Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2023), vychází již 9853 dnů

Dnes je pondělí 2. říjen
(19. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2023 rok křesťanského letopočtu
• 7512 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 2. 10.:
Sobota po neděli osmnácté po Svatém Duchu Sv. Andělů Strážných
Ap. Jakub Alfeus; spr. Abraham, praotec a Lot
  • 8.6.2023:
    Bývalý městský hřbitov ve Smetanových sadech v Jihlavě odhalil první kostry
    Stavba Horácké multifunkční arény je za dveřmi, ale ještě než do země během prázdnin kopnou stavaři, je nutné ji prozkoumat archeology. Ti již našli první pozůstatky nebožtíků bývalého městského hřbitova.
    Stavba Horácké multifunkční arény zasáhne v pásu širokém přibližně pět metrů od současného stadionu do parku Smetanovy sady, ve kterém byl po tři sta let až do druhé poloviny 19. století městský hřbitov. Pohled za plot, kde od půlky května probíhají záchranné archeologické práce, není pro slabší povahy – pracovníci mají vypreparovaných již dvacet hrobů a dalších pár desítek na ně ještě čeká. Na celé ploše bývalého hřbitova jich může být i několik desítek tisíc. Většina nebožtíků ale zůstane dál v klidu pod zemí, protože více do parku stavba arény nezasáhne. O průzkumu a nalezených ostatcích jsme si promluvili s archeology Jakubem Těsnohlídkem a Šimonem Kochanem z jihlavské pobočky Archaia Brno z. ú.

    Počítali jste s takovým výskytem hrobů nebo vás něco překvapilo?

    JT: Vesměs jsme se vším počítali, protože tady menší výzkum již proběhl před několika lety při stavbě malého zimáčku, navíc hned vedle naší plochy. Věděli jsme tedy, jak kostry budou hluboko, v jakém místě a jak budou zachovalé. Pro mě osobně jsou ale velmi zajímavé milodary, které u koster nacházíme. Nikdy nevíte, co v tom hrobě bude – nějaký křížek, svátostka, teď před chvilkou kolegyně našla svatý obrázek namalovaný na skle, přiložený hned vedle hlavy nebožtíka.

    A jak to je s rozkladem takových věcí – nerozpadají se v ruce hned po vyjmutí?

    JT: Ano, musíme to rychle zadokumentovat, než to zoxiduje a rozpadne se. A co se týče samotných koster, tak pokud jdou z hrobu vyjmout a nejsou dekompozičními procesy zničené, tak většinou vyschnou a dá se s nimi dál pracovat, už se nerozpadají. Dáváme je do pytlů z tvrdého papíru – každou kostru zvlášť, ty pak dáváme do krabic a dál s nimi manipuluje už jenom antropolog.

    Dokážete z ostatků zjistit něco víc o samotných nebožtících?

    JT: Ano, například věk. Máme tady lidské ostatky z celého věkového spektra. Jsou tu dětské hroby, nedospělí i dospělí, ale i starší jedinci. To se nejlépe pozná podle čelistí – tehdy byla jiná dentální péče než dnes a spousta těch starších či dospělců třeba už zuby nemá, takže i my „neantropologové“ hned poznáme, jak jsou staré.

    Jaké milodary u ostatků nacházíte?

    JT: Většinou najdeme třeba jenom křížek, ale setkali jsme se i se skleněnými malovanými tabulkami se svatými obrázky, a potom třeba čelenky, které mají často z takových kroucených drátků. Právě předměty z kovů, většinou z těch měďnatých, jsou zajímavé. Působí totiž antibakteriálně a díky korozním procesům se nám pak dochovávají například i vlasy na lebkách nebo textilie z rouch.

    ŠK: Našli jsme vlasatou lebku, kde byl zkorodovaný předmět z barevného kovu, který to pomohl dochovat. Na základě těchto nálezů navíc můžeme nebožtíky datovat. A pak také podle samotných zásypů hrobů – když je tam keramika z 18. století, tak víme, že ten hrob není starší.

    Máte i starší archeologické nálezy?

    ŠK: Máme tady i středověké nálezy, třeba přeslenu. Ale ty se do hrobů dostaly druhotně. V době středověku tady pravděpodobně bylo nějaké hospodářské zázemí města – pole nebo stavení, jejichž stopy jsou dochovány v zemi, se kterou pak manipulovali i při práci na hřbitově.

    A samotná rakev se dochová?

    JT: Nacházíme dva typy pohřbů – s rakvemi a bez rakví. Pokud nebožtík v rakvi byl, tak ta se ve zdejších půdních podmínkách rozložila. Zůstávají po nich ale takové černé otisky, které dokáže šikovný preparátor vypreparovat a my je pak můžeme vyfotit. Odebrat ale nejdou a samotnou rakev nejsme schopni zachránit, protože to je jenom vrstvička černé hlíny. Občas se stane, že na nebožtíkovi leží nějaký kousek zetleného prkénka. Jediné co dokážeme zjistit, je její tvar – jestli byla obdélná nebo měla šikmé stěny atd., což také zadokumentujeme. Jestli byl nebožtík v rakvi, jde ale poznat i podle samotných koster – jak jsou orientované a v jakém jsou stavu.

    ŠK: V zemi probíhají tzv. tafonomické procesy – tělo se rozkládá a různě se tím rozkladem pohybuje. Působí zde i například něco, čemu my říkáme bioturbace, kdy s tělem hýbají zvířátka v zemi. Kosti se tak mohou dostat do neanatomické polohy. A potom ještě, jak říkal Kuba, máme hroby bez rakve, ve kterých je třeba i několik jedinců na sobě v ne zcela pietních polohách. To byli pravděpodobně sebevrazi nebo nemajetní lidé.

    JT: Může to být i doklad nějaké epidemie, kdy se musí pohřbívat více jedinců najednou a není čas na pietní záležitosti, protože se musí dát rychle pod zem i z nějakých hygienických nebo finančních důvodů.

    A jak na vaši práci navazují antropologové?

    JT: Posíláme jim většinou celé dochované kostry, ale to až v době, kdy bude výzkum v nějaké pokročilejší fázi nebo až skončí. Oni pak rozhodnou o tom, které kostry budou zkoumat dál a které bude možné uložit zpět do země.

    Pomalu se dostáváte k místu, do kterého pravděpodobně zasáhla stavba stadionu. Předpokládám, že v 50. letech minulého století se zde archeologický průzkum neprováděl.

    JT: Bohužel stavba stadionu probíhala ještě před tím, než tady začala Archaia působit. Vlastně probíhala ještě před tím, než jsme byli na světě. (smích) Zatím nemáme žádné zprávy o tom, že by tady nějaký archeologický průzkum nebo alespoň dohled probíhal. Sporná je i samotná dokumentace stavby, tehdy se moc nefotilo, takže přesně nevíme třeba ani to, jak byla stavební jáma pro stadion veliká. To se bude zjišťovat právě teď při dalším bagrování – jsme u rohu stadionu a budeme pokračovat podél směrem k Jiráskově ulici. Tam se teprve ukáže, jak ta jáma byla veliká a kolik území tím pádem nemusíme zkoumat, protože tam ty hroby už nejsou.

    V jakém období zde hřbitov byl a kolik zde přibližně může být lidí?

    ŠK: Hřbitov vznikl roku 1559 a byl tady až do roku 1868, kdy byl zrušen a vznikl nový současný ústřední hřbitov. Odhady jsou, že zde může být pohřbeno až 200 tisíc jedinců, ale podle mě jsou přehnané. Někdo zkoušel propočítat, kolik lidí tady za ta staletí žila a jakého se dožívali věku – hřbitov zde fungoval nějakých 300 let, ale v době, kdy byla větší úmrtnost, lidé se nedožívali tolika let. Já bych řekl, že to budou spíše desítky tisíc lidí.

    JT: On to je také důvod, proč plocha Smetanových sadů nebyla nikdy zastavěna – tady je těch koster tolik, že se místu všichni stavitelé „vyhýbali“ a nebyly tendence to využít jinak než jako park.

    A jaký je příběh samotného hřbitova? Část, ve které kopete, vznikala kdy?

    ŠK: Hřbitov se v historii rozšiřoval a v této části jsou pravděpodobně mladší hroby z posledních let jeho existence. Starší části budou blíže ke kostelu sv. Ducha a budou asi i více koncentrované – bude zde větší hustota hrobů. Když byl zdejší hřbitov zrušen, tak byla část hrobů přesunuta na nový hřbitov a zde proběhla parková úprava. Máme dochovaný i plán parku a několik archivních fotografií z posledních let hřbitova.

    Jak hluboko kopete a stačí to?

    JT: Jdeme do hloubky asi metr a půl až metr šedesát od současného povrchu. Na této úrovni se totiž nachází jílovitopísčité podloží, ve kterém už hroby nejsou.

    A kolik lidí zde přibližně pracuje?

    JT: Střídá se tady asi deset lidí. Samozřejmě máme úkoly i jinde, ale snažíme se, aby ta kapacita výzkumu byla plně využitá. Jakmile skryjeme celou výzkumnou plochu, bude nás tu samozřejmě víc.

    Kromě koster a milodarů – nacházíte i něco jiného?

    ŠK: Našli jsme tady například náhrobní kámen, na kterém je vidět německý nápis, ten jsme ale ještě nezkoušeli přeložit.

    JT: Ono na něj teď dobře zasvítilo slunce a byl tam vidět datum úmrtí. Bylo to skoro z konce hřbitova, z roku 1860 nebo 1870.

    ŠK: Tak v roce 1870 by tady už neměl být.

    JT: Musíme se na to ještě podívat, ono je to napsané švabachem, který není pro nás současníky lehce čitelný.

    Jednoho náhrobního kamenu jsem si zde všimla a bylo na něm napsáno Franz Josef, ale předpokládám, že to není ten císař...

    JT: To určitě není. Ještě tam musí být třetí jméno, nějaké příjmení, takže to bude jiný František Josef.

    ŠK: Ono to bylo v tu dobu velmi módní jméno, jednou jsem dokonce našel, že se někdo jmenoval Franz Josef Císař.

    Jak dlouho tady ještě budete?

    JT: Archeologický průzkum je datován na tři měsíce, takže asi do poloviny srpna.

    ŠK: Až se bude hrát hokej, tak my už tady nebudeme. (smích)

    Více foto na: https://www.jihlava.cz/rozho…
    Aneta HRDLIČKOVÁ
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno v neděli 1.10.2023 :
    Exkurze do sadu Josefa Koněrzy ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě
    Na exkurzi do sadu ve Slavkovicích, místní části Nového Města na Moravě, se mohou vydat zájemci v neděli 8. října. Sraz je o půl třetí odpoledne u domu číslo 68 ve Slavkovicích. Sad je zajímavý tím, že jej na přelomu 19. a 20. století založil slovutný řídící učitel, překladatel, spisovatel, buditel, hasič a rovněž zakladatel Společnosti proti pití kořalky i autor spisu Pryč s kořalkou! Josef Koněrza.
  • Vydáno v neděli 1.10.2023 :
    Sbírka Koláč pro Barbotku pomůže nevyléčitelně nemocným na Žďársku
    Koláč pro hospic. Tak se jmenuje sbírka Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Ve středu 4. října 2023 se uskuteční již po jedenácté. V pěti městech okresu obdarují charitní dobrovolníci každého dárce, který vhodí do sbírkové kasičky peníze, voňavým sladkým koláčem. Do sbírky je možné přispívat i on-line platbou, a to až do konce října. Vybrané peníze pomohou nevyléčitelně nemocným pacientům Domácího hospice Barborka.
  • Vydáno v neděli 1.10.2023 :
    Přednáška Zvony na Vysočině v jihlavském muzeu přiblíží zvonový inventář na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a Žďársku
    Přednáška s titulem Zvony na Vysočině v podání Mgr. Petra Váchy se uskuteční ve čtvrtek 5. října v 17 hodin v Malovaném sále v Muzeu Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Na přednášce budou účastníci seznámeni se zvonovým inventářem v okresech Havlíčkův Brod, Jihlava a Žďár nad Sázavou. Dokumentace zvonů a hodinových cimbálů byla zpracována v rámci výzkumného projektu Kampanologické památky Vysočiny v letech 2018 - 2022.
  • Vydáno v neděli 1.10.2023 :
    Z policejního deníku: vandal počmáral vlak; opilý řidič elektrokola boural
    Neznámý vandal posprejoval ve stanici Vlkov u Tišnova na Žďársku vlakovou soupravu v době od páté do osmé hodiny ranní v sobotu 30. září. Na soupravu nasprejoval nečitelné zeleno-černo-žluto-hnědé nápisy. Způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu za padesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
  • Vydáno v sobotu 30.9.2023 :
    Zámek ve Světlé nad Sázavou chystá výstavu repliky českých korunovačních klenotů
    Mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, meče, středověkého žezla a jablka Karla IV. budou vystaveny na zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku od 1. prosince.
  • Vydáno v sobotu 30.9.2023 :
    Ve Staré synagoze ve Velkém Meziříčí restaurátoři opravují malby ze 17. století
    Restaurátorské práce ve Staré synagoze ve Velkém Meziříčí pokračují obnovou sálu. Malby v něm pocházejí z konce 17. století. V loňském roce byla obnovena ženské galerie. Po odstranění nepůvodních výmaleb restaurátoři omítku nejprve zpevnili a posléze obnovili v původní kráse. Stará synagoga byla postavena v roce 1695, ale malba iluzivní architektury a nápisů byla provedena přibližně o sto let později.
  • Vydáno v sobotu 30.9.2023 :
    Přednáška Sto let Evangelické církve metodistické v Česku v jihlavském muzeu
    Přednáška s názvem Sto let Evangelické církve metodistické v Česku v podání prof. ThDr. Pavla Procházky, Ph.D., se bude konat ve středu 4. října od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě.
  • Vydáno v pátek 29.9.2023 :
    Jeden z největších zvonů v republice, Zuzana v chrámu svatého Jakuba v Jihlavě, slaví jubileum
    Jeden z největších zvonů v republice – Zuzana, v chrámu svatého Jakuba Většího v Jihlavě slaví 460. výročí odlití zvonu. V pátek 29. září od 18 hodin se městem linul její hlas, v sobotu 30. září se pak v rámci tohoto výročí budou konat v rámci prohlídkového okruhu kostela za standardní vstupné mimořádné komentované prohlídky, které návštěvníky zavedou přímo ke zvonu, a to v časech mezi 9–12 a 13–17 hodinou.
  • Vydáno v pátek 29.9.2023 :
    Výstavba parkovacího domu v areálu nemocnice v Třebíči bude zahájena již v říjnu, během stavby tu ubude parkovacích míst
    Od října 2023 bude zahájena stavba parkovacího domu na místě současného parkoviště, které se nachází po pravé straně přední části areálu nemocnice v Třebíči. Dojde tak k významnému úbytku parkovacích míst v areálu nemocnice. Staveniště zabere kromě zmíněného parkoviště i další okolní prostory. K omezování parkování bude docházet postupně od října 2023 až k úplnému uzavření celého prostoru staveniště v prosinci 2023. V tomto období bude při přípravných pracích docházet k omezování průjezdnosti areálu především v okolí budovy M a staré prodejny.
  • Vydáno v pátek 29.9.2023 :
    V dodávce se tísnilo třiatřicet migrantů, její řidič, Bělorus, skončil ve vazbě
    Třiatřicetiletý státní příslušník Běloruska, který v dodávce VW Crafter převážel 33 migrantů, z toho jednu ženu a tři děti, skončil v pátek 29. září ve vazbě, do které jej poslal okresní soud ve Žďáře nad Sázavou.. V přepravním prostoru se všichni tísnili v hrozivých a nelidských podmínkách.
  • Vydáno v pátek 29.9.2023 :
    Z policejního deníku: zloděj si odnesl z bytu šperky za osmdesát tisíc; krádež šperků, netobooku a dalších věcí z chaty
    Do bytu v bytovém domě na ulici Haškova ve Žďáře nad Sázavou se v době od úterý 26. září do dopoledních hodin včerejšího dne násilím vloupal zloděj a ukradl různé šperky. Pachatel svým jednáním způsobil škodu přes osmdesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po zloději a ukradených špercích pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
  • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2023 :
    Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku
    Dub letní, který se stal letošním jediným vysočinským finalistou ankety Strom roku, roste jako dominanta louky nad kaskádou vodních ploch v památkově chráněném zámeckém parku v Proseči-Obořišti na Pelhřimovsku. V zámku sídlí domov důchodců Proseč-Obořiště a Havlíčkův dub tak patří k jednomu z nejpůsobivějších solitérních stromů ve vlastnictví Kraje Vysočina. Stáří stromu je nejméně 300 let, některé prameny uvádí až 450 let, obvod kmene dubu je úctyhodných 650 centimetrů.
  • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2023 :
    Jihlavská Charita plánuje rozdat v rámci sbírky Koláč pro hospic téměř 5000 koláčů
    Opět po roce zavoní ve středu 4. října Jihlavou a nově i v Třešti koláče na dvaceti stanovištích. Lidé budou mít možnost přispět dobrovolnou částkou na jihlavský Domácí hospic Bárka a za odměnu získají sladký koláč od regionálních pekáren. Výtěžek populární sbírky podpoří hospicovou péči, která umožňuje nevyléčitelně nemocným pacientům trávit svůj čas doma mezi rodinou. Centrální stánek bude pro veřejnost umístěný v Jihlavě, tradičně na horní části Masarykova náměstí v časovém intervalu 7.30 – 16 hodin.
  • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2023 :
    I zvířata mají svůj den. V jihlavské zoo ho oslaví již v neděli doplněný o letové ukázky
    Návštěvníky zoologické zahrady v Jihlavě v neděli 1. října čekají netradiční aktivity pro děti i dospělé, zookvíz o ceny, dozví se, že kočka není pes a připravena jsou i komentovaná krmení.
  • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2023 :
    Okružní křižovatky na novém jihlavském obchvatu budou průjezdné bez omezení od pondělí 2. října
    Dvě nové okružní křižovatky, které vznikly na obou koncích budovaného jihovýchodního obchvatu Jihlavy ve směru na Znojmo a Třebíč, budou od pondělí 2. října zcela průjezdné pro veškerou dopravu v režimu předčasného užívání. Semafory, které nyní na okružních křižovatkách řídí provoz, by měly být odstraněny už v ranních hodinách. Zároveň bude zprůjezdněna Znojemské ulice v Jihlavě v obou směrech.
  • Vydáno ve čtvrtek 28.9.2023 :
    Slyšíš majáky a houkačky. Víš, co máš udělat?
    Každá vteřina hraje důležitou roli, když složky integrovaného záchranného systému vyjíždějí k závažným případům dopravních nehod. Policisté jeden z těchto výjezdů zažili minulý týden na Pelhřimovsku, kde došlo k vážné dopravní nehodě. Ne každý řidič ale umí zareagovat správně, když slyší houkání a vidí blížící se majáky. A jak by ses zachoval ty?
  • Vydáno ve středu 27.9.2023 :
    Z policejního deníku: zloděj ukradl v prodejně peníze a notebook; hledaná žena skončila za mřížemi
    Do prodejny na Husově náměstí v Polné na Jihlavsku se v noci z pondělí 25. září na úterý vloupal neznámý zloděj, který tu ukradl finanční hotovost a notebook. Způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve středu 27.9.2023 :
    Nové glukometry mají sestřičkám v nemocnici v Jihlavě ulehčit práci
    Na všechna lůžková oddělení jihlavské nemocnice se pořídily nové profesní glukometry – přístroje na měření hladiny glukosy v krvi (glykémie). Měření vzorků a identifikace pacientů pomocí profesního glukometru je jednoduchá a rychlá.
  • Vydáno ve středu 27.9.2023 :
    Objednávání k rehabilitačním službám v pelhřimovské nemocnici bude od pondělí 2. října probíhat osobně
    Objednávání k rehabilitačním službám v Nemocnici Pelhřimov bude od pondělí 2. října probíhat osobně v přízemí Pavilonu ambulantních služeb (v prostoru, kde probíhá elektroléčba a vodoléčba) vždy od pondělí do pátku v čase od 7.30 do 11.30 hodin.
  • Vydáno v úterý 26.9.2023 :
    Holky z jihlavského terénu: Co dělat při nálezu pohozeného injekčního materiálu?
    Jsme pracovnice z Centra U Větrníku a pracujeme s osobami, které užívají nebo experimentují s návykovými látkami a jsou starší 15 let. Zároveň jsme i terénní pracovnice, kdy každý čtvrtek jezdíme do jihlavského terénu. V rámci terénního programu probíhá i monitoring terénních lokalit, kde sbíráme pohozený injekční materiál, a protože tato činnost probíhá jen jednou týdně, může se stát, že na pohozenou injekční stříkačku narazíte i Vy. V takovém případě vždy myslete na své zdraví a berte v potaz, že se jedná o potenciálně nebezpečný předmět a při neopatrné manipulaci může dojít k poranění, výjimečně i k nákaze infekčním onemocněním.
Další články vydané ve dnech 17. 9. 2023 - 2. 10. 2023:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2023) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...