Výstava výběru z díla výtvarníka Zdeňka Šplíchala s titulem Podzimní úroda bude zahájena ve čtvrtek 14. září v 17 hodin v zámeckých konírnách Muzea Vysočiny v Třebíči. Výstava u příležitosti 75. výročí narození autora představuje výběr z tvorby od počátků v šedesátých letech 20. století po současnost. Souběžně, tedy ve čtvrtek 14. září v 17 hodin, bude v třebíčské galerii Tympanon zahájena výstava děl seskupení mladých výtvarníků pod názvem Skupina 4 s titulem Výběr z díla.
Zdeněk šplíchal (*20. listopadu 1948 v Třebíči) je malíř, grafik, textilní výtvarník a sochař. Navštěvoval výtvarný kurz pod vedením třebíčského malíře Ludvíka Bahnera. S přáteli – mladými výtvarníky Zdeňkem Štajncem, Milanem Nestrojilem a Miroslavem Pálkou založili v šedesátých letech umělecké seskupení Skupina 4. Významný vliv na formování skupiny měl profesor třebíčského gymnázia – malíř, básník a spisovatel Ladislav Novák, ale také Igor Zhoř nebo Jiří Valoch. U Igora Zhoře studoval Zdeněk Šplíchal v Brně Školu výtvarného myšlení. Pracoval jako tiskař, propagační pracovník a pedagog.
Dosud se prezentoval na více než šesti desítkách samostatných výstav, je členem Klubu konkretistů, Spolku výtvarných umělců Vysočiny, Klubu výtvarných umělců Horácka, (dnes již zaniklého) TT klubu, Unie výtvarných umělců a Sdružení Q.
Výstava u příležitosti 75. výročí narození autora představuje výběr z tvorby od počátků v šedesátých letech 20. století po současnost. Výtvarný jazyk Zdeňka Šplíchala se vyvíjel od raných expresivních krajinomaleb, zátiší a interpretací přes intenzivní umělecké experimentování a hledání, které je zpracováváno v souborech samostatných cyklů. Ačkoliv tento kreativní experimentální proces stále nekončí, jeho tvorba vykazuje kontinuální autentické a osobité rysy. Ty jsou ukotveny v převážně abstraktním pojetí a jsou založeny na střídání a kontrastu výrazových prostředků – geometrie, minimalismus, konstruktivní přístup, rytmus a racionalita jsou prokládány či konfrontovány s expresivním vyjádřením, volným rukopisem, neskutečností, duchovností nebo symbolickým vyjádřením.
Tvorba Zdeňka Šplíchala je představena také v souvislostech s tvorbou jeho uměleckých kolegů na souběžné výstavě v galerii Tympanon Třebíčský fenomén – Skupina 4.
Doprovodný program:
Úterý 3. října 2023, 16 hodin, dětská vernisáž.
Neděle 5. listopadu 2023, 9:30 – 11:30, výtvarný workshop pro veřejnost, cena 50 Kč.
Neděle 5. listopadu 2023, 15 hodin, komentovaná prohlídka s autorem.
Výstava děl mladých výtvarníků Skupina 4:
Seskupení mladých výtvarníků pod názvem Skupina 4 poprvé představilo svou tvorbu v listopadu 1966. Jejich oficiálnímu vystoupení ovšem předcházelo období, během něhož se jednotliví členové skupiny – Miroslav Pálka (1949–2017), Milan Nestrojil (1947–2020), Zdeněk Šplíchal (*1948) a Zdeněk Štajnc (1948–2022) – postupně potkávali ve výtvarném kroužku JKP v Třebíči, který vedl Ludvík Bahner (1891–1971). Výstavu tehdy zahajoval jejich učitel Ladislav Novák (1925–1999), který se skupinou udržoval stálý kontakt.
Výstava měla v Třebíči značný ohlas, neboť bylo zřejmé, se zde rodí něco nového, co se vymyká soudobému stereotypu v mezích regionálního výtvarného umění. Musíme si uvědomit, že v druhé polovině 60. let minulého století docházelo k částečnému uvolnění kulturně-společenské atmosféry v zemi, která pro mladé výtvarníky byla podnětným stimulem pro jejich umělecké aktivity. V následujícím období Skupina 4 aktivně rozvíjela svou činnost a do roku 2007 uskutečnila celkem čtrnáct domácích výstav a jednu v rakouském Hornu. Se skupinou spolupracovali jako teoretici mimo již zmíněného Ladislava Nováka také brněnský Jiří Valoch, prof. Igor Zhoř a prof. Radek Horáček.
Skupina 4 byla v průběhu času otevřená i jiným výtvarníkům, jako byl Václav Dosbaba (1943–2012) a Miroslav Kubíček (*1952), kteří se rovněž stali členy skupiny, a další výtvarníci byli na některé výstavy Skupiny 4 přizváni jako hosté. Byl to zejména Lubomír Kressa st. (1941–1981), Jan Dočekal (*1943), fotograf Václav Petr (*1942), Arnošt Pacola (*1960), Miluše Čechová (*1947) atd.
Na Skupinu 4 nezávisle navázala své aktivity skupina výtvarníků, kteří se setkávali od roku 2003 na letních sympoziích ve Stříteži u Třebíče na chalupě u Šplíchalů. Byl to Milan Nestrojil, Zdeněk Šplíchal, Petr Benda (*1968), Miroslav Štěpánek (*1953), Antonín Kanta (*1952), Zdeněk Štajnc a Jiří Valoch (*1946). V roce 2017 založili Skupinu BEKANEŠŠ (Benda, Kanta, Nestrojil, Šplíchal, Štěpánek), která vystavovala v roce 2018 v Muzeu Vysočiny Jihlava.
Obě výstavy potrvají do 5. listopadu.