Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2022), vychází již 9481 dnů

Dnes je 25. září
(12. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2022 rok křesťanského letopočtu
• 7511 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 9.:
Sobota po neděli sedmnácté po Svatém Duchu
Svt.mč. Autonomij, ep. italský; svt.mč. Kornutos, ep. nikomedský
 • 23.9.2022:
  Z policejního deníku: krádež lešení; vandal poničil auto; opilá žena skončila na záchytce
  Škodu za téměř sto tisíc korun napáchal neznámý zloděj, který v době od pondělí 19. září do dopoledních hodin středy 21. září ukradl v Polničce na Žďársku nezabezpečené volně složené lešení. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
  Vloupání do rekreačních objektů
  Policisté z Třeště na Jihlavsku prověřují případ vloupání do třech rekreačních objektů, ke kterému došlo v obci Rohozná. Pachatel do všech chat vnikl za užití násilí v době od úterý 13. září do odpoledních hodin čtvrtku 22. září. "Z chat odcizil pouze lahve s alkoholem. Dosud nezjištěný pachatel svým jednáním způsobil majitelům škodu přes dvacet sedm tisíc korun", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

  Vandal poničil auto, škoda je osmdesát tisíc
  Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě poškodil zaparkované vozidlo a způsobil škodu přibližně za osmdesát tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od neděle 11. září do odpoledních hodin čtvrtku 22. září na ulici U Pivovaru. "Pachatel poškodil osobní vozidlo BMW X6, které poškrábal vrypy do laku přes pravý bok a páté dveře", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

  Krádež vozidla
  Policisté pátrají po pachateli, který z volně přístupného parkoviště na ulici Stavbařů v Jihlavě odcizil osobní vozidlo Škoda Felicia a majiteli tak způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Ke krádeži došlo v době od úterý 6. září do odpoledních hodin úterý 20. září. "Policisté místo ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizeném vozidle policisté pátrají", uvedla M. Lébrová.

  Vandal poničil auto
  Policisté šetří případ poškození zaparkovaného vozu, ke kterému došlo na ulici Staškova v Havlíčkově Brodě ve čtvrtek 22. září po desáté hodině večer. "Pachatel poškodil lak na osobním vozidle Toyota, a to na kapotě a pravém předním blatníku. Majiteli tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu za sedm tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření, zadokumentování a ohledání. Případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají.

  Muž neplatí výživné na dceru
  Osmačtyřicetiletý muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Vyživovací povinnost, si neplní od listopadu loňského roku až do současné doby. "Měsíčně má na svoji dceru platit částku kolem tří tisíc korun. Celkově muž dluží na výživném přes třicet tisíc korun. Policisté případ nadále prověřují", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

  Muži se slovně napadli
  Ve čtvrtek 22. září po sedmé hodině večer přijali policisté z Kamenice nad Lipou oznámení o konfliktu mezi známými, ke kterému došlo v obci na Pelhřimovsku. Na místo vyjela policejní hlídka a policisté provedli šetření. "Zjistili, že dva muži se vzájemně slovně napadli. Policisté provedli u obou dechové zkoušky. U sedmadvacetiletého muže naměřili 2,38 promile alkoholu, u druhého muže ve věku devětačtyřicet let naměřili hodnotu přes promile. Mladší z mužů pokračoval v napadání i v přítomnosti policistů, proto policisté značně opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

  Opilá žena skončila na záchytce
  Ve čtvrtek 22. září po čtvrté hodině odpoledne byli policisté přivoláni do Kamenice na Havlíčkobrodsku, kde na zemi ležela zjevně opilá žena. "Žena nebyla schopna samostatné chůze, vulgárně komunikovala s lidmi ve svém okolí i s hlídkou policie a budila veřejné pohoršení. Policisté zjistili, že se jedná o třicetiletou ženu. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 1,40 promile alkoholu", informovala M. Lébrová. Opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

  Řidič byl pod vlivem alkoholu
  Ve čtvrtek 22. září krátce před třetí hodinou odpoledne zastavili policisté u obce Osová Bítýška na Žďársku osobní auto Peugeot, jehož řidič v době kontroly na vozidle neužil registrační značky. "Při kontrole dále zjistili, že je řidič opilý. Osmapadesátiletému muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,22 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly hodnoty 1,73 a 1,53 promile alkoholu. Následnou lustrací policisté zjistili, že řidič vozidla není držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění. Policisté opilému řidiči zakázali další jízdu", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dále se řidič dopustil přestupkového jednání na úseku dopravy.

  Řidiči pod vlivem alkoholu
  Ve čtvrtek 22. září krátce po patnácté hodině odhalili policisté v Třebíči řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Muž jel s vozem Škoda Octavia po ulici Znojemská. "Policisté muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,56 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Čtyřiapadesátiletý muž z Jaroměřice nad Rokytnou dále při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.
  "Ze spáchání přestupku na úseku dopravy je podezřelá také dvaapadesátiletá žena, kterou policisté ve čtvrtek kontrolovali v Rapoticích. Řidička jela po druhé hodině odpoledne s vozidlem Fiat Punto. Při dechové zkoušce policisté ženě naměřili hodnotu do půl promile alkoholu. Řidička již v další jízdě nesměla pokračovat", dodala M. Lébrová.
  Eva ŠINKOVSKÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 17:24 hodin:
  Na vysoké škole v Jihlavě si mohou zájemci v pátek 30. září nechat změřit sluch
  Nechat si změřit sluch pomocí speciálně vyvinuté aplikace budou moci zájemci v pátek 30. září od 17 hodin v budově Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Škola se zapojila do celostátní akce nazvané Noc vědců, v rámci které se otevírají nejen univerzity a vědecké ústavy, ale i řada dalších institucí, zabývajících se vědeckými výzkumy.
 • Vydáno dnes v 13:57 hodin:
  Z policejního deníku: krádež karavanu; opilý řidič boural; řidič odmítl dechovou zkoušku
  Neznámý zloděj, který v době od odpoledních hodin úterý 20. září do ranních hodin soboty 24. září z volně přístupného parkoviště v ulici Rafaelova v Třebíči ukradl karavan, způsobil majiteli škodu kolem sto osmdesáti tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a odcizeném karavanu pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno v pátek 23.9.2022 :
  Setkání bývalých zaměstnanců třebíčské nemocnice se zúčastnilo sedmdesát lidí
  Na čtvrtek 22. září na jednu hodinu pozvalo vedení třebíčské nemocnice své bývalé zaměstnance v důchodu. Připravilo drobné pohoštění a naplánovalo trasu prohlídky nemocnicí. Dorazilo téměř 70 lidí.
 • Vydáno v pátek 23.9.2022 :
  Od vysvěcení barokního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou uplyne tři sta let, oslavy jsou velkolepé
  Václav Vejmluva, opat žďárského cisterciáckého kláštera, byl velkým obdivovatelem Jana z Nepomuku. Po potvrzení Janovy mučednické smrti se opat rozhodl postavit první kostel na Moravě zasvěcený tomuto budoucímu světci a zemskému patronu. Vyzval tedy geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a společně se pustili budování poutního kostela, hvězdy mezi hvězdami. Kostel byl slavnostně vysvěcen necelé tři roky od zahájení stavby 27. září 1722.
 • Vydáno v pátek 23.9.2022 :
  Charita ve Žďáře nad Sázavou oslaví svátek svatého Vincence z Pauly. Připojte se k oslavě i vy
  Oblastní charita Žďár nad Sázavou otevře své dveře veřejnosti. Stane se tak u příležitosti svátku svatého Vincence z Pauly, patrona charitní práce. V úterý 27. září bude možné navštívit vybraná zařízení žďárské Charity, prohlédnout si prostory a zázemí, kde působí, a nahlédnout do každodenního provozu, umožňuje-li to charakter služby. Žďárská Charita se má při Dni Charity čím pochlubit. V okrese Žďár nad Sázavou nabízí osmnáct služeb, ve kterých provází potřebné a nemocné na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.9.2022 :
  Hravé surikaty patří mezi návštěvníky táborské zoo k nejoblíbenějším
  Kdyby probíhala soutěž o nejoblíbenější zvíře táborské zoologické zahrady, patřily by k hlavním favoritům. Neposedné surikaty se rády předvádí návštěvníkům a ke svému výběhu dokáží na dlouhé minuty připoutat i jinak podobně neposedné děti. Je zábavné pozorovat, jak spolu dovádí, honí se. Občas zmizí v jedné z mnoha děr, aby se nečekaně vynořily úplně jinde. Nejtěžší úkol je tyhle neposedy správně spočítat. Schválně, zvládnete to?
 • Vydáno ve čtvrtek 22.9.2022 :
  Výstava hub a mykologická poradna v havlíčkobrodském muzeu
  Již 23. ročník výstavy hub se uskuteční ve dnech 26. až 28. září v prostorách muzea v Havlíčkově Brodě.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.9.2022 :
  Za měsíc skončí na Vysočině stavební sezóna na krajských silnicích
  Krajská správa a údržba silnic Vysočiny letos investorsky zajišťovala celkem 135 stavebních akcí ve finančním objemu přibližně 700 milionů korun, u řady z těchto akcí navíc figurovala i jako zhotovitel. Výhodou je, že pro stavební činnost využívá zejména vlastní nákladní automobily a další techniku, které slouží také pro výkon letní a zimní údržby.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.9.2022 :
  Vstup do obchodů Billa a Rossmann z Chlumovy ulice v Jihlavě bude týden uzavřen
  Po dobu jednoho týdne pondělí od 26. září do neděle 2. října bude uzavřen vstup do obchodní pasáže a do drogerie u zastávky MHD Chlumova v Jihlavě. Důvodem je pokládka dlažby.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.9.2022 :
  Z policejního deníku: zloděj ukradl kola, škoda je přes 350 tisíc; krádež smrkového dřeva
  Neznámý zloděj, který se za užití násilí vloupal v době od úterý 13. září do středy 21. září na ulici Lipická v Pelhřimově do bytového domu vloupal do kolárny, způsobil škodu přes tři sta padesát tisíc korun. Z kolárny ukradl horské kolo značky Kellys černo oranžovo šedé barvy, dále vzal dvě totožná jízdní elektrokola značky Cannondale šedé barvy. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a poškození cizí věci, případ prověřují, po pachateli a odcizených kolech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.9.2022 :
  Volby 2022: Jak volit?
  Hlasovací lístky voleb do zastupitelstva patří do modré obálky a musí na nich být zakřížkovaná alespoň jedna strana či kandidát. Hlasovací lístky voleb do senátu patří do žluté obálky a lístek se nijak neupravuje. Letošní volby do zastupitelstev obcí a volby do Senátu Parlamentu ČR se budou konat ve dnech 23. a 24. září 2022. Případné druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR proběhne pak ve dnech 30. září a 1. října 2022. Volební místnosti budou pokaždé otevřeny v pátek od 14.00 do 22.00 hodin a v sobotu od 08.00 do 14.00 hodin.
 • Vydáno ve středu 21.9.2022 :
  Táborská zoo spouští speciální kroužky pro děti, budou pečovat o zvířata a dozví se zajímavosti ze zvířecí říše
  Baví vaše děti starat se o zvířata? Zajímají se o okolní přírodu a ochranu ohrožených druhů? Přáli byste si domácího mazlíčka, ale máte příliš malý byt nebo si nejste jistí, zda byste péči o něj zvládli? Právě to všechno přinesou nové vzdělávací kroužky, které od letošního podzimu nabízí táborská zoologická zahrada. Jsou určeny pro děti prvních a druhých stupňů základních škol a jsou zcela zdarma.
 • Vydáno ve středu 21.9.2022 :
  Jihlava bude mít novou ulici pojmenovanou po básníku a spisovateli Antonínu Sovovi
  Při Vrchlického ulici v lokalitě Dolina proběhla výstavba 16 nových řadových rodinných domů. Vznikla tak nová ulice, která potřebuje jméno. Zastupitelé schválili pojmenování ulice po básníku Antonínu Sovovi, rodáku z Pacova na Pelhřimovsku.
 • Vydáno ve středu 21.9.2022 :
  Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; chodec utrpěl po střetu s náklaďákem těžká zranění
  Devětadvacetiletého sprejera, který ve druhé polovině července v nočních hodinách na několika místech ve Velkém Meziříčí na Žďársku namaloval různé nápisy na lavičku, dopravní značku, odpadkový koš, ale i na dvířka elektro rozvodových skříní a svým jednáním způsobil škodu za čtyři tisíc korun, dopadli policisté. Po shromáždění důkazů muži policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno ve středu 21.9.2022 :
  21. září: Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jak tuto nemoc rozpoznat?
  Podle Státního zdravotního ústavu bude v roce 2050 v Česku přes 280 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence. Světový den Alzheimerovy choroby, který připadá každoročně na 21. září, pomáhá zvýšit povědomí o této nemoci. Jak tuto nemoc rozpoznat? A co dělat v případě, že na ni máte například u osoby v rodině podezření?
 • Vydáno ve středu 21.9.2022 :
  Jihlavská záchytka hlásí tisící pobyt, přibývají ženy
  Číslo, ke kterému se nepřipíjí, oslavili na Protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. V těchto dnech dosáhla krajská “záchytka” pomyslné mety více jak tisícovky přijatých osob za rok. Tohoto čísla jsme dosáhli o měsíc dříve, než bylo obvyklé v letech minulých. Zatím to podle statistik vypadá, že letošní rok bude celkově co do počtů rekordní.
 • Vydáno ve středu 21.9.2022 :
  Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku opravují stavbaři propustek
  Na silnici I/34 u křižovatky se silnicí III/3509 na Oudoleň na Havlíčkobrodsku zahájili stavbaři opravu propustku, aby se zabránilo jeho propadnutí. Většina prací bude probíhat mimo komunikaci a místem opravy se jezdí omezenou rychlostí. Pokud to bude nutné a práce budou muset probíhat z vozovky, bude v místě řízen provoz kyvadlově jedním jízdním pruhem pomocí světelní signalizace. Práce potrvají do 9. října.
 • Vydáno v úterý 20.9.2022 :
  Kamenný hospic u havlíčkobrodské nemocnice by mohl stát již za rok a půl
  Kamenný hospic pro Kraj Vysočina by měl stát blízkosti nemocnice v Havlíčkově Brodě do roka a půl. Kraj Vysočina je připraven v následujících dnech s vybranou stavební firmou podepsat smlouvu, která by umožnila zahájení stavebních prací už na přelomu září a října. Vysoutěžená hodnota díla se blíží předpokládanému rozpočtu, který byl stanoven na přibližně 85 milionů korun. Uvedl to hejtman Vítězslav Schrek.
 • Vydáno v úterý 20.9.2022 :
  Zoologická zahrada v Jihlavě zve na mořské želvy i kvízy
  Během nadcházejícího podzimního počasí vás jihlavská zoo zve na akce do tepla i za teplem. Již tuto středu 21. září bude přednáška o mořských želvách a začátkem října začne série kvízů nazvaná Kvízoování v Zoo Jihlava.
 • Vydáno v úterý 20.9.2022 :
  Výstavba protihlukových stěn na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude zahájena v pondělí, omezení provozu bude pouze lokální
  Ředitelství silnic a dálnic vybralo zhotovitele realizace protihlukových opatření na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/34. Společnost Skanska a.s. ji postaví za 58,49 milionu korun bez DPH. Smluvní doba pro uvedení do provozu byla stanovena na 18 týdnů. Stavbu by měla být zahájena v pondělí 26. září. Práce jsou plánované za provozu s lokálním omezením při krajnici a části pravého jízdního pruhu SV obchvatu ve směru od ulic Pražská-Masarykova.
Další články vydané ve dnech 10. 9. 2022 - 25. 9. 2022:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2022) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...