Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8822 dnů

Dnes je sobota 5. prosinec
(22. listopad církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 5. 12.:
Sobota po první neděli adventní Sv. Sáby, opata
 • 22.11.2019:
  Před soudem veřejné mravnosti partyzáni v Přibyslavi obstáli
  Text, který zveřejnil server www.pribyslav.cz a v listopadovém vydání Přibyslavského občasníku vyšel pod titulkem “V Přibyslavi před 75 lety: Při odplatě za smrt generála tekla krev”, v některých čtenářích vyvolal otázku, zda trestná výprava česko-ruského partyzánského oddílu do Přibyslavi na zdejší služebnu české policie byla a je ospraveditelná.
  Připomeňme, že partyzáni 26. října 1944 ve sklepení Vokurkova domu na přibyslavském náměstí zastřelili přibyslavské četníky Karla Sojku, Bohuslava Mečíře, Stanislava Kunderku a Ondřeje Nevřela; exekuci s těžkým zraněním přežil pouze Jiří Hörner a osudu svých kolegů čirou náhodou unikl Josef Navrátil.

  Naplněna tak byla odplata za smrt vůdce českého podzemního odboje proti hitlerovské okupaci divizního (in memoriam armádního) generála Vojtěcha Luži a jeho pobočníka - poručíka Josefa Koreše.

  Oba odbojáře přibyslavští četníci horlivě zastřelili v hostinci v Hřištích 2. října 1944.

  Z několika ohlasů cituji alespoň čtenáře, jemuž se líbí výrok Mahatma Gandího: “Stylem oko za oko nakonec zůstanou všichni slepí”.


  “Samolibí kašpaři” lítost nevyjádřili

  Každá válka je krutá a především boj v hlubokém podzemí nelze hodnotit běžnými měřítky.

  Radomír Luža (1922-2009), syn zastřeleného generála, který byl pověřen velením odplaty, v memoárech V Hitlerově objetí - Kapitoly z českého odboje píše: “Myslel jsem, že jsem připraven na to, že někdo bude prosit o život, nebo lhát, aby se vyhnul obvinění. Nečekal jsem však bojovný, odmítavý postoj, jaký zaujali přítomní četníci s výjimkou Mečíře. Ti samolibí kašpaři si mysleli, že se jim nemůže stát nic, že mají od nacistů nějaké ochranné kouzlo. Sojka se dokonce vychloubal, že byl nějakou dobu členem Národní obce fašistické. Všichni popřeli, že od Němců dostali odměnu. Ani jeden z nich nevyjádřil sebemenší lítost, ani předstíranou.”


  Partyzáni byli z řad válečných zajatců

  Historici odboje Vladimír Černý, Petr Kopečný a František Vašek v publikaci Legenda bez legend - Životní osudy armádního generála Vojtěcha Borise Luži (1891-1944) docházejí k závěru:

  “Při posuzování tohoto složitého případu nelze opomenout ani skutečnost, že většinu partyzánů tvořili uprchlí váleční zajatci z řad Rudé armády, tedy lidé, kteří prožili na frontě i v zajateckých táborech otřesné hrůzy války. Tito vojáci se prakticky neustále pohybovali mezi životem a smrtí, proto jim provedení odplaty za smrt dvou vlastenecky zaměřených důstojníků z odboje připadlo logické a samozřejmé.”


  Přítrž kolaborace s hitlerovci

  Výtka se po válce snesla především na Radomíra Lužu. V již citovaných vzpomínkách, které zprvu vyšly anglicky v Kanadě, kam po Únoru 1948 emigroval, generálův syn napsal:

  “Byl jsem v poválečných letech v jistých kruzích kritizován za vraždu Čechů, jak to charakterizovali, kteří za to, co se stalo Lužovi a Korešovi, nesli různou míru odpovědnosti nebo vůbec žádnou. Proti tomu jsem velmi důrazně vysvětlil, co situace v době výkonu našeho poslání nezbytně vyžadovala, a poznamenal jsem, že jsme v oněch posledních měsících války nepřímo zachránili - tím, že jsme učinili přítrž spolupráci, na kterou Němci do té doby mohli od části četníků spoléhat - množství životů. Domnívám se, že jak v tisku, tak v očích poválečných shromáždění odbojářů i před širším soudem veřejné mravnosti jsem sebe i své druhy zprostil všech výtek.”

  Exekuce v Přibyslavi nebyla aktem pouhé msty. Byla varováním těm četnickým stanicím, které se v represích proti domácímu odboji mohly přetrhnout. Rozkaz postřílet přibyslavské četníky měl válečnou legitimitu. V zastoupení londýnské exilové vlády ho vydali pplk. (posmrtně generál) Josef Svatoň jako vojenský představitel Rady tří a prof. Josef Grňa jako vedoucí této organizace. Grňu v roce 1991 prezident Václav Havel in memoriam vyznamenal Řádem T. G. Masaryka II. stupně.

  Pražské četnictvo se rehabilitovalo na barikádách

  Působení přibyslavských četníků se nijak zvlášť nevymykalo praxi všeobecné kolaborace českého četnictva s okupační mocí.

  O nic méně německé okupanty vědomě či nevědomě, aktivně či pasivně, podporovalo pražské četnictvo; to však svoji šest let trvající spolupráci s německými fašisty v samém závěru války očistilo tím, že lidovému Pražskému povstání poskytlo zbraně a mnozí četníci od 5. do 9. května 1945 statečně bojovali u Českého rozhlasu a na barikádách.

  Foto: Státní pohřeb čtyř zastřelených četníků v Přibyslavi se konal 30. října 1944. Fotoaparát Jana Vencálka zachytil smuteční konvoj kráčející po Husově ulici. Na přibyslavském hřbitově byl pohřben pouze Karel Sojka. Bohumil Mečíř byl odvezen do Roztok u Semil, Ondřej Otevřel do Dědic a Stanislav Kunderka do Milešovic (obě obce jsou na Vyškovsku).
  Ivo HAVLÍK
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v sobotu 5.12.2020 :
  Kůrovcová kalamita ovlivnila také provoz v záchranné Stanici Pavlov
  Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku už 12 let zajišťuje provoz záchranné stanice pro handicapované živočichy a Kraj Vysočina od roku 2012 na její činnost přispívá více než jedním milionem korun ročně.
 • Vydáno v sobotu 5.12.2020 :
  Hasiči na Vysočině vyjíždějí kvůli silnému větru hlavně odstraňovat spadlé stromy
  Hasiči na Vysočině zasahovali kvůli silnému větru od pátku 4. prosince brzkého rána do sobotního rána u více než stovky událostí.
 • Vydáno v sobotu 5.12.2020 :
  Sypejte ptáčkům
  Hmyzu ubylo až o 70%, ubylo i nejrůznějších semínek planých rostlin. To je důvod, proč nečekat s přikrmováním ptáčků na sněhovou peřinu, ale začít už v těchto dnech. Ptáci si řeknou, zda už to potřebují a naplněné krmítko je pro ně jistota, že když nenajdou přirozenou potravu, mají kam se vydat. Na tvaru ani velikosti krmítka nezáleží.
 • Vydáno v sobotu 5.12.2020 :
  Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí je volně přístupný originální lesní betlém
  Originální lesní betlém dělá ve Lhotkách u Velkého Meziříčí už třetím rokem radost malým i velkým od počátku adventu po Hromnice, kdy v minulosti končilo povánoční období úklidem betlémů. Kolem jesliček se tu schází zvířata, která byste mohli při troše nebo i velkém štěstí spatřit v zimním období v lesích, na jejich okrajích i na březích lesních říček Vysočiny.
 • Vydáno v sobotu 5.12.2020 :
  Dálniční policisté ve Velkém Beranově na Jihlavsku se dočkají nového sídla
  Poklepáním základního kamene symbolicky odstartovala rekonstrukce a přístavba stávajícího objektu dálničního oddělení ve Velkém Beranově.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Při požáru bytu v Jihlavě se zranila žena, skončila v nemocnici
  V pátek 4. prosince po půl jedné odpoledne byli hasiči přivoláni do bytu v bytovém domě v ulici Karolíny Světlé v Jihlavě. Provedeným průzkumem místa zásahu hasiči zjistili, že v bytě došlo ve čtvrtek 3. prosince ve večerních hodinách k požáru. V té době se v bytě nacházela žena.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  U Puklic na Jihlavsku havaroval autobus, ve kterém cestovalo pětadvacet dětí
  Mezi Puklicemi a Přísekou na Jihlavsku havaroval v pátek 4. prosince ve 14 hodin autobus, ve kterém jelo 29 cestujících, převážně dětí, které jely domů ze školy. Tři osoby utrpěly těžká zranění a dále bylo 26 lehkých zranění.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Mezi Koberovicemi a Humpolcem na dálnici D1 ve směru na Prahu bude od soboty omezení
  Odstraňování mobilních betonových svodidel a úprava vodorovného a svislého dopravního značení na D1 v úseku 11, exit 82 Koberovice – 90 Humpolec, začne v sobotu 5. prosince v šest hodin ráno. Provoz tak bude veden v režimu 1/1, tedy jedním pruhem v každém směru jízdy. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Domovy pro seniory umožní rodinám a blízkým návštěvy, ale připravte se na přísné podmínky
  Některé domovy pro seniory zřizované Krajem Vysočina umožní od soboty 5. prosince návštěvy blízkých a příbuzných klientů, o které pečují. Zásadní pro toto naléhavě očekávané uvolnění v přísném epidemiologickém režimu v zařízeních, která pečují o nejohroženější populační skupinu, bude podmíněno příznivou situací v každém jednom zařízení. O umožnění bezpečných návštěv bude v případě krajem zřizovaných sociálních zařízení rozhodovat ředitel instituce.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Na Masarykově náměstí v Jihlavě začal vánoční jarmark, lidé mohou nakupovat u sedmnácti stánků
  Během čtvrtečního dopoledne umístili na Masarykovo náměstí pracovníci Služeb města Jihlavy 14 stánků města, tři vlastní stánky v pátek přivezli sami prodejci. Prodej vánočního sortimentu začal v pátek 4. prosince a potrvá do 22. prosince pouze za dodržení všech aktuálně platných vládních opatření.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Distributory drog a zloděje z Jihlavska kriminalisté zadrželi
  Kriminalisté jihlavského územního odboru tento týden zadrželi pachatele, kteří se dopouštěli drogové trestné činnosti. Kromě distribuce drog se ještě vloupali do objektu a odcizili věci v hodnotě téměř dvacet tisíc korun. Kriminalisté zadrželi tři osoby, jedná se o dva muže a ženu, všichni tři jsou recidivisté. Policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání, oba muži i žena byli obviněni ze spáchání zločinů. Dva z obviněných skončili ve věznici.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Z policejního deníku: dopadení celostátně hledaného muže; nenávistné komentáře na sociální síti
  Policisté ve Velkém Meziříčí ve čtvrtek 3. prosince po osmé hodině ráno vypátrali celostátně hledaného šedesátiletého muže v ulici Třebíčská. Muže zkontrolovali a zjistili, že na něho byl v první polovině listopadu vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté muže zadrželi a následně ho eskortovali do brněnské věznice. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  Oxid uhelnatý: tichý zabiják, který nebolí
  Není vidět ani cítit a přesto má v Česku ročně na svědomí asi 150 lidských životů. V našich domácnostech obvykle vzniká špatným spalováním, nejčastěji u karmy v koupelně, plynového kotle nebo kamen. Jeho zásadní nebezpečí spočívá v tom, že je bez zápachu, tudíž i jeho vysoké koncentrace jsou pro člověka nepostřehnutelné a může dojít k otravě a následně i smrti.
 • Vydáno v pátek 4.12.2020 :
  V Novém Veselí hořela v noci restaurace
  V Novém Veselí na Žďársku v ulici Na Městečku vzplála v pátek 4. prosince půl hodiny po půlnoci restaurace. Škoda po požáru byla předběžně vyčíslena na částku 2,5 milionu korun.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.12.2020 :
  Děti z Puklic se v pondělí vrátí do své opravené školy
  Nájmy náhradních prostor v ZŠ Jungmannova v Jihlavě byly prodlouženy pouze o čtyři dny do 4. prosince. Od pondělí 7. prosince se budou puklické děti už učit ve vlastní škole.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.12.2020 :
  Surikaty nedočkavě vyhlíží první návštěvníky, dočkají se už v sobotu
  Prvních návštěvníků po konci dlouhé nucené uzavírky už se nemohou dočkat zvířata ani ošetřovatelé v táborské zoologické zahradě. Ta je v tomto ročním období běžně otevřená pouze o víkendech, své brány proto pro veřejnost proto po další koronavirové pauze poprvé otevře tuto sobotu. Meteorologové na víkend hlásí výrazné oteplení, návštěva rozlehlého přírodního areálu ZOO Tábor tak může být příjemným strávením druhého adventního víkendu.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.12.2020 :
  Z policejního deníku: krádež vánoční výzdoby; vloupání do domu; či krádež věcí z auta
  Policisté šetří případ krádeže vánoční výzdoby v Havlíčkově Brodě. Pachatel si v noci z úterý 1. prosince na středu odnesl vánoční výzdobu z prostoru přede dveřmi rodinného domu na ulici Prokopa Holého. Majiteli tak způsobil škodu za necelých pět tisíc korun. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.12.2020 :
  Vysoká škola polytechnická v Jihlavě nově umožní studentům prvních ročníků skupinové konzultace
  V souvislosti s přechodem na stupeň 3 Protiepidemického systému ČR (PES) dojde od pondělí 7. prosince na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) k dalšímu uvolnění výuky. Výuka bude do konce zimního semestru probíhat i nadále distančně, nově však bude studentům prvních ročníků umožněno účastnit se skupinových konzultací s vyučujícím v počtu max. 20 studentů. V současné chvíli probíhá prezenčně praktická výuka a praxe studentů katedry zdravotnických studií, dále laboratorní a experimentální výuka pro poslední ročníky ve skupinách max. 20 studentů. Povoleny jsou individuální konzultace a zkoušky za přítomnosti nejvýše 10 osob.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.12.2020 :
  Vysočinu zasypal sníh, silnice jsou sjízdné s opatrností
  Sněžení na Vysočině způsobilo několik dopravních komplikací. Od ranních šesti hodin do devíti hodin vyjížděli policisté k šetření 25 dopravních nehod, které se naštěstí obešly bez vážnějších následků. Pět osob se při ranních nehodách lehce zranilo. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno ve čtvrtek 3.12.2020 :
  Návštěvníkům facebookové stránky města Jihlavy se nejvíc líbila výzdoba na ulici Leoše Janáčka
  Soutěž Vánoční putování, ve které se mohou Jihlavané pochlubit fotografiemi vánočních výzdob v ulicích města, má motivovat i ostatní k výzdobě města. Do prvního kola soutěže se přihlásilo šest příspěvků a nejvíce hlasů získala výzdoba z ulice Leoše Janáčka.
Další články vydané ve dnech 20. 11. 2020 - 5. 12. 2020:
5. 12. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
25. 11. 2020 - Jsme to, co jíme. Jezme proto život, nikoli smrt!

25. 11. 2020 - Ochrana před epidemiemi? Také kouření tabáku!

24. 11. 2020 - Umřít znamená probudit se zcela zdráv!

18. 11. 2020 - Hledá se politický vůdce. Značka: Moc leží nyní na ulici!

17. 11. 2020 - Mají astrologicky něco společného listopady 1989 a 2020? Mají: Více, než by nás napadlo!

14. 11. 2020 - Vše špatné sice nyní asi bude pár týdnů vrcholit, ale na Narození Kristovo 2020 přijde vysvobození!

14. 11. 2020 - Arcibiskup Vigano: Hodiny lží jsou již sečteny!

11. 11. 2020 - Příklad svatého Martina: Křesťan se před státní mocí nehrbí!

6. 11. 2020 - Volby v USA 2020: Podvod století? Neřešme to!

31. 10. 2020 - Ke svátkům Všech svatých a Dušiček: Co je smrt? A co je čas?


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

- Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

- Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...