Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8405 dnů

Dnes je úterý 15. říjen
(2. říjen církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 15. 10.:
Pondělí po neděli dvacáté prvé po Svatém Duchu Sv. Terezie, panny
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 2. 10. (15. 10.):
 • 9.10.2019:
  Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné získal ocenění Opera Historica 2019
  V závěru minulého týdne proběhl ve Španělském sále Pražského hradu slavnostní večer nazvaný Pocta české památkové péči, jehož organizátorem byl Czech Architecture Week ve spolupráci se Správou Pražského hradu. S cílem ocenit příkladnou starost a péči o kulturní dědictví České republiky za poslední tři desetiletí i jako oslavu tuzemské architektury a kulturního dědictví a poctu lidem a organizacím, kteří celoživotně o toto dědictví pečují, věnovali organizátoři tento projekt jako příspěvek připomenutí 30. výročí sametové revoluce.
  Na ocenění Opera Historica 2019 mohly být nominovány významné projekty, záchrany a obnovy architektonických památek z celé republiky, které byly realizovány v předchozích 30 letech – z Kraje Vysočina se mezi nominovanými objevila celková obnova a revitalizace Zámku Třebíč, sídla Muzea Vysočiny Třebíč, a obnova Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.

  Cenu hejtmana Kraje Vysočina za příkladně obnovenou památku v kategorii Péče o památky měst, obcí a krajů získala Římskokatolická farnost – děkanství v Polné za obnovu Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Osobnosti spojené s Krajem Vysočina byly zastoupeny i v Ceně Jože Plečnika za celoživotní přínos v oblasti památkové péče. Na tvorbě seznamu oceněných osobností se zásadně podílel Národní Památkový ústav a plaketu a diplom předala všem laureátům generální ředitelka paní Naděžda Goryczková.

  Zaplněný sál s více než čtyřmi sty hosty za účasti členů vlády, Senátu, krajů, církevních a uměleckých kruhů či odborných institucí spojila sounáležitost s bohatou historií naší země, hrdostí na umělecké výtvory minulosti a pýcha z jejich obnovy a oživení. Jednou z nejvýznamnějších hodnot České republiky je právě její mimořádné památkové dědictví. Rozsah, pestrost a celistvost tohoto kulturního bohatství jsou i v celoevropském měřítku zcela výjimečné. Ať už se jedná o drobné stavby, prestižní architektonicko-stavební počiny, urbanistické celky či přírodní krajinářské kompozice, ať už mají podobu lidových staveb, reprezentativních rodových sídel, sakrální architektury či mimořádných technických staveb, jsou pro nás hmatatelným obrazem naší domoviny a jedním z určujících prvků naší národní kulturní identity. Vědomí historické kontinuity a péče o památkové dědictví ukazují nejen kulturní úroveň jednotlivce, ale odrážejí i kulturní, duchovní a ekonomickou úroveň celé společnosti.

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Polná, je ranně barokní chrám postavený v letech 1700 – 1704. Je mimořádně působivý svým kompaktním, monumentálním a přitom jednoduchým hmotovým řešením a bohatou impozantní vnitřní štukovou výzdobou, na které se podílel italský štukatér G. A. Corbellini. Pro své nesporné hodnoty byl v roce 2008 prohlášen národní kulturní památkou. Úspěšný projekt „Zpřístupnění národní kulturní památky v Polné pro potřeby cestovního ruchu“ financovaný z Regionálního operačního programu Jihovýchod umožnil za výrazného přispění města Polná a Římskokatolické farnosti – děkanství Polná realizovat rozsáhlou obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie. Komplexní opravy se dočkala fasáda, krov i střecha kostela, zrestaurovány byly dveře a okna, opraveno bezprostřední okolí chrámu včetně monumentálního schodiště se sochařskou výzdobou. Pro veřejnost bylo v roce 2012 zpřístupněno první církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi – je umístěno v prostorách nacházejících se nad klenbami kostela, na ochozech a věži chrámu, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

  Obnova a zpřístupnění kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné získala 2. cenu v kategorii Péče o kulturní dědictví ankety ZLATÁ JEŘABINA 2012, které je každoročně vyhlašovanou Cenou Kraje Vysočina za kulturní počin roku. Chrám v Polné získal také ocenění Čestné uznání STAVBA VYSOČINY 2012. V neposlední řadě ocenila veřejnost v hlasování Restaurování varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v kategorii Péče o kulturní dědictví ankety ZLATÁ JEŘABINA 2017 – nástroj sestrojil v roce 1708 varhanář Jan David Sieber, v současnosti patří k největším dochovaným varhanám vyrobeným v českých zemích video

  LAUREÁTI CENY OPERA HISTORICA 2019:
  Hlavní město Praha – Rekonstrukce Národního muzea v Praze
  Středočeský kraj – Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena
  Plzeňský kraj – Obnova barokního areálu Mariánská Týnice
  Karlovarský kraj – Klášter premonstrátů v Teplé
  Ústecký kraj – Obnova kostela a zámku v Konojedech
  Liberecký kraj – Hrad Grabštejn
  Královéhradecký kraj – Muzeum východních Čech v Hradci Králové
  Pardubický kraj – Národní Hřebčín v Kladrubech nad Labem
  Kraj Vysočina – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné
  Jihomoravský kraj – Vila Stiassni
  Olomoucký kraj – Rekonstrukce zámku a oranžerie v Čechách pod Kosířem
  Moravskoslezský kraj – Multifunkční aula „Gong“
  Zlínský kraj – Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně
  Asociace soukromých vlastníků hradů a zámků – Zámek Blatná

  LAUREÁTI CENY ODBORNÉHO KOLEGIA:
  Areál Pražského hradu, Palác šlechtičen
  Rekonstrukce Obecního domu v Praze
  Rekonstrukce Müllerovy vily
  Rekonstrukce areálu Valdštejnského paláce
  Rekonstrukce Zámku Kratochvíle
  Rekonstrukce barokního Hospitalu v Kuksu
  Obnova Zámku Kunín

  LAUREÁT CENY ICOMOS – Areál hradu a zámku Český Krumlov

  LAUREÁT CENY ARCIBISKUPA – Kostel sv. Jakuba Staršího v Přepeřích

  LAUREÁT CENY MINISTRYNĚ PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČR – Zámek a oranžérie v Čechách pod Kosířem

  LAUREÁT CENY MINISTRA KULTURY ČR – Vila Tugendhat

  LAUREÁTI ZVLÁŠTNÍCH CEN ORGANIZÁTORŮ:
  Česká národní banka
  Chateau de Versailles

  LAUREÁT CENY GRAND PRIX OPERA HISTORICA – Národní muzeum v Praze

  LAUREÁTI CENY JOŽE PLEČNIKA 2019:
  PhDr. Jiří Langer, CSc.
  doc. Ing. arch. František Kašička, CSc.
  PhDr. Bohumil Samek
  Ing. Petr Macek PhD.
  Ing. Aleš Krejčů
  doc. PhDr. Vladimír Hrubý
  Ing. arch. Alexandr Skalický
  MVDr. Pavel Heřman
  Mgr. Ludmila Drncová
  Pavel Jerie
  doc. PhDr. Josef Štulc, CSc.
  prof. Ing. arch. Václav Girsa
  Ing. arch. Miloslav Hanzl
  PhDr. Kateřina Bečková
  Ing. arch. Karel Kuča
  Ing. arch. Petr Chotěbor
  akad. mal. Romana Balcarová
  doc. PhDr. Tomáš Kotalík, CSc.
  prof. Ing. arch. Jiří Škabrada, CSc.
  PhDr. Pavel Slavko
  PhDr. Ivana Holásková
  Eva NEUWIRTHOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 19:03 hodin:
  Jihlavská nemocnice už má novou magnetickou rezonanci na svém místě, pacientům začne sloužit 12. listopadu
  Jihlavská nemocnice v úterý 14. října jeřábem přestěhovala do svých prostor novou magnetickou rezonanci, téměř pětitunového obra za více než 37 milionů korun. Nahradila starou, která nemocnici sloužila již deset let a odstěhována byla na konci září.
 • Vydáno dnes v 17:44 hodin:
  Neznámý lupič se vloupal do rodinného domu v Chotěboři; další do stavební buňky v Naloučanech na Třebíčsku
  Chotěbořští policisté prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v době od večerních hodin pátku 11. října do desáté hodiny dopoledne následujícího dne v ulici Jabloňová v Chotěboři. Dosud neznámý pachatel násilím vnikl dovnitř rodinného domu, který prohledal a odcizil šperky a finanční hotovost. Škoda, kterou způsobil, předběžně činí přes šedesát tisíc korun.
 • Vydáno dnes v 19:33 hodin:
  Hasiči zasahovali u hořícího auta u Otína na Jihlavsku
  U Otína na Jihlavsku v lese hořel v úterý 12. října odpoledne osobní vůz.
 • Vydáno dnes v 16:01 hodin:
  Koláč pro hospic 2019 měl u lidí v Třebíči podporu
  Další ročník kampaně „Koláč pro hospic“, jehož cílem je šířit povědomí veřejnosti o péči o těžce nemocné a umírající lidi a zároveň podporovat též rozvoj této služby, se konal ve středu 9. října 2019. Tuto službu nabízí již několik let také tým Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč. Pomáhá v rámci svého okresu lidem a rodinám, kteří se chtějí starat o své blízké v závěru jejich života a aby tento čas mohli trávit až do poslední chvíle ve svém prostředí – doma.
 • Vydáno dnes v 15:22 hodin:
  Výsadba nových remízků na pastvině nedaleko Žďáru nad Sázavou v sobotu 2. listopadu
  V sobotu 2. listopadu zveme širokou veřejnost na tradiční dobrovolnickou výsadbovou akci, tentokrát budeme vysazovat nové remízy na pastvině nedaleko Žďáru nad Sázavou. Všechny nadšené dobrovolníky budeme očekávat v 9.30 hodin na pastvině u silničky mezi Mělkovicemi a Vysokým ( na GPS souřadnicích 49.5642592N, 15.9766508E ).
 • Vydáno dnes v 15:02 hodin:
  Opilý muž se potácel v Jihlavském tunelu
  V pondělí 14. října přijali policisté po osmé hodině večer na lince 158 oznámení, že se v Jihlavském tunelu nachází chodec, který jde směrem k přivaděči. Muž tak nerespektoval dopravní značení, které to zakazuje. Policisté, kteří na místo přijeli, zjistili, že se jedná o opilého padesátiletého muže, který padal do vozovky, nebyl schopen samostatné chůze a ohrožoval tak sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Policisté muže zajistili. Dále ho odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce byla muži naměřena hodnota 2,3 promile alkoholu. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
 • Vydáno v úterý 15.10.2019 :
  Dárci poslali Gábince, které při nehodě zemřeli rodiče i bráška, na účet již více než 2,7 milionů korun
  Když jsme na začátku září vyhlásili veřejnou Sbírku pro Gábinku, netušili jsme, jak velkou reakci vyvolá. Osud čtyřleté Gábinky, která při tragické nehodě přišla o rodiče i bratříčka, dojal doslova celou republiku. Od prvních dnů na účet sbírky proudily finanční prostředky, řada lidí nabízela i další formy pomoci a darů. K rozšíření povědomí o Gábince a sbírce na její podporu přispěly i dvě televizní reportáže a články v regionálním i celostátním tisku, velkou roli sehrály též sociální sítě.
 • Vydáno v úterý 15.10.2019 :
  Osmadvacetiletý muž, který v Havlíčkově Brodě opakovaně distribuoval pervitin, skončil ve vazbě
  Havlíčkobrodští kriminalisté na základě vlastní operativní činnosti dopadli muže, který distribuoval pervitin, a to i přes to, že byl tento rok za drogovou trestnou činnost odsouzen. Osmadvacetiletý muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu a skončil ve vazbě.
 • Vydáno v úterý 15.10.2019 :
  Ty bláho, fakt přišli! Jihlava se stala jedním z 30 měst Paměti národa
  Třicáté výročí Sametové revoluce si připomene pod heslem Nezapomeňme celá Česká republika. Jihlava k této příležitosti natáčí spolu s Pamětí národa vzpomínky šesti občanů, kteří byli v roce 1989 u toho. Součástí jihlavských oslav je také několik koncertů, lampionový průvod a happening Zeď svobody na Masarykově náměstí. Na připomínku znovu získané svobody budou znít 17. listopadu v celém Česku zvony, a to v symbolických 17,11 hodin.
 • Vydáno v úterý 15.10.2019 :
  Na silnici mezi obcemi Sobíňov a Ždírec nad Doubravou bylo nalezeno tělo šestnáctiletého mladíka; policie prosí o pomoc svědky
  Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod prověřují od soboty 12. října časného rána okolnosti úmrtí teprve šestnáctiletého chlapce.
 • Vydáno v úterý 15.10.2019 :
  Sbírka na podporu nevidomých Bílá pastelka se bude konat ve středu 16. října
  Celonárodní sbírka Bílá pastelka, jejíž výtěžek půjde na podporu nevidomých, je opět tady! Dobrovolníci v bílých tričkách s kasičkami a bílými pastelkami, kterými budou odměňovat dárce, vyrazí do ulic ve středu 16. října. Bílou pastelku, která letos slaví 20. výročí, pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR spolu s Tyfloservisem a krajskými TyfloCentry.
 • Vydáno v úterý 15.10.2019 :
  Přednáška Co nás čeká na poli výzkumu exoplanet v příští dekádě? v jihlavském muzeu
  Přednáška Dr. Petra Kabátha z Astronomického ústavu Akademie věd ČR s názvem CO NÁS ČEKÁ NA POLI VÝZKUMU EXOPLANET V PŘÍŠTÍ DEKÁDĚ? se bude v muzejním Malovaném sále v Jihlavě konat ve čtvrtek 17. října od 17 hodin.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  V kině Dukla v Jihlavě proběhne přehlídka německy mluvených filmů Das filmfest
  Přehlídku německy mluvených filmů DAS FILMFEST se bude v jihlavském kině Dukla promítat ve dnech 16. - 18. října. Na programu jsou snímky Narušitel systému, Životy těch druhých, Běžec, Love Machine, Atlas a Plavání.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Na Telčsku a v Novém Městě na Moravě se opilci vlamovali do bytu ke známým
  V neděli 13. října přijali policisté před šestou hodinou ráno oznámení od ženy, kterou obtěžoval její bývalý přítel. V obci na Telčsku vstoupil muž do bytového domu, přišel ke dveřím bytu a bouchal na ně.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Řidiči projedou po silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem v úseku Strměchy–Olešná už ráno 16. října; rekonstrukce končí o dva týdny dříve
  Na zhruba třicetikilometrové trase mezi Jihlavou a Pelhřimovem na krajské páteřní silnici II/602 se 16. října 2019 otevře v režimu předčasného užívání předposlední modernizovaný úsek v délce zhruba 2,4 km. Kompletní rekonstrukce tohoto úseku přijde zhruba na 76 miliónů korun a Kraj Vysočina na ni získal evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci projektu II/602 hr. kraje – Pelhřimov, 8. a 9. stavba.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Opilí a zdrogovaní hříšníci za volantem
  V neděli 13. října po osmé hodině večer odhalili policisté v Jihlavě padesátiletého řidiče, který měl přes jedno a půl promile alkoholu. Muž v autě Škoda Fabia jel po ulici Březinova. Policisté, kteří jej zastavili, u něj provedli dechovou zkouška a naměřili mu hodnotu 1,51 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Plicní lékaři z Vysočiny odhalili v kraji 14 nemocných; Den otevřených ambulancí upozornil na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu
  Zkontrolovat plíce si nechalo 32 lidí z Vysočiny. U jednoho z nich našli pneumologové podezření na idiopatickou plicní fibrózu (IPF), u dalších 13 astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Lidé si v kraji mohli nechat prohlédnout plíce v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne IPF. Ty, kteří mají podezření na IPF, poslali plicní lékaři na další vyšetření do specializovaných center, kde mohou dostat moderní léčbu. Ta pacientům prodlužuje život v dobré kvalitě o celé roky.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Na Pelhřimovsku hořela výrobna dřevěných pelet, škoda je šest milionů korun
  Hasiči likvidovali v neděli 13. října od 18. hodiny požár výrobny dřevěných pelet v obci Rodinov na Pelhřimovsku v areálu bývalého kravína. Škodu vyšetřovatelé odhadli na šest milionů korun.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Neznámý pachatel se v Lučicích na Havlíčkobrodsku vloupal do prodejny, způsobil škodu za třicet tisíc korun
  Policisté pátrají po pachateli, který se v obci Lučice na Havlíčkobrodsku vloupal v noci ze středy 9. října na čtvrtek do prodejny a způsobil škodu za třicet tisíc korun.
 • Vydáno v pondělí 14.10.2019 :
  Výstava věnovaná dvojici osobností české grafiky – Adolfu Absolonovi a Martinu Srbovi v jihlavském muzeu
  Výstava MARTIN SRB A ADOLF ABSOLON - NEJEN ZNÁMKOVÁ TVORBA, která návštěvníky seznámí se známkovou a volnou tvorbou tvůrců poštovních známek, bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 17. října v 17 hodin v muzejních arkádách v Jihlavě.
Další články vydané ve dnech 30. 9. 2019 - 15. 10. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“

21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...