Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 9999 dnů

Dnes je pondělí 26. únor
(13. únor církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 26. 2.:
Pátek Suchých dnů v postě
 • 30.1.2024:
  Z policejního deníku: krádež třiceti do země zabitých sloupků ohradníku včetně izolátorů
  Neznámý zloděj ukradl v pondělí 29. ledna od ranních do odpoledních hodin v obci Kramolín na Pelhřimovsku přibližně třicet do země zabitých sloupků ohradníku včetně izolátorů a další poškodil. Způsobil tak majiteli předběžně vyčíslenou škodu ve výši padesáti tisíc korun. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a poškození cizí věci. Případ prověřují, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
  Vloupání do dílny
  Policisté od pondělí 29. ledna pátrají po pachateli, který se v obci Nová Ves u Chotěboře na Havlíčkobrodsku vloupal do dílny. Ke spáchání činu došlo v sobotu 27. ledna po jedenácté hodině večer. "Pachatel ukradl bezpečnostní kameru, která hlídala objekt, a následně za užití násilí vnikl do vnitřních prostor, které prohledal, nic neodcizil. Pachatel způsobil předběžně vyčíslenou škodu za více než deset tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření v lokalitě. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

  Opilý muž ohrožoval partnerku, skončil na záchytce
  V pondělí 29. ledna byli policisté v Jihlavě před devátou hodinou dopoledne přivoláni k bytovému domu, kde opilý muž ohrožoval v bytě partnerku. "Byl vulgární, slovně ženu napadal a vyhrožoval násilím. Policisté opilého šestačtyřicetiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,78 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

  Opilý muž skončil na záchytce
  V sobotu 27. ledna přijali policisté po šesté hodině večer na tísňové lince oznámení, že se na vlakovém nádraží v Třebíči nachází agresivní muž. "Byl opilý, na osoby ve svém okolí slovně útočil a odmítal prostory opustit. Ve svém agresivním jednání opilý muž pokračoval i v přítomnosti policistů. Odmítal spolupracovat a uposlechnout pokyny. Policisté devětadvacetiletého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Měl přes dvě promile alkoholu, muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

  Devatenáctiletá řidička bourala
  V pondělí 29. ledna došlo před osmou hodinou dopoledne na silnici mezi obcemi Hodice a Studnice na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Devatenáctiletá řidička auta Mitsubishi vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy vyjela mimo komunikaci, následně se automobil odrazil zpět na vozovku. Při nehodě utrpěla žena zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda za padesát tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy. (Foto - horní obrázek)

  Dopravní nehoda
  V pondělí 29. ledna před jedenáctou hodinou dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na silnici II/392 u obce Dolní Heřmanice na Žďársku. "Senior jedoucí s osobním autem Dacia ve směru k obci Petráveč vlivem nepřiměřené rychlosti na namrzlé vozovce dostal s vozidlem smyk, který nezvládl, přejel mimo komunikaci, kde vozidlo narazilo do kamenného kříže a poté do dřevěné oplocenky. Ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za více než 150 tisíc korun. Dopravní nehodu šetří policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou. (Foto - prostřední obrázek)

  Havárie vozidla
  V pondělí 29. ledna havarovala po druhé hodině odpoledne na silnici u obce Šebkovice na Třebíčsku řidička vozu Mitsubishi. "Dvacetiletá žena jela ve směru od Lesonic, dostala s autem smyk, který nedokázala vyrovnat, a následně vyjela mimo komunikaci, kde vozidlo narazilo do silničního příkopu a přetočilo se na bok. Při dopravní nehodě se zranila řidička a její spolujedoucí, oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dechová zkouška byla u řidičky negativní. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

  Střet vozidla s chodkyní
  V pondělí 29. ledna jel před jednou hodinou odpoledne devětasedmdesátiletý řidič vozidla Ford v Třebíči po Komenského náměstí. "Při odbočování na ulici V. Nezvala došlo ke střetu s chodkyní, která v tu dobu přecházela vozovku po přechodu pro chodce. Žena utrpěla zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala Jana Kroutilová. U řidiče i chodkyně při dechové zkoušce požití alkoholu policisté vyloučili, dopravní nehodu šetří.

  Řidič je podezřelý z trestného činu
  V pondělí 29. ledna před druhou hodinou odpoledne došlo u obce Vepřová na Žďársku k dopravní nehodě. "Třicetiletý řidič jedoucí k obci Račín s osobním vozem Opel dostal při průjezdu zatáčkou s vozidlem smyk, který nezvládl, s vozidlem přejel na nezpevněnou krajnici a následně do travnatého příkopu, kde se vozidlo přetočilo na bok a střešní částí narazilo do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do novoměstské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Dalším šetřením zjistili, že řidič usedl za volant v době platného zákazu řízení všech motorových vozidel. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dopravní nehodu policisté šetří.

  Řidič havaroval
  V pondělí 29. ledna krátce před osmou hodinou ráno došlo u obce Krasoňov na Pelhřimovsku k dopravní nehodě. "Dvacetiletý řidič jedoucí od Humpolce s osobním vozidlem Škoda zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti dostal s vozidlem smyk, který nezvládl, vyjel mimo vozovku do silničního příkopu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče, který byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou", uvedla M. Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 45 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

  Havárie vozidla
  V pondělí 29. ledna havaroval před druhou hodinou odpoledne na silnici mezi obcemi Řídelov a Nová Ves na Jihlavsku řidič auta Renault. "S automobilem dostal vlivem nepřiměřené rychlosti smyk a následně vyjel mimo silnici na pole, kde se vozidlo několikrát přetočilo přes střechu a zůstalo stát na boku. Při dopravní nehodě se zranil čtyřiašedesátiletý řidič, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda za osmdesát tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
  Eva ŠINKOVSKÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno v neděli 25.2.2024 :
  Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
  Na středy má tento národ skutečně štěstí. Je to jediný den v týdnu, který by snad měl být navěky prohlášen jakýmsi Dnem půstu od politických rozhodnutí. Je k tomu totiž vcelku dostatek důvodů. Vše začalo středou 13. listopadu 1918. V tento den totiž první samozvaná lůzovláda dvacátého století - zde přesně nikým nevolené revoluční orgány říjnového převratu 1918 - rozhodla o zrušení tisíciletého českého království a o nastolení nového zřízení, takzvané "republiky"...
 • Vydáno v neděli 25.2.2024 :
  Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
  Komentované vycházky za nejen bledulemi jarními, které v toto roční období vytváří v národní přírodní rezervaci Ransko místy souvisle porostlé plochy, se bude konat o víkendech 2. - 3. března a 8. - 9. března. Sraz je v 10 a ve 13 hodin u Pobočenského rybníka.
 • Vydáno v neděli 25.2.2024 :
  V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
  V Kostelci u Jihlavy byl v pátek 23. února nalezen mrtvý muž, případ řeší kriminalisté. Podle prvotních informací byl zřejmě zavražděn.
 • Vydáno v neděli 25.2.2024 :
  Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce
  Dvaadvacetiletý muž je zřejmě nenapravitelný. Ačkoliv byl rozsudkem Okresního soudu v Kolíně odsouzen mimo jiné za přečin krádeže k podmíněnému trestu odnětí svobody v délce dvanácti měsíců se zkušební dobou osmnácti měsíců, tedy do října letošního roku, v prodejně na ulici Havlíčkova v Jihlavě ukradl vystavené zboží v celkové hodnotě 147 korun. Zboží si na prodejní ploše uschoval pod oblečenou bundu a následně prošel bez zaplacení tohoto zboží přes samoobslužné pokladny, kde byl zastaven ostrahou prodejny. Na místo byla vyslána policejní hlídka a muže jsme zadrželi. Nepoškozené zboží bylo vráceno zpět do prodeje. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a proti muži vedou trestní stíhání. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
 • Vydáno v sobotu 24.2.2024 :
  Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
  Dobrodružné hry, divadla, šermířská vystoupení, koncerty a zkoušky odvahy, zručnosti a bystrosti. To vše je Kapří den, velká interaktivní hra pro celou rodinu a oslava připomínající zapomenutou jihlavskou historii, která se koná v sobotu 2. března v historickém centru Jihlavy.
 • Vydáno v sobotu 24.2.2024 :
  Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
  Vernisáž výstavy Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty se bude konat ve čtvrtek 29. února v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí 24 v Jihlavě. Výstava představuje dílo dvou autorů, jejichž tvorba se liší médiem i pojetím, spřízněna je však obsahem. Je hlubokým zamyšlením nad životem člověka, nad uzpůsobením světa - v dílčím fragmentu hledáním jádra, podstaty, postihnout celek.
 • Vydáno v sobotu 24.2.2024 :
  Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem
  Viktor Racek se narodil 3. března 1895 v Olší nad Oslavou (dům číslo popisné 46) nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku jako syn správce tamější školy Vincence Racka, který byl zase synem úředníka záložny Blahobyt v Brně Jiřího Racka a jeho ženy Kateřiny rozené Demlové. Matkou Viktora a ženou Vincence byla Otilie, dcera revírníka od sv. Magdalény v Krasonicích Vojtěcha Sedláka a jeho ženy Marie rozené Markové.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
  Do babyboxu v Třebíči odložil někdo v pátek 23. února krátce před půl osmou večer chlapce. Uvedl to zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Chlapec dostal jméno Pavel, a podle sestřičky Simony je v pořádku. Pupečník měl zavázaný tkaničkou, možná od bot. Uvedl to zakladatel babyboxů Ludvík Hess.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
  Služby města Jihlavy nově vyváží koše z městské památkové rezervace i v neděli. Jednou za týden je navíc čistí vapkou. Od dubna bude centrum města uklízet také nový čistící vůz.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
  Součástí technického vybavení požárních jednotek Hasičských záchranných sborů jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově i kontejnery pro hašení elektromobilů. ČEZ tak preventivně reaguje na rozvoj elektromobility pořízením dvou nových kontejnerů za 1,2 mil. Kč, díky kterým posílí poskytovanou pomoc v regionu.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
  Robotická operativa slaví v jihlavské nemocnici první narozeniny. Lékaři díky nejmodernějšímu přístroji na trhu pomohli téměř dvěma stovkám pacientů napříč chirurgickým, gynekologickým a urologickým odvětvím. Operační systém Da Vinci plní přání zdravotníků. Operační rány jsou menší, lépe se hojí, u zákroků je nižší výskyt komplikací a návrat do běžného života podstatně rychlejší.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
  Operační sál číslo čtyři v pátek praskal ve švech. Probíhal zde urologický workshop na téma transuretralní enukleace prostaty, laicky řečeno odstranění zvětšené prostaty. Jedná se o šetrnou neinvazivní metodu, kdy zákrok je prováděn přes močovou trubici. Pacient po operaci odchází třetí den do domácího ošetřování. Pod zkušené ruce primáře Ivo Šabackého a jeho kolegy primáře Romana Staňka ze Slezské nemocnice v Opavě přijelo nahlédnout šest urologů z celého Česka.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Policie pátrá po čtyřiačtyřicetiletém Richardu Prokešovi z Dačic, v minulosti měl vazby na Jihlavsku
  Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po hledaném čtyřiačtyřicetiletém Richardu Prokešovi z Dačic na Jindřichohradecku. Muž měl v minulosti osobní vazby na Jihlavsku.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
  Havlíčkobrodským kriminalistům se na základě operativního šetření podařilo počátkem týdne dopadnout dva muže, kteří vyráběli a distribuovali pervitin. Muži drogy distribuovali převážně na Světelsku. Oba jsou obviněni ze spáchání trestného činu, za který jim hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
 • Vydáno v pátek 23.2.2024 :
  Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog
  Neznámý vandal posprejoval v době od úterý 20. února do čtvrtečního odpoledne v ulici Kotlářská v Třebíči na domě plechová dvířka černým nápisem. Dále počmáral ještě fasádu jiného rodinného domu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.2.2024 :
  Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
  Zvířecí rodinu vodního světa v táborské zoologické zahrady tento týden rozšířila dvojice vzácných kachen – ostralek štíhlých. V Česku dříve sporadicky hnízdily, několik desetiletích se tak ale už nestalo. Česko je proto eviduje jako kriticky ohrožené.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.2.2024 :
  Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
  Do rodinného domu v obci Bobrová na Žďársku se v noci ze soboty 17. února na neděli vloupal zloděj, který tam ukradl pamětní mince v dosud nevyčíslené hodnotě. Další škoda vznikla majitelům poškozením dveří. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody a po lupiči pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno ve čtvrtek 22.2.2024 :
  Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva
  Rada Kraje Vysočina ve čtvrtek 22. února na svém jednání svolaném hejtmanem Vítězslavem Schrekem v mimořádném termínu odvolala z funkce ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva. Vedení kraje vzalo při svém rozhodování v potaz jak návrh státního zástupce na uvalení vazby na ředitele Veleva, tak rozhodnutí soudu, který tomuto návrhu vyhověl. Do funkce ředitele organizace byl radou jmenován dosavadní technický náměstek ředitele Alexander Filip. Uvedla to mluvčí krajského úřadu na Vysočině Jitka Svatošová.
 • Vydáno ve středu 21.2.2024 :
  Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
  Koncert Trio Ireny Noskové se bude konat v neděli 3. března v 17 hodin v prostorách Šmeralova statku v Centru tradiční lidové kultury, ulice Cyrilometodějská 48 v Třebíči.
 • Vydáno ve středu 21.2.2024 :
  Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu vloupání do automatu na kávu v Havlíčkově Brodě. Hledají muže a ženu zachycené na fotografiích, jejichž totožnost by potřebovali zjistit v zájmu prověřování.
Další články vydané ve dnech 11. 2. 2024 - 26. 2. 2024:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...