23.1.2020:
Dudáctví na Vysočině bylo zapsáno na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury
Dudáctví na Vysočině je dalším regionálním jevem, který koncem roku 2019 rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Podnětem k dokumentaci vysočinské tradice hry na dudy se stal celostátní výzkum dudáctví na území České republiky vedený v předchozích letech v jednotlivých krajích. Dudácká tradice v České republice byla zařazena na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky v roce 2018.

„Dudy patří k nejstarobylejším hudebním nástrojům. V českém a moravském prostředí jsou dudy doloženy již ve 14. století. Na Horácku a Podhorácku bylo dudáctví živé ještě v 19. století, bylo běžnou součástí lidové kultury,“ říká Markéta Skořepová z Muzea Vysočiny Pelhřimov, která zpracovávala nominaci dudáctví na krajský seznam.
„Ještě ve 20. století byl dudák nezastupitelným účastníkem některých významných městských slavností, u nás například Morového průvodu v Brtnici nebo Kozimberského posvícení v Pacově. Dnes je hra na dudy provozována jako součást zájmových aktivit jednotlivých hráčů, vzácně i muzik folklorních souborů. V současné době se koncentruje v souvislosti s výukou, hře na dudy se vyučuje na Základní umělecké škole v Hrotovicích, a v Pacově se od roku 2017 konají Dudácké slavnosti,“ doplňuje Silva Smutná, etnografka Muzea Vysočiny Třebíč, která se podílela na výzkumu dudáctví na Vysočině na celostátní i krajské úrovni.
V současné době je na území Vysočiny doloženo 14 aktivních hráčů na dudy. Oficiálním nositelem statku Dudáctví na Vysočině je Muzeum Vysočiny Třebíč, které soustřeďuje veškerou dokumentaci a výsledky výzkumu na svém Regionálním pracovišti tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina.
Zápis vybraných regionálních jevů dochovaných na území Vysočiny na krajský seznam probíhá v souladu s Pravidly Rady Kraje Vysočina pro vedení Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a je v kompetenci Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahuje 8 položek (stav k 31. 12. 2019):
1. Běh o Barchan
2. Skřipácká muzika na Jihlavsku
3. Betlémská cesta v Třešti
4. Obchůzka královniček na Velkobítešsku
5. Historický morový průvod v Brtnici
6. Jihlavský havířský průvod
7. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov
8. Dudáctví na Vysočině
Nejvýznamnější statky z krajských seznamů lze nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky jsou z Kraje Vysočina dosud zapsány:
Běh o Barchan (2013)
Betlémská cesta v Třešti (2015)
Skřipácká muzika na Jihlavsku (2016)
Historický morový průvod v Brtnici (2017)
Další zprávy:
- Vydáno dnes v 09:31 hodin:
Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena
Na jaře začne revitalizace deset let staré naučné stezky vedoucí kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou. Dokončena by mohla být už v říjnu. Generální opravu původně bezbariérové trasy s dřevěnými povalovými chodníčky a vyhlídkami, mlatovými cestami a mobiliářem provede pražská firma Green Project za asi pět a půl milionu korun, přičemž výstavbu nových stezek na původních základech z pětaosmdesáti procent uznatelných nákladů podpoří dotace.
- Vydáno dnes v 10:39 hodin:
Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
V Kraji Vysočina vyšetřovali v loňském roce policisté celkem 4 835 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 703 trestných činů méně. Meziročně jde o pokles nápadu trestné činnosti o 12,7 procenta. Loni se podařilo v našem kraji objasnit 3 103 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 64,2 procenta. V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 403 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Celkově se tedy loni podařilo policistům objasnit 3 506 trestných činů, za jejichž spáchání bylo stíháno 2 773 osob.
- Vydáno v úterý 19.1.2021 :
Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
Bývalá poštovní stanice čp. 17 ve Stonařově na Jihlavsku, která stojí v centru obce na severozápadním nároží návsi při císařské silnici z Jihlavy do Znojma, byla prohlášena za kulturní památku. Stanice po svém uvedení do provozu v roce 1750 představovala hlavní poštovní a dopravní tah z Prahy do Vídně. Trojkřídlá budova byla součástí rozsáhlého areálu s uzavřeným dvorem, který plnil také funkci přepřahací a mýtné stanice. Hospodářské budovy - stáje, kočárovna a stodoly se do dnešních dnů nedochovaly.
- Vydáno v úterý 19.1.2021 :
Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
Předporodní kurzy pro nastávající maminky a jejich partnery v nemocnici v Havlíčkově Brodě jsou z důvodů aktuální epidemiologické situace pozastaveny. Nyní personál umožní maminkám kurzy on-line a zdarma. Kromě toho mohou rodičky využít také individuální konzultace či online poradny přes email. Nastávající maminky tak mají hned tři možnosti jak konzultovat cokoliv stran těhotenství a porodu v havlíčkobrodské nemocnici.
- Vydáno v úterý 19.1.2021 :
Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
V pondělí 18. ledna se u obce Příštpo na Třebíčsku zranil při havárii cyklista. Kolem sedmé hodiny ráno jel třiašedesátiletý muž na jízdním kole po silnici ve směru od obce, při odbočování na účelovou komunikaci vedoucí na zasněžené vozovce havaroval. Při nehodě se zranil a záchranáři jej převezli do třebíčské nemocnice na ošetření. Policisté u cyklisty provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Nehodu policisté šetří. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- Vydáno v úterý 19.1.2021 :
Místo narození: sanitka číslo 260
Pamatujete si na malého Viktora, první miminko naší záchranky roku 2021? Tak právě ten má od včerejška svého sanitkového "brášku". Těhotnou maminku ze Žďárska zaskočily cestou do porodnice na kontrolu silné kontrakce a proto byli s partnerem nuceni zastavit a přivolat si na pomoc záchrannou službu. Během transportu však kontrakce ještě zesílily a záchranářům RZP Velká Bíteš bylo jasné, že do porodnice dojet nestihnou.
- Vydáno v úterý 19.1.2021 :
Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici
V soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici, vizitku, deník a kalendářík zvítězila pohlednice s názvem Kaple svatého Huberta, která stojí nedaleko zámku Lednice od autora Ladislava Rennera. Hodnocení proběhlo pelhřimovském Muzeum rekordů a kuriozit. Uvedl to Miroslav Marek z agentury Dobrý den v Pelhřimově.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních dílech, které splnily statut cen Český lev. Nejvíce nominací získaly s takřka vyrovnaným počtem filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán. Od letošního ročníku se nově otevřely další kategorie i televizním projektům a díky tomu tak například minisérie Herec získala 7 nominací. ČFTA vyhlásila poprvé také kategorie pro animovaný a krátký film, které v nominacích s převahou ovládla nastupující generace filmařů z řad studentů. O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se tak bude ucházet v závěrečném hlasování 27 titulů.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
Mgr. Stanislava Prokešová vystudovala Pedagogickou fakultu v Brně, poté působila jako učitelka tělesné výchovy a biologie. Ředitelkou Základní školy Seifertova byla od roku 1995 dlouhých sedmnáct let. Právě díky ní má škola do dnes v každém ročníku sportovní třídu zaměřenou u chlapců na lední hokej a u dívek na moderní gymnastiku a synchronizované bruslení.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
V době koronavirové pandemie, kdy je omezený pohyb, si lidé hledají různé koníčky a hobby a jedním z nich je bezesporu zahradničení, které má na Vysočině dlouholetou tradici. Český zahrádkářský svaz sdružuje ve svých řadách převážně pěstitele amatéry, kteří bývají zpočátku vybaveni jen minimem potřebných pěstitelských znalostí. Proto se svaz od počátku své existence stará o dostatek odborných a především ověřených informací pro své členy
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
V přibyslavských březích Sázavy se utábořili bobři. Jak staví hráze a hloubí nory, bedlivě sleduje Zdeněk Benák. Od rodinného domu v Poříčí se téměř denně jde podívat do lučního klínu mezi Sázavou a Olešenským potokem.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
Policejní inspektor v Jihlavě sdělil podezření ze spáchání trestného činu muži, který si sjednal půjčku na svoji přítelkyni. Vloni v létě nejprve požádal prostřednictvím telefonické a internetové komunikace o půjčku u finanční společnosti, přičemž uvedl údaje ženy. S žádostí ale neuspěl a půjčka mu nebyla schválena. O několik dní později pokus zopakoval a uzavřel se společností smlouvu na půjčku na částku osm tisíc korun. Peníze získal na jméno ženy bez jejího vědomí. Muž si byl navíc vědom, že má neuhrazené pohledávky po splatnosti vůči jiným fyzickým i právnickým osobám, tudíž půjčku nebude splácet. Získané peníze použil pro svoji potřebu. Poskytnutá půjčka poté nebyla splácena a následně byla žena vyzvána k uhrazení dlužné částky. Poté přijali policisté trestní oznámení a případ začali prověřovat. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu úvěrového podvodu. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
Nemoc Covid-19 zasáhla i pracovníky registru vozidel, dočasně je proto omezen provoz tohoto oddělení. Z důvodu karantény je od pondělí 18. ledna částečně uzavřeno pracoviště registru vozidel odboru dopravy. Uzavření se týká úkonů, které jsou ve vyvolávacím systému odboru dopravy systému zařazeny pod REGISTR VOZIDEL I:
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí - 264 dívek a 269 chlapců, což je o 26 více než v roce 2019. U chlapců byla nejvíce žádaná jména Filip, Dominik a Matyáš, u dívek Eliška, Ema a Natálie.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v průběhu loňského roku vykázali ze společného obydlí celkem 53 osob, které se dopouštěly různých forem domácího násilí. Možnosti podat si proti vykázání námitky využilo celkem šest násilných osob, které byly z obydlí vykázány, avšak ani v jednom z případů nebylo po vyhodnocení zjištěno, že by vykázání bylo neoprávněné, o čemž byly násilné osoby následně dle zákona vyrozuměny.
- Vydáno v pondělí 18.1.2021 :
Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů
Aktuálně jsou dálnice a silnice I. tříd na Vysočině sjízdné bez problémů, povrch je zpravidla suchý nebo vlhký po předchozím chemickém ošetření. Teploty vzduchu i povrchu vozovek se drží výrazně pod bodem mrazu. Lokálně ale ojediněle je tak třeba počítat se vznikem námrazy. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martin Buček.
- Vydáno v neděli 17.1.2021 :
Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla v pátek 15. ledna oficiálně jmenovaná MUDr. Dagmar Dvořáková, která jako statutární zástupce na místě ředitele působila od loňského července, kdy zemřela dlouholetá ředitelka zařízení Zdeňka Drlíková.
- Vydáno v neděli 17.1.2021 :
Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
Vzácného brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) objevili entomologové při loňském průzkumu v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku. Brouk byl v České republice pozorován po více než třiceti letech a odborníci ho tu už považovali za vyhynulého. Kromě toho přírodovědci v ptačím parku České společnosti ornitologické (ČSO) zaznamenali i další vzácné druhy bezobratlých a celkem 162 druhů ptáků včetně kriticky ohrožených.
- Vydáno v neděli 17.1.2021 :
Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla
V Biskupicích na Třebíčsku ukradl v době od odpoledních hodin středy 13. ledna do páté hodiny večer následujícího dne neznámý zloděj přívěs za osobní auto. Přívěs odjistil a majiteli tak způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Policisté z Hrotovic po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
- Vydáno v sobotu 16.1.2021 :
Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
Josef Šálek z Vodňan se v neděli 17. ledna v 10 hodin pokusí v Pelhřimově – městě rekordů uběhnout co nejrychleji bosý, bez trika, oblečen pouze v krátkých šortkách 21,1 km po trase se souvislou vrstvou sněhu nebo ledu. Start bude u expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, Nábřeží rekordů a kuriozit 811 a předpokládaná doba běhu je 1:45 – 2 hodiny