Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2022), vychází již 9239 dnů

Dnes je čtvrtek 27. leden
(14. leden církevního kalendáře iuliánského)
• 2022 rok křesťanského letopočtu
• 7511 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 27. 1.:
Středa po neděli třetí po Zjevení Páně Sv. Jana Zlatoústého,biskupa, vyznavače a Učitele Církve
 • 11.1.2022:
  Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
  Hana Fexová se ředitelkou Oblastní charity Jihlava stala před třemi lety a právě její znalosti v oblasti financování jsou pilířem zdravého fungování jihlavské organizace. Ředitelka Oblastní charity Jihlava (dále OCHJ) Hana Fexová působí v Jihlavě již téměř dvacet let. Původně pochází z Dačic, na Vysočinu se přestěhovala za rodinou. Předtím, než se před deseti lety přihlásila do výběrového řízení na projektového manažera OCHJ, pracovala v soukromé společnosti jako ekonomka. Nyní žije v Dolní Cerekvi, kde už se skoro celou jednu dekádu aktivně účastní Tříkrálové sbírky. Ta v Jihlavě probíhá právě nyní, a to až do 16. ledna.
  Jak probíhá Tříkrálová sbírka a jak je využit výtěžek?

  Tříkrálová sbírka je naše největší dobrovolnická akce, a je to celoroční záležitost. V podstatě se půl roku připravuje a následujícího půl roku vyhodnocuje. Letos zatím nepadlo finální rozhodnutí, ale připravujeme se na obě varianty – buď budeme chodit osobně, nebo sbírka proběhne stejně jako minulý rok pouze prostřednictvím stacionárních kasiček a online příspěvků. Jinak je Tříkrálová sbírka velmi důležitým zdrojem financí, protože na rozdíl od dotačních peněz, nemá užití výtěžku striktní podmínky a může jej OCHJ využít na výjimečné případy, kdy třeba nějaká rodina zavolá s prosbou o akutní pomoc nebo z těchto finančních prostředků můžeme rozvíjet služby nad rámec běžného fungování.

  Z jakých zdrojů je Charita vlastně financovaná?

  Naše financování je velmi složitá záležitost. Obecně je vícezdrojové – máme finance z různých ministerstev, zdravotních pojišťoven, rady vlády, krajského úřadu, ale také od měst (i Jihlavy) či obcí nebo z různých grantových programů. Jihlavská charita je navíc velmi dobře schopna čerpat evropské peníze. Přesto – i když seženeme evropský projekt, tak musíme vždy minimálně pěti procenty na financování participovat. A ve chvíli, kdy investujete v řádech padesáti milionů, tak je i těch pět procent pro neziskovou organizaci obrovské množství peněz. Na to jsou právě také určeny finance ze sbírek, třeba té Tříkrálové. Kromě toho máme na plný úvazek zaměstnaného fundraisera, jenž pracuje zejména s firmami a přináší do rozpočtu peníze společností, které nás podporují. Naše ekonomické oddělení musí být velmi silné, protože jsou projekty často financovány z více zdrojů s různorodými podmínkami.

  Co všechno tedy Charita dělá?

  Diecéze je veliká a služeb je obrovské množství. Pokud ale budu mluvit za jihlavskou charitu, ta provozuje 20 různých služeb. Málokdo si uvědomuje, jak je náš záběr široký. Pracujeme s klienty od malých dětí přes žáky ve školách, přes rodiny v sociálním vyloučení, dále s drogově závislými nebo s lidmi, kteří prošli léčebnou, se seniory a zdravotně postiženými, doprovázíme lidi na konci jejich života. Důležitá je také spolupráce a vzájemné vztahy s ostatními neziskovkami, protože nemá cenu se „přetahovat“ o jeden typ klientů, ale je třeba si navzájem pomáhat. Například Středisko křesťanské pomoci se stará o lidi bez domova, takže pokud potřebují, pomůžeme zprostředkovat kontakt a nabídnout materiální a potravinovou pomoc, ale my sami lidem bez domova napřímo nepomáháme.

  Kolik má Charita zaměstnanců a dobrovolníků?

  Ve stálém pracovním poměru je asi 150 lidí. Co se týče dobrovolníků, těch dlouhodobých je 60 – 80. A pak to jsou stovky jednorázových dobrovolníků, kteří pomáhají jen na určitých akcích, typicky třeba Koláč pro hospic.

  Jakou dobrovolnickou činnost nabízíte a jak je možné se do ní zapojit?

  Stačí zavolat rovnou koordinátorovi dobrovolnického centra nebo už na určitou službu, o kterou má člověk zájem. Vždy to je o dohodě, takže je potřeba si říci, jaké má dobrovolník časové možnosti a jaká je jeho představa, kde by chtěl pomáhat, případně jaké má předpoklady. Pak se dál nastavuje spolupráce tak, aby byl opravdu přínosem. Snažíme se maximálně vyjít vstříc představám a přáním dobrovolníků. Navíc nepotřebujeme žádnou konkrétní způsobilost, v současné době musíme dobrovolníka před vstupem do služby jen otestovat na covid-19.

  Spolupracujete také s městem nebo městskou policií?

  Jsem hodně otevřený člověk, a pokud potřebuji, tak se prostě seberu a jdu – třeba za panem radním pro sociální oblast nebo za jinými. Když jsem před třemi lety nastoupila, sešla jsem se s vedoucím odboru sociálních věcí a s ředitelem městské policie. Myslím si, že není nutné vymýšlet nové metody, ale je třeba hledat cesty, jak propojit to, co už funguje. Je potřeba, aby strážníci věděli o našich terénních pracovnících, kteří kromě jiného sbírají použitý injekční materiál, že to nejsou dealeři apod. S městem jsme teď spolupracovali a dále budeme spolupracovat například na projektu Housing First.

  Jaký máte názor na Housing First po dvou letech testování tohoto konceptu v Jihlavě?

  Necítím se být tou kompetentní osobou, která by k tomu měla cokoliv říkat. Ale já sama za sebe jako za Hanu Fexovou si nemyslím, že je to jediná možná cesta vhodná úplně pro všechny, která by měla být samospasitelná. Je potřeba se nyní detailně podívat na výsledky pilotního projektu a opravdu objektivně si říct pro a proti. Pravda bývá většinou někde napůl cesty. Když vše dobře nastavíme, umím si představit principy tohoto přístupu aplikované u konkrétních cílových skupin. Kdyby existoval komplex nástrojů, toto by mohl být jeden z nich.

  Před nedávnem se v rámci několika virtuálních kaváren probírala bezpečnost v centru města. Pracuje Charita nějak s neorganizovanou mládeží či Romy v centru?

  Máme hodně preventivních služeb, takže se této problematiky dotýkáme. S mládeží dlouhodobě pracujeme v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Vrakbar nebo Erko. Vrakbar navíc vychází i ven, pracovníci mapují terén, oslovují cílové skupiny přímo tam, kde se pohybují. Bohužel to je typ preventivní práce, kterou veřejnost moc nevnímá, protože terénní pracovník by logicky neměl být pro širokou veřejnost ani příliš vidět, měl by do cílové skupiny zapadnout.

  Jak Vás baví práce a nacházíte v ní nějaké zadostiučinění?

  Vždy musím vidět výsledek své práce. Kdybych neviděla výsledek, tak to ani dělat nemůžu. Samozřejmě člověk potřebuje i chápající rodinu, protože v práci trávím mnoho času. Klienti a známí si zvykli, že jsem na telefonu pořád, takže moje pracovní doba nekončí po osmi hodinách, lidé se na mě obracejí neustále. Nedávno jsem třeba byla na třetí dávce vakcíny a v čekárně jsem řešila další dva životní příběhy lidí, kteří potřebovali pomoc. Bylo to úsměvné – člověk neví, jak jeho tělo bude reagovat a do toho řeší složité životní problémy jiných.

  To mě překvapuje, že Vy jako ředitelka řešíte konkrétní případy…

  Konkrétní případy neřeším, ale kde se dá, pomoc zprostředkuji. Většinou je to tak, že mě lidé kontaktují, protože mě znají, důvěřují mi a jsou ochotni povyprávět celý svůj příběh. A já teprve potom zjistím, kam je mohu nasměrovat. Systém sociálních služeb je složitý a názvosloví je z mého pohledu nečitelné. Co si třeba představíte pod slovem „nízkoprahové“? Navíc se pohybujete na pomezí segmentu sociálních služeb a zdravotnictví. Člověk, když má nějaký problém nebo krizi, třeba se mu vrátí maminka z nemocnice, tak to potřebuje rychle řešit a nemá čas složitě zjišťovat, kterou službu potřebuje. Takže já si vyslechnu příběh, ze kterého už poznám, co potřebuje. Jestli to je zdravotní péče nebo je prostě jen nutné odlehčit v pečování. Není nic horšího, než ho v první chvíli poslat třeba na domácí zdravotní péči, kde usoudí, že bude lepší se obrátit na pečovatelskou službu a už se v tomto složitém systému ztrácí.

  Veškeré informace o poskytované pomoci najdete na jihlava.charita.cz

  Aneta HRDLIČKOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno ve středu 26.1.2022 :
  Tříkrálová sbírka v Havlíčkově Brodě letos proběhla v plné parádě; vybralo se přes 134 tisíce korun
  Po roční pauze, kdy koledování probíhalo pouze online, se Tříkrálová sbírka vrátila do ulic. Díky tomu byla opět plna milých setkání. Koledníci navštívili mnoho domácností, jejich obyvatele potěšili zpěvem a požehnáním do nového roku. Celkem se v Havlíčkově Brodě vybralo 134 484 korun. Výtěžek letošní sbírky pomůže například klientům domácí hospicové péče, která umožňuje strávit poslední dny života v domácím prostředí s rodinou.
 • Vydáno ve středu 26.1.2022 :
  Z policejního deníku: muž bez řidičáku za volantem; řidiči pod vlivem drog
  Dvaatřicetiletého muže, který za volant vozidla usedl v době zákazu, odhalili v úterý 24. ledna policisté v Pelhřimově. Osobní vozidlo Peugeot kontrolovala policejní hlídka před půl pátou ráno v ulici Nádražní. Provedená lustrace ukázala, že muž má okresním soudem od září loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu dvaceti měsíců. Policisté mu další jízdu na místě zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
 • Vydáno ve středu 26.1.2022 :
  U České Bělé zemřel po střetu s nákladním autem jednačtyřicetiletý řidič osobního vozu
  Na obchvatu u České Bělé na Havlíčkobrodsku, na silnici I/34 se stala ve středu 26. ledna v 5.40 hodin ráno tragická nehoda a silnice je zcela uzavřena. Střetla se tu nákladní a osobní auta. Jednačtyřicetiletý řidič osobního auta na místě zemřel.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Legendární chata na Harusáku u Nového Města na Moravě by letos v lednu oslavila sto let
  Přerod Nového Města v lyžařské středisko vyžadoval také odpovídající infrastrukturu, neboť se sportovci museli někde ubytovat a stravovat. Za tímto účelem začaly vznikat tzv. „Stanice lyžařů“, které se často nacházely v samotných hostincích, a turistické chaty.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Výstava věnovaná kramářským písním se světskou tématikou s titulem Do Brna široká cesta bude k vidění v Telči
  Výstava s titulem Do Brna široká cesta, která představuje kramářské písně se světskou tematikou bude zahájena v úterý 1. února v 16 hodin v prostorách Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Ke Stržanovu a Vysoké na Žďársku budou letos obnoveny staré polní cesty
  Starou polní cestu do osady Stržanov v délce 1,8 kilometru a do obce Vysoké dlouhou 600 metrů hodlá v letošním roce obnovit radnice ve Žďáře nad Sázavou.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Z policejního deníku: krádež čerpadla ze studny i s lanem; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
  Vodní čerpadlo Dab ze studny včetně lana, na kterém bylo zavěšené. ukradl v době od odpoledních hodin pátku 21. ledna do osmé hodiny ráno pondělí 24. ledna v Miloticích na Pelhřimovsku neznámý zloděj. Škoda přesáhla částku dvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Pacienti s těžkým astmatem mají v jihlavské nemocnici specializovanou ambulanci
  V jihlavské nemocnici začalo fungovat Centrum pro léčbu těžkého astma bronchiale. Jediné pracoviště v Kraji Vysočina je určené pro pacienty s nejtěžší formou onemocnění, kde nezabírá běžná léčba a zvažuje se u nich biologická terapie.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Protihlukové stěny podél silnice I/37 ochrání obyvatele Stržanova a Škrdlovic
  Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina zahájil v první polovině ledna stavební řízení za účelem výstavby protihlukových stěn podél silnice I/37 v obcích Stržanov a Škrdlovice na Žďársku.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Radioterapeutka z FN Motol Alžběta Nýdlová předávala ženám pracujícím v jaderných oblastech zkušenosti s prevencí a léčbou karcinomu prsu
  Doktorka Alžběta Nýdlová popsala zajímavou a srozumitelnou řečí, jak je ionizující záření využíváno k těmto lékařským účelům. Zajímavostí byla informace, že karcinomem prsu může onemocnět také muž. Takový výskyt je ale velmi vzácný, pouze jedno procento ze všech zachycených případů. Zato u žen je toto onemocnění diagnostikováno v sedmi tisících případů ročně, přitom nejčastěji u žen ve věkové kategorii nad 60 let.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Do jihlavského amfiteátru se opět chystají dělníci
  Poslední etapou rekonstrukce by mělo letos projít hlediště jihlavského letního kina. Na jaře se dočká rekonstrukce pravá část diváckého hlediště. Oprava by měla skončit před zahájením festivalové sezóny.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Povídání o životě a smrti svaté Ludmily v Pelhřimově
  Přednáška s titulem Svatá Ludmila v podání Gabriely Bláhové se bude konat v úterý 1. února v 17 hodin na zámku pánů z Říčan ve freskovém sále v Pelhřimově.
 • Vydáno v úterý 25.1.2022 :
  Vysoký počet případů kriminality v kybernetickém prostředí; kybernetická kriminalita je specifická svým přesahem přes různé druhy trestné činnosti
  Loni jsme v Kraji Vysočina zaznamenali velký počet trestných činů, které měly znaky kybernetické kriminality, tedy takové kriminality, k jejímuž spáchání je využito prostředí internetu či informačních, komunikačních technologií a sociálních sítí.
 • Vydáno v pondělí 24.1.2022 :
  Lidé bez domova popíjejí v zimních měsících alkohol přímo na chodbách jihlavské nemocnice
  Dva opilci zaměstnali v uplynulých dnech jihlavské strážníky. K jednomu vyjížděli městští policisté do krajské nemocnice. Pětatřicetiletý muž popíjel alkohol přímo na lavičce u hlavního vchodu. Protože mu byl v minulosti uložen zákaz pobytu na území města Jihlavy, předali ho strážníci statní policii.
 • Vydáno v pondělí 24.1.2022 :
  Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v Kraji Vysočina přesáhla v loňském roce 61,7 procenta
  V Kraji Vysočina v loňském roce policisté vyšetřovali celkem 4 374 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 461 trestných činů méně. Meziročně jde o pokles nápadu trestné činnosti o 9,53 procenta. Loni se podařilo v našem kraji objasnit 2 697 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 61,6 procenta. V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 400 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Celkově se tedy loni podařilo policistům objasnit 3 097 trestných činů, za jejichž spáchání bylo stíháno 2 489 osob. Pachatelé loni svých jednáním způsobili celkovou škodu ve výši 1 744 113 000 korun.
 • Vydáno v pondělí 24.1.2022 :
  Z policejního deníku: příbuzní opilí muži se porvali; opilý mladík ležel na sněhu; opilé ženy skončily na záchytce
  Policisté šetří napadení, ke kterému došlo před sedmou hodinou večer v sobotu 22. ledna v Třebíči v bytě mezi dvěma příbuznými. Při napadení upadl jeden z mužů na prosklené dveře a utrpěl řezné poranění. Záchranáři jej odvezli na ošetření do nemocnice. Zraněný muž měl bezmála tři promile alkoholu, u druhého muže dechová zkouška ukázala hodnotu 3,06 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno v pondělí 24.1.2022 :
  Výstava Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436–1567 v jihlavském muzeu
  Výstav s titulem Od kompaktát k reformaci. Jihlava v letech 1436 - 1567 bude zahájena slavnostní vernisáží ve středu 26. ledna v 16 hodin v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Na výstavě budou vedle informací zprostředkovaných na panelech prezentovány některé dokumenty z bohatého archivu města Jihlavy: městské úřední knihy a listiny českých králů a císařů od Zikmunda Lucemburského po Maxmiliána II. Chybět nebudou ani archeologické nálezy z 15. – 16. století ze sbírek Muzea Vysočiny Jihlava.
 • Vydáno v pondělí 24.1.2022 :
  Hasiči na Vysočině mají dvě nové mobilní elektrocentrály
  O další dva kusy mobilních elektrocentrál o výkonu 225 kVA se rozšířilo v roce 2021 technické vybavení Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.
 • Vydáno v neděli 23.1.2022 :
  Z policejního deníku: chodec utrpěl po srážce s autem těžká zranění; autobus sjel do příkopu; po střetu auta s vlakem nebyl nikdo zraněn
  Dosud neznámý řidič s dosud neznámým autem poškodil v době 18. ledna do 21. ledna před domem v Jaroslava Haška v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku zaparkovaný vůz Mini One a z místa odjel, aniž by událost nahlásil. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na zaparkovaném vozidle Mini 15 tisíc korun. Případ prověřují policisté. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
 • Vydáno v sobotu 22.1.2022 :
  Výstavu Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou doplní technická show Jana Ptáčka třeba o bengálské ohně či kouzlo 3D tisku
  Slavnostní vernisáž výstavy Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou se bude konat v úterý 25. ledna od 17 do 20 hodin v hlavní budově Regionálního muzea města Žďáře nad Sázavou na Tvrzi.
Další články vydané ve dnech 12. 1. 2022 - 27. 1. 2022:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2022) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
16. 1. 2022 - Pohyblivé katolické svátky v roce 2022

8. 1. 2022 - Hvězdopravecká sezení s Heinrichem Himmlerem – a arcibiskup v lágru v Dachau

12. 12. 2021 - Ke druhé půli adventu 2021: Radujme se!

10. 11. 2021 - Jak se bránit proti kletbám či proti rodinnému prokletí?

7. 11. 2021 - Proč jsou levicové, ekologické či medicinské ideologie heresí proti Bohu?

23. 10. 2021 - Jsme v ohrožení demokratických základů systému: Parlament tedy jednat musí!

3. 10. 2021 - O léčitelství, homeopatii a alternativní medicíně z křesťanského pohledu

23. 9. 2021 - Jdete letos do volební komise? Pak si tam ofoťte výsledky – máte na to právo!

7. 9. 2021 - Staří alchymisté věděli, že na začátku i konce Díla je… …rtuť!

5. 9. 2021 - Mariánské léto: Čas nejvhodnější ke sběru bylin a k výrobě tinktur!


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...