Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8378 dnů

Dnes je středa 18. září
(5. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 18. 9.:
Středa Suchých dnů v září Sv. Josefa z Kupertina, vyznavače
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 5. 9. (18. 9.):
 • 17.8.2019:
  O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září
  Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících. Žádosti o dotace v rámci titulu Hospodaření v lesích 2019 II. bude Kraj Vysočina přijímat od 2. do 30. září 2019. Už nyní mají žadatelé možnost konzultovat obsahy žádostí a připravovat jejich podání na oddělení zemědělství nebo si je prostudovat na webových stránkách Kraje Vysočina.
  „Jde o zopakování dotačního titulu z Fondu Vysočiny s upraveným názvem Hospodaření v lesích 2019 II., v rámci něhož bylo na jaře letošního roku rozděleno mezi 474 žadatelů 26 miliónů korun. Stejně jako na jaře byly uspokojeny všechny správně zaslané žádosti, předpokládáme, že podzimní výzva, v rámci níž nabízíme dvojnásobek peněz, pokryje opět všechny doručené a následně správně vyúčtované požadavky,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

  Až půl miliónu korun mohou jednotlivě získat všichni majitelé lesů na území Kraje Vysočina nebo osoby v lesích hospodařících. Fakt, zda osoba uspěla už v jarní dotační výzvě, nemá na udělení opakované podpory žádný vliv. Obsah výzvy je už nyní k dispozici na webových stránkách Fondu Vysočiny, zde jsou uvedeny všechny informace potřebné k administraci žádosti, a to včetně metodické příručky, která zájemce o dotace provede vyplněním žádosti. Text dotační výzvy je obdobný jako na jaře.
  „Dotace Kraje Vysočina jsou směřovány na pořizování oplocenek, o které se na jaře žádalo v téměř 99 % případů. Oplocenka musí být osázena z 50 % vyjmenovanými dřevinami,“ upozorňuje Martin Hyský na skutečnost, ve které se v minulosti hodně chybovalo.

  Zářijové podání správně vyplněné žádosti je pouze prvním krokem ke krajské dotaci. Poté, co budou doručené žádosti formálně zkontrolovány a zadány do dotačního systému, schválí krajské zastupitelstvo uzavření smluv.
  Podle Martina Hyského by první smlouvy mohlo krajské zastupitelstvo odsouhlasit už v listopadu letošního roku, další pak v prosinci. To však žadatelům nebrání realizovat práce v lese, protože dotační titul je nastaven tak, že žadatel může uplatnit náklady ode dne podání žádosti. Vzhledem k tomu, že dotační titul disponuje dostatkem peněz, předpokládá vedení Kraje Vysočina, že žádosti o dotace budou podávány průběžně celý měsíc. Program Hospodaření v lesích 2019 II. totiž nebude vyhlášen jako soutěžní, peníze dostanou žadatelé, kteří správně požádají a nejpozději do 31. července 2020 vyúčtují skutečné náklady, které také podle metodiky doloží.

  Žádosti v papírové podobě, elektronická podání prostřednictvím podatelny Krajského úřadu Kraje Vysočina posta@kr-vysocina.cz nebo prostřednictvím datové schránky budou přijímány od 2. září 2019 od 8:00 hodin.

  Průběžné informace ke zpracování projektů bude poskytovat odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina:
  Ing. Lenka Vondrová, tel. 564 602 209, e-mail: vondrova.l@kr-vysoci…
  Ing. Milan Hejda, tel. 564 602 366, e-mail: hejda.m@krvysocina.cz.

  Ještě jednou upozorňujeme, že před finálním podáním žádosti je možné si nechat žádost zkontrolovat výše uvedenou osobou, můžete se tak vyhnout případnému vyřazení žádosti z hlediska zbytečného administrativního pochybení.

  Další dotace na hospodaření v lesích mohou žadatelé získat i z dalších zdrojů:
  Nařízení vlády č. 30/2014 Sb., např. na obnovu lesa, zajištěnou kulturu, probírky – prořezávky, vyklizování nebo přibližování dřeva koněm/strojem, likvidace klestu štěpkováním či drcením, sanaci vytěženého dřeva – žádosti se podávají na krajský úřad průběžně po podaném ohlášení
  Program rozvoje venkova – žádosti se budou podávat od 8.10. do 29.10.2019 prostřednictvím Portálu farmáře např. zavádění preventivních opatření v lesích, obnova lesních porostů po kalamitách, investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin, neproduktivní investice v lesích, přeměna porostu náhradních dřevin, technika a technologie pro lesní hospodářství
  Eva NEUWIRTHOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 19:44 hodin:
  V zámečku ve Stránecké Zhoři zasvětí nově opravenou kapli svatému Bernardu z Clairvaux
  V opravovaném zámečku ve Stránecké Zhoři u Velkého Meziříčí, který před dvaceti lety koupil jako ruinu Řád rytířů Kristových, bude 21. září vysvěcená opravená kaple, která je v jižním křídle zámku, vedle kapitulní síně s kryptou. Zasvěcená bude svatému Bernardu z Clairvaux. Na slavnost jsou pozvaní i členové řádu z Německa.
 • Vydáno dnes v 16:57 hodin:
  Opilého muže se zbraní v ruce v jihlavské restauraci policisté zajistili
  V úterý 17. září přijali policisté po druhé hodině odpoledne oznámení, že se v jihlavské restauraci nachází opilý muž, který manipuluje se zbraní. Na místo vyjela policejní hlídka a také strážníci městské policie. V podniku muže nalezli, jednalo se o osmatřicetiletého muže z Jihlavska. Měl u sebe zbraň typu Flobert a dýku, které vydal. Zbraně policisté zajistili. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,53 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a přestupku na úseku zbraní a střeliva, případ policisté šetří.
 • Vydáno dnes v 15:33 hodin:
  Muž z Třebíčska je podezřelý ze spáchání tří trestných činů
  Policisté objasnili případ, ke kterému došlo v červenci v třebíčském obchodním domě. Ze spáchání tří trestných činů je podezřelý šestadvacetiletý muž, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. Ve čtvrtek 4. července přišel po sedmé hodině ráno do obchodu. Odcizil šest šamponů v hodnotě přes 500 korun, které ukryl do batohu. Poté muž prošel prostorem pokladen, aniž by zaplatil.
 • Vydáno dnes v 13:53 hodin:
  Muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání pěti trestných činů, obtěžoval a fyzicky napadl svoji bývalou partnerku
  Policisté v Třešti řeší případ agresivního muže, který obtěžoval svoji bývalou partnerku. Verbální útoky po čase vystřídala i fyzická napadení a podezřelý muž zranil ženu i jejího přítele. Policisté sdělili šestatřicetiletému muži z Jihlavska podezření ze spáchání celkem pěti trestných činů.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Na zámku v Náměšti nad Oslavou vystoupí Collegium Marianum
  Koncertem v zámecké knihovně vyvrcholí v sobotu 21. září hudební sezona na zámku v Náměšti nad Oslavou. Od 17 hodin zde vystoupí soubor Collegium Marianum.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Stavba nového přemostění u třebíčské nemocnice bude dokončena do konce října
  Už při letmém pohledu na stav opravovaného přemostění u třebíčské nemocnice je zřejmé, že práce na jeho nové podobě jdou do finiše. Podle informací Jaroslava Fikara z Krajské správy a údržby silnic Vysočiny by mohlo být přemostění uveden do provozu už na přelomu října a listopadu, podmínkou je stejně rychlé dokončení prací, které na přilehlé protihlukové stěně provádí Ředitelství silnic a dálnic. Demolici nevyhovujícího a stavbu nového přemostění za 55, 7 miliónů korun zahájil Kraj Vysočina v polovině letošního května.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Beseda s Markem Šalandou o hranici mezi Moravou a Čechy v Trhonicích u Jimramova
  Beseda s cestovatelem Markem Šalandou Pěšky přes historickou hranici Moravy a Čech se bude konat v pátek 20. září v 19 hodin v klubovně SDH v Trhonicích u Jimramova.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Studenti VŠPJ oplatili návštěvu Užhorodské národní univerzitě
  Ve dnech 10. - 13. září proběhl v Zakarpatském Užhorodě již 7. ročník výměnných pobytů studentů Užhorodské národní univerzity a studentů Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické. Po letošní květnové návštěvě ukrajinských studentů v Jihlavě následovala druhá část spolupráce, a to pobyt našich 10 studentů na Fakultě cestovního ruchu a mezinárodní komunikace na Užhorodské národní univerzitě.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Řidička, která ve Žďáře nad Sázavou havarovala, nadýchala téměř dvě promile
  Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v úterý 17. září časně ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Žďáře nad Sázavou.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Dětské oddělení v novoměstské nemocnici zdobí další krásné obrázky
  Tým dětského oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě si v těchto dnech převzal dar od společnosti GHC GENETICS. Krásné dřevěné dekorace v ceně 18 tisíc korun předal dětskému oddělení zástupce firmy pan Adam Gemrot.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Kovové plastiky a sochy Huga Jonáše a obrazy Pavla Bezděčky na výstavě Pěšáci umění v jihlavském muzeu
  Společná výstava Huga Jonáše (kovové plastiky a sochy) a Pavla Bezděčky (obrazy) s názvem PĚŠÁCI UMĚNÍ bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. září od 17 hodin v Malém výstavním sále jihlavského muzea.
 • Vydáno ve středu 18.9.2019 :
  Víkendová dopravní omezení na silnici II/602 Jihlava – Pelhřimov v úseku Hubenov – odbočka Ježená
  Na krajské páteřní komunikaci II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem je na víkend 21. – 22. září 2019 z důvodu finální pokládky asfaltu naplánována úplná uzavírka. Bude se týkat konkrétně úseku Hubenov – křižovatka na Ježenou. Uzavírka bude realizována za příznivého počasí. Objízdná trasa platná po celý víkend je obousměrně v trase: Dušejov – Ježená – Rantířov - Jihlava.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Přednáška o kostele v Mostě, který se stěhoval, v Telči
  Přednáška na téma Příběh kostela v Mostě v podán ing. arch Mirjam Skoumalové se bude konat ve středu 18. září v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Vstup je zdarma.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Muž neplatí alimenty, žena se dopustila podvodu, neznámý zloděj ukradl z auta nářadí
  Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmatřicetiletý muž z Brněnska, který neplatí výživné na své dva syny. Vyživovací povinnost si neplní od loňského jara. Na chlapce ve věku deset a čtrnáct let, kteří žijí na Třebíčsku, má muž měsíčně platit přes jeden tisíc korun. Celkově dluží na výživném přes dvacet tisíc korun. Policisté sedmatřicetiletému muži po shromáždění důkazů sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy, případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Balon Jiřího Runkase z Moravských Budějovic bude v Rakousku součástí putovní výstavy Překonej stěnu smrti
  Podomácku sestrojený horkovzdušný balon Jiřího Runkase z Moravských Budějovic, kterým chtěl na konci 80. let minulého století emigrovat za hranice komunistického Československa, bude k vidění v Rakousku v rámci putovní výstavy Překonej stěnu smrti. Výstava se ještě letos na podzim postupně představí v příhraničních obcích Poysdorf, Laa an der Thaya, Raabs an der Thaya, Weitra a Freistadt a na 10 panelech seznámí rakouské sousedy s útrapami Čechů žijících v totalitním režimu od roku 1948 až do roku 1989.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Jihlava hledá městského architekta; vedoucí útvaru městského architekta povede projekty související s rozvojem města směrem k estetice a udržitelnosti
  Magistrát města Jihlavy vyhlásil na začátku září výběrové řízení na pozici vedoucího útvaru městského architekta. Jedním z předpokladů je vysokoškolské vzdělání v oboru architektury. Vedoucí útvaru bude garantem kvality veřejného prostoru v Jihlavě, a to s ohledem na estetiku a celkovou užitnost projektů.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Lipnice nad Sázavou si připomene 150. výročí rozsáhlého požáru městečka i hradu
  Vzpomínková akce na velký požár Lipnice v roce 1869 proběhne v sobotu 21. září v čase 14 -16 hodin na nádvoří hradu Lipnice nad Sázavou. Ve 14 hodin bude zahájena výstava historické techniky, v 15 hodin budou předneseny dobové vzpomínky na tragickou událost v dějinách obce.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Lidé mohou v anketě hlasovat o názvu nových ulic v Pelhřimově
  Letopisecká komise připravuje podklady pro městskou radu a následně pro zastupitelstvo týkající se názvů nových ulic v souvislosti s výstavbou bytového komplexu Livewell za ulicí Dolnokubínskou v Pelhřimově. V této lokalitě vznikne několik nových ulic, o jejichž názvech by mělo rozhodnout zastupitelstvo města do konce tohoto roku.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Zloděj se vloupal do auta a sebral tablet, mobil i peníze; nenechávejte cenné věci v autech
  Havlíčkobrodští policisté prověřují případ vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v sobotu 14. září mezi osmou a půl desátou večer v ulici P. F. Ledvinky v Havlíčkově Brodě. Dosud neznámý pachatel rozbil okno u nákladního vozidla Iveco a z vnitřních prostorů vozidla odcizil tablet Lenovo, mobilní telefon Honor a finanční hotovost. Majiteli tak vznikla škoda přes dvacet tisíc korun.
 • Vydáno v úterý 17.9.2019 :
  Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů bývá poranění hlavy; policisté doporučují cyklistům používat přilbu
  Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 104 dopravních nehod, na kterých měli účast cyklisté. Účastníky dopravních nehod byli v 77 případech cyklisté – muži a ve zbývajících případech ženy - cyklistky. Z celkového počtu dopravních nehod s účastí cyklistů jich 66 cyklisté zavinili. Tři cyklisté při letošních dopravních nehodách zemřeli, sedm jich utrpělo těžké zranění a 83 cyklistů bylo zraněno lehce. Pouze 11 cyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V patnácti případech policisté zjistili, že cyklista byl při nehodě pod vlivem alkoholu.
Další články vydané ve dnech 3. 9. 2019 - 18. 9. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“

21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!

1. 9. 2018 - Apoštolská posloupnost…

1. 9. 2018 - Krise papežského systému církve je periodickým jevem


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...