13.3.2023:
Obě dvoukřídlé hřbitovní brány v Přibyslavi jsou zrekonstruovány
Dvě dvoukřídlé historické brány, které umožňují vjezd do přibyslavského hřbitova, jsou jako nové. Z podnětu městské samosprávy se o jejich rekonstrukci ve své kovárně v Uhrách postaral umělecký kovář Petr Štáfl.
V úterní ráno 7. března technická četa na kovové dříky usadila již druhou, užší bránu, o několik dnů dříve byla instalována hlavní, širší vrata.

Hřbitov na Havlíčkově ulici byl vysvěcen 16. listopadu 1834 a Petr Štáfl soudí, že brány novogotického provedení pocházejí z první poloviny 19. století, jsou tedy přibližně 190 let staré.
„Je to mistrovská kovářská práce, spodní část již byla někdy v minulosti svařována, poznám, že tato část je z jiného kovu. Musel jsem nahradit ulomené prvky, vyrovnat všechna pokřivení. Opravené brány byly převezeny do Jihlavy do sídla firmy ELNA-renovace, která se zabývá povrchovou úpravou různých materiálů. Tam byly odborně opískovány a nalakovány zinkofosfátovou barvou a potom ještě očerněny,“ říká Petr Štáfl.
Renovace, převozy, manipulace a přesné zavěšení to vše nebyla lehká záležitost, vždyť obě křídla větších vrat spolu váží přes 600 kilogramů.
Hřbitovní brány jsou součástí tzv. funerální architektury. Shodou okolností Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Telči, v polovině března pořádá přednášku o funerální architektuře z cyklu Rodinné stříbro - Památky kolem nás.
Foto: Ivo Havlík
Další zprávy:
- Vydáno dnes v 14:52 hodin:
Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; opilý recidivista kradl v obchodě, skončil na záchytce
Policisté prověřují vloupání do rodinného domu v obci Kuroslepy na Třebíčsku. V době od konce listopadu do nedělního dopoledne 3. prosince vnikl pachatel na oplocený pozemek a dostal se do domu, který prohledal. Ukradl motorovou pilu, alkohol, fotoaparát, harmoniku a další věci, čímž způsobil předběžně vyčíslenou škodu za více než dvacet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
- Vydáno ve středu 6.12.2023 :
Adventní koncert v Netíně ovládnou trubači, zazpívá i místní pěvecký sbor
Babylonští trubači, varhaník, houslista a místní pěvecký sbor vystoupí na adventním koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netíně na Žďársku. Koná se v neděli 10. prosince v 17 hodin.
- Vydáno ve středu 6.12.2023 :
Vánoční ladění a výroba dárkových krasohledů v Pelhřimově
V Muzeu rekordů v Pelhřimově se v sobotu 9. prosince mohou zájemci setkat s tvůrcem největšího českého krasohledu, který si budou moci prohlédnout.
- Vydáno ve středu 6.12.2023 :
Dopravní podnik v Jihlavě od 9. prosince upravuje některé spoje a zřizuje nové zastávky
Na základě požadavků cestujících vznikla nová párová zastávka Zadní Bedřichov u odbočky k novému logistickému areálu, na které dle požadavku cestujících zastaví všechny spoje linek G, H a 12, spoje jedoucí do Smrčné zastaví nově na zastávkách Hybrálec, U lyžaře stejně jako spoje VDV.
- Vydáno ve středu 6.12.2023 :
Policisté objasnili vloupání do kiosků
Policisté ze Světlé nad Sázavou objasnili ve spolupráci s kriminalisty z Havlíčkova Brodu sérii krádeží, ke které došlo v období od září do října ve městě a obcích v okolí. Podařilo se jim dopadnout podezřelého muže, který se zaměřil zejména na kiosky. Na vyhlédnutá místa navíc jezdil autem, i když má uložený zákaz řízení.
- Vydáno ve středu 6.12.2023 :
Šestatřicet tun vážící kamion zablokoval místní silnici v Osové Bítýšce
Zahraniční kamion zapadl ve středu 6. prosince krátce po sedmé hodině ráno na silnici – místní komunikaci u kostela v obci Osová Bítýška na Žďársku.
- Vydáno ve středu 6.12.2023 :
Z policejního deníku: recidivista kradl alkohol a sladkosti; opilí muži skončili na záchytce
V úterý 5. prosince přijali policisté oznámení o krádež v obchodním domě na ulici Brtnická v Jihlavě. Před třetí hodinou odpoledne ukradl v prodejně muž alkohol a cukrovinky, které schoval do bundy. Prostorem pokladen poté prošel, aniž by zaplatil. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží muž vydal. Čtyřiačtyřicetiletý muž byl již v minulosti za majetkovou trestnou činnost opakovaně odsouzen a odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody. Z věznice byl propuštěn letos v srpnu. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání přečinu krádeže. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilvá.
- Vydáno v úterý 5.12.2023 :
Mikuláš nechá o víkendu v táborské zoo hodným dětem nadílku
Mikuláš, čert a anděl sice navštěvují děti už pátého prosince vpodvečer, táborská zoologická zahrada ale v zimním období není v pracovní dny otevřená. Dětští návštěvníci přesto o mikulášskou nadílku nepřijdou. Na hodné a šikovné děti bude o víkendu čekat speciální balíček od Mikuláše.
- Vydáno v úterý 5.12.2023 :
Energetici z Dukovan připravili na druhý adventní víkend speciální tvořivý vánoční program pro rodiny s dětmi
Ručně vyrobit vánoční ozdobu nebo papírového Anděla, ale třeba i betlém z dřevěných figurek, mohou už tento víkend návštěvníci dukovanského infocentra. Pestrý program tradičních vánočních dílen, při kterých nebude chybět ani možnost napsat a poslat dopis Ježíškovi, bude doplněn netradičním vystoupením brněnského Úžasného divadla fyziky a třebíčské skupiny Science ON.
- Vydáno v úterý 5.12.2023 :
Češi zachraňují outloně v Indonésii PodpoVRCHem v zoologické zahradě v Jihlavě
Večer PodpoVRCHem v areálu jihlavské zoologické zahrady nabídne ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin téma Češi zachraňují outloně v Indonésii v podání Kateřiny Holubové, předsedkyně The Kukang Rescue a pracovnice ochrany přírody v Zoo Ostrava. Návštěvníci uvidí nový dokument ze Sumatry.
- Vydáno v úterý 5.12.2023 :
Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za více jak 90 tisíc; ztracená seniorka byla nalezená podchlazená, skončila v péči lékařů
Policisté pátrají po zloději, který se v Havlíčkově Brodě vloupal do budovy a způsobil celkovou škodu za více než devadesát tisíc korun. V době od pátečního odpoledne 1. prosince do pondělního rána vnikl pachatel do objektu na ulici U Traplů. Prostor haly prohledal a ukradl pily, bourací kladivo, vrtačky, brusky a další nářadí. Škoda vznikla jak krádeží, tak poškozením objektu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
- Vydáno v pondělí 4.12.2023 :
Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra Karlem Vémolou
V důsledku nedávné medializace případu nelegálního chovu bílého tygra mediálně známou osobou se na české zoologické zahrady stále více obrací veřejnost s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného Ministerstvem životního prostředí (dále „MŽP“) či prosbou o následné umístění odebrané kočkovité šelmy v některé z nich. Odborníci ze zoologických zahrad celou situaci od začátku důkladně monitorují a vzhledem k tomu, že zvíře bylo současným majitelem nabyto nelegálně, bez platných dokumentů a je drženo v neschválených a pro druh zvířete v naprosto neodpovídajících podmínkách, plánované kroky a vydané stanovisko MŽP plně podporují.
- Vydáno v pondělí 4.12.2023 :
Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, které si neobjednala; opilí muži i žena skončili na záchytce
Žena ze Žďárska přišla o necelé dva tisíce korun, když si na dobírku převzala zboží, které si ale ve skutečnosti neobjednala. Na začátku prosince jí byla doručena zásilka, balík převzala a peníze zaplatila. Když jej ale rozbalila, zjistila, že jsou v něm boty, které si neobjednávala. Pokusila se dopátrat odesilatele, zjistila ale, že je nekontaktní. Zvláště v předvánoční době jsou lidé ve spěchu a za takových okolností se pak může stát, že se snižuje pozornost a opatrnost. Buďte i v současné době dostatečně obezřetní. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
- Vydáno v pondělí 4.12.2023 :
Zubříkovo vánoční putování vyzdobenou Bystřicí nad Pernštejnem
Zubříkovo vánoční putování v sobotu 9. prosince nabídne zájemcům okružní večerní procházku kolem rozsvícené vánoční výzdoby v Bystřici nad Pernštejnem.
- Vydáno v pondělí 4.12.2023 :
Pelhřimovská nemocnice pořídila nová polohovatelná lůžka, pacienty čeká vyšší komfort
Nemocnice v Pelhřimově pořídila 165 elektricky polohovatelných lůžek včetně pasivních a aktivních matrací, 156 nočních stolků a dvě transportní lehátka. Lůžka byla dodána na klíčová oddělení včetně akutní péče, chirurgie, interní medicíny, ortopedie a urologie.
- Vydáno v pondělí 4.12.2023 :
Přednáška o koželužství, jirchářství a zámišnictví v Telči
Přednáška s titulem Zanikající řemeslo koželužství, jirchářství a zámišnictví v podání Mgr. Kateřiny Křížové se bude konat ve čtvrtek 7. prosince od 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity na náměstí Zachariáše z Hradce 2 v Telči.
- Vydáno v pondělí 4.12.2023 :
V Těšenově na Pelhřimovsku shořel sklad sena, škoda je pětadvacet milionů korun
Sklad sena vzplál v neděli 3. prosince okolo půl osmé večer v Těšenově na Pelhřimovsku. Předběžná škoda byla vyčíslena na pětadvacet milionů korun. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
- Vydáno v neděli 3.12.2023 :
Adventní pec v Havlíčkově Brodě se rozpálí o druhé adventní neděli, budou perníčky i oplatky
Adventní pec v lokalitě Vlkovsko v Havlíčkově Brodě se rozpálí o druhé adventní neděli, tedy10. prosince ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na perníčky ze středověké pece, experimentální výrobu oplatků v tradiční oplatnici či vyprávění o kulinárních vánočních zvycích. Děti jsou zvané, aby se zapojily do výroby perníčků..
- Vydáno v neděli 3.12.2023 :
Výstava o historii perníku v muzeu v Třešti
Výstava s titulem Mouka + med + pepř = Peprník Perník, která provede návštěvníky dějinami perníku, bude zahájená v úterý 5. prosince v Schumpeterově domě v Třešti na Jihlavsku.
- Vydáno v neděli 3.12.2023 :
Horácký fotoklub Jihlava uspořádal u příležitosti 100 let jihlavské fotografie výstavu
Výstava s titulem 100 let jihlavské fotografie, která bude zahájena slavnostní vernisáží ve středu 6. prosince v 17 hodin v Domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě, má za úkol připomenout veřejnosti dnes již památný okamžik dějin, kdy byl založen fotoklub, který i po sto letech stále tvoří, soutěží a shromažďuje nadšence pro amatérskou fotografii.