Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2019), vychází již 8438 dnů

Dnes je pondělí 18. listopad
(5. listopad církevního kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 18. 11.:
Neděle šestá přebývající po Zjevení Páně posvěcení basilik sv. apoštolů Petra a Pavla
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 5. 11. (18. 11.):
 • 30.10.2019:
  Lidé na Vysočině se mohou těšit na adventní a vánoční akce na zámcích a hradech
  Na čtyři památky, které na Vysočině spravuje Národní památkový ústav, si do konce září zakoupilo vstupenku necelých 145 tisíc turistů, což je bezmála o 28 tisíc méně než vloni. Nižší návštěvnost ovlivnilo uzavření jednoho z prohlídkových okruhů zámku Telč v důsledku příprav na zahájení stavební obnovy zámeckého areálu. Čísla návštěvnosti však nejsou definitivní, v průběhu listopadu a prosince budou památkové objekty lákat návštěvníky na pestrý adventní program.
  Památky na Vysočině od začátku ledna do konce září navštívilo téměř 145 tisíc lidí. Bylo to o 16, 1 procent méně než v roce předchozím. Propad návštěvnosti souvisí s omezením provozu na zámku Telč a uzavřením prohlídkového okruhu Galerie, který v minulých letech návštěvníkům nabízel atraktivní výstavy filmových kostýmů a rekvizit. Přesto, že na telčský zámek zavítalo o 27 tisíc turistů méně než vloni, stal se nejnavštěvovanější památkou kraje. Pomyslná stříbrná příčka náleží zámku Jaroměřice nad Rokytnou, na který zamířilo 30 182 návštěvníků. V těsném závěsu za ním je hrad Lipnice, kam přišlo 29 tisíc osob. Výnosy ze vstupného vzrostly oproti loňsku ve sledovaném období o necelé jedno procento a činí něco málo přes 11, 7 miliónů korun.

  "S průběhem i výsledky letošní sezony jsme spokojení. S poklesem návštěvnosti v důsledku omezení provozu na zámku v Telči jsme počítali. Přesto se mírným navýšením vstupného na vybraných prohlídkových trasách podařilo udržet výši výnosů. Obdobně jako v předešlých letech chceme tyto prostředky vrátit do obnovy památek, zlepšování komfortu a spokojenosti návštěvníků a zkvalitňování našich služeb veřejnosti. Návštěva památky tedy neznamená jen kulturní zážitek, ale také účinnou finanční pomoc památkám, za kterou se patří veřejnosti poděkovat", sdělil Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

  Významné obnovy

  Do obnovy vysočinských památek bylo v letošním roce investováno celkem 14 027 000,- Kč, z toho 3, 1 mil. Kč z vlastních zdrojů. Návštěvníci zámeckého parku v Jaroměřicích nad Rokytnou se na divadelní ostrov dostanou po nové lávce, do částí parku rozkládajících se za říčkou Rokytná po novém dřevném mostě. Je dvaadvacet metrů dlouhý a čtyři metry široký. Kromě obnovy jeho konstrukce došlo i k jeho přesunutí o několik desítek metrů po proudu řeky. S budovou zámku teď tvoří kompoziční osu, jak tomu bývalo v minulosti. Celkem si akce vyžádala téměř 5, 6 mil. Kč. Na hradě Lipnice v těchto dnech vrcholí dokončení třetí etapy obnovy Thurnovského paláce, která zahrnovala také úpravu nádvoří, přístupové komunikace a vybudování nové expozice. Tu si návštěvníci poprvé prohlédnou v dubnu 2020. Náznaková expozice v obytných prostorách Thurnovského paláce přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století. Repliky středověkého nábytku naznačí funkční využívání jednotlivých místností a oživí černou kuchyni, síň se soukromou kaplí a ložnici. V prvním patře paláce vzniká muzeum kachlů, které seznámí s vývojem, typologií a funkcí topenišť a představí různorodá topidla na středověkých hradech. Vystavena bude i nově zrestaurovaná monumentální historická opona ochotnického souboru z Lipnice nad Sázavou zachycující město i hrad po požáru v roce 1869 a historický dvouspřežní kočár se skopnou střechou. Zprovoznění Neptunovy fontány na začátku prázdnin symbolicky završilo dlouholetou obnovu omítek a restaurování kamenných renesančních arkád vnitřního nádvoří zámku v Náměšti nad Oslavou. Fontána je napájena ze zámecké studny hluboké třicet šest metrů, vyhloubené ve skalním masivu v první polovině 13. století při stavbě původního hradu. Na svoji obnovu ještě čeká fasáda hlavní budovy zámku, pro niž byla v letošním roce zpracována projektová dokumentace. Zámek Telč stojí před zahájením samotných stavebních prací v rámci projektu IROP „Státní zámek Telč – Růže Vysočiny“. Na objektu dosud probíhaly průzkumy, sondážní a vyklízecí práce. Logisticky i časově náročné bylo zejména převezení mobiliáře z depozitáře v bývalém zámeckém pivovaru do náhradních prostor. Vyhlášení výběrového řízení na stavební práce předpokládáme v průběhu listopadu, zadávací dokumentace je v procesu schvalování.

  Zvon pro kostel v Zahrádce

  Kostel sv. Víta v Zahrádce se po čtyřech desetiletích dočkal zvonu. K jeho převozu do kostela a vysvěcení došlo během tradičního dušičkového setkání v Zahrádce v sobotu 26. října. Zvon nese jméno Josef na památku faráře Josefa Toufara, který v městečku působil před svým přeložením do nedaleké Číhoště, a odlil ho zvonař Petr Rudolf Manoušek ve zvonárně Royal Eijsbouts v holandském Astenu. Zvon váží 205 kg a má průměr 70 cm. Jeho tělo je zdobeno reliéfem městečka Zahrádka a lipovými listy. Výroba, zavěšení zvonu i související úpravy na věži kostela byly plně financovány z výtěžku veřejné sbírky, kterou dlouhodobě pořádá spolek Přátelé Zahrádky na opravy, restaurování a vybavení zahrádeckého kostela. Cena vlastního zvonu vyšla zhruba na 320 tisíc Kč, přes 40 tisíc Kč si vyžádalo elektrické ovládání zvonu. Celkové náklady včetně nutných úprav na věži přesáhly částku 450 tisíc Kč.

  Dvě Zlaté jeřabiny pro zámek Náměšť nad Oslavou

  Dvě ze šesti ocenění v krajské anketě Zlatá jeřabina - Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2018 získal zámek v Náměšti nad Oslavou. Cenu za druhé místo v kategorii Péče o kulturní dědictví převzal kastelán Marek Buš 3. června na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou za restaurování renesančního nádvoří. V kategorii Kulturní aktivita bylo druhé místo uděleno Městskému kulturnímu středisku v Náměšti nad Oslavou za akci Oživený zámek 2018, která se odehrává v historických prostorách náměšťského zámku.

  Na Vysočině si vychovávají vlastní průvodce

  Na zámcích Telč a Náměšť nad Oslavou se i v letošním roce pokračovalo v projektu řetězového provázení, kdy se role průvodců na několik dní ujali školáci z místních základních škol. Cílem projektu je, aby se místní děti netradiční formou seznámily s danou památkou, rozšířily si své dějepisné znalosti a vyzkoušely si práci průvodců. Kromě toho si zdokonalí své řečnické dovednosti i vystupování na veřejnosti a poznají zákulisí provozu památky. Jak zkušenosti z minulých let ukázaly, některé děti se na památky později vracejí jako sezónní brigádníci. Školákům se věnovali i na hradě Lipnice a na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Život v dobách Karla IV. si v červnu vyzkoušeli na lipnickém hradě všichni žáci zdejší základní školy během zábavného edukačního programu. Program Jaroměřické zahradní kratochvíle nabídl mladším žákům pochopení základních principů barokní zahrady a prožitek její atmosféry prostřednictvím netradičních výtvarných, hudebních, herních i dramatických aktivit.

  Rok 2019 na památkách ukončí Hradozámecký advent

  Obě nádvoří telčského zámku se v sobotu 30. listopadu stanou dějištěm tradičního Adventního jarmarku. Kromě řemeslného trhu, tvořivých dílen a stylového občerstvení, budou v zámecké zahradě k vidění dravci ze záchranné stanice. V zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou zazní v neděli 1. prosince barokní roráty v podání komorního souboru Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. Chybět nebudou ani tradiční Vánoce na zámku Jaroměřice, které o víkendu 7. a 8. prosince nabídnou řemeslnické a vánoční trhy s výstavou a pestrým doprovodným kulturním programem. Vánoční jarmark, který vyvrcholí živým betlémem, bude poprvé pořádán na hradě Lipnice, v sobotu 7. prosince. Čekání na Štědrý den ukrátí živý betlém na zámku v Telči 21. a 22. prosince, nebo Vánoční zpívání na hradě Lipnice 23. prosince.
  - tz -
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 21:18 hodin:
  Vagon diakonie opět přijede na městské nákladové nádraží do Jihlavy
  Diakonie Broumov bude opět sbírat nepotřebné věci pro potřebné. Vagon diakonie bude přistaven 23. listopadu na nákladovém vlakovém nádraží v Jihlavě, za Feronou u nákladové rampy mezi osobní a nákladovým nádražím Jihlava Město, a to od 9 do 17 hodin.
 • Vydáno v neděli 17.11.2019 :
  Dvě osoby utrpěly zranění při dopravní nehodě mezi obcemi Olešnice a Nyklovice na Žďársku
  Při dopravní nehodě, která se stala v sobotu 16. listopadu po jedné hodině odpoledne na Žďársku, si vyžádala dvě zranění.
 • Vydáno v neděli 17.11.2019 :
  Výstava Má vlast cestami proměn v Telči
  Výstava Má vlast cestami proměn, která potrvá ve dnech 19. - 28. listopadu v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Hradecké ulici 6 v Telči, nabídne svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině. Otevřeno bude denně od 13 hodin do 17.30 hodin. Vstup je zdarma.
 • Vydáno v neděli 17.11.2019 :
  U Pohledu byl nalezen funkční německý dělostřelecký granát z druhé světové války
  U obce Pohled na Havlíčkobrodsku objevil v pátek 15. listopadu krátce před polednem nálezce podezřelý předmět.
 • Vydáno v neděli 17.11.2019 :
  Na hradbách v Jihlavě byl nalezený jenapadesátiletý mrtvý muž
  V jihlavských hradbách v Hradební ulici naproti Cityparku byl v sobotu 16. listopadu asi v 15 hodin nalezený muž bez známek života. Na místo vyjeli policisté, služba kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava.
 • Vydáno v neděli 17.11.2019 :
  V Třebíči vystaví unikátní fotografický soubor Antonína Kurky z první světové války
  Vernisáž výstavy Antonín Kurka - s fotoaparátem na bojištích Velké války se bude konat ve čtvrtek 21. listopadu v 17 hodin v prostorách galerie Tympanon v Muzeu Vysočiny v Třebíči.
 • Vydáno v sobotu 16.11.2019 :
  Na pelhřimovském náměstí vyrostly obrazce v barvách trikolory
  Největší "véčko" z lidí. Celkem 1 496 žáků a učitelů pelhřimovských základních škol sestavilo na ploše Masarykova náměstí v Pelhřimově živý obraz tvořený gestem svobody a naděje, tzv. véčkem o rozměrech 11 x 45 metrů a srdcem o rozměrech 7,5 x 14 metrů.
 • Vydáno v sobotu 16.11.2019 :
  V chatě ve Vratkově na Havlíčkobrodsku uhořel v sobotu dopoledne muž
  Při požáru chaty, který vypukl v sobotu 16. listopadu po desáté hodině dopoledne ve Vratkově na Havlíčkobrodsku, zemřel jednatřicetiletý muž (ročník narození 1988). Na místo vyjeli hasiči a policisté. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno v sobotu 16.11.2019 :
  V Jihlavě již pracovníci městských služeb instalují vánoční výzdobu, stromeček dovezou v úterý
  Vánoční výzdobu do ulic města Jihlavy již začaly instalovat Služby města Jihlavy. Zkoušku funkčnosti vánočního osvětlení provádí nejen při montáži na jednotlivých úsecích, ale už i v dílnách služeb. Vánoční převěsy mají letos bílou barvu.
 • Vydáno v sobotu 16.11.2019 :
  Jádrem památníku obětem komunismu v Přibyslavi je bronzový kříž
  V zaklenuté prohlubni zdi nádvoří Kurfürstova domu v Přibyslavi je od 15. listopadu umístěn Památník obětem komunismu města Přibyslav.
 • Vydáno v sobotu 16.11.2019 :
  Filmový klub v Jihlavě uvede česko-slovenský film Očima fotografky
  Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 18. listopadu od 19.30 hodin v kině Dukla česko-slovenský snímek Očima fotografky. Filmy uznávaného režiséra Mateje Mináče proslavily příběh záchrany 669 dětí sirem Nicholasem Wintonem během 2. světové války. Jeho nejnovější dokument je o osudu dítěte, které nemělo to štěstí dostat se včas do bezpečí jedním z Wintonových vlaků. Tím dítětem je jeho vlastní matka, dnes čtyřiaosmdesátiletá energická fotografka Zuzana Mináčová, která patří k předním osobnostem slovenské a české fotografie.
 • Vydáno v pátek 15.11.2019 :
  Nebezpečnou a dopravně komplikovanou křižovatku v Humpolci nahradil kruhový objezd
  V místech nepřehledné křižovatky silnic II/229, II/247 a Zahradní ulice v intravilánu Humpolce nahradil původně nebezpečnou a dopravně komplikovanou křižovatku kruhový objezd řešící čtyři dopravní větve. Částku 16 milionů ze svého rozpočtu uvolnil na stavbu krajský úřad město Humpolec pak za 58 milionů korun provedlo položení nové dešťové a splaškové kanalizace, rekonstrukci vodovodu, rekonstrukci chodníků a veřejného osvětlení.
 • Vydáno v pátek 15.11.2019 :
  Policisté pátrají po pachateli, který přepadl čerpací stanici v ulici Velkomeziříčská v Třebíči
  Třebíčští kriminalisté pátrají po pachateli, který v Třebíči přepadl čerpací stanici. S žádostí o spolupráci při jeho dopadení se obracejí na veřejnost. Ke spáchání loupeže došlo dnes, v pátek 15. listopadu. Před třetí hodinou ráno přišel na čerpací stanici na ulici Velkomeziříčská pachatel a se zbraní v ruce požadoval po obsluze vydání finanční hotovosti. S částkou několik tisíc korun poté z místa utekl. Ke zranění osob nedošlo.
 • Vydáno v pátek 15.11.2019 :
  Agentura ochrany přírody a krajiny: Vlci se na Vysočině usazují trvale
  Přibývá indicií, že se na Vysočině, konkrétně v okolí Telče, pohybuje jeden či více vlků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR žádá proto chovatele hospodářských zvířat, aby svá stáda zejména na noc aktivně zabezpečovali.
 • Vydáno v pátek 15.11.2019 :
  V pátek 22. listopadu bude magistrát města od 12 hodin uzavřen!
  Provozovatel distribuční soustavy elektrické energie, společnost E.ON Distribuce, přeruší 22. listopadu dodávku elektrické energie. Bez proudu bude celá jihlavská radnice společně s městskou knihovnou. Otevírací doba magistrátu se zkrátí o dvě hodiny – v pátek 22. listopadu bude otevřeno pouze do 12 hodin.
 • Vydáno v pátek 15.11.2019 :
  Lidé si objednají různé elektrospotřebiče nebo telefony, zaplatí, ale zboží jim nepřijde
  Počet lidí, kteří nakupují na nejrůznějších e-shopech, stále stoupá a počet nákupů prostřednictvím internetu se tradičně ještě zvyšuje s blížícími se Vánocemi. Ve virtuálním světě je ale třeba chovat se tak, aby se nakupující nestal snadnou obětí podvodníka a o své peníze nepřišel.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.11.2019 :
  Máte ponožky navíc? Doneste je na radnici!
  Nízké zimní teploty jsou kritické zejména pro lidi bez domova. Jihlava se proto zapojila do projektu jihlavského kolektivu Jídlo místo zbraní s názvem Ponožková výzva. Turistické informační centrum v budově historické radnice na Masarykově náměstí bude jedním ze sběrných míst ponožek pro lidi bez domova.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.11.2019 :
  Miminko, které utrpělo v pondělí při nehodě na Znojemsku vážné zranění, v nemocnici zemřelo
  V brněnské nemocnici zemřel čtyřměsíční chlapec na následky vážných zranění, které utrpěl při tragické nehodě v pondělí 11. listopadu na silnici I/38 mezi Vranovskou Novou Vsí a Pavlicemi na Znojemsku. Jeho matka ve voze volkswagen zemřela na místě.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.11.2019 :
  Zloděj v Liščí noře ukradl 120 kubíků smrkového dřeva, hrozí mu až pět let vězení
  Havlíčkobrodští policisté pátrají po zloději, který v době od konce října do začátku listopadu v lokalitě zvané Liščí nory u obce Smilov nedaleko Štoků ukradl na 120 kubíků smrkové kulatiny v hodnotě asi 80 tisíc korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 14.11.2019 :
  Předvánoční skláření v sobotu v huti Jakub v Tasicích na Havlíčkobrodsku
  Již čtvrté Předvánoční skláření se bude konat v sobotu 16. listopadu od 10 do 17 hodin v huti Jakub v Tasicích u Bělé na Havlíčkobrodsku. K vidění bude živá sklářská výroba, broušení, pískování a malování skla. Chybět nebude ani tradiční jarmark před sklářskou hutí.
Další články vydané ve dnech 3. 11. 2019 - 18. 11. 2019:
3. 11. 2019:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2019) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších

2. 5. 2019 - 2. květen: „Slovo se vtělilo, abychom my se zbožštili!“

21. 4. 2019 - Christus resurrexit! Ale jedni mají Hod Boží, druzí Květnou neděli!

20. 11. 2018 - Mons. Petr Piťha: Hodnoty, na kterých stojíme

9. 10. 2018 - Istanbulská úmluva: Jsou to neomarxisté, o čemž se mluví, a neonacisté, o čemž se cudně mlčí!

20. 9. 2018 - Legitimita a legalita islámu, aneb trochu jiný pohled na rovnost vyznání v Evropě

2. 9. 2018 - Nezoufejme nad stavem církve. Neboť církev není často totéž, co Církev!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...