Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10089 dnů

Dnes je sobota 25. květen
(12. květen církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 5.:
Úterý Svatodušní Sv. Řehoře VII., papeže a vyznavače
 • 16.4.2024:
  Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
  Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  Podvodné jednání při prodeji dětské obuvi
  Policisté ve Žďáře nad Sázavou se zabývají dalším případem internetového podvodu. Zatím neznámý pachatel na internetovém portálu Marketplace reagoval jako zájemce o zboží na inzerát ženy, která v tomto systému nabízela na prodej dětskou sportovní obuv za částku 500 korun. Přes aplikaci Messenger pak prodávající dostala zprávu od kupujícího prostřednictvím zprávy. V aplikaci Messenger se poté vzájemně domluvili na způsobu odeslání zboží přes kurýrní službu. Po vzájemné dohodě zaslal kupující z na e-mail ženě odkaz na podvodnou stránku kurýrní služby. Poté žena odkaz otevřela, vstoupila ale na podvodnou stránku kurýrní služby, poté rozklikla ikonu "získat peníze" a stránka ji automaticky přesměrovala na stránku vypadající jako její internetového bankovnictví. V tomto bankovnictví poté vyplnila přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, včetně údajů ke své platební kartě. Když jí přišla žádost o přijetí částky 500 korun, což měla být platba za dětské boty, tak žena tuto transakci potvrdila vložením svého PIN kódu k bankovní aplikaci na svém mobilním telefonu. Z jejího účtu jí pak neznámý pachatel odčerpal částku ve výši téměř 18 000 korun.
  Taková jednání označujeme jako reverzní inzertní podvody, což jsou podvodné praktiky, při kterých podvodníci snaží získat vaše citlivé údaje o platební kartě1. Pachatel reaguje na inzerované zboží a poškozenému nabídne platbu přes platební kartu a vyzvednutí zaplaceného zboží kurýrní službou, kde jsou již peníze uloženy a za tímto účelem zašle odkaz na podvodnou platební bránu.
  K ochraně před reverzními inzertními podvody existuje několik opatření, která může každá přijmout: Preferujte platbu při osobním převzetí zboží. Pokud je to možné, setkejte se s prodávajícím osobně a zaplaťte za zboží přímo na místě. Zjistěte si co nejvíce informací o prodávajícím. Můžete se podívat na jeho profil na sociálních sítích nebo zkontrolovat recenze od jiných uživatelů. Nikdy neposílejte peníze přes odkaz - pokud vám prodávající požádá o platbu přes odkaz, buďte obezřetní. To může být známka podvodné transakce. Zkontrolujte URL adresu: Při zadávání platebních údajů se ujistěte, že jste na správné webové stránce. Nastavte si limity na platební kartě: Nastavte si limity na své platební kartě, abyste minimalizovali riziko zneužití. Pamatujte, že obezřetnost je klíčová. Pokud něco vypadá podezřele, raději se vyhněte transakci.! V případě, že se stanete obětí podvodu, kontaktuje linku tísňového volání 158, a také svoji banku kvůli zablokování platební karty a ochraně svého účtu.
  Autor: Dana Čírtková

  Zloděj si kolo moc neužil
  Nezajištěné pánské jízdní kolo ukradl zloděj v sobotu 13. dubna v době od půl sedmé ráno do půl páté odpoledne z volně přístupného kovového stojanu na jízdní kola ve volně přístupném areálu fotbalového stadionu na ulici Ledečská v Havlíčkově Brodě. Zloděj majiteli kola způsobil krádeží škodu v celkové výši 14 000 korun. "Policistům se podařilo ve velmi krátké době krádež objasnit a ustanovit osobu, která je důvodně podezřelá z krádeže kola. V pondělí 15. dubna policisté ve věci zahájili úkony zkráceného přípravného řízení a podezřelému čtyřiatřicetiletému muži sdělili podezření z přečinu krádeže", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Po zkompletování spisového materiálu bude věc dále předána se zprávou o výsledku zkráceného přípravného řízení na okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě k dalšímu opatření.

  Při nehodě pěti osobních aut utrpěli dva lidé zranění
  Při dopravní nehodě pěti osobních aut, která se stala v úterý 16. dubna krátce před osmou hodinou ráno na silnici II/360 mezi Třebíči a obcí Slavice, utrpěly lehké zranění dvě osoby, které záchranáři převezli na ošetření do nemocnice v Třebíči. Provoz byl řízen kyvadlově. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková (Foto)

  Dopravní nehoda se obešla bez zranění
  Policisté přijali v pondělí 15. dubna deset minut po půl desáté dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na křižovatce místních komunikací v Kamenici na Jihlavsku. "Podle prvotního policejního šetření na místě dopravní nehody šestapadesátiletý řidič linkového autobusu jedoucí ve směru jízdy od komunikace II/351 směrem k obci Kamenička chtěl odbočit vlevo. Při odbočování vlevo ale nedal přednost v jízdě vozidlu Dacia, jehož řidič jel s vozidlem po hlavní komunikaci ve směru k silnici II/351. Došlo ke střetu pravé zadní části autobusu Iveco s pravou přední částí vozidla Dacia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Dechovou zkoušku policisté provedli s oběma řidiči na místě dopravní nehody. Výsledek obou dechových zkoušek byl negativní. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na autobusu a osobním vozidle v celkové výši 80 000 korun. Autobus i osobní vozidlo byly po nehodě pojízdné a nebylo tak nutné zajišťovat jejich odtah. Dopravní nehodu vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

  Při vyhýbání se s autobusem poškodil zaparkované vozidlo
  V pondělí 15. dubna patnáct minut po sedmé hodině ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Revoluční před křižovatkou s ulicí Alšova v Třebíči. "Devětadvacetiletý řidič projížděl s autobusem značky Mercedes po ulici Revoluční a pokračoval směrem k ulici Řípovská. Zřejmě se při jízdě plně nevěnoval řízení a při vyhýbání se s protijedoucím autobusem dostatečně neohlídal pravou stranu autobusu a poškodil levý přední roh zaparkovaného osobního vozidla Škoda Superb", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. Na vozidlech vznikla hmotná škoda v celkové výši 60 000 korun. U řidiče autobusu policisté provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. Věc dopravní nehody s přestupcem vyřešili policisté na místě uložením pokuty

  Za volant usedl pod vlivem alkoholu
  Policisté v pondělí 15. dubna kolem půl druhé ráno kontrolovali řidiče vozidla Ford Tranzit, který chtěl dojet s vozidlem dojet k bytovému domu v Humpolci na Pelhřimovsku. "Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k podrobení se dechové zkoušce. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota vykázala hladinu 1,72 promile alkoholu v krvi. Pozitivní výsledky měly také obě opakované dechové zkoušky - 1,78 a 1,96 promile alkoholu v krvi. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla D. Čírtková. Třicetiletý muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

  Eva ŠINKOVSKÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 21:09 hodin:
  Druhý výrobní blok v jaderné elektrárně v Dukovanech je odstaven, důvodem je údržba i výměna části paliva
  Druhý výrobní blok v jaderné elektrárně v Dukovanech byl v pátek 24. května odstaven kvůli pravidelné údržbě, kontrolám zařízení a výměně části paliva. Operátoři přesně v poledne začali snižovat výkon reaktoru a ve večerních hodinách přestal blok dodávat elektrickou energii do sítě. Zbývající tři bloky elektrárny Dukovany jsou v provozu na nominálním výkonu.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  Francouzští výtvarníci přijedou do Telče, před zraky zájemců připraví výstavu
  Výtvarníci z Francie Véronique Durazzo a Didier Ducrocq nabídnou zájemcům v Telči od 10. června do 13. července expozici a otevřený ateliér. Na jejich pobyt ve městě UNESCO na Vysočině pak naváže výstava instalovaná v Hasičském domě s vernisáží 12. července, která bude propojená s oblíbeným koncertem lektorů při letošní výroční Music Academy Telč.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  V jihlavském muzeu pokřtí knihu Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště
  Kniha s titulem Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště bude představena v pondělí 27. května od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě. V rámci křtu knihy vystoupí její autoři Petr Jiříček, Milina Matulová a Přemysl Fučík.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  Slováci se propadli mezi barbarské státy. Umožní zabíjet chráněné medvědy, i když nikoho nenapadnou
  Uměle přiživovaná hysterie kolem medvědů hnědých na Slovensku dosáhla svého tragického vrcholu. Poslanci tento týden schválili zákon, který umožní zabíjet ohrožené a proto evropskou legislativou chráněné medvědy ještě před tím, než někoho napadnou. Stačí, když před tím na daném území vyhlásí mimořádnou situaci. Naši východní sousedé se tímto barbarským přístupem ke chráněným živočichům vrací mezi zaostalé státy.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  Kolama dolů - učme se přežít! Společná vyjížďka motorkářů společně s policisty z Pelhřimova do Jihlavy
  Společná vyjížďka motorkářů po silnicích Vysočiny, která se uskuteční v sobotu 1. června za doprovodu policistů na motocyklech v barvách Policie České republiky, má především preventivní charakter. Z dlouhodobých statistik dopravní nehodovosti v našem kraji vyplývá, že v případě dopravních nehod motocyklistů je ve dvou třetinách z nich viníkem řidič motocyklu. Sraz účastníků je v 10 hodin na parkovišti u zimního stadionu v Pelhřimově, vyjede se pak v 11 hodin.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Přírodní památky Vysočiny: Unikátní Rašeliniště Kaliště, kam jezdili botanici už před sto lety
  Na první pohled nenápadná, podmáčená louka nedaleko vlakové stanice Jihlávka na Počátecku, ukrývá opravdové poklady. Aktuálně na ní kvetou desítky vzácných prstnatců májových. Přírodní rezervaci tvoří rozsáhlý mokřadní komplex s prameništěm, který patří k nejvýznamnějším rašeliništním lokalitám tohoto typu na Vysočině. O to zajímavější je, že odborníci jej zkoumají už více než sto let a první zásahy k jeho ochraně se uskutečnily už na počátku osmdesátých let minulého století. Nedaleko se rozprostírá taktéž přírodní rezervace a evropsky významná lokalita V Lisovech.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska
  Poslední možnost vidět oblíbeného makaka jávského Vichra mají návštěvníci táborské zoologické zahrady tento víkend. V úterý 28. května totiž vyrazí na dalekou cestu až do Španělska, kde v tamním Parque Zoológico de Basabere nalezne nový domov.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Z policejního deníku: vandal poničil vstupní dveře, škoda je padesát tisíc; opilá agresivní žena skončila na záchytce
  Neznámý vandal poškodil v době od konce dubna do úterý 7. května poškodil vstupní dveře domu na Masarykově náměstí v Jihlavě, čímž způsobil přibližně škodu za padesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  V Jívoví vzplála střecha haly s prasaty, škoda je čtyři a půl milionu korun
  Plameny zachvátily v pátek 24. května v osm hodin ráno střechu haly s prasaty v Jívoví na Žďársku. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
  Na sobotu 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí. Den je připomínkou pro všechny rodiče, kterým beze stopy zmizely jejich děti. Tento den je známý také jako „Pomněnkový den“ a do českého povědomí se poprvé zapsal v roce 2004. Ve světě si tento den připomínají již od roku 1983, kdy jej jako vzpomínkový označil tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli…
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Chovatelé na Vysočině by si měli kvůli přítomnosti vlků lépe zabezpečovat hospodářská zvířata
  Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni bylo potvrzeno narození dvou vlčat. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR průběžně informuje chovatele hospodářských zvířat o tom, jak stáda preventivně zabezpečovat, aby se minimalizovala pravděpodobnost jejich napadení touto šelmou. Více než 95 procent potravy vlků sice tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata dojít, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Na rybníce Hastrman v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě si budou moci lidé zapůjčit šlapadla
  V parku Budoucnost na rybníce Hastrman v Havlíčkově Brodě budou mít milovníci koupání od poloviny června u mola k dispozici nově dvě čtyřmístná červeno-bílá šlapadla, která si budou moci zapůjčit za menší poplatek. Ten uhradí ve stánku sociálního podniku AveKave v Parku.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Náhrobek rodiny Kallabovy ve Velkém Meziříčí opraví akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic
  Náhrobek rodiny Kallabovy na hřbitově na Moráni ve Velkém Meziříčí během léta zrestauruje akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic. Práce si vyžádají částku 323 675 korun a dokončeny by měly být koncem září.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Zubři Tajfun a Tatranka z táborské zoo najdou nový domov v Srbsku
  Nejvýznamnější reintrodukční program táborské zoologické zahrady zdárně pokračuje. Už v pondělí 27. května odcestují do nového domova hned dva čtyřletí zubři evropští - Tajfun a Tatranka. O den později dorazí do národního parku Fruška Gora v Srbsku, kde rozšíří a geneticky obohatí tamní zubří stádo. ZOO Tábor v rámci návratu zubra evropského do přírodních rezervací v Česku i Evropě odchovala už jedenáct mláďat. Zatím poslední transport se uskutečnil loni na jaře, kdy tehdy tříletý Taran zamířil do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Soutěž ve sprintu či spanilá jízda, zábava a program pro děti - to vše nabídne Traktoriáda Písečná zmole
  Traktoriáda 2024 se bude konat v neděli 26. května na motokrosové dráze Písečná zmole nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Policisté hledají jednašedesátiletého muže pobývajícího v Jihlavě, používá zelené auto Opel Astra Caravan s polepem TAXI - stěhování
  Policisté pátrají po jednašedesátiletém Jiřím Pokorným, po kterém bylo v pondělí 20. května vyhlášeno celostátní pátrání jako po osobě pohřešované. Muž byl naposledy viděn svým známým ve čtvrtek 16. května časně ráno. Na schůzku, kterou měl domluvenou na stejný den večer, už ale nedorazil. Od té doby jej nikdo neviděl. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Policisté hledají cestující, které vezl v únoru opilý řidič v okolí Kamenice
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu řidiče autobusu, který řídil opilý a ohrožoval tak převážené cestující i ostatní účastníky silničního provozu. Žádají osoby, které autobusem jely, aby se přihlásily na linku 158.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Z policejního deníku: taxikář přišel o peněženku; neznámý vandal poničil lak auta
  Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů muži, který okradl řidiče taxislužby. Ze spáchání přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku je podezřelý čtyřiapadesátiletý muž. V polovině dubna využil pro přepravu po Jihlavě služby vozidla taxislužby. Před půlnocí vystoupil na ulici Vrchlického a odešel, řidič vozidla následně zjistil, že přišel o peněženku. Měl v ní kromě finanční hotovosti uložené doklady a platební kartu. Policisté podezřelého muže následně vypátrali. Byl pod vlivem alkoholu, odcizenou peněženku u sebe již neměl. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu přes jedno a půl promile alkoholu, proto jej odvezli na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve středu 22.5.2024 :
  Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešované sedmnáctileté Stefanii Stojkové a dvouměsíčnímu miminku Jasmínce. Dívka je společně se svojí dcerou umístěna v zařízení pro mládež v Černovicích na Pelhřimovsku. V pátek 17. května se nevrátila z vycházky zpět a do současné doby o sobě nepodala žádnou zprávu.
 • Vydáno ve středu 22.5.2024 :
  Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
  Slavnost Otvírání studánek se uskuteční v sobotu 25. května od 14 hodin v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních na Žďársku. Světoznámá kantáta Bohuslava Martinů zazní v provedení pěveckého sboru Continuo Pardubice. V pásmu vystoupí i dětské folklorní soubory Bystřička, Rozmarýnek a Dětská muzika Josefka.
Další články vydané ve dnech 10. 5. 2024 - 25. 5. 2024:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...