Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8577 dnů

Dnes je 5. duben
(23. březen církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 5. 4.:
Neděle šestá postní - Květná neděle Sv. Vincence Ferreri, vyznavače
Svátek dle pravoslavného kalendaria na 23. 3. (5. 4.):
 • 12.3.2020:
  Čistá hlava, kila dolů, lepší spánek, více energie, vděčná peněženka
  Užívání si večera bez alkoholu má mnoho výhod – SUCHEJ ÚNOR Toto jsou hlavní znaky kampaně, která v únoru nesla název „Suchej únor“ www.suchejunor.cz. Kampaň vyhlásila Liga otevřených mužů v rámci jednoho ze svých projektů, kdy se snaží o zvyšování kvality života, v tomto případě rozhodně nejen u mužů.
  Do této výzvy se zapojily i pracovnice Centra primární prevence Spektrum a Adiktologické ambulance Kolping, aby podpořily myšlenku této kampaně. V tomto článku nabízíme ohlédnutí se nad tímto tématem. I jeden měsíc bez alkoholu může pomoci k lepšímu životnímu stylu a k větší psychické pohodě. Změna je přece na každém z nás!

  Petra Nováčková, preventistka: „Každý den se potkávám s dětmi a mladými lidmi, kteří mi vyprávějí své životní příběhy. Ve většině případů se jejich problémy či jejich osobní nepohoda týká právě návykových látek. Alkohol je nejrozšířenější droga v České republice a my dospělí k její popularitě jen přispíváme. Dospívající převážně od nás dospělých vidí, že bez alkoholu to v životě nejde. Dostane se jim do hlavy, že zábava s přáteli a odreagování se neobejde bez alkoholu, problémy vyřeší jen alkohol, a že kdybych náhodou nepil, tak jsem mimo nebo out. Názory a postoje nastupující generace mi však dávají naději, že si naše děti uvědomují rizika spojená s pitím alkoholu, jen potřebují vidět pozitivní vzory a méně opilců. Tomu samozřejmě pomáhá s dětmi o problému mluvit, ostatně jako vždy u všeho."

  Alena Velechovská, adiktoložka: "Letošní únorovou výzvu jsem vnímala jinak, než v minulém roce. Minulý rok to byla spíše výzva vydržet, nenapít se a ukázat okolí, že je možné odolat společenskému tlaku v rámci rodinných oslav a přátelských posezení. Letos jsem v mnoha okamžicích pochopila, jak je snadné ve chvílích smutku sáhnout po tak jednoduché odměně, jakou se alkohol nabízí. Člověk touží zapomenout na to, co ho trápí, nebo co by měl řešit, a tak snadno sklouzne do koloběhu rychlého zapomenutí. Je důležité si ale přiznat, že se samotný problém nebo smutek lahví vína pouze potlačí a oddálí chvíle, kdy budeme muset situaci řešit. Náš mozek si rychle zapamatuje to, co mu dodává úlevu a radost a pokud nemáme možnost dosáhnout na štěstí a uspokojení jiným způsobem, vyhledává právě chvíle a věci, které mu to dopřejí. Chtěla jsem ale svou odhodlaností podpořit všechny, kteří se rozhodli změnit svůj život a osvobodit se od závislosti na alkoholu, což je v dnešní době dosti složitým cílem. A pokud se pro to již někdo rozhodne, buďme k názorům tolerantnější a netlačme ho do situací, které si nepřeje. Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol. Nevnímejme abstinenci jako problém, problém je, když takto uvažujeme."

  Aneta Simonidesová, terapeutka: „Suchý únor vnímám jako příležitost k plné abstinenci od alkoholu, kdy si můžu sama osobně zjistit, jak je pro mě alkohol v životě ne/důležitý. Během měsíce jsem měla možnost vyzkoušet si, jak je alkohol vnímán jako součást jakékoli události a většinová společnost, přátelé ani rodina pro abstinenci nemá pochopení. Při setkání s okolím, nejste vnímáni jako odvážní, ale spíše trapní, neboť popíjení alkoholu je jakousi společenskou normou. Při návštěvě baru pro mě bylo vždy překvapením, že na nápojovém lístku máte možnost vybrat si z desítek alkoholických nápojů od rumů a whisky, míchaných nápojů, vína až po horké alkoholické nápoje. Při hledání nealkoholických nápojů si připadáte spíše jako při hledání jehly v kupce sena. Na konci měsíce jsem začala chápat, že abstinence od alkoholu nemusí být utrpením, ale osvobozením od nepříjemného bolehlavu, trapných historek, tzv. "oken" a prázdné peněženky. Na druhou stanu jsem si uvědomila, že užívání si večera bez alkoholu má více výhod, než se na první pohled může zdát.“

  Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí. Což je alarmující číslo, které v nás může vyvolávat mnoho otázek? A právě my dospělí můžeme ovlivnit vnímání našich dětí a náhled na konzumaci alkoholických nápojů. Jak zmiňuje prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. (přednosta Kliniky adiktologie 1. LK UK a VFN v Praze), „nejčastěji čeká nezletilého první zkušenost s alkoholem či dokonce opilostí v rodinném kruhu, typicky na rodinných oslavách. První skleničku alkoholu si u nás děti dají v průměru ve 12 letech. Celkem 20 % žáků 9. tříd základní školy přiznává pravidelné pití alkoholu.“

  Alkohol patří mezi návykové látky způsobující závažné zdravotní a psychické potíže, navíc může vést k narušení rodinných, přátelských i pracovní vztahů. Průměrný Čech vypije za rok 14,4 l čistého lihu, což je více, než dvojnásobek světového průměru.

  Ve Žďáře nad Sázavou existují zařízení, která se věnují problematice závislosti. Mezi tyto zařízení patří Centrum primární prevence Spektrum, které realizuje preventivní programy na základních a středních školách se zaměřením na rizikové chování našich dětí. Adiktologická ambulance Kolping se věnuje osobám, které se potýkají s jakoukoli formou závislosti včetně alkoholu. Kontaktní a poradenské centrum Spektrum je součástí systému práce s uživateli drog a jejich blízkými (www.spektrum.kolping.cz).

  „Každý z nás by si měl vyzkoušet, jakou roli v jeho životě zaujímá alkohol – může to mít svá pozitiva i negativa. Záleží jenom na nás, jakou hranici si nastavíme.“
  Michael KUBÍK
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v sobotu 4.4.2020 :
  U Bystřice nad Pernštejnem si dopravní nehoda osobního auta vyžádala lidský život
  Dopravní nehoda, která se stala v sobotu 4. dubna před půl jedenáctou dopoledne u obce Chlum - Korouhvice nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku, si vyžádala jeden lidský život.
 • Vydáno v sobotu 4.4.2020 :
  Ani karanténa nezabrání řidičům usednout za volant s alkoholem či drogami v krvi
  Policisté šetří dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 2. dubna po druhé hodině odpoledne na silnici mezi obcemi Krasíkovice a Pobistrýce na Pelhřimovsku. Šestadvacetiletá žena jela s autem Renault Thalia ve směru od obce Krasíkovice, po průjezdu zatáčky přejela do protisměru, kde došlo ke střetu s protijedoucím vozidlem VW Golf. Při dopravní nehodě se řidička zranila a musela být na ošetření převezena do nemocnice. Řidiči alkohol nenadýchali. Při nehodě vznikla škoda přibližně 160 tisíc korun. Nehodu policisté šetří.
 • Vydáno v sobotu 4.4.2020 :
  Dva noční požáry v Batelově
  V Batelově na Jihlavsku v noci hořely dvě opuštěné nemovitosti.
 • Vydáno v sobotu 4.4.2020 :
  Nervový jed otrávil několik kriticky ohrožených luňáků na území CHKO. Bude to někdo důkladně vyšetřovat?
  Obec Sedlec nedaleko Mikulova má problém. Tedy přesněji řečeno dost velký problém. V jejím katastru našli pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava už na začátku března uhynulého vzácného luňáka červeného a pitva prokázala koncem měsíce otravu karbofuranem. Nádherný dravec, který patří v ČR ke kriticky ohroženým druhům, byl tedy otráven vysoce toxickým pesticidem, jehož použití, prodej i skladování je v celé Evropské unii zakázáno už od roku 2008! A právě tento týden našli pracovníci CHKO v okolí obce dalšího luňáka, naštěstí ještě živého, který rovněž jeví známky otravy. V Záchranné stanici pro dravé ptáky v Rajhradu teď bojují o jeho život.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Na Pelhřimovsku mají prvního nakaženého koronavirem
  Na Vysočině se nakazilo koronavirem 125 osob. První případ zaznamenali v okrese Pelhřimov, který dosud jako jediný v celé republice neměl jediný případ.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí budou z důvodu zahájení stavebních prací hlídat řidiče kamery
  Dodržování osmdesátikilometrové rychlosti začne od pondělí 6. dubna hlídat první sada detekčních kamer na modernizované D1. Šestikilometrový úsek u Velkého Meziříčí bude sbírat data pro policii, která následně spáchané přestupky pošle na příslušnou obec s rozšířenou působností. Dopravně-bezpečnostní akce má za cíl i letos v zúžených úsecích zklidnit dopravu a zároveň chránit dělníky na stavbě.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Primátorka a její náměstek položili květiny k pomníčku Evžena Plocka
  Primátorka Jihlavy Karolína Koubová společně s náměstkem Petrem Ryškou dnes uctili památku Evžena Plocka a položili květiny k pamětní desce umístěné u Mariánského sloupu na Masarykově náměstí. Evžen Plocek se 4. dubna 1969 pokusil upálit na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Vážně popálený pak 9. dubna zemřel v jihlavské nemocnici.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Letos se na Vysočině zvýšil počet tragických nehod
  V průběhu prvních tří měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 961 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně snížil, a to o pět procent. Loni se za první tři měsíce roku stalo o 47 dopravních nehod méně. Letošní nehody si vyžádaly patnáct oběti, když třináct osob zemřelo bezprostředně (do 24 hodin) po dopravní nehodě a dvě další osoby podlehly následkům těžkých zranění. Celkem sedm účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje třicetiprocentní snížení ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, kdy se při nehodách těžce zranilo deset osob.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  V Pohořelicích na Brněnsku se sešlo 4201 velikonočních pohlednic
  Na jednom jediném místě ještě nikdy nebylo najednou vystaveno tolik pohlednic s tématikou Velikonoc a svátků jara, jako je tomu právě teď v prostorách Muzejního spolku v Pohořelicích na Brněnsku. Komisaři z Pelhřimova – města rekordů došli po několikahodinovém sčítání k pozoruhodnému počtu 4201.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Opilý čtyřiatřicetiletý řidič na Havlíčkobrodsku havaroval, tři lidé utrpěli zranění
  Tři zraněné si vyžádala dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek 2. dubna před čtvrtou hodinou odpoledne mezi obcemi Utín a Hesov na Havlíčkobrodsku. U řidiče policisté naměřili téměř dvě promile alkoholu.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Karanténa dává šampionovi F1 pořádně zabrat; nezodpovědně doporučuje lidem, aby nechodili do zoo
  Nevím, co přesně vedlo Lewise Hamiltona, šestinásobného šampiona v závodech formule 1, k tomu, aby na sociálních sítích vyzýval lidi, aby přestali chodit do zoo. Ale jeho apel naznačuje, že ho zřejmě psychicky dost poznamenal nucený pobyt v domácí karanténě. „Když jste teď zavření doma, tak se možná dokážete trochu vžít do pocitů zvířat, která jsou nucena žít v zajetí každý den a přišla o život, jaký měla předtím," napsal šampion, který musel do karantény, protože byl v přímém kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem. „Prosím, nechoďte v budoucnu už do žádné zoologické zahrady ani cirkusů, protože přesně tuhle věc svými penězi podporujete,“ vyzval všechny šestinásobný mistr světa.
 • Vydáno v pátek 3.4.2020 :
  Městská hromadná doprava v Jihlavě začne jezdit jako v létě o víkendu
  Dopravní podnik města Jihlavy připravil v rámci nouzového stavu ve spolupráci s odborem dopravy MMJ další omezení provozu trolejbusů a autobusů MHD v Jihlavě. Jihlavští radní ve čtvrtek schválili další úpravy provozu městské hromadné dopravy v rámci nouzového stavu v České republice. Vzhledem k razantnímu poklesu cestujících přejde jihlavská MHD do kombinace letního provozu trolejbusových linek a omezení na autobusových linkách se zachováním ranních a odpoledních posílených spojů do průmyslových zón.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Velbloud dvouhrbý se chodí podrbat ke „kartáčovníku“
  Exkluzivní drbátko má ve svém výběhu v ZOO Tábor velbloud dvouhrbý.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Osmnáctiletý motorkář utrpěl při nehodě na Pelhřimovsku zranění
  Osmnáctiletý motorkář se zranil při nehodě, která se stala ve středu 1. dubna po třetí hodině odpoledne u Miletína na Pelhřimovsku.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  U Kochánova začal z nedbalosti hořet lesní porost
  Mezi Měřínem a Velkým Meziříčím ve Stránecké Zhoři - Kochánově začal ve čtvrtek 2. dubna krátce po půl druhé odpoledne hořet lesní porost.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Auto srazilo v Havlíčkově Brodě chodkyni, ta utrpěla zranění
  Osobní auto srazilo ve středu 1. dubna po páté hodině ráno v Havlíčkově Brodě chodkyni.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Neukázněné řidiče kamionů, kteří projíždějí provizorní most u Velkého Beranova policisté přísně pokutují
  V souvislosti s budováním obchvatu Velkého Beranova platí na silnici II/602 stanovené přechodné dopravní značení, které zakazuje vjezd nákladním vozidlům, jejichž hmotnost přesahuje 12 tun.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Stavební práce na silnicích probíhají téměř po celé Vysočině
  Kraj Vysočina s městem Třešť zahájil generální opravu průtahu Třeště, tedy silnice II/406 v úseku od křižovatky s II/403 (na Stonařov) po železniční trať. V současnosti se jedná o uzavírku pro první etapu prací (od radnice po železniční přejezd), na kterou ještě letos naváže druhá etapa v trase od radnice po křižovatku u hotelu Harmonie a následně třetí etapa od křižovatky na Batelov (včetně) až po křižovatku na Stonařov. Město Třešť plánuje v rámci této stavby rekonstruovat vodovod a kanalizaci, po dokončení budou následovat pokládky povrchů.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Špatné časy restaurací: Tržby s koronavirem klesly o 83 procent; čtyři z deseti se navíc bojí, že je skolí stravovací paušál
  Tuzemské restaurace trpí. Dva týdny od uzavření se jejich prodeje propadly podle platebních údajů společnosti Edenred o plných 83 procent. Mnohé bojují a vydávají jídla z okének nebo je posílají prostřednictvím rozvážkových služeb, ale čísla ukazují, že odvětví je v historicky nejhorší krizi. Teď se navíc velká část z nich bojí, že jim definitivně zlomí vaz odliv zákazníků kvůli chystanému stravenkovému paušálu.
 • Vydáno ve čtvrtek 2.4.2020 :
  Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín budou svítit modře, vyjádří tak podporu lidem s autismem
  Obě jaderné elektrárny Dukovany i Temelín se společně s dalšími regiony ČEZ opakovaně připojí k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“ s cílem více porozumět světu lidí s autismem. V noci z 2. na 3. dubna modré světlo, symbolizující komunikaci, ozáří vstup do elektrárny Dukovany. Vyjádří tak podporu a solidaritu osobám s PAS (poruchou autistického spektra), u nichž je problematickou oblastí právě komunikace. Aktuální neočekávané změny v souvislosti s opatřeními kvůli COVID 19 jsou právě pro ně velkým problémem.
Další články vydané ve dnech 21. 3. 2020 - 5. 4. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
1. 4. 2020 - Vazby a souvislosti mezi největšími chřipkovými epidemiemi, které se objevují pravidelně každé půlstoletí

23. 3. 2020 - Církev Janova II. – Liturgie

22. 3. 2020 - Církev Janova I.

26. 2. 2020 - K době postní: Jíst – nebo nejíst?

25. 2. 2020 - Rod Toufarů z Horního Smrčného, z něhož pocházel mučedník P. Josef Toufar

11. 12. 2019 - Sedmdesát let od prvního křížového zázraku v Číhošti!

25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!

1. 8. 2019 - Svatý Serafim Sárovský: „Získej vnitřní pokoj – a tisíce okolo tebe naleznou spásu!“

20. 6. 2019 - Mariánský sloup: Staletý symbol řádění běsů v českých levicových duších


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...