Při procházce zahradou mohou obdivovat květinové instalace a prohlédnout si umělecká díla ostravského umělce a pedagoga Libora Novotného. Připraveno bude také perfumárium, vonná mapa domova, aromabar s degustací, pyramida, hvězda i spirála vůní. To vše v rámci programu Architektura vůní Petry Hlavaté. Dozvědí se více o stavbě a architektuře květu při tematických přednáškách. Květiny doplní tóny, o které se postará akordeonistka Jitka Baštová. Pak se mohou přesunout na Cider Piknik, kde bude připravena pravidelná hodinová degustace s výkladem českých a tradičních zahraničních ciderů od obchodu Dobrý Cider. Degustace bude probíhat u Koníren. Na Pivovarském nádvoří bude připraven MINT Market, oblíbený trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami.
Zahrada rodiny Kinských
Zahrada, kterou nyní využívají členové rodiny Kinských k odpočinku, původně náležela cisterciáckému klášteru Studnice Blahoslavené Panny Marie ze 13. století. Dříve se nazývala konventní a mniši cisterciáci v ní pěstovali zeleninu a bylinky. Centrum zahrady tvoří letní prelatura nazývaná také zámeček z druhé poloviny 18. století, typická svou růžově zbarvenou fasádou. Sloužila jako reprezentativní sál pro pořádání společenských události, ale také jako pekárna nebo dům sklářské rodiny Hafenbrädlových. Pouhých pár měsíců roku 1941 byla letní prelatura opět součástí zámku díky jejímu odkoupení rodinou Kinských, který ji využívala jako letní byt, než byla zabrána okupační správou. Po zestátnění majetku zde sídlily různé spolky, byla zde také knihovna nebo depozitář Národního muzea.
Další dominantou zahrady je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s konventem, bývalým obydlím cisterciáckých mnichů. Na něj navazuje prostor rajského dvora, v jehož centru se nachází původně gotická Studniční kaple, upravena ve stylu barokní gotiky stavitelem Janem Blažejem Santinim. Právě architekt Santini proměnil areál v barokní skvost, nad kterým se v hladině Konventního rybníku jako v zrcadle odráží poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ze zahrady si mohou návštěvníci vychutnat snad nejkrásnější pohled na tuto památku zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO.
Po velkém požáru byl v roce 1784 klášter zrušen. Po navrácení panství rodině Kinských v roce 1991 se letní prelatura stala jejich letním sídlem. Zámeckou zahradu si zamilovala hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari. Založila zde svou oblíbenou skalku, šlechtila také různé druhy pivoněk a růží. Paní Thamar zemřela v roce 2019, ale její láska k zahradě je stále patrná na každém kroku.
V nedávné době byly nově uspořádány květinové záhony podle barev, u letní prelatury se nachází kombinace modré a bílé, ve spodní části zahrady u Konventského rybníku potom červené, žluté a oranžové. Součástí zahrad je také užitkový záhon, který navazuje na původní rajský dvůr. Nyní se na něm pěstují letničky, zelenina a bylinky, které využívá rodina Kinských pro kuchyňskou spotřebu. Část zahrady, ve které se nachází také zmíněná rozlehlá skalka, nese parkovou úpravu a příjemné ochlazení zde najdou návštěvníci ve stínu vzrostlých smrků, jedlí, tújí nebo modřínu.
Ať už se na zámek vypraví zájemci během akce Zahrady vyprávějí, nebo vyberou jiný termín, rozhodně by si na výlet měli rezervovat minimálně jeden celý den. Mohou navštívit multimediální Muzeum nové generace, prohlídky s průvodcem, výstavu Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, ale také celou řadu doprovodných akcí a her pro děti. Přímo v zámeckém areálu se mohou také ubytovat nebo si odpočinout v zámecké kavárně a velkém obchůdku se suvenýry.
Více informací na:
www.zamekzdar.cz