Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2025), vychází již 10450 dnů

Dnes je čtvrtek 22. květen
(9. květen církevního kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 22. 5.:
Svatvečer svatodušní
  • 26.9.2023:
    Dva jerlíny vysazené na jihlavském náměstí napadla houbovitá choroba, stromy musely být vyměněny
    Dva jerlíny v tzv. pokojíčku, tedy v pobytovém místu s mlatovým povrchem na horním Masarykově náměstí v Jihlavě, napadla houbová choroba zvaná fusarióza, proto musely být v rámci reklamačního řízení – tedy bez placení, vyměněny. Zatímco jeden z jerlínů během dvou měsíců celý uschnul, u druhého zaschnul pouze terminální výhon a správce zeleně ho umístí na méně exponované místo ve veřejné zeleni.
    „S tímto problémem se nepotýká pouze Jihlava nebo Česká republika, ale celá Evropa. Možná, že vnímavější obyvatelé Jihlavy zaznamenali v letošním roce poměrně časté uschnutí nejen nově vysazených stromů, ale i těch, které jsou na stanovišti aklimatizovány třeba 10 a klidně i 15 let. Proč tomu tak je, je v současnosti předmětem vědeckého výzkumu,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

    Jak ukázaly protokoly z rozboru odebraných vzorků od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, lze za příčinu označit houbové patogeny napadající vodivá pletiva stromů.Dva jerlíny na Masarykově náměstí napadla houbová choroba tzv. fusazióza, proto musely být v rámci reklamačního řízení – tedy bez placení, vyměněny. Zatímco jeden z jerlínů během dvou měsíců celý uschnul, u druhého zaschnul pouze terminální výhon a správce zeleně ho umístí na méně exponované místo ve veřejné zeleni.

    „S tímto problémem se nepotýká pouze Jihlava nebo Česká republika, ale celá Evropa. Možná, že vnímavější obyvatelé Jihlavy zaznamenali v letošním roce poměrně časté uschnutí nejen nově vysazených stromů, ale i těch, které jsou na stanovišti aklimatizovány třeba 10 a klidně i 15 let. Proč tomu tak je, je v současnosti předmětem vědeckého výzkumu,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

    Jak ukázaly protokoly z rozboru odebraných vzorků od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, lze za příčinu označit houbové patogeny napadající vodivá pletiva stromů.

    Jerlíny japonské vysazené mezi morovým sloupem, kašnou a zastávkou MHD na jihlavském náměstí loni na jaře, nazývají architekti „pokojíček“. Kolem jednoho stromu je i posezení.
    Aneta HRDLIČKOVÁ
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
Další články vydané ve dnech 7. 5. 2025 - 22. 5. 2025:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2025) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...