Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8745 dnů

Dnes je 20. září
(7. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 20. 9.:
Neděle šestnáctá po Svatém Duchu Sv. Eustachia a druhů, mučedníků
Mč. Sozont; ap. ze 70ti Ebodos a Onisiforos; svt. Jan Novgorodský
 • 1.11.2019:
  Kde stál hrad Bikánec, z něhož byl vzat malý kvádr pro Žižkovu mohylu?
  Od podzimu 1874, tedy právě rovných 145 let, se na katastru obce Žižkovo Pole tyčí Žižkova mohyla. Stavba na místě mimořádného génia loci, údajného skonu husitského vojevůdce, je majetkem města Přibyslav. Jeden z jejich 64 základních kvádrů pochází z hradu Bikánec.
  Jméno dnes nikomu nic neříká, po takovém hradu (a byl to vůbec hrad?) se slehla země. Kámen si však nevymýšlí a proto je správné ptát se, odkud byl do Přibyslavi koňským potahem přivezen. Rozluštit tuto otázku ovšem nebylo snadné.

  Ani mnohosvazkový naučný slovník přibyslavského rodáka Jana Otty heslo Hrad Bikánec nemá a není možné ho najít v žádné jiné encyklopedii, nevyjímaje ani ty současné - internetové.

  Pomohla knihovnice Českého muzea stříbra

  Napsal jsem několika informačním centrům a muzeím. Když se už zdálo, že stopa nikam nevede, ozvala se Eva Entlerová, knihovnice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Poslala odkaz na druhý díl Místopisu okresního hejtmanství, který v roce 1912 vydalo kutnohorské nakladatelství Karla Šolce. A v tomto velice podrobném místopise Čáslavska a Kutnohorska je několikastránkové heslo BYKÁŇ.

  “Asi 6 km jižně od Kutné Hory leží na mírném návrší 369 m nad mořem při erární silnici starobylá, malá osada Bykáň, jejíž kostel s vížkou a cibulovitou bání zvonice korunuje a do kraje čáslavského, odtud otevřeného, daleko hledí. Osada má 13 domů a 84 obyvatele”, se zájmem čteme.

  A také se dovídáme: “Jméno Bykáň odvozují někteří od Bitva neb Bijaň, jak i Palacký uvádí. Snad v šedém dávnověku byla tu bitva, je místo to k poloze bitevní znamenité.”


  Bykáň a Bykánec

  V kapitolce Dějiny se mimo jiné uvádí: “Bykáň náležela od nepaměti k panství malešovskému a sdílela všecky osudy, které stihly Malešov a ostatní k panství náležející osady. Ve spisech připomíná se Bykáň již r. 1327. Majitelem v témže století byl Purkart, magdeburský purkrabí, a Bykáň tehdy náležela k hradu Malešovu. Purkart prodal za nedlouho Bykáň klášteru sedleckému, ale brzy opět byla Bykáň k Malešovu přivtělena a zůstala tak až podnes.”

  Místopis si ještě všímá hesla Bykánec (Bykáneč): “Po obou stranách silnice křesetickomalešovské asi čtvrt hodiny západně Křesetic leží osada Bykánec. Má 12 domů se 62 obyvateli vesměs náboženství katolického. Ve století XV. stávala zde tvrz a dvůr. Ale časté nálezy krásných popelnic nad Bykáncem v lomech skalních zřejmě svědčí, že místo to již za pohanských dob bylo osídleno.”

  Tvrz se rozpadla v třicetileté válce

  “Po tvrzi dnes není památka, ale sporé stopy, kde stávala, dosvědčují místy se jevící hluboké příkopy u stavení čp. 91, náležejícího rolníku Janu Havránkovi. Tvrz spustla a zašla asi ve válce třicetileté a dvůr poplužní i s pozemky rozprodán na jednotlivce.

  Bykánec náleží do Křesetic, četnickou stanicí do Malešova. Nejbližší stanice železniční je Malešov na trati Hora Kutná - Zruč,” praví Místopis okresního hejtmanství z roku 1912.

  Eva Entlerová mně také poslala naskenovaný odstavec z knihy Antonína Profouse Místní jména v Čechách, vydáno Nakladatelstvím Československé akademie věd v roce 1954. Profous uvádí, že 1 km od Bykaně leží víska Bykanec (1410 Hanusskoni de Minori Bykanecz) a dodává, že jméno Bykanec vzniklo deminutivní příponou -ec ze jména Bykaň a znameno “menší Bykaň”.

  Knihovnice Českého muzea stříbra ještě odkazuje na Soupis památek - encyklopedický přehled sídel. A v něm je heslo Tvrz Bykánec. Poznámka sděluje, že památka v osadě Bykánec, dnes místní části obce Křesetice v okrese Kutná Hora, již neexistuje, byla zastavěna. Ale popis památky vysvětluje vše podstatné: “Tvrz je zde zmiňována v roce 1416. Po roce 1624 se již neuvádí a časem zaniká.”

  Ještě jednou si všimněme tvrzení, že “Bykáň náležela od nepaměti k panství malešovskému a hradu Malešov.” - Na konzolové římse kamenného válce Žižkovy mohyly v Žižkově Poli jsou uvedeny názvy dvanácti velkých vítězných bitev husitů. Právě tu dvanáctou Žižka vyhrál v roce své skonu u Malešova. Poslední bitva byla vrcholem jeho vojevůdcovské kariéry, byť ztráty na lidských životech nejen na straně svatohavelké koalice, ale také jeho vlastní, malešovskou řežbu zařazuje k nejkrvavějším bitvám středověkých náboženských válek.

  Kvádr z hradu Bikánec v Žižkově mohyle u Přibyslavi, přesněji řečeno kámen z tvrze Bykánec, nesporně odkazuje na Malešovskou bitvu, Žižkův závěrečný vítězný boj.

  Foto: Ivo Havlík, kronikář města Přibyslav,

  Ivo HAVLÍK
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v sobotu 19.9.2020 :
  Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
  Dopravní nehoda, která se stala v sobotu 19. září asi o půl dvanácté před polednem na silnici II/152 mezi Jaroměřicemi nad Rokytnou s Myslibořicemi na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život, jedno těžké zranění a čtyři lehká zranění.
 • Vydáno v sobotu 19.9.2020 :
  Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči
  Přednáška Zdeny Vaníčkové na téma Od pramene Dyje do Znojma se bude konat v pondělí 21. září 17 hodin v knihovně Univerzitního centra v Telči. Uvedla to mluvčí Muzea Vysočiny Jihlavě Oberreiterová.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
  Obnovené trhy všeho zboží se budou konat v neděli 27. září od 7 do 12 hodin na letišti v Henčově v Jihlavě.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
  Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 21. září od 19.30 hodin v kině Dukla působivé emocionální drama Narušitel systému. Dnešní doba je charakteristická zvyšujícím se počtem dětí s nejrůznějšími poruchami chování (často vinou jejich rodičů). To platí také o devítileté Benni, která se rozhodla všemi prostředky vítězně vybojovat v naprosto beznadějné situaci to, co by chtěla nejen dostávat, ale i rozdávat. Lásku. Po projekci filmu proběhne beseda s paní Nikol Přibilovou, doktorkou dětské psychiatrie na Dětské psychiatrické klinice 2. LF UK a FN Motol v Praze.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
  Torzo rudního mlýna se spodní výpustí, odvodňovacím kanálem a odtokovým přepadem z poloviny 13. století odkryli archeologové v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
  Nemocnice v Novém Městě na Moravě vyhlásila od pátku 18. září až do odvolání zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
  Na osm desítek schodů i v letošním roce vyběhnou účastníci tradičního faraonského běhu, který se uskuteční v sobotu 19. září u poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Faraonský běh začne ve 14 hodin, konec akce je naplánován na šestnáctou hodinu.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
  V noci ze středy na čtvrtek v obci Nevcehle na Jihlavsku ukradl neznámý zloděj ze zaparkovaného auta Citroen zaparkovaného před domem sadu měřících detektorů plynových kotlů, několik kufrů s elektronářadím a další ruční nářadí, čímž majiteli těchto věcí způsobil škodu 120 tisíc korun. Pachatel poškodil zámek zadních dveří a vloupal se do zavazadlového prostoru. Policisté z Telče po lapkovi, kterému hrozí až pět let za mřížemi, pátrají. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
  Nedostatek bytů není problém jen pro lidi, ale třeba i pro sýkorky. U nich je ale řešení jednoduší, protože stačí pár prkýnek na vhodnou ptačí budku. Pomoct vyřešit ptačí bytovou krizi mohou zájemci v sobotu 19. září na hradě Orlíku nad Humpolcem, kde se od 10 hodin uskuteční akce nazvaná Budkování.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
  Bezplatné kurzy, v nichž se senioři učí pracovat s chytrými telefony, se opět rozbíhají, a to na 14 místech v České republice, nově také v Jihlavě a to ve čtvrtek 1. října. Senioři se mohou přihlašovat na telefonním čísle 736 525 736. Všichni přítomní budou mít k dispozici jednorázové nanoroušky FFP2 české výroby.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
  Málokde se člověk dostane do tak těsné blízkosti spárkaté zvěře jako v zoologické zahradě v Táboře.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
  Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) oslaví o víkendu 111. výročí zahájení provozu. V sobotu 19. září v 16.30 hodin vyjedou z Masarykova náměstí asi dvě desítky především historických autobusů a trolejbusů mapujících kompletní poválečnou historii městské hromadné dopravy v Jihlavě. Po celý víkend se budou také moci zájemci zdarma svézt novými parciálními trolejbusy z Masarykova náměstí Benešovou ulicí až na Pístov do psího útulku linkou HaF.
 • Vydáno v pátek 18.9.2020 :
  Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie
  Ve věku 91 let v Londýně zemřela česká sochařka Irena Sedlecká. Ve světě ji zvlášť u fanoušků zpěváka Freddieho Mercuryho proslavila její socha, která stojí u Ženevského jezera a stala se jednou ze švýcarských atrakcí. Držitelka medaile Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí zanechala kulturní odkaz také Velkému Meziříčí.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
  Při dopravní nehodě, která se stala ve čtvrtek 17. září po půl sedmé večer ve Lhánicích u Mohelna na Třebíčsku, zemřela řidička osobního auta.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
  Na silnici 357 u Jimramova na Žďársku se stala ve čtvrtek 17. září krátce po šestnácté hodině dopravní nehoda osobního auta, jehož řidička zůstala zaklíněná ve voze.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
  Děti i dospělí se mohou poprvé projet po dopravním hřišti v Jihlavě v pátek 18. září od devíti hodin ráno. Součástí opraveného areálu je nová budova s učebnou, zázemím pro personál, šatny i sklad kol spolu s dílnou pro jejich opravu. V budově je sociální zařízení, které bude moci částečně využívat i veřejnost. Vše doplňuje venkovní krytá terasa, na níž při pěkném počasí může probíhat výuka. Uvedla to mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková s tím, že město za obnovu hřiště zaplatilo asi pětadvacet milionů korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
  Město Černovice na Pelhřimovsku s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a doporučení hygieny přistoupilo k rozhodnutí o zrušení konání necírkevní části poutě v Černovicích ve dnech 18. - 20. září. Ve městě je zrušen lunapark i stánkový prodej.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
  S blížícím se podzimem se začíná měnit i chování zvířat ve výbězích táborské zoo. Zatímco v letním parnu se ze všeho nejraději schovávala někde ve stínu, ubývající intenzita slunečního svitu je nyní vede k tomu, aby se vystavovala slunečním paprskům při každé příležitosti.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
  Z důvodu prokázaného výskytu nákazy novým koronavirem u pracovníků Turistického informačního centra v Zadní synagoze se od čtvrtka 17. září uzavírá TIC i sousedící turistické a památkové provozy - Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera i Expozice Děti Antonína Kaliny.
 • Vydáno ve čtvrtek 17.9.2020 :
  Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
  Policisté na Žďársku v průběhu tohoto týdne pátrali po čtyřiasedmdesátiletém muži, který v úterý 15. září v odpoledních hodinách odešel z pečovatelského domu v Jimramově, kam se nevrátil a nepodal o sobě žádnou zprávu.
Další články vydané ve dnech 5. 9. 2020 - 20. 9. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
24. 4. 2020 - Strašlivé poznání: Většina obyvatel této země jsou levicově úchylní lidé, kteří si zamilovali mít moc nad svými bližními

8. 4. 2020 - Ke Škaredé středě…

1. 4. 2020 - Vazby a souvislosti mezi největšími chřipkovými epidemiemi, které se objevují pravidelně každé půlstoletí

23. 3. 2020 - Církev Janova II. – Liturgie

22. 3. 2020 - Církev Janova I.

26. 2. 2020 - K době postní: Jíst – nebo nejíst?

25. 2. 2020 - Rod Toufarů z Horního Smrčného, z něhož pocházel mučedník P. Josef Toufar

11. 12. 2019 - Sedmdesát let od prvního křížového zázraku v Číhošti!

25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...