Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10227 dnů

Dnes je čtvrtek 10. říjen
(27. září církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 10. 10.:
Neděle dvacátá po Svatém Duchu Sv. Františka Borgiáše, vyznavače
  • 18.2.2024:
    Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
    Třiadvacetiletý Daniel Šimek z Humpolce na Pelhřimovsku se jako první český hemofilik pokusí v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp Mont Blanc (4 807,81 m n. m.). Přestože trpí poruchou srážlivosti krve, chce zdolat horu, na kterou by si netroufl leckterý zdravý člověk. Hemofilie – vrozená nemoc – přitom ještě před 30 lety běžně pacienty směrovala k invaliditě. Díky moderní léčbě se však může Daniel Šimek na začátku července připojit k dalším osmi lezcům-hemofilikům. Svým výstupem podpoří mezinárodní projekt Save One Life, jehož cílem je pomáhat pacientům s hemofilií v méně rozvinutých zemích světa. Účast na expedici je ale podmíněna tím, že na ni student vybere 4 000 eur – ty poputují přímo k lidem s hemofilií na úhradu jejich léčby.
    Kdo chce Daniela v jeho úsilí podpořit, může posílat příspěvky na účet Českého svazu hemofiliků, č. ú. 2109200873/2700, a do zprávy napsat Mont Blanc,

    „Výstup na Mont Blanc je to pro mě další výzvou, kterou chci pokořit. Hory nejsou můj hlavní koníček a jsem si vědom, že výstup nebude jednoduchý, i proto nesmím podcenit přípravu. Při studiu vysoké školy šel sport trošku stranou, takže se teď snažím dostat do kondice – běhám, plavu. Před samotným výstupem budeme mít tři dny na přípravu, musíme se adaptovat na místní podmínky,“ říká Daniel Šimek, student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

    Je jedním z asi tisíce lidí v Česku, kteří hemofilií trpí. Tuto vrozenou chorobu charakterizuje nedostatek tzv. koagulačního faktoru, takže se krev nesráží a pacientům způsobuje spontánní krvácení, například do kloubů.

    O výstup se mladý student pokusí jako člen skupiny devíti hemofiliků z celého světa, vedené horolezcem Chrisem Bombardierem. Ten jako první hemofilik na světě zdolal tzv. Korunu planety neboli sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů. „K projektu mě přizval sám Chris, který vede organizaci Save One Life. Ta pomáhá hemofilikům v rozvojových zemích. Takže jsem rád, že kromě zdolání hory mohu také pomoci pacientům, jako jsem já, a to v zemích, kde nemají to štěstí na stejně dostupnou léčbu jako v České republice,“ říká Šimek, který reprezentuje pacientskou organizaci Český svaz hemofiliků.

    Danovo počínání budí obdiv i u lékařů, kteří hemofilii léčí. „Dříve se hemofilikům sportování nedoporučovalo, hlavně z důvodu rizika spontánního krvácení nebo úrazu. Díky profylaktické léčbě už ale můžeme srážlivost krve upravit tak, že sport nepředstavuje zásadní problém. Doporučujeme ale nekontaktní sporty, jako je cyklistika, plavání nebo běh,“ říká MUDr. Světlana Köhlerová z Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno, která o Daniela pečovala v dětství. Jeho případ je podle lékařky specifický, protože trpí těžkou formou hemofilie. Přesto jej rodiče odmalička k pohybu vedli. To Danielovi nyní výrazně pomůže i při výstupu na Mont Blanc. „Podobný výstup bude pro hemofilika vždy spojený s výrazně vyšším zdravotním rizikem než pro zdravého člověka, přestože má nasazenou nejmodernější faktorovou léčbu. Daniel má velkou výhodu v tom, že je zvyklý sportovat, je osvalený a to chrání jeho klouby a tělo před zraněním a potenciálním krvácením. Navíc vždy svědomitě dodržoval léčbu a díky tomu jsou jeho klouby ve velmi dobré kondici,“ říká Danielův současný lékař, MUDr. Petr Smejkal z Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Brno.

    Podobný výstup je podle něj pro hemofilika možný pouze díky pokroku v léčbě. Ještě na začátku 90. let by byl nemyslitelný. Pacienti s hemofilií neměli k dispozici profylaktickou léčbu, takže čelili i několika krvácením do kloubů ročně. To vedlo k nevratnému poškození kloubů a často k invaliditě. „Dnes si pacienti od malička nitrožilně doplňují koagulační (srážlivý) faktor, případně dostávají tzv. nefaktorovou léčbu. Oba způsoby léčby hemofilie pak velmi účinně zlepšují srážlivost krve, aby nedocházelo ke spontánním krvácením,“ vysvětluje MUDr. Smejkal.

    Danielův příklad může také inspirovat mladší generaci nemocných. „Daniel všem ukazuje, že pacienti s hemofilií mohou žít plnohodnotný život bez výrazných omezení. Stačí, když k léčbě přistupují zodpovědně,“ říká Martin Bohůn, předseda Českého svazu hemofiliků, který Daniela na jeho cestě podporuje. Příběh podle něj také povzbudí rodiče hemofiliků nebo ty, kteří o založení rodiny teprve uvažují a váhají právě z důvodu, že mohou být přenašeči choroby. „Je úžasné vidět, kam jsme se díky léčbě za poslední roky posunuli. Ukazuje se, jak je pro dítě s hemofilií a celou jeho rodinu důležitá motivace léčbu dodržovat. Přestože se jedná o nitrožilní nebo podkožní aplikaci léků, která není nikomu příjemná, díky ní mohou hemofilici dělat prakticky cokoliv,“ říká Kateřina Altmanová, předsedkyně pacientské organizace Hemojunior. To ostatně potvrzuje i Daniel Šimek. „Hemofilii beru jako svou nedílnou součást. Naučila mě vážit si všeho, co mám. Když se ohlédnu zpět, tak si myslím, že mi dala víc, než mi vzala. Beru ji jako svoji superschopnost,“ uzavírá.

    O hemofilii 
    Hemofilie je vzácné a vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního (srážecího) faktoru VIII (hemofilie A), resp. IX (hemofilie B). Projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí. V ČR žije přibližně 1 000 pacientů s hemofilií, 38 % z nich má těžkou formu nemoci. Hemofilie se v současné době léčí podáváním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve, nebo pomocí tzv. nefaktorové léčby. Preventivní podávání léčby (tzv. profylaxe) pomáhá předcházet mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, které je běžné u těžkých forem hemofilie. Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby se rozvíjejí těžké kloubní změny, které mohou vést až k trvalé invaliditě.

    Hemofilie mi víc dala, než vzala, říká Daniel
    Se špatnou srážlivostí krve bojuje celý život

    Když se Daniel (23) narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by trpěl vzácnou nemocí. Jakmile se ale začal v postýlce víc hýbat a narážet do jejích boků, začaly se mu na těle objevovat modřiny. „Rodiče se proto obrátili na lékaře, kteří zjistili, že mám hemofilii. Vysvětlili jim, že se jedná o genetické onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve – proto bylo na mém těle tolik modřin,“ popisuje Daniel, který v současné době žije v Praze. Lékaři mu okamžitě nasadili tzv. profylaktickou léčbu, při níž se pravidelně aplikuje chybějící koncentrát srážecího faktoru přímo do krve. „Injekce mi museli píchat každé tři dny. Moje dětská lékařka naštěstí bydlela blízko našeho domu a s nitrožilní aplikací nám pomáhala. Nejprve vše prováděla ona, později už to ale rodiče zvládli sami,“ přibližuje Daniel. Profylaktická léčba ho chránila před krvácením a komplikacemi, které jsou s ním spojené a mohou způsobit i trvalé poškození kloubů. Lékaři v té době také začali pátrat po příčině Danielovy nemoci, tato genetická porucha se totiž v jeho rodině nikdy předtím neobjevila. Zjistili, že přenašečkou hemofilie je Danielova maminka. „Rodiče vše přijali jako fakt, s nímž se musíme naučit všichni žít. Byli na mě hodně opatrní, maminka mi například všívala do kalhot na kolena molitany, aby tlumily případný pád. Hodně starostlivé byly i moje babičky. Snažili jsme se ale fungovat normálně, za což jsem celé rodině moc vděčný,“ říká Daniel.

    Díky opatrnosti a pravidelné léčbě se dařilo držet Danielovu nemoc pod kontrolou. „V dětství jsem neměl téměř žádné obtíže, kromě několika větších krvácení do kloubů, což se u hemofilie stává. Měl jsem navíc vždy štěstí na skvělé lékaře. Z Humpolce, kde jsme bydleli, jsem nejdřív jezdil na kontroly do Prahy. V osmi letech si mě pak přebrali do péče hematologové v Brně,“ vzpomíná Daniel. Některým aktivitám se ale musel vyhýbat – například lyžování a bruslení. I minimální úraz totiž u něj mohl vyvolat nezvykle dlouhé krvácení. Rodiče však hledali jiné, bezpečnější alternativy a navzdory nemoci podporovali Daniela ve sportování. „Závodně jsem plaval a s rodiči jsme jezdili na kole. Na základní škole jsem měl asistentku na tělocvik, která pro mě připravovala jiný program, než měli ostatní. Nemohl jsem například s kluky hrát fotbal. Na gymnáziu už jsem si ale vše hlídal sám,“ popisuje Daniel. Boj s nemocí mu usnadnila i organizace Hemojunior, která aktivně pomáhá dětem s hemofilií. Rodiče zde nalezli podporu, když byl malý. Daniel se díky ní seznámil s ostatními vrstevníky, kteří se s touto nemocí potýkají. „Hemofilii mají téměř vždy kluci. Spoustu jsem jich poznal na táborech, které pořádal Český svaz hemofiliků. Jezdím na ně dodnes, teď už ale jako vedoucí,“ přibližuje Daniel. Sám se s hemofilií v dětství vyrovnal relativně rychle, na táborech ale poznal řadu hemofiliků, kteří se s touto nemocí tak lehce nesmířili. „Některým dětem to trvá delší dobu. Společné tábory jim v tom hodně pomáhají,“ vysvětluje Daniel.

    Hemofilie z jeho života nikdy nezmizí, stále podstupuje profylaktickou léčbu a třikrát ročně jezdí na pravidelné kontroly do nemocnice. „Pokud mám nějaký problém, mohu ho konzultovat s lékaři i po telefonu, jsou velmi vstřícní,“ doplňuje Daniel, který v současné době studuje čtvrtým rokem matematiku na Univerzitě Karlově v Praze. Kromě náročného studia teď před ním stojí ještě jedna nová výzva. V červenci se pokusí zdolat Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy – společně s dalšími osmi hemofiliky z celého světa. „Vybrali mě jako zástupce Českého svazu hemofiliků, s nímž už delší dobu spolupracuji. Je to pro mě obrovská výzva, a i když hory nejsou můj největší koníček, nemohl jsem tuto nabídku odmítnout,“ usmívá se Daniel. Cílem expedice je podpora mezinárodního projektu Save One Life, který pomáhá pacientům s hemofilií v méně rozvinutých státech. I to byl důvod, proč Daniel s účastí neváhal. Aby se ale expedice mohl zúčastnit, musí se mu podařit do července vybrat 4 000 eur, které poputují přímo k nemocným na úhradu jejich léčby. „Naše cesta není dobrodružstvím několika šťastlivců. Je to projekt, který ovlivní životy lidí po celém světě. A já jsem moc rád, že mohu být jeho součástí,“ uzavírá Daniel.

    Kdo chce Daniela v jeho úsilí podpořit, může poslat příspěvek na účet Českého svazu hemofiliků, č. ú. 2109200873/2700, a do zprávy napsat Mont Blanc. Příspěvky se dají zaslat i pomocí QR kódu, který je k dispozici na:
    https://res.cloudinary.com/hemofilici-cz/image/upload/v1707078477/fotografie-do-clanku/mt%20blanc/qr_ufsy9q.jpg

    Vojtěch ŠPRDLÍK
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno ve středu 9.10.2024 :
    Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
    Turistické informační centrum na Masarykově náměstí v Pelhřimově třeba kromě vstupenek na kulturní akce nově nabízí i lokální produkty, které zaujmou místní i turisty. Nově byl sortiment rozšířen o dekorační květy.
  • Vydáno ve středu 9.10.2024 :
    Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
    Snaha táborské zoologické zahrady přispět k záchraně zubra evropského a k jeho návratu do přírodních rezervací zdárně pokračuje. Táborské zubří stádo v minulých dnech rozšířilo už čtrnácté odchované mládě. Jméno této nejmladší samici opět vyberou příznivci táborské zoo na jejím facebookovém profilu. Na autory vybraného jména čekají zajímavé odměny včetně mimořádné příležitosti tuto zubřici osobně nakrmit.
  • Vydáno ve středu 9.10.2024 :
    Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
    Výstava s titulem Kniha v muzeu, která bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 10. října v 17 hodin v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě, přiblíží návštěvníkům muzejní sbírkové knihovny a také odbornou práci kurátorů a restaurátorů na knihách z období 16. - 21. století.
  • Vydáno ve středu 9.10.2024 :
    Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
    Východ i západ slunce jsou natolik mimořádným a krásným přírodním okamžikem, že si je nechce nechat propásnout ani král zvířat – lev Simba. Magické sluneční paprsky ho dokáží vytáhnout i z vyhřátého pelechu. Díky tomu mohla vzniknout majestátní fotka zachycující vítání počínajícího dne s královskou noblesou. Takovou chvíli, jakou se podařilo zachytit ošetřovateli Martinovi Ondruchovi, může ale zažít každý. Táborská zoologická zahrada nabízí mimořádný zážitek přenocování v zoo, kdy jsou lidé ubytovaní přímo uprostřed rozlehlého areálu. Mohou tak usínat společně se zvířaty a probouzet se za zvuku exotických zvířat. Nebo si s nimi dopřát západ i východ slunce ve zcela prázdné zoo, kterou budou mít jen pro sebe.
  • Vydáno ve středu 9.10.2024 :
    Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
    První tři pacienti, kterým byla odstraněna prostata kvůli zhoubnému nádoru a trápila je inkontinence, našli řešení v podobě operace. V jihlavské nemocnici proběhla implantace prvních umělých svěračů močové trubice. „Pacienti tak mají vidinu kvalitního života,“ říká primář jihlavské urologie a operatér Jaroslav Ženíšek. Onkologičtí pacienti se sice zbaví nádoru prostaty, ale kvalitu života jim negativně ovlivňuje trvalý únik veškeré moče do plen. Tento sociální i hygienický problém pak vede k nechtěné izolaci. Umělý svěrač by je měl trápení zbavit.
  • Vydáno ve středu 9.10.2024 :
    Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním
    Po střetu s dodávkou zemřela krátce před sedmou hodinou ráno ve středu 10. října v ulici Sokolovská v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku chodkyně. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve čtvrtek 3.10.2024 :
    Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
    Pomáhá udržovat rovnováhu v přírodě tím, že snižuje stavy přemnožené zvěře. Díky lepší ochraně životního prostředí se pomalu vrací i do míst, ze kterých byl v minulosti bez milosti vyhuben. Nyní však hrozí, že se bude historie opakovat. Státy Evropské unie se dohodly, že sníží ochranu vlků z přísně chráněných na chráněné. To umožní jejich snadnější odstřel a v konečném důsledku povede až k jejich dalšímu vyhubení. Rozhodnutí navíc nebylo podložené žádnými vědeckými studiemi, ale zvítězil krvelačný lobbing farmářů a myslivců a touha po pomstě.
  • Vydáno ve čtvrtek 3.10.2024 :
    Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
    Policisté jihlavského oddělení hospodářské kriminality ukončili prověřování rozsáhlého a závažného případu krádeže spáchané ve výrobní firmě. Předmětem zájmu byly nově vyrobené dveře. Skupina mužů je ovšem následně neprodávala s finančním ziskem pro firmu, nýbrž pro sebe. Způsobená škoda přesáhla dva miliony korun. Trestní stíhání se týká celkem osmi mužů. Šest z nich vytvořilo při krádežích za roky svého fungování organizovanou skupinu a čelí obvinění ze spáchání zločinu s trestní sazbou až na osm let.
  • Vydáno ve čtvrtek 3.10.2024 :
    Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy
    Ve zrekonstruované Zelené komnatě v Předzámčí v Třebíči vznikne v průběhu příštího roku expozice věnovaná archeologickým objevům.
  • Vydáno ve středu 2.10.2024 :
    Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
    Největší, již tradiční podzimní chovatelská výstava v regionu s titulem Výstava Vysočiny, se bude konat ve dnech 5. - 6. října v prostorách a okolí kulturního domu v Bohdalově na Žďársku.
  • Vydáno ve středu 2.10.2024 :
    Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
    Město Havlíčkův Brod se stane dějištěm slavnostního uvedení nového historického seriálu Dcera národa, která se uskuteční ve čtvrtek 3. října 2024. Den plný zážitků začne ve 12:00 hodin na Havlíčkově náměstí, kde bude připraven pestrý program pro širokou veřejnost, vč. únikové hry nebo tematického fotokoutku. Samotné představení seriálu, který vypráví příběh Zdeňky Havlíčkové, dcery Karla Havlíčka Borovského, proběhne v 19:00 v Městském divadle a kině Ostrov (dále jen MDKO). Po projekci následuje afterparty v prostorách Staré radnice.
  • Vydáno ve středu 2.10.2024 :
    V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
    Koncert s díly barokních mistrů – obnovená premiéra Habermannovy Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela rozezní v sobotu 5. října od 19.30 hodin baziliku sv. Prokopa v Třebíči.
  • Vydáno ve středu 2.10.2024 :
    Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
    Den zvířat, svátek věnovaný všem zvířatům světa oslaví v zoologické zahradě v Jihlavě v sobotu 5. října od 10 do 15 hodin třeba otevřením zoostánku u Australské farmy, komentovaným krmením nebo informacemi o tom, jak pěstování kávy a banánů ovlivňuje život divokých zvířat.
  • Vydáno ve středu 2.10.2024 :
    Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
    Smírčí kámen na Uhřínovské ulici ve Velkém Meziříčí z roku 1845 snad připomíná památku úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba (Jacoba) Hofmana, který v těchto místech zemřel na poranění mozku. Město letos nechalo upravit jeho okolí i samotný památník a připravuje zde i vysazení stromu.
  • Vydáno ve středu 2.10.2024 :
    Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů
    Výstava na stromech věnovaná fungování systému Fairtrade a život pěstitelů kávy, kakaa a banánů bude k vidění v parku Vysoké školy polytechnické v Jihlavě za odborem dopravy od soboty 5. října. Jedná se o celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce ve světě. Při této příležitosti bude v úterý 8. října v 15 hodin prostorách VŠPJ promítnut dokument Kávová budoucnost. Uvedla to mluvčí školy Martina Duničková.
  • Vydáno v úterý 1.10.2024 :
    Přednáška věnovaná Peru v jihlavské zoologické zahradě
    V přednášce s titulem Od pralesů po ledovce aneb Jak jsem přišla k motorovce, která se bude konat ve čtvrtek 3. října od sedmnácti hodin v centru PodpoVRCH v areálu zoologické zahrady v Jihlavě, pozve zooložka Pavla Slavíčková návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Peru.
  • Vydáno v úterý 1.10.2024 :
    Beseda spojená s vyšetřením na mamografu v jihlavské nemocnici v úterý 8. října
    Říjen je na celém světě měsícem prevence rakoviny prsu. V jihlavské nemocnici se připojujeme. Na úterý 8. října je připravena beseda, můžete si vyzkoušet na modelu nahmatat prsní bulku a zajít bez žádanky na mamograf. Přijďte se dozvědět víc přímo od zdravotníků a pacientky. Vyzkoušet si nahmatat bulku v modelu prsou. A to vše v úterý 8. října ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice od 16 hodin.
  • Vydáno v úterý 1.10.2024 :
    Policisté hledají mladíka z fotografie, který byl fyzicky napaden
    Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu fyzického napadení, kterým se v současné době zabývají. V rámci šetření totiž zjistili, že poškozeným je mimo jiné mladík, jehož totožnost neznají. Na fotografii je zachycen mladík, který se stal cílem útočníka a čelil jeho napadení.
  • Vydáno v pondělí 30.9.2024 :
    V Křídlech přemístil jeřáb zvoničku z devatenáctého století
    Zvoničku, která váží na pětačtyřicet tun z devatenáctého století v Křídlech na Žďársku vyzdvihl jeřáb a během několika minut ji bezpečně umístil o přibližně osmnáct metrů dále od rušné silnice na nové místo.
  • Vydáno v pondělí 30.9.2024 :
    Umělá inteligence pomáhá lékařům v pelhřimovské nemocnici vyhodnocovat RTG snímky
    Nemocnice Pelhřimov po půlročním testování úspěšně zavedla využívání umělé inteligence (AI) na svém radiodiagnostickém oddělení. V rámci pilotního provozu se zaměřila na vyhodnocování rentgenových snímků. „Používáme software firmy Gleamer, který nám pomáhá s odečítáním snímků u plic a skeletu. Systém dále hodnotí kostní věk a provádí měření skeletu pro potřeby ortopedů jako je měření objemů, úhlů a dalších hodnot,“ informoval MUDr. Václav Markvart, primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Pelhřimov.
Další články vydané ve dnech 25. 9. 2024 - 10. 10. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...