Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8750 dnů

Dnes je pátek 25. září
(12. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 9.:
Pátek po neděli šestnácté po Svatém Duchu
 • 9.12.2019:
  Končí Rok Gallasů a Clam-Gallasů, dynastie se zapsala i do dějin Přibyslavi
  Rok Gallasů a Clam-Gallasů, který byl zahájen v březnu v Nosticově paláci na Maltézském náměstí v Praze, vyvrcholí v Oblastní galerii Liberec výstavou Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách. Výstava má vernisáž 12. prosince 2019 a bude zpřístupněna do 1. března 2020. Uzavře se tak projekt Po stopách šlechtických rodů, realizovaný Národním památkovým ústavem od roku 2011. Rod Gallasů a Clam-Gallasů je dnes spojován především se severními Čechami, avšak jeho působnost lze vztáhnout téměř na celou tehdejší monarchii, od Prahy až po Vídeň, včetně měst Polná a Přibyslav a obce Pohled.
  Do rodu se přivdala majitelka přibyslavského zámku

  Za jednoho z nejvýznamnějších představitelů rodu - generála Eduarda Clam-Gallase (1805-1891) - se v roce 1850 provdala Clotilda z Dietrichsteina (1828–1899). Do manželství věnem přinesla statky Žďár nad Sázavou, Přibyslav, Polná, Krucemburk, vídeňský dietrichsteinský palác na Währingerstrasse, hrad Dietrichstein.

  Její manžel za zásluhy o monarchii v roce 1862 získal Řád Zlatého rouna. Ke zlomu v jeho vojenské kariéře došlo v roce 1866, kdy jej v několika bitvách porazili Prusové. Veřejnost tyto porážky nestrávila, byl označován za neschopného, skládaly se o něm kramářské písně, vycházely neuctivé novinové články a v pražském paláci mu dokonce vytloukli okna.

  Proto se rozhodl odejít do vojenské penze. S manželkou Clotildou se přestěhoval na zámek Frýdlant.

  Přibyslavský zámek, založený Zachariášem z Hradce v roce 1560, Clotilda Clam-Gallasová převzala v roce 1862 od Josefa z Dietrichsteina.

  Zámek (původně klášter) v Pohledu koupila o dva roky později - 24. prosince 1864 - od Evžena Sylva-Tarouccyho.

  Oba zámky se staly dědictvím dcer Clotildy Festetics-Tolna a Eduardiny Khevenhüller-Metsch. Po smrti Eduardiny přibyslavský i pohledský zámek zůstaly v rukou Clotildy.

  O zámek v Přibyslavi přišla pět let po vzniku Československé republiky, v roce 1923 v důsledků Masarykovy pozemkové reformy. Zámek v Pohledu byl konfiskován v roce 1945 dekretem prezidenta Beneše.

  Zemřela ve Vídni v roce 1947 ve věku 88 let jako poslední ze sourozenců. Manžela přežila o 28 roků.

  Smrtí bratra Clotildy rod vymřel po meči

  Bratrem Clotildy Festetics-Tolna byl Franz Clam-Gallas (narozen 1854). Zemřel v roce 1930 jako poslední muž svého rodu. Při jeho pohřbu byl proto rodový erb v souladu se šlechtickými tradicemi nesen obráceně, tzv. vzhůru nohama.

  Z jeho manželství s Marií Hoyos-Sprinzenstein (1858–1938) se narodilo sedm dcer a žádný syn, takže rod dále pokračoval jen v ženské linii.

  S kým byl rod propojen?

  Příslušníci rodu byli příbuzensky provázaní i s dalšími významnými rodinami habsburské monarchie, jako byli Schwarzenbergové, Dietrichsteinové, Colonna-Felsové, Kinští, Liechtensteinové, Auerspergové, Sporckové, Clary-Aldringenové, Mitrovští, Colloredo-Mansfeldové a další.

  Clam-Gallasové se zúčastňovali korunovací, císařských zahraničních cest, diplomatických misí, bojovali ve válkách. Výrazně se angažovali také v umění a charitě. Jejich jméno je spjato s takovými velikány hudby, jako byl Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven, nebo malíři Josef Führich, Josef Bergler či sochař Heinrich Karl Scholz.

  Clam-Gallasové stáli u zrodu Společnosti vlasteneckých přátel umění, Vlasteneckého muzea v Čechách, pražské konzervatoře a mnohých jiných institucí podobného věhlasu.

  V makovici věže bylo uschováno parte

  Když byla v letošním lednu z vrcholu přibyslavské městské věže kvůli zlomenému kříži snesena i makovice, v zaletované kovové schránce bylo nalezeno parte oznamující skon Clotildy Clam-Gallasové.

  Originální dokument dokládá rodovou příslušnot předposlední majitelky přibyslavského a polenského panství.

  Úmrtní oznámení datované v Pohledu 1. listopadu 1899 a vytištěné v tiskárně Ferdinanda Menšíka, ml. v Německém Brodě se šlechtickou noblesou, jaká se dnes nevidí, procítěně sdělovalo:

  “František hrabě Clam Gallas, c. a k. komoří, c. a k. nadporučík m. s., člen panské sněmovny, rytíř řádu Leopoldova, atd. podává svým vlastním jménem a jménem svých sester: Eduardiny, kněžny Khuvenhüller a Clotildy, hraběnky Festetits, pak své choti hraběnky Clam Gallas, rozené hraběnky Hoyos, dále svých švakrů: Karla knížete Khuvenhüller a Kálmana hraběte Festetits, konečně svých dětí: Christiany, Eleonory, Eduardiny, Gabriely, Marie a Clotildy truchlivou zprávu o tom, že se Všemohoucímu zalíbilo na věčnost povolati jeho vroucně milovanou matku, pokud se týče tchýni a babičku, její Excelenci vysokorodou paní Clotildu hraběnku Clam Gallas, rozenou hraběnku Dietrichstein, paní řádu Alžbětina I. třídy a řádu hvězdového kříže, palácovou dámu Jejího Veličenstva zvěčnělé Císařovny Alžběty, čestnou dámu souv. (= suverénního) řádu Maltézského, protektorku mnohých dobročinných ústavů, majitelku panství Polná, Vojnoměstec, Pohled v Čechách a Žďár na Moravě, která byvši svátostmi umírajících zaopatřena, v úterý dne 31. října 1899 o 7. hodině večer v 72. roku věku svého v Pánu zesnula.

  Tělesná schránka drahé zesnulé bude v sobotu dne 4. t. m. o 2. hodině odpoledne ve farním chrámu Páně v Pohledu slavnostně vykropena, pak na nádraží v Pohledu přenesena, odtud do Haindorfu u Friedlandu v Čechách (dnes Hejnice) převezena a tam v pondělí dne 6. t. m. po slavnostním requiem, které se v tamním klášterním chrámu o 10 1/2 hodině dopoledne odbývati bude, do rodinné hrobky uložena.

  Zádušní mše svaté budou se téhož dne a v tutéž hodinu ve farním chrámu v Pohledu, ve všech patronátních chrámech a v chrámu Páně Zvěstování Panny Marie (P. P. Servitů) ve Vídni čísti.”

  Přibyslavský zámek, založený Zachariášem z Hradce v roce 1560, Clotilda Clam-Gallasová, rozená Dietrichstein, převzala v roce 1862 od Josefa z Dietrichsteina; dcera Clotilda Festeticz de Tolna, rozená Clam-Galasová, o zděděný zámek přišla v roce 1923

  Zámek v Pohledu rod Clam-Gallasů vlastnil od roku 1864 do konfiskace v roce 1945, zde 31. října 1899 zemřela Clotilda Clam-Gallasová, pohřbena je v Hejnicích v okrese Liberec

  Foto: Poslední majitelka přibyslavského a pohledského zámku - Clotilda Festeticz de Tolna, rozená Clam-Gallasová (1859-1947), pohřbena je ve Vídni
  Ivo HAVLÍK
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
  Město Jihlava spouští od úterý 29. září provoz dobrovolnického centra. Kdo má čas a chuť pomoci, může se opět přihlásit na telefonu 565 591 847 nebo napsat na email: nabidky.pomoci@jihlava-city.cz
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
  Neznámý zloděj ukradl v době od odpoledních hodin soboty 19. září do osmé hodiny ráno následujícího dne z garáže u rodinného domu ve Vojtěchově na Žďársku pánské elektrokolo Lectron Voyager RX 2019 černé barvy se zeleným potiskem a dámské elektrokolo Lectron Altezza barvy bílé se zeleným potiskem, včetně nabíječek a také ještě stavební elektrické bourací kladivo Asist. Loupeží způsobil majitel škodu přes čtyřicet tisíc korun. Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
  Už v červnu letošního roku, když započaly přípravné práce před revitalizací Karlova náměstí v Třebíči, začali jihlavští archeologové se svým průzkumem v Jejkovské bráně a v ulici Přerovského. Odhalili pozůstatek původní gotické brány, příkop, mostek a z menších nálezů například gotický komorový kachel, renesanční sponu k dámskému opasku, barokní dýmky a části keramických pohárů.
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
  Houbaření bohužel není jen o plných košíkách pravých hřibů a vynikající smaženici k večeři, ale také o nešťastných událostech, které čas od času končí výjezdem záchranky. Nejčastěji se jedná o úrazy, alergické reakce po štípnutí hmyzem nebo oběhové obtíže, například když houbař přecení své síly. Jen ve středu 23. září vzlétl vrtulník Kryštof 12 zdravotnické záchranné služby na Vysočině ke dvěma takovým případům. Uvedl to mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
  Dvojjazyčná publikace Z receptáře našich předků / Aus den Rezeptbüchern unserer Vorfahren je jedním z výstupů dvouleté spolupráce etnografů čtyř regionů – Jižních Čech, Vysočiny, Jižní Moravy a Dolního Rakouska. Jejím cílem je přiblížit stravování našich předků nejen obvyklou výkladovou formou, ale především za pomoci konkrétních receptur a návodů. Čerpá z výsledků terénních výzkumů, ze vzpomínek pamětníků a zachycuje prostou lidovou stravu obyvatel venkova a menších měst na přelomu devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
  Největší skleněná celoleštěná plastika na světě z dílny proslulého umělce Vlastimila Beránka nazvaná Venuše byla odhalena v Kapli sv. Kříže v Pelhřimově. Uvedl to prezident pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek.
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
  Elektrokola si často pořizují senioři, aby dojeli do nejbližšího okolí nebo na nákup, ale i k udržení dobré kondice. Ženy pak třeba na cestu do práce, ale také manažeři, kteří nemají natrénováno a na kole by se trápili. Velkou skupinu tvoří i manželské páry: buď si e-kola pořídí oba, anebo ho manžel koupí ženě, aby mohli jezdit spolu. Na co si dát pozor při výběru elektrokola a jak s jízdou začít tak, abychom už během první jízdy nepotřebovali lékárničku?
 • Vydáno ve čtvrtek 24.9.2020 :
  Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše
  Heslo Okříšky, městys, kde to žije! s kresbou od výtvarníka a okříšského rodáka Štěpána Mareše zdobí 300 kelímků o objemu 0,2 l na horké nápoje s víčkem a 500 kelímků s klipem o objemu 0,5 l na pivo a limonády.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
  Interaktivní výstava s názvem Svět středověkých her, která proběhla loni v jihlavském muzeu a ke které byl na počátku tohoto roku vydán stejnojmenný katalog, byla přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut. V kategorii Muzejní cena obsadila tato výstava 1. místo. Autorem výstavy je archeolog Aleš Hoch.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
  Pětatřicetiletá řidička vozidla Opel Astra jela v úterý 22. září po třetí hodině odpoledne po silnici od Jihlavy a na křižovatce odbočovala vlevo směrem do Velkého Beranova. V té chvíli, ji ale předjíždělo BMW a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěla řidička zranění a záchranáři ji převezli do jihlavské nemocnice. Dechová zkouška u obou řidičů vyloučila alkohol, škoda je přes sedmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
  Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami, které by mohly řádit na jihu Vysočiny a v jižních Čechách ve středu 23. září od 13 do 23 hodin. Bouřky mohou doprovázet přívalové srážky kolem 30 mm.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
  Úprava silničního tělesa u obce Simtany na Havlíčkobrodsku probíhá v souladu se schváleným harmonogramem prací a směřuje k uvedení této prakticky nově budované části silnice I/19 do provozu v režimu předčasného užívání koncem října, kdy bude proinvestováno přibližně 50 milionů korun bez DPH.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
  U obce Svatá Anna na Havlíčkobrodsku našel v pondělí 21. září kolem půl jedenácté dopoledne muž při houbaření v lese předmět připomínající munici. Přivolaný policejní pyrotechnik z českobudějovické expozitury předmět identifikoval jako dělostřeleckou minu ráže 8 cm Wgr.34 bez iniciátoru. Jedná se o munici pocházející z období druhé světové války do německého minometu 8 cm Granatwerfer 34.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
  Lidé z Vysočiny si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí tři ambulance. Loni lékaři našli třináct případů plicních nemocí, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), IPF nepotvrdili u žádného z pacientů.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
  Czech ensemble baroque orchestra & choir pod vedením Romana Válka vystoupí v sobotu 26. září v 17 hodin v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou. Program koncertu připomene dvěma kantátami výročí 270. výročí od smrti Johanna Sebastiana Bacha.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej
  Zástupci Škrdlovic vysadí v podzimních měsících od Škrdlovic ke Světnovu na Žďársku novou ovocnou alej.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
  Jihlava zareagovala na doporučení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly a zavede v pátek ředitelské volno v městem zřizovaných školách.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
  Ze tří nákladních aut odčerpal neznámý zloděj od pátku 18. září do půl osmé ráno pondělí 21. září v ulici Nádražní v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku více jak dvě stě litrů nafty. Dosud neznámý pachatel u tří nákladních vozidel poškodil víčka palivových nádrží a následně odčerpal a ukradl naftu. Majiteli tak vznikla škoda přes deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli, kterému hrozí až dvouleté vězení, pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
  Opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855, která ležela několik desetiletí v depozitáři muzea v Havlíčkově Brodě, byla asi za půl milionu korun zrestaurována. Opona autora Gustava Kubeše vrátí na jeviště současného havlíčkobrodského divadla.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
  Provoz protialkoholní záchytné stanice v Jihlavě byl v úterý 22. září až do odvolání z epidemiologických důvodů uzavřen.
Další články vydané ve dnech 10. 9. 2020 - 25. 9. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
24. 4. 2020 - Strašlivé poznání: Většina obyvatel této země jsou levicově úchylní lidé, kteří si zamilovali mít moc nad svými bližními

8. 4. 2020 - Ke Škaredé středě…

1. 4. 2020 - Vazby a souvislosti mezi největšími chřipkovými epidemiemi, které se objevují pravidelně každé půlstoletí

23. 3. 2020 - Církev Janova II. – Liturgie

22. 3. 2020 - Církev Janova I.

26. 2. 2020 - K době postní: Jíst – nebo nejíst?

25. 2. 2020 - Rod Toufarů z Horního Smrčného, z něhož pocházel mučedník P. Josef Toufar

11. 12. 2019 - Sedmdesát let od prvního křížového zázraku v Číhošti!

25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...