Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10051 dnů

Dnes je čtvrtek 18. duben
(5. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 18. 4.:
Neděle druhá po Velikonocích
  • 21.10.2022:
    Vrcholně středověké nálezy z Okříšek z okolí zámku naznačují, že byla obec založena výrazně dříve, než hovoří písemné záznamy
    Před rokem probíhal v rámci výkopových prací pro teplovod z bioplynové stanice archeologický výzkum za budovou zámku. Při něm byly nalezené úlomky keramiky ze 12. a 13. století, zajímavý doklad k historii Okříšek. Potvrzují totiž předpoklady historika Jaroslava Sadílka publikace Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse, že historie našeho městyse sahá podstatně dále než jen do roku 1371, z nějž pochází nejstarší písemná zmínka.
    Okolnosti nálezu

    Na podzim minulého roku proběhla v Okříškách výstavba teplovodních rozvodů. Výkopové práce probíhaly mezi okříšským zámkem a areálem zemědělského družstva.

    V místech, kde výkop protínal zatravněné prostranství při jižním traktu zámku, si archeoložka Jitka Štohandlová, zajišťující na stavbě dohled, povšimla, že zde práce odkryly tzv. zahloubený objekt. Oprostíme-li se od odborných výrazů, lze říci, že zde výkop porušil zasypanou jámu – v tomto případě byla její výplň jasně rozlišitelná od přirozené půdy svou výrazně tmavší výplní (naznačující vysoký obsah humusu).

    Jak se ukázalo po vybrání výplně jámy, byl její tvar přibližně kruhový, o průměru asi metr a čtvrta hloubce necelého půl metru (při podrobnějším pohledu se zdá, že mohlo jít ve skutečnosti o shluk více výkopů).

    Obdobné jámy se běžně nacházejí na místech, kde stály pravěké či středověké osady. Jejich účel není vždy – stejně jako v tomto případě – zřejmý. Mohlo jít například o pozůstatek kopání hlíny používané na omítku dřevěných stavení.

    Co se skrývalo ve výplni jámy

    Ačkoli tvar jámy toho až tolik nesdělil, její výplň byla sdílná velmi. Již při vybírání si nebylo možno nepovšimnout vysokého zastoupení keramických zlomků. Celkově jich bylo vyzvednuto šedesát osm. Velký soubor keramiky doplňovalo několik zvířecích kostí a zubů (nejspíše běžný kuchyňský odpad). Výplň jámy obsahovala také uhlíky, hroudy mazanice (částečně vypálené hlíny) a kameny.

    Zlomky keramiky jsou pálené do odstínů hnědé či hnědošedé barvy. Většina zlomků patří nádobám střední velikosti (hrnec), objevují se však i velké, silnostěnné zlomky zásobních nádob. Ostřivem je jemný světlý křemenný písek či slída. Zlomky jsou často zdobeny, například řadami jednoduchých šikmých či krátkých lineárních vpichů (někdy snad otisk nehtu?), horizontálními či vlnitými rýhami (někdy v kombinaci s kolky).

    Typické znaky umožňují keramické nálezy určit jako vrcholně středověký soubor, v absolutních datech datovatelný do 12. až počátku 13. století. Jedná se o hodnotný nález, a to zejména proto, že umožňuje posunout dobu vzniku obce do období staršího, než uvádějí historické prameny. Ty se o Okříškách zmiňují poprvé až v desátém svazku zemských desek moravských, a to k roku 1371. To je zhruba sto padesát až dvě stě let poté, kdy byla vyrobena nalezená keramika.

    Je třeba poznamenat, že s ohledem na vývoj osídlení na Třebíčsku na počátku vrcholného středověku by nebylo až tak překvapivé, kdyby Okříšky vznikly dříve, než je uváděné datum z druhé poloviny 14. století. Třebíčský klášter byl založen již v r. 1101 a brzy po založení je již doložena síť klášteru patřících osad. Například s Okříšky sousedící Přibyslavice jsou doloženy již ve 20. letech 13. století. Ale proč tedy písemné prameny tak dlouho mlčí?

    Jak to tedy bylo?

    Možné vysvětlení poskytuje jeden z možných etymologických výkladů původu názvu obce, který ho vysvětluje jako „okříšení“, tedy vzkříšení, znovuoživení. Na jeho základě lze spekulovat o tom, že v minulosti došlo k dočasném opuštění obce, které by vysvětlovalo mezeru mezi archeologickými a písemnými doklady.

    Je toto vysvětlení pravděpodobné? Bohužel spíše ne, ačkoli šlo o hezký příběh. Nepřítomnost něčeho – v našem případě osídlení v Okříškách řekněme od počátku 13. do poloviny 14. století – je obecně obtížné prokázat. Také to, že byl nález učiněn v těsné blízkosti zámeckého areálu, tedy v nejužším historickém jádru obce, svědčí spíše o kontinuitě osídlení. Nicméně, i když se vzdáme romantického příběhu o opuštěné a znovu vzkříšené obci, jsou stále nálezy, posunující její stáří až o dvě stě let, značným přínosem našemu dosavadnímu poznání.

    Hynek Švácha, Pueblo - archeologická společnost, o.p.s.

    Více informací na: https://okrisky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=10977&id=377406
    Hynek ŠVÁCHA
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
    Krematorium v Jihlavě bude od pondělí 22. dubna až do soboty 25. května pro smuteční veřejné obřady uzavřené. Veškeré obřady v tomto období se budou konat v kapli Ústředního hřbitova. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o., které pohřebnictví provozují, Martin Málek.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
    „Byl zvoníkem z povolání a měl jen jedno jediné přání...," zpívá se v jedné známé písni. Každý kostel měl svého zvoníka. Dnes toto řemeslo nebo spíše umění mizí. Všude přítomná elektronika vyhání zvoníky z věží. Ovšem krásu ručního zvonění nahradit nejde, a tak alespoň párkrát do roka zvoníci na věži kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zvoní. Jedním z nich je i Vladimír Kalina, který začal zvonit už jako chlapec školou povinný. S ním jsme si o zvoničení povídali.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
    U příležitosti třicátého výročí zapsání barokního poutního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichla na Seznam světového dědictví UNESCO, přispěje Kraj Vysočina městu částku 350 tisíc korun.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
    Podezřelé předměty byly nalezeny v lese poblíž cyklostezky mezi Sázavou a Českým Mlýnem na Žďársku v úterý 16. dubna krátce po čtrnácté hodině. Pyrotechnik z Pyrotechnické služby Policie České republiky po prohlídce nálezu určil, že se jedná o dva granáty pocházející z období II. světové války ráže 7,5 centimetrů a převzal si je k bezpečnému zneškodnění. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
    Silně opilá řidička bourala v úterý 16. dubna po půl sedmé hodině ráno na silnici II/351 mezi obcemi Polná a Dobroutov na Jihlavsku. Při nehodě utrpěla lehké zranění, policisté ženě naměřili přes dvě promile alkoholu v dechu.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel
    V úterý 16. dubna krátce před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o mimořádné události, která se stala na železniční trati mezi Věžnou a obcí Nedvědice na Žďársku. Na železniční trať spadl suchý kmen dubu. Strojvedoucímu se nepodařilo vlakovou soupravu ubrzdit a přední částí vlak do kmene narazil. V době střetu cestovalo ve vlaku patnáct cestujících. Při nehodě se nikomu nic nestalo a způsobená škoda na vlaku dosáhla sto tisíc korun. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková. (Foto)
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
    Jedna z dominant Jihlavy, vyšší svatojakubská věž, byla dokončena někdy okolo roku 1300. Od samého počátku své existence sloužila tato svatojakubská věž i světským účelům, především pak k ochraně města před ohněm a nepřáteli. Tato věž kostela svatého Jakuba je vysoká 63 metrů a věžník, který na jejím vrcholu v malém bytě bydlel až do roku 1924, musel několikrát denně vyšlapat 127 schodů.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
    Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
    Při dopravní nehodě, která se stala v úterý 16. dubna kolem půl desáté ráno na silnici II/404 mezi obcemi Luka nad Jihlavou a Svatoslav, utrpělo zranění pět lidí, včetně dvou dětí.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
    Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
    Vytvořit vlastní ikonu a setkat se s řeckým ikonopiscem diákonem Gabrielem budou mít možnost zájemci o ikonopisecký kurz, který se bude konat od pátku 17. do neděle 19. května v Praze na Strahově, několik kroků od Petřína. Možnost zažít unikátní atmosféru ikonopiseckého kurzu a setkat se s autentickou byzantskou tradicí se v Praze otevírá po několikaleté pauze. Můžete například využít pravidelných spojení mezi Prahou a Jihlavou a zažít akci, která se neopakuje každý den. Tématem semináře bude malba ikony apoštola Slovanů, sv. Metoděje.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
    Celkem 1 632 kilogramů trvanlivých potravin, hygienických potřeb, dětské výživy a drogistického zboží darovali občané v Jihlavě v sobotu 13. dubna na pomoc lidem v nouzi v rámci Sbírky potravin. V celé České republice se vybralo 467 tun potravin a ostatního zboží.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
    Světová přehlídka kreativity Maker Faire se bude konat 20. dubna v prostorách areálu Modeta u zoologické zahrady v Jihlavě. Festival propojuje nadšence, kutily, vynálezce a inovátory a zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny. Vstupenky se dají zakoupit v předprodeji na GoOut.cz nebo na místě.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
    Na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Antonínův Důl na Jihlavsku se stala v pondělí 15. dubna krátce před druhou hodinou dopoledne nehoda, která si vyžádala těžké zranění řidiče osobního auta.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
    Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala v pátek 12. dubna po deváté hodině večer na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov na Havlíčkobrodsku. Potřebují, aby se přihlásili případní svědci dopravní nehody nebo řidiči, kteří místem projížděli bezprostředně před nebo po nehodě a mohli by tak poskytnout důležité informace k okolnostem dopravní nehody.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile
    Zatím nezjištěný zloděj ukradl v době od večerních hodin 7. dubna do odpoledních hodin 13. dubna ze sklepní kóje bytového domu na ulici Bratří Čapků v Jihlavě jízdní kolo. Dovnitř se zloděj dostal poté, co překonal visací zámek a ukradl jízdní kolo, včetně příslušenství, v celkové hodnotě 15 tisíc korun. Zloděj sebral také visací zámek. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a přečinu porušování domovní svobody, po pachateli a odcizeném kole pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
    Most v Poušově v Třebíči se nejpozději 15. června otevře pro auta, cyklisty i pěší. Nový most bude široký 6,6 metru. Současně s otevřením nového mostu bude umístěn před řekou u rozcestí památník na původní most, tzv. Bailey bridge.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
    Den pro zdraví, aneb co pro sebe můžeme udělat se bude konat ve čtvrtek 18. dubna od 10 do 14 hodin v Atriu hlavní lůžkové budovy v nemocnici v Pelhřimově. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
    Edukační centrum a zázemí pro odborníky z muzea, hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí včetně pokladny, vstupních prostor a průchodu do edukačního centra - to vše vznikne do dvou let v muzeu Vysočiny v Jihlavě. Během rekonstrukce, která potrvá od začátku léta po dva roky, bude pro návštěvníky muzeum přístupné, a to včetně nově zmodernizovaných expozic. Příchozí budou do muzea vstupovat dočasným vchodem z náměstí. Uvedl to náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
    Při dopravní nehodě osobního auta, která se stala v neděli 14. dubna krátce po půl osmé ráno na dálnici D1 na 104. kilometru nedaleko Větrného Jeníkova na Jihlavsku ve směru jízdy na Brno, utrpěli zranění dva lidé, kteří byli transportováni do nemocnice. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Další články vydané ve dnech 3. 4. 2024 - 18. 4. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...