Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2020), vychází již 8749 dnů

Dnes je čtvrtek 24. září
(11. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 24. 9.:
Čtvrtek po neděli šestnácté po Svatém Duchu Blahoslavené Panny Marie od Mercede Slavnost Panny Marie od vykupování zajatců
 • 9.9.2020:
  Poradna pro gambling kraje Vysočina pomáhá se závislostí na hraní, sázení, ale i na nakupování
  Pobočky Poradny pro gambling (PPG) Kraje Vysočina najdete v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou. Projekt vznikl na základě spolupráce Oblastní charity Jihlava, Oblastní charity Třebíč a Kolpingova díla České republiky. Tým PPG je připraven poskytnout své terapeutické a poradenské služby těm, kteří se potýkají s jakoukoliv formou hráčství, se sázením, přemírou času na internetu, nebo jinou nelátkovou závislostí, (např. nakupování). Informace a podporu poskytuje také rodičům a osobám blízkým lidem, kteří se s výše zmíněnými problémy potýkají.
  „Prakticky vypadá spolupráce tak, že se na nás člověk obrátí buď telefonicky nebo i pomocí sociálních sítí, konkrétně Facebooku, (@gamblingvysocina). Můžeme se pobavit jen po telefonu či Facebooku, nebo si rovnou domluvíme termín setkání. Na prvním setkání řešíme většinu času formální náležitosti a zjišťujeme základní informace, navzájem se s klientem seznamujeme a „oťukáváme“. Nastavíme společně jak často se budeme scházet a co bude chtít klient řešit. Většinou spolupráci nastavíme na frekvenci setkávání 1x týdně či 1x za 14 dní. Délka setkání je 45 minut. Veškeré jmenované služby jsou poskytovány zdarma,“ uvedla Michaela Vitmajerová, poradkyně pro jihlavskou pobočku Poradny pro gambling.

  Život se závislostí na sázení či online hraní není jednoduchý. Je to náročná životní situace pro celou rodinu. Většina „hráčů“ svou závislost před rodinou tají, snaží se vyhrát zpět to, co prohráli, co dluží. Tím spadnou do nekonečné točící se spirály dluhů a problémů ve vztazích s rodinou. Lze tedy říci, že takový člověk vede dvojí život. Jaké je pak překvapení pro jeho okolí, když zjistí, že nejen že veškeré rodinné úspory zmizeli, ale ještě k tomu se závislý topí v nemalých dluzích. Co v takové situaci dělat? Určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc, kromě zajištění praktických záležitostí, je třeba také pracovat s narušenými vztahy v rodině, se ztracenou důvěrou, se zlobou a výčitkami, které se na provinilce hrnou, identifikovat proč k tomuto došlo a jak tomu předejít. S pracovníky PPG může spolupracovat nejen závislý, ale i jeho rodina či osoba blízká.

  „V Poradně najdete bezpečné místo, kde bez jakýchkoliv obav můžete vyjádřit své emoce, podívat se na svou situaci z různých stran, svěřit se s tím, co Vás trápí nejvíce. Pracovník klientovi trpělivě naslouchá a zrcadlí jeho pocity. Bývá velkou úlevou už jen to, že o svých obavách může klient hovořit bez ostychu s vědomím, že ho někdo poslouchá a jeho příběh ho opravdu zajímá. Dle slov mých klientů, často mají pocit, že o takto intimních problémech nemohou mluvit s nikým ze svého okolí, protože tomu nerozumí, či je okolí velmi rychle odsoudí,“ vysvětluje M. Vitmajerová.

  Velkým tématem dnešní doby je také čas strávený v online prostředí u dospívajících. Často vídáme malé děti s tabletem či telefonem, jak brouzdají po internetu s mnohdy větší zdatností než já a vzpomínám, jak rodiče zabavovali mě. Toto téma je velmi citlivé a ožehavé. Dle mého názoru, dětství s přemírou času na tabletu je počátkem dospívání stráveného u PC či s mobilem v ruce. Beze sporu dnešní doba vyžaduje online zdatnosti. Žijeme v době, kdy se úkoly na základní době posílají na e-mail a tištěnou knihu při psaní seminární práce vezme do ruky málokdo. Zkrátka jsme nuceni umět pracovat online, s PC a je to součást našich životů. Otázkou je, kde je hranice mezi online a skutečným světem?

  Je třeba vyvážit pomyslné misky online a skutečného života. Jak již bylo zmíněno, v online prostoru je v dnešní době třeba umět se pohybovat, je ale také potřeba nezapomenout na hry, zábavu a život off-line. Je možná představitelné vzít dopoledne děti do lesa či na zahradu, stavět domečky pro skřítky nebo soutěžit, čí vyrobená lodička bude déle plavat v kaluži a po příchodu domů, kdy budu muset uvařit oběd, pustit dětem pohádku na tabletu.

  „Pokud to mám převést na dospívající, moje představa je asi taková, že dopoledne bude ve znamení toho vaření, neb drahý dospívající bude vyspávat. Odpoledne si můžeme zahrát pétanque, jít na výlet nebo vyrazit omrknout novou kolekci oblečení. No a po společně připravené večeři, si zahrajeme PC online hru, ve které samozřejmě prohraju, ale strávím další čas společně se svým blízkým. A navíc, kdo z dospívajících může říct, že paří hru se svými rodiči? Je určitě také třeba, nechat každému dostatek času, který má sám pro sebe. Jsem si vědoma toho, že s dospívajícími je domluva těžká, nic je nebaví a vše je nudí, ostatně, nebyla jsem jiná. Pokud se vám ale podaří společně se dohodnout kam vyrazit a snesete pár otrávených výrazů a poznámek o tom, jak jste trapní, bude z toho vlastně docela fajn výlet,“ uvedla závěrem M. Vitmajerová.

  A jaká je Vaše představa o vyvážení času online a off-line?

  Michaela VITMAJEROVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
  Interaktivní výstava s názvem Svět středověkých her, která proběhla loni v jihlavském muzeu a ke které byl na počátku tohoto roku vydán stejnojmenný katalog, byla přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut. V kategorii Muzejní cena obsadila tato výstava 1. místo. Autorem výstavy je archeolog Aleš Hoch.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
  Pětatřicetiletá řidička vozidla Opel Astra jela v úterý 22. září po třetí hodině odpoledne po silnici od Jihlavy a na křižovatce odbočovala vlevo směrem do Velkého Beranova. V té chvíli, ji ale předjíždělo BMW a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěla řidička zranění a záchranáři ji převezli do jihlavské nemocnice. Dechová zkouška u obou řidičů vyloučila alkohol, škoda je přes sedmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
  Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami, které by mohly řádit na jihu Vysočiny a v jižních Čechách ve středu 23. září od 13 do 23 hodin. Bouřky mohou doprovázet přívalové srážky kolem 30 mm.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
  Úprava silničního tělesa u obce Simtany na Havlíčkobrodsku probíhá v souladu se schváleným harmonogramem prací a směřuje k uvedení této prakticky nově budované části silnice I/19 do provozu v režimu předčasného užívání koncem října, kdy bude proinvestováno přibližně 50 milionů korun bez DPH.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
  U obce Svatá Anna na Havlíčkobrodsku našel v pondělí 21. září kolem půl jedenácté dopoledne muž při houbaření v lese předmět připomínající munici. Přivolaný policejní pyrotechnik z českobudějovické expozitury předmět identifikoval jako dělostřeleckou minu ráže 8 cm Wgr.34 bez iniciátoru. Jedná se o munici pocházející z období druhé světové války do německého minometu 8 cm Granatwerfer 34.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
  Lidé z Vysočiny si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí tři ambulance. Loni lékaři našli třináct případů plicních nemocí, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), IPF nepotvrdili u žádného z pacientů.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
  Czech ensemble baroque orchestra & choir pod vedením Romana Válka vystoupí v sobotu 26. září v 17 hodin v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou. Program koncertu připomene dvěma kantátami výročí 270. výročí od smrti Johanna Sebastiana Bacha.
 • Vydáno ve středu 23.9.2020 :
  Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej
  Zástupci Škrdlovic vysadí v podzimních měsících od Škrdlovic ke Světnovu na Žďársku novou ovocnou alej.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
  Jihlava zareagovala na doporučení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly a zavede v pátek ředitelské volno v městem zřizovaných školách.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
  Ze tří nákladních aut odčerpal neznámý zloděj od pátku 18. září do půl osmé ráno pondělí 21. září v ulici Nádražní v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku více jak dvě stě litrů nafty. Dosud neznámý pachatel u tří nákladních vozidel poškodil víčka palivových nádrží a následně odčerpal a ukradl naftu. Majiteli tak vznikla škoda přes deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli, kterému hrozí až dvouleté vězení, pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
  Opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855, která ležela několik desetiletí v depozitáři muzea v Havlíčkově Brodě, byla asi za půl milionu korun zrestaurována. Opona autora Gustava Kubeše vrátí na jeviště současného havlíčkobrodského divadla.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
  Provoz protialkoholní záchytné stanice v Jihlavě byl v úterý 22. září až do odvolání z epidemiologických důvodů uzavřen.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
  Nemocnice v Třebíči obdržela od soukromé firmy darem nástrojové síto pro laparoskopickou operativu v celkové pořizovací hodnotě za více jak 282 tisíc korun. Uvedla to mluvčí nemocnice Jitka Mácová.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
  Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou v pátek 25. září od 13 hodin zúčastnit ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, kde se dozví vše o těchto operacích. Zájemci se budou moci podívat do zázemí nemocnice a zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy. Uvedla to mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
  Výstava skla ukrytého v depozitárních prostorách s názvem Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea bude zahájena ve čtvrtek 24. září v prostorách malého výstavního sálu v Jihlavě. Expozice představí užitkové, dekorativní a osvětlovací sklo ze sbírkových fondů Muzea Vysočiny Jihlava.
 • Vydáno v úterý 22.9.2020 :
  Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí
  Zvony bývaly na věži kostela svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí odedávna. Občas byly zničeny požárem nebo jinou událostí, ale město vždy co nejdříve zajistilo jejich obnovu.
 • Vydáno v pondělí 21.9.2020 :
  U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
  Mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem u Mozerova boural v pondělí 21. září asi v 16.45 hodin cyklista. Při nehodě zemřel.
 • Vydáno v pondělí 21.9.2020 :
  Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
  Havlíčkobrodsko se patrně už dnes podle aktuálních informací krajských hygieniků na semaforu epidemiologické situace zbarví do oranžova. Důvodem k tomuto posunu jsou nepříznivá čísla pozitivních případů COVID.
 • Vydáno v pondělí 21.9.2020 :
  Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
  Celkem sedmadvacet nových parkovacích míst včetně dvou pro invalidy budou výsledkem stavebních prací, které nedávno začaly v části autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou. Dalších dvanáct stání přibude ve vedlejší Chelčického ulici před bytovým domem 2141/8.
 • Vydáno v pondělí 21.9.2020 :
  U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
  Samochodná řezačka vzplála v pondělí 21. září okolo půl druhé hodiny odpoledne na poli ve Vilémově nedaleko Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Předběžná škoda je asi 3,5 milionu korun.
Další články vydané ve dnech 9. 9. 2020 - 24. 9. 2020:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2020) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
24. 4. 2020 - Strašlivé poznání: Většina obyvatel této země jsou levicově úchylní lidé, kteří si zamilovali mít moc nad svými bližními

8. 4. 2020 - Ke Škaredé středě…

1. 4. 2020 - Vazby a souvislosti mezi největšími chřipkovými epidemiemi, které se objevují pravidelně každé půlstoletí

23. 3. 2020 - Církev Janova II. – Liturgie

22. 3. 2020 - Církev Janova I.

26. 2. 2020 - K době postní: Jíst – nebo nejíst?

25. 2. 2020 - Rod Toufarů z Horního Smrčného, z něhož pocházel mučedník P. Josef Toufar

11. 12. 2019 - Sedmdesát let od prvního křížového zázraku v Číhošti!

25. 9. 2019 - Hlavní poznávací znak sektářství? Záporný vztah k tabáku!

24. 9. 2019 - Prosme po třiceti letech opět svatou Anežku Českou o zázrak. O svobodu!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

- Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

- Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

- Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

- Netopýr v trolejbusu…

- Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

- Dvojitá pomsta pana domácího

- Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

- Vzpomínka na Bosého Laca

- Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...