Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2023), vychází již 9617 dnů

Dnes je čtvrtek 9. únor
(27. leden církevního kalendáře iuliánského)
• 2023 rok křesťanského letopočtu
• 7512 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 9. 2.:
Úterý po první neděli po Devítníku Sv. Cyrila Alexandrinského, biskupa, vyznavače a Učitele Církve Sv. Apolonie, panny a mučednice
 • 5.12.2022:
  Čertovské odběry plazmy v pelhřimovské nemocnici sklidily velký ohlas; každý dárce dostal navíc čokoládové dukáty
  Pátého prosince většinou tuhne krev v žilách malým dětem, které se obávají příchodu pekelníků. Dárcům plazmy na transfúzním oddělení pelhřimovské nemocnice proudila krev v těle velmi dobře. K pondělním odběrům plazmy přišlo čtrnáct dárců. Odběry v nemocnici probíhají pravidelně vždy v pondělí, čtvrtek a pátek.
  „V případě potřeby zveme dárce plazmy i v úterý. V současné době máme termíny v podstatě zaplněné do konce tohoto roku. Jsme rádi, že nám lidé zachovávají přízeň, ale zároveň rádi přivítáme každého nového dárce,“ sdělila lékařka Michaela Harudová z Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov s tím, že dárci plazmy na transfúzní oddělení dojíždějí i z okolních regionů např. z Vlašimska, Chýnovska nebo Havlíčkobrodska.

  Dárci, kteří přišli na odběr plazmy v den, kdy večer chodí Mikuláš s anděly a čerty, neodešli s prázdnou. Kromě dobrého pocitu získali od milého personálu oddělení, který byl mimo jiné i stylově oblečen, poděkování v podobě zlatých čokoládových dukátů. Drobná mikulášská nadílka přítomným udělala radost, a jak sami řekli, odběry se pro ně staly samozřejmostí a čokoládové mince jsou pro ně milým bonusem.

  Nemocnice Pelhřimov měla v roce 2021 v registru celkem 1412 dárců, z toho bylo 95 prvodárců. V loňském roce bylo na transfúzním oddělení realizováno 2372 odběrů plné krve, letos je jich již 2127. Dále bylo v loňském roce provedeno 1874 odběrů plazmy. „Plazmaferetické odběry jsme v naší nemocnici zahájili v roce 2016. Odběr se provádí pomocí přístroje – separátoru, kdy se z krve odděluje tekutá plazma a dárci se vrací zpět jeho červené a bílé krvinky a krevní destičky. Pro každého dárce je na našem oddělení rezervován na daný čas jeden přístroj. Máme k dispozici čtyři separátory,“ informoval primář Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov MUDr. Hynek Poul.

  Dárcem krve a krevních složek se může stát každý zdravý člověk ve věku 18 – 60 let, jehož hmotnost je vyšší než 50 kg a má dobrý stav žil. Zároveň musí navštívit praktického lékaře, který posoudí, zda je dotyčný vhodným kandidátem pro darování krve. „Potvrzení o zdravotním stavu nebo výpis z dokumentace od praktického lékaře slouží k ověření, že je člověk zdráv a nezamlčuje žádnou skutečnost o svém zdravotním stavu. Darování plné krve je možné u žen po 4 měsících a u mužů po 3 měsících. Odebírané množství krve se pohybuje okolo 450 ml,“ přiblížila lékařka OHT MUDr. Michaela Harudová.

  Budeme velmi rádi, pokud se stanete dárcem krve či krevní plazmy. Důležité je, abyste splnili zmíněné podmínky a následně zatelefonovali v době od 10 – 14 hodin na tel. číslo 731 619 192 (565 355 466) a domluvili si s personálem oddělení přesný termín odběru. Den před odběrem je vhodná strava s omezením tuků, ráno doporučujeme lehkou snídani a dostatek tekutin. K odběru s sebou přineste doporučení od praktického lékaře, průkaz zdravotní pojišťovny a občanský průkaz. Podrobné informace pro dárce krve naleznete na www.hospital-pe.cz.
  Alexandra KNAPOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  Pelhřimov podpoří Mezinárodní den epilepsie nasvícením Kalvárie do fialové barvy
  Město Pelhřimov se letos poprvé zapojí do osvětové kampaně v boji s epilepsií. Mezinárodní den epilepsie se uskuteční v pondělí 13. února. Město Pelhřimov podpoří osvětovou kampaň v tento den fialovým nasvícením Kaple sv. Kříže - Kalvárie, která je historicky významnou a viditelnou dominantou města.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  Nový krajský domov pro seniory v Jihlavě zabydlí i děti z mateřské školy, které tu budou moci i přespat
  Právě zařizované Sociální centrum Kraje Vysočina v Jihlavě (domov pro seniory) bude už od září novou základnou i pro mateřskou školu. Zařízení pro 25 dětí od tří let nabídne 24 hodinový provoz. Děti zde budou moci i přenocovat. „Školka bude přednostně přijímat děti zaměstnanců domova, přilehlé nemocnice a záchranky, zbývající místa posílí nabídku kapacit předškolních zařízení v krajském městě,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  Z policejního deníku: policisté dopadli násilníka; opilý muž šel z Třebíče na Vladislav po kolejích, skončil na záchytce
  Policisté objasnili případ fyzického napadení z listopadu loňského roku v Havlíčkově Brodě. Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý třiatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska. Přibližně v polovině listopadu před zábavním podnikem na ulici Beckovského slovně napadl stejně starého muže, poté přešel k fyzickému útoku tak, že do poškozeného strčil a ten upadl na zem. V útoku pokračoval i na zemi, kdy poškozeného opakovaně udeřil pěstí. Po útoku z místa odešel. Zranění poškozeného si vyžádalo lékařské ošetření. Podezřelého muže se policistům podařilo vypátrat a po shromáždění důkazů mu sdělili podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a výtržnictví. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  V Havlíčkově Brodě lupič přepadl a zranil seniorku, policisté hledají svědka z fotografie
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování loupežného přepadení v Havlíčkově Brodě, jehož cílem se stala seniorka. Policisté hledají muže zachyceného na fotografii, který se v lokalitě pohyboval a mohl by tak poskytnout důležité informace.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  Novinky ve Veřejné dopravě Vysočiny: Kraj upravuje trasy spojů a postupně zavádí elektronické odbavování
  Zkušební provoz u konkrétních dopravců má za sebou elektronické odbavování přestupujících cestujících v rámci Veřejné dopravy Vysočiny. „V praxi to znamená, že v prvním dopravním prostředku zakoupí cestující jízdenku, při přestupech pak místo vizuální kontroly platnosti jízdenky řidičem nově stačí pouze přiložit pořízený doklad ke čtečce. Identifikace, která už funguje ve vlacích tak usnadní přestupy i v linkových autobusech,“ informoval Martin Hyský, zastupitel pověřený řízením rozvojových projektů Kraje Vysočina. Na trase Velké Meziříčí – Třebíč je od 1. února zaveden nový pár rychlých autobusových spojů, v této souvislosti došlo k úpravě linek obsluhujících Trnavu a Rudíkov.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  Muž v Jihlavě ukradl školákovi peníze, kriminalisté lupiče chytili, hrozí mu až deset let za mřížemi
  Jihlavským kriminalistům se podařilo velmi rychle objasnit loupežné přepadení, ke kterému došlo o uplynulém víkendu v Jihlavě. Na ulici u obchodního centra přišel o peníze nezletilý chlapec. Podezřelého muže dopadli kriminalisté už druhý den po spáchání loupeže, jedná se o osmnáctiletého mladíka s trestní minulostí. Obviněn byl ze spáchání zvlášť závažného zločinu, stíhán je vazebně.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  V Chřenovicích zachvátil požár dům a stodolu, nikdo neutrpěl zranění
  Rodinný dům a stodolu v obci Chřenovice na Havlíčkobrodsku zachvátil v úterý 7. února krátce před devatenáctou hodinou rozsáhlý požár. Během události nebyl nikdo zraněn.
 • Vydáno ve středu 8.2.2023 :
  U Dolní Rožínky zemřel po nárazu do stromu padesátiletý řidič osobního auta
  Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 8. února krátce po sedmé hodině ráno u Dolní Rožínky na Žďársku, zemřel padesátiletý řidič osobního auta Škoda Fabia.
 • Vydáno v úterý 7.2.2023 :
  Medvědi hnědí z táborské zoo oslaví své narozeniny s návštěvníky
  Hned trojice oslavenců čeká na návštěvníky v sobotu 11. února v táborské zoologické zahradě. Narozeninovou oslavu si užijí medvědi hnědí, kteří dostanou ty nejoblíbenější pochoutky. Sledovat je při hodování lze od jedné hodiny, kdy začne speciální komentované krmení. Medvědi hnědí v ZOO Tábor obývají nádherný a velmi rozhlehlý výběh, který patří k největším výběhům pro medvědy ve střední Evropě.
 • Vydáno v úterý 7.2.2023 :
  Tituly mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina letos získali knihař a truhlář
  Krajské zastupitelstvo v úterý 7. února rozhodlo udělit dva nové tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Titul náleží knihaři z Havlíčkova Brodu Jaroslavu Těsnohlídkovi a truhláři a restaurátorovi z Velkého Meziříčí Josefu Filipovi. „Titul je především významným oceněním mimořádné píle, umu a přístupu k tradicím. Oba noví držitelé mimořádně zručně ovládají technologie rukodělné výroby, navíc základy tradičních lidových řemesel, profesní dovednosti a zkušenosti předávají svým následovníkům,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek. Titul Mistr tradiční rukodělní výroby Kraje Vysočina nyní používá už 17 regionálních osobností.
 • Vydáno v úterý 7.2.2023 :
  Z policejního deníku: mladíci v obchodě ukradli čokoládu a napadli dvě ženy, které zranili; zloději ukradli jízdní kola
  Policisté řeší krádež zboží v obchodě, po které dva mladíci fyzicky napadli zaměstnankyně prodejny. V neděli 5. února odcizili po čtvrté hodině odpoledne v jihlavském obchodním domě čokoládu a poté prošli prostorem pokladen bez zaplacení. Krádeže si všimly dvě zaměstnankyně obchodu, které za nimi vyběhly a zkoušely je zastavit. Mladíci na to ale zareagovali agresí a fyzickým napadáním. Přivolaní policisté oba podezřelé mladíky zajistili a odvezli je na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Obě napadené ženy vyhledaly lékařské ošetření. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví, výtržnictví a krádeže, přičemž odcizenou věc si mladíci snažili uchovat násilím. Podezřelí mladíci byli následně předáni do příslušného zařízení pro mládež. Případ policisté prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno v úterý 7.2.2023 :
  Policisté pátrají po sedmnáctiletém Marcelovi z Pelhřimovska, nosí dioptrické brýle
  Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešovaném sedmnáctiletém Marcelovi Šoulákovi, který byl viděn naposledy v pondělí 6. února v odpoledních hodinách v místě svého bydliště, v obci Jiřice na Pelhřimovsku. Policisté začali okamžitě po přijetí oznámení po pohřešovaném chlapci pátrat v místě bydliště a přilehlém okolí. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno v úterý 7.2.2023 :
  Jihlavští policisté hledají muže z fotografie ohledně podání informací o zranění opilého muže
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování události, při které došlo ke zranění muže. Hledají dva muže zachycené na fotografii, kteří místem procházeli a mohli by tak poskytnout důležité informace. Oznámení o případu přijali policisté v sobotu 21. ledna. Zranění utrpěl muž, který byl pod vlivem alkoholu. K události došlo kolem půl desáté večer v budově na Masarykově náměstí v Jihlavě, a to v prostoru podesty schodiště vedoucího k restauraci u ulice Židovská. Zraněný šestapadesátiletý muž byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice, kde byl hospitalizován.
 • Vydáno v úterý 7.2.2023 :
  Výstava fotografií Okamžiky věčnosti i pomíjivosti Veroniky Jurákové v Telči
  Výstava fotografií Veroniky Jurákové s názvem Okamžiky věčnosti i pomíjivosti bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 9. února v 17 hodin v prostorách Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.
 • Vydáno v pondělí 6.2.2023 :
  Vždy se snažíme, aby se u nás rodičky cítily co nejlépe, říká primář gynekologicko-porodnického oddělení novoměstské nemocnice MUDr. Tomáš Müller
  První rok v čele gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě má za sebou MUDr. Tomáš Müller. Vloni na tomto postu vystřídal MUDr. Jiřího Hrdinu. Jméno MUDr. Müllera není v novoměstské nemocnici neznámé. Je totiž zástupcem již druhé generace gynekologů. „Pokud jde o lékařskou profesi, tak to jsem už třetí generace. Dědeček býval obvodním lékařem,“ připomíná rodinnou tradici MUDr. Tomáš Müller.
 • Vydáno v pondělí 6.2.2023 :
  Kus ledu spadl z náklaďáku na osobní auto, jeho posádka utrpěla zranění
  Jednašedesátiletý řidič nákladní soupravy - tahače s návěsem - projížděl v pondělí 6. února krátce po třinácté hodině po silnici ve směru jízdy od obce Čížkov na obec Starý Pelhřimov. Při projíždění táhlé pravotočivé zatáčky mu z jízdní soupravy, kterou před jízdou neočistil, spadnul kus ledu na protijedoucí osobní auto Toyota Verso s jednou spolujedoucí. Kus ledu poškodil kromě jiného čelní sklo osobního auta a zranil řidiče i jeho spolujedoucí. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
 • Vydáno v pondělí 6.2.2023 :
  Výstava Modré srdce Jeřabiny v pelhřimovské nemocnici ukazuje jedinečnost klientů s autismem
  Atrium hlavní lůžkové budovy Nemocnice Pelhřimov hostí od 2. února výstavu fotografií s názvem Modré srdce Jeřabiny. Autory výstavy jsou fotograf Milan Šustr a sociální pracovnice Domova Jeřabina Pelhřimov Aneta Dohnalová. Na patnácti stojanech jsou k vidění fotografie klientů s poruchami autistického spektra (PAS), kteří se v rámci Domovů se zvláštním režimem v Horní Cerekvi a v Novém Rychnově učí samostatnosti, osvojují si nové dovednosti a k radosti všech dělají pokroky.
 • Vydáno v pondělí 6.2.2023 :
  Vysočina nabízí společnou vstupenku k návštěvě krajských muzeí a galerií
  Dlouhodobým záměrem Kraje Vysočina je umožnit široké veřejnosti návštěvu krajských muzeí a galerií, aniž by to výrazně zatížilo rozpočet domácnosti. Za tímto účelem byla vytvořena Společná vstupenka, která začíná na ceně 60 Kč a přitom zahrnuje hned dvanáct návštěv.
 • Vydáno v pondělí 6.2.2023 :
  Ministr zdravotnictví ocenil profesora Kreuzberga, lékaře radiodiagnostického oddělení
  První únorové pondělí navštívil Nemocnici Havlíčkův Brod místopředseda vlády a ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc, MBA, EBIR. S vedením nemocnice diskutoval o aktuálních otázkách zdravotnictví, nedostatku zdravotnického personálu a plánovaných stavebních i přístrojových investicích nemocnice v blízké budoucnosti. Žhavým tématem byla též stavba kamenného hospice v blízkosti nemocnice a zdravotně sociální problematika. Hlavním důvodem jeho návštěvy však bylo předání Čestného uznání za celoživotní práci ve zdravotnictví lékaři radiodiagnostického oddělení prof. MUDr. Borisovi Kreuzbergovi, CSc
 • Vydáno v pondělí 6.2.2023 :
  Z policejního deníku: vandal počmáral vlak, škoda je 80 tisíc; recidivista v podmínce kradl cukrovinky; řidič nadýchal přes tři promile
  Neznámý vandal načmáral v době od večerních hodin soboty 4. února do ranních hodin následujícího dne na vlakovém nádraží v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku na vlakovou jízdní soupravu stříbrno černo zelené nečitelné nápisy, čímž způsobil předběžně vyčíslenou škodu kolem osmdesáti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Další články vydané ve dnech 25. 1. 2023 - 9. 2. 2023:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2023) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...