Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2025), vychází již 10333 dnů

Dnes je pátek 24. leden
(11. leden církevního kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 24. 1.:
Pondělí po neděli třetí po Zjevení Páně Sv. Timothea, biskupa a vyznavače
t. Theodosij Veliký monašského spolužití zakladatel
  • 24.3.2024:
    Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček
    Významné životní jubileum oslavil letos emeritní primář chirurgického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě MUDr. Jiří Šustáček. Pro novoměstskou nemocnici pracuje krásných sedmačtyřicet let. Jeho kolegové si ho váží, pacienti jej mají rádi. Je pro ně člověkem s velkým srdcem, který nejen léčí, ale také jim naslouchá. MUDr. Jiří Šustáček slaví v tomto roce osmdesátiny. „Narodil jsem se před osmdesáti lety v Radešínské Svratce v kuchyni. Mamince bylo čtyřiačtyřicet. Tehdejší porodní bába Vítková, a to nemyslím nijak hanlivě, protože porodní bába, to byl někdo, mi pomohla na svět,“ přibližuje s úsměvem okamžik svého narození MUDr. Jiří Šustáček.
    Radešínské Svratce jste zůstal věrný po celý život?

    S krátkými přestávkami. Na osmiletku jsem chodil nejprve do Radešínské Svratky a pak do Bobrové. Poté jsem vystudoval chemickou průmyslovou školu v Brně. Rok jsem pracoval v chemické továrně, v Lachemě. A po roce jsem se přihlásil na lékařskou fakultu.

    Co vás k tomu vedlo?

    V Lachemě jsem pracoval s Františkem Eichlerem, kterého vyhodili z medicíny. A on mi dal své učebnice a říkal mi, ať jdu na medicínu já. Tak jsem šel na pohovor a oni mě vzali. Ale byl tu ještě jeden impuls, který mě dovedl ke studiu medicíny. Ještě před tím jsem šel s maminkou z lesa a cestou jsme potkali inženýra Mičku, tehdejšího předsedu JZD. Ten se s námi zastavil, chvíli si s maminkou a se mnou povídal, a pak jen tak mezi řečí mamince řekl, že by ze mě byl dobrý doktor. Tak jsem ho vzal za slovo. (smích). Těší mě, že můžu bližnímu pomoci, když ho něco bolí. Že mu můžu pomoci k uzdravení. Člověk tak nežije zbytečně, je užitečný. I když každá práce je hezká. Smekám i před tím, kdo třeba dovede dobře zamést ulici. Jen se mi nelíbí, když někdo dělá něco polovičatě.

    Po studiu jste nastoupil hned do novoměstské nemocnice?

    To ještě ne. V osmašedesátém roce jsem byl jedním ze zakládajících členů Spolku brněnských mediků. To mi tak trochu pošramotilo kádrovou reputaci. Měl jsem pak nastoupit na urologické klinice v Brně, ale nakonec jsem nesměl. Tak jsem to zkusil v Novém Městě, ale ani tam mě nevzali. Takže jsem nastoupil do psychiatrické léčebny v Jihlavě. Tam jsem byl půl roku a musel jsem na povinné kolečko do jihlavské nemocnice na chirurgii. A tehdejší pan primář mi nabídl, abych u něj zůstal. Já jsem to celý šťastný přijal. Dostal jsem v Jihlavě byt a oženil jsem se.

    Ale nezůstal jste tam.

    Vrátil jsem se zpátky do Radešínské Svratky. Maminka zůstala sama a já jsem jí musel pomoci. Zeptal jsem se tehdejšího primáře novoměstské chirurgie, docenta Manna, jestli by mě nevzal do Nového Města. A on že ano. A tak jsem 1. března 1977 nastoupil na chirurgické oddělení do novoměstské nemocnice. Rok a půl jsem ve všední dny přespával u maminky a o víkendu dojížděl za rodinou do Jihlavy. Pak se pan primář rozčílil, vlítl na ředitele OÚNZu (Okresní ústav národního zdraví) a měl jsem byt za tři dny. (smích)

    Profesor Mann pracoval mimo jiné na výzkumu na poli experimentální chirurgie, což v obyčejných zdravotnických zařízeních nebývalo zrovna běžnou praxí. Tím pádem byla i novoměstská nemocnice něčím výjimečná.

    Když jsem u něj začínal, byl ještě docent. Byl opravdu dobrý. Dělala se tu medicína na velmi vysoké úrovni. Měl i psinec s pokusnými zvířaty. Díky tomu se například podařilo vyvinout pletené cévní protézy „Mikrofroté“. To je naše dílo ve spolupráci s Výzkumným ústavem pletařským v Brně. Tyto protézy se nejprve implantovaly psům. Za rok se protéza vyjmula a byla podrobena dalšímu výzkumu. Cévní protézy „Mikrofroté“ se dělají dodnes. Další výzkum se týkal například transplantace slinivky břišní. Spoustu věcí jsme tu dělali jako první nebo druzí v republice. Na kliniku do Brna se posílalo jen minimum pacientů, skoro všechno jsme zvládli léčit tady. Novoměstská nemocnice byla tehdy okresní nemocnicí pro spádovou oblast sto třicet tisíc obyvatel. Kromě onkologického lůžkového oddělení měla kompletně všechna oddělení. Postupně se ale začalo od některých věcí ustupovat.

    Vy jste se posléze stal primářem a na rok také ředitelem nemocnice.

    Ředitelem jsem byl od 1. ledna 1990. A byl jsem jím rok, na půl úvazku. Ale po roce jsem to položil a šel raději zase dělat chirurgii.

    A začal jste organizovat Setkání českých a slovenských chirurgů na Moravě ve Skalském dvoře. Účastnily se ho stovky odborníků.

    Tato setkání, která všichni znali jako Skalák, se postupně stala velice slavnými sjezdy. Zastavila je až covidová pandemie. V jednom roce na Skalský dvůr přijelo 450 chirurgů. Akce bývala dvoudenní. Absolvovali jsme nejrůznější odborné přednášky, vyměňovali si zkušenosti. A nechyběl ani doprovodný program se společenským večerem. Byl to pojem, velká společenská událost. Letos by se mělo na tuto tradici znovu navázat.

    Jste stále profesně aktivní, vaši pacienti vás mohou najít v novoměstské nemocnici v chirurgické ambulanci.

    Už pouze jeden den v týdnu. Je to svým způsobem omlazující. Přicházím mezi mladé lidi, poslouchám jejich názory, jejich problémy. Pro mě je to nejen pracovní, ale i společenská událost.

    Jak vnímáte mladou generaci lékařů?

    Vlastně to už za mě řekl profesor Koutecký. Vyjádřil se, že proti mladé generaci vůbec nic nemá, jen je přesvědčený o tom, že někteří mladí kolegové zapomínají, že člověk má nejen tělo, ale i duši. V tom také spočívá princip důvěry pacienta k lékaři. Babička nejde k doktorovi jen proto, že ji bolí rameno. Jde k němu s tím, aby mu kromě o potížích s ramenem popovídala i o svém trápení. Jak jí doma zlobí děda, co děti a tak podobně. A lékař by ji měl vyslechnout. Je to určitý druh psychoanalýzy. Takoví by lékaři měli být. A ne dívat se jen na výplatní pásku. Lékaře by neměl dělat člověk, který nemá rád lidi a nerad je poslouchá. Nechci mladou generaci kritizovat, ale mrzí mě, že v medicíně hrají v poslední době čím dál větší roli peníze.

    MUDr. Jiří Šustáček
    Narozený 15. 2. 1944 v Radešínské Svratce. Vystudoval Střední průmyslovou školu chemickou v Brně a Lékařskou fakultu univerzity J. E. Purkyně v Brně. Po studiích působil na psychiatrické klinice v Jihlavě, poté na chirurgickém oddělení Nemocnice Jihlava. V Nemocnici Nové Město na Moravě od roku 1977. Od roku 1991 až do roku 2005 primářem chirurgického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě. Věnuje se práci v České lékařské společnosti J. E. Purkyně, které od roku 1991 předsedá, dále je čestným členem v České chirurgické společnosti ČLS J. E. Purkyně, čestným členem Slovenské chirurgické společnosti SLS, členem v čestné radě České chirurgické společnosti. Byl oceněn medailí prof. Karla Maydla za rozvoj české chirurgie a cenou primára Bauera Univerzity P. J. Šafárika v Košicích za rozvoj v oboru traumatologie. V roce 2022 získal Ocenění Nového Města na Moravě a v témže roce obdržel i pamětní medaili od České lékařské komory OS Žďár nad Sázavou.
    Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁ
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno dnes v 12:07 hodin:
    Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici
    Za mřížemi skončil nepoučitelný muž, který svým jednáním dal jasně najevo, že s pácháním trestné činnosti nehodlá přestat. Přesto, že byl na konci loňského roku stíhán za krádeže v obci Rudíkov na Třebíčsku, šanci se napravit neproměnil a v podstatě jen změnil lokalitu, na kterou se při dalších vloupáních zaměřil. V průběhu loňského roku byl navíc již dvakrát odsouzen za jinou trestnou činnost a v řešení je aktuálně také jeho jízda cizím autem pod vlivem alkoholu zakončená dopravní nehodou. Jedná se přitom o muže, kterému je teprve čtyřiadvacet let. Kriminalisté ho zadrželi, zahájili jeho trestní stíhání a následně směřoval do vazební věznice.
  • Vydáno ve čtvrtek 23.1.2025 :
    S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
    Zoologická zahrada v Jihlavě žákům a studentům, kteří od čtvrtka 30. ledna do neděle 2. února ukážou svoje vysvědčení s alespoň jednou jedničkou, nabídne vstup do areálu zahrady za jednu korunu českou. Uvedla to mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.
  • Vydáno ve čtvrtek 23.1.2025 :
    Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
    Policisté ze Speciální jednotky Dukovany získali nové vybavení, které bude financováno z nadačního příspěvku Nadace ČEZ. Z nadačního příspěvku ve výši 1 000 000 korun bylo v průběhu loňského roku pořízeno další moderní vybavení potřebné pro zkvalitnění výcviku a zkvalitnění výkonu služby policistů zařazených ve speciální jednotce Dukovany. Krajské ředitelství policie kraje Vysočina tak opětovně realizuje projekt, který je financován z nadačního příspěvku Nadace ČEZ.
  • Vydáno ve čtvrtek 23.1.2025 :
    Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním
    K invazním druhům, které lze na Vysočině najít, patří hned tři zástupci rodu křídlatek – křídlatka japonská s malými trojúhelníkovými listy, křídlatka sachalinská s výrazně většími listy srdčitého tvaru a také jejich kříženec – křídlatka česká.
  • Vydáno ve středu 22.1.2025 :
    Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
    Bývalá zemědělská uzavřená usedlost čp. 175 leží na samotě, přibližně jeden kilometr na jih od obce Šlapanov na Havlíčkobrodsku, v polích na levém břehu říčky Šlapanky. Skládá se z hlavního obytného domu s navazující kolnou na západní straně dvora, příčné stodoly na jihu, vedlejšího objektu bývalého výměnku s hospodářským zázemím na východní straně a dále z ohrazení s bránou a dvěma brankami na severu. Usedlost byla na konci uplynulého roku prohlášena za národní kulturní památku.
  • Vydáno ve středu 22.1.2025 :
    Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
    Porodnice v nemocnici v Třebíči zavádí na přání maminek individuální péči o rodičku vedenou porodní asistentkou. Asistence je možná již od třicátého pátého týdne těhotenství až do poporodního období. Jedná se o hrazenou službu nad rámec pojišťovny v hodnotě čtrnácti tisíc korun.
  • Vydáno ve středu 22.1.2025 :
    Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
    Bodat klackem do zvířete uvězněného v kleci bez možnosti útěku chvíli před tím, než ho popraví výstřelem z bezprostřední blízkosti. Kromě odchycených koček podobně krutě a bezcitně odstřelit také chráněného tchoře tmavého. To vše pečlivě a syrově zaznamenané díky instalované fotopasti.
  • Vydáno ve středu 22.1.2025 :
    U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta
    Po střetu osobního auta s kamionem na silnici 1/34 u obce Ústrašín na Pelhřimovsku ve středu 22. ledna v 6.45 hodin ráno zemřela řidička osobního vozidla. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v úterý 21.1.2025 :
    Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
    Po zuby ozbrojení policejní odstřelovači s nabitými puškami připravení během okamžiku zmáčknout spoušť a vyslat smrtící projektil. Nenechte se zmást. Nejedná se o cvičení ani zásah proti nebezpečnému teroristovi či scénu z akčního filmu. To jen elitní policisté opět vyrazili do lesa na lov divokých prasat. Co na tom, že jejich první takové nasazení před pár týdny velký význam nemělo a dalo by se označit za fiasko.
  • Vydáno v úterý 21.1.2025 :
    Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
    Obnova cenných Dářských rašelinišť na Žďársku bude zahájena v letošním roce. Pět let trvající projekt za dvanáct milionů korun má za cíl zlepšit podmínky pro unikátní flóru a faunu, které se v tomto území nacházejí. Zásadní budou stavební práce týkající se úpravy vodního režimu.
  • Vydáno v úterý 21.1.2025 :
    Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
    V rámci prosincové sbírky Vánočky pro kočky na pokladně v zoologické zahradě v Jihlavě donesli lidé 348 dárků, nejvíce masových kapsiček. Kromě toho přispívali granulemi, stelivem, konzervami, papírkovými utěrkami a pytli na odpad. Kromě jednotlivců donesli i balík ze specializované prodejny chovatelských potřeb. Uvedla to mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.
  • Vydáno v úterý 21.1.2025 :
    Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
    Bývalá synagoga v Habrech na Havlíčkobrodsku z let 1821 - 1823 a užívána do roku 1938 je cenným dokladem tehdejší početné židovské komunity v Habrech. Stavby na půdorysu tvaru T s obdélným sálem a s pozůstatky patrové ženské galerie sloužila ve druhé polovině dvacátého století jako kino. Budova byla v závěru loňského roku prohlášena za národní kulturní památku.
  • Vydáno v úterý 21.1.2025 :
    Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
    Rekord, ke kterému se nesluší připít, slaví Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě. Loni poskytla azyl historicky nejvyššímu počtu lidí. Neslavným rekordmanem je člověk, který tu za rok strávil 74 nocí. „Stoupá počet zachycených, ale stoupá i počet těch, kteří jsou u nás velice často,“ říká vedoucí Protialkoholní záchytné stanice Lukáš Černý.
  • Vydáno v úterý 21.1.2025 :
    Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny
    Patří k nejoblíbenějším zvířatům táborské zoologické zahrady a také on si přítomnost návštěvníků velmi užívá. Maskot táborské zoo tygr ussurijský Rocky v sobotu 25. ledna oslaví své čtrnácté narozeniny a veřejnost může být u toho. Speciální narozeninové komentované krmení začíná přesně hodinu po poledni.
  • Vydáno v pondělí 20.1.2025 :
    Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
    Jízdní řády autobusových linek Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny. Změna je spojená s obměnou dopravců obsluhujících autobusové linky. V rámci kraje se budou nové jízdní řády zavádět postupně. Na Bystřicku a Velkomeziříčsku, Havlíčkobrodsku, Polensku a v oblasti Žďárských vrchů změna nastane už k 1. únoru. Nová spojení pro jmenované oblasti si mohou cestující vyhledat už nyní například na IDOS.cz.
  • Vydáno v pondělí 20.1.2025 :
    Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních
    Z důvodu ochrany zdraví pacientů byl s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních v nemocnici v Jihlavě. Opatření bylo přijato z důvodu vážného rizika přenosu chřipky, která se rozšířila mezi hospitalizovanými pacienty. Od začátku ledna se nakazilo pětadvacet pacientů právě od návštěv, přičemž bohužel došlo ke dvěma úmrtím. Uvedla to mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.
  • Vydáno v neděli 19.1.2025 :
    Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
    Rabínský dům v ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku z konce 18. století byl koncem uplynulého roku prohlášen za národní kulturní památku. Patrový dům byl v sedmdesátých či osmdesátých letech 19. století zakoupen židovskou obcí, následně sloužil jako škola, která byla zrušená v prvním desetiletí dvacátého století, a jako byt rabína do roku 1942.
  • Vydáno v neděli 19.1.2025 :
    Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
    mpozantní konstrukce chladicích věží hrají klíčovou roli v efektivním chlazení výrobního cyklu elektrárny. S celkovou plochou vnitřních i vnějších plášťů 424 000 metrů čtverečních je ale jejich kontrola mimořádně náročná. Nově ji budou dukovanští zajišťovat pomocí nejnovějších technologií ve spolupráci s ČVUT.
  • Vydáno v neděli 19.1.2025 :
    Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta
    Při dopravní nehodě, která se stala v neděli 19. ledna kolem páté hodiny odpoledne na silnici mezi obcemi Slavíkov a Křemenice na Havlíčkobrodsku, zemřel řidič osobního auta. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve čtvrtek 16.1.2025 :
    Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
    Za pár dnů to budou dva měsíce, co všem v zoologické zahradě v Jihlavě dělá radost malá samice hrošíka. Prosperuje velice dobře a roste jako z vody.
Další články vydané ve dnech 9. 1. 2025 - 24. 1. 2025:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2025) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...