Nově jsou zařazeny exkurze na dvě významné třebíčské lokality.
Programy pro seniory připravili muzejní pracovníci, kurátoři jednotlivých podsbírek podle oborů, jimiž se zabývají.
Během komentované prohlídky třebíčského židovského hřbitova, který je zapsaný na seznam UNESCO, seznámí religionistka Milena Veselá účastníky s pohřebními obřady a zvyky judaismu i s historií této jedinečné památky. Nápisy na náhrobcích připomenou příběhy zaniklé židovské komunity.
(13. 9. 2023 – Bejt olam – dům věčnosti)
Pohnuté osudy třebíčské kopie Raffaelova obrazu Madona s rybou přiblíží historička Eva Hladká v druhé části své přednášky, v níž naváže na předchozí výklad z oblasti dějin umění. Originál tohoto díla mohou návštěvníci spatřit v madridském muzeu del Prado, cennou kopii v zámecké expozici Muzea Vysočiny Třebíč.
(12. 10. 2023 – Blízké setkání s Raffaelem – II. část)
Koželužství, jirchářství a zámišnictví, důležitá řemesla typická pro náš region, bude prezentovat Kateřina Křížová na základě dobových písemných pramenů. Dříve byla tato živnost snadno rozeznatelná podle charakteristického zápachu linoucího se napříč městy, což nám přednáška naštěstí nezprostředkuje.
(9. 11. 2023 – Zanikající řemeslo koželužství, jirchářství a zámišnictví)
Dýmky, fajfky, čibuky a další kuřácké potřeby představí kurátorka této ucelené sbírky Monika Bagová. Soubor bohatě zdobených pěnovek, vyřezaných ze sepiolitu, patří k nejcennějším sběratelským unikátům. Přednáška účastníkům dokáže, že kouření nebylo v historii zdaleka jen mužskou záležitostí.
(8. 2. 2024 – Svět s vůní tabáku)
Dodnes živé lidové tradice a zvyky na Horácku a Podhorácku dlouhodobě dokumentuje etnografka Silva Smutná. Ve své prezentaci ukáže pestrost, hlubokou symboliku a důležitou roli hlavních regionálních prvků tradiční lidové kultury spjatých s jarním a letním ročním obdobím. (14. 3. 2024 – Rok na vsi)
Celý cyklus na jaře zakončí přírodovědná exkurze botaniček Hany Houzarové a Jany Jelínkové, které spolu se zooložkou Pavlínou Peřinkovou provedou účastníky městským parkem v Lísčí a seznámí je se zajímavými rostlinami a živočichy této mnohdy opomíjené lokality.
(25. 4. – Městský park Lísčí – přírodovědná exkurze)
Přehled:
13. 9. 2023 Bejt olam – dům věčnosti
(středa) Prohlídka židovského hřbitova v Třebíči
Milena Veselá
12. 10. 2023 Blízké setkání s Raffaelem – II. Část
Historie za obrazem
Eva Hladká
9. 11. 2023 Zanikající řemeslo koželužství, jirchářství a zámišnictví
Kateřina Křížová
8. 2. 2024 Svět s vůní tabáku
Dýmky, fajfky a kuřácké potřeby ve sbírce MVT
Monika Bagová
14. 3. 2024 Rok na vsi
Tradice a lidové zvyky na Horácku a Podhorácku (jaro a léto)
Silva Smutná
25. 4. 2024 Městský park Lísčí – přírodovědná exkurze
Jana Jelínková, Hana Houzarová, Pavlína Peřinková
Přednášky se konají jednou za měsíc, obvykle ve čtvrtek v 10 hodin v multifunkčním sále Centra tradiční lidové kultury na Cyrilometodějské ulici 48/4 v Třebíči.
Trvají přibližně hodinu a vstup na ně je zdarma.
Obě venkovní exkurze (prohlídka židovského hřbitova a přírodovědná vycházka do Lísčí) se uskuteční pouze za příznivého počasí, a to v 9 a ve 13 hodin.
Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem; nejlépe mailem na
m.vesela@muzeumtr.cz nebo telefonicky na tel. 568 824 642 – Mgr. Milena Veselá.