova: Památce všech obětí, které zde byly vězněny v dobách totalitních režimů.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Rakouské auto s balkánskou posádkou v pondělí odpoledne vyjelo do protisměru u Moravských Budějovic: Čtyři mrtví!
  Mezi Pavlicemi a Moravskou Novou Vsí na Znojemsku, na silnici I/38, se v pondělí 11. listopadu před sedmnáctou hodinou srazila tři osobní auta. Ve voze audi s rakouskou poznávací značkou byli na místě mrtvi tři muži, zřejmě balkánského původu. Z vraku audiny přežila nehodu jen žena, kterou vážně zraněnou hasiči z vraku vystříhali.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Ve Žďáře nad Sázavou hoří sběrný dvůr, lidé by neměli otevírat okna
  Lidé ve žďárské lokalitě Přednádraží a Stalingrad by neměli vycházet ven a otevírat okna. Už několik hodin totiž hoří sběrný dvůr.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Na poli u Dobronína byla nalezena dělostřelecká mina rumunské výroby
  Nálezce objevil v neděli 10. listopadu před polednem na poli u Dobronína na Jihlavsku podezřelý předmět.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Meteorologové varují před mokrým a těžkým sněhem na Vysočině a dále pak v části Čech
  Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování, že během úterý 12. a středy 13. listopadu může na Vysočině a v částech Čech napadnout od středních poloh nad 400 metrů nad mořem 5 až 10 centimetrů mokrého těžkého sněhu. Výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu platí pro Vysočinu od úterní 17. hodiny do středeční šesté hodiny ráno.
 • Vydáno v pondělí 11.11.2019 :
  Vyšetřování případů požárů v Horním Maršově a Humpolci skončilo
  Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili rozsáhlé vyšetřování úmyslně založených požárů autobazaru v Humpolci na okrese Pelhřimov a zámku v Horním Maršově na okrese Trutnov.
Další články vydané ve dnech 30. 10. 2019 - 14. 11. 2019:
3. 11. 2019:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“

21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...