Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10089 dnů

Dnes je sobota 25. květen
(12. květen církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 5.:
Úterý Svatodušní Sv. Řehoře VII., papeže a vyznavače
 • 6.5.2024:
  Památník obětem politických procesů v padesátých letech vymysleli a navrhli sami žáci
  Žáci základní školy O. Březiny v Jihlavě představí ve čtvrtek 9. května v 16 hodin vlastní instalaci připomínající oběti politických procesů padesátých let, a to přímo u bývalého popraviště, tedy u auly Vysoké školy polytechnické. Sochu žáci vytvořili za podpory města ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny, kde je vedla zdejší edukátorka Pavlína Pitrová, která promluvila o tvorbě sochy i o skvělé spolupráci s žáky.
  Pracovala v pražské Národní galerii i v Národním muzeu. Přesto se z prestižních pracovních míst vrátila do jihlavské Oblastní galerie Vysočiny, kde může naplno využít svého pracovního nasazení. „Mám ráda tu různorodost, v Praze jsem byla zaměřena na dvě historická období, ale tady pracuji s rozsahem od současných umělkyň až k Maxi Švabinskému, a to mě baví, protože to všechno neznám a musím se neustále učit,“ říká Pavlína Pitrová, která v OGV pořádá edukační programy pro školy i veřejnost. A právě jeden takový projekt nazvaný Zaváté šlépěje bude vrcholit 9. května, kdy společně se žáky ze ZŠ Otokara Březiny odhalí památník obětem komunistického režimu u bývalého popraviště za Vysokou školou polytechnickou.

  Jak tento projekt vznikal?

  Tenhle projekt je unikátní tím, že si už to samotné téma vymysleli žáci sami. Myšlenka vznikla při loňském projektu Zastávky umění, kdy se studenti gymnázia, se kterými jsme tehdy spolupracovali, rozhodli na jednu zastávku udělat plakáty s připomínkou Jaroslava Schlezingera a Jaroslava Pospíšila.

  „Někdy se mi stává, že je mezi dětmi z různých tříd určitá rivalita, ale
  tady to vůbec tak není. Krásně spolupracují, navíc samy vymýšlí další
  věc, třeba navrhly vlastní plakáty a pozvánku na slavnostní odhalení.“

  Tohoto tématu jsme se drželi i letos, jenže jsme úplně nevěděli, jak ho uchopit. Tak jsme zvolili jinou formu Zavátých šlépějí, kterou nabízíme i ostatním školám – jako jeden projektový den, při kterém si projdeme pět zastavení ve městě, která mají s tímto tématem něco společného. Jedním ze zastavení bylo také místo bývalého popraviště za VŠPJ, kde studenty zarazilo, že tam není žádný památník nebo připomínka, přitom tudy chodí tolik lidí...

  Památník na toto místo má ale objednaný i město. Máte to nějak zkoordinované?

  Ano, komunikovala jsem ohledně toho jak s panem náměstkem Laštovičkou, tak s panem Horákem, rektorem VŠPJ. Oba mi potvrdili, že místo se bude celé upravovat ve spolupráci s panem architektem Sendlerem, ale zároveň byli oba nakloněni tomu, abychom se místu věnovali i se žáky. Památník, který tam umístíme, bude tedy pouze dočasný.

  Jak ten váš tedy bude vypadat? A vůbec, jak jste tu podobu vymýšleli?

  Nejprve jsme hledali nějaká klíčová slova – co všechno se na tom místě stalo, co by se tam mělo objevit, co to pro nás jako pro Jihlavany znamená. Z těchto témat začaly vznikat nejprve abstraktní věci, pak trošku konkrétnější a nakonec vzniklo několik návrhů, o kterých jsme hlasovali. Z jednoho vybraného jsme poté vytvořili malou maketu, pak maketu v životní velikosti a nakonec z toho bude socha z kovových vrutů, která má připomínat nejen samotné oběti, ale také jejich rodiny, které přišly o tátu, syna, dědu, bratra nebo strýce.

  Kdo jsou autoři a jak se vám s nimi spolupracovalo?

  Jsou to deváťáci ze zmíněné ZŠ Otokara Březiny a je to strašně fajn skupina. S takovou jsem snad ještě nepracovala. Přemýšlela jsem, čím to je, a asi je to dané tím, že je nespojuje třída, ale společný zájem. Jsou to totiž studenti z humanitního semináře, takže jsou namíchaní ze dvou tříd jenom ti žáci, kteří se o toto téma zajímají. Někdy se mi stává, že je mezi žáky z různých tříd určitá rivalita, ale tady to vůbec tak není. Krásně spolupracují, navíc sami vymýšlí další věci navíc, třeba navrhli vlastní plakáty a pozvánku na slavnostní odhalení.

  Předpokládám ale, že sochu z kovových vrutů si nevyrobili sami...

  Ne, to ne. Spolupracujeme s uměleckým kovářem panem Kalným. Po Velikonocích se dokonce pojedeme podívat k němu do kovárny, jak sochu tvoří. Zmínit musím také skvělé manžele Teclovy z Jihlavského architektonického manuálu – Tereza je sochařka a Vojta architekt, takže nám celou dobu s tvorbou maket pomáhali, navíc mi pak poradili s tím, jak usadit sochu do země, aby byla bezpečně ukotvená.

  Zeptala bych se na projekt v příštím roce, ale OGV má být kvůli rekonstrukci zavřená. Co budete dělat bez tohoto zázemí?

  Ano, OGV bude zavřená od letošního června minimálně do dubna příštího roku a projekt budeme opravdu muset tentokrát vynechat. Budeme ale nadále nabízet projektový den Zaváté šlépěje, který bychom chtěli upravit i pro veřejnost a rodiny s dětmi. Velký zájem je také o adventní programy, se kterými budeme zřejmě jezdit po školách. Musím také připravit edukační materiály pro výstavy, které se zde budou konat až se OGV znovu otevře. A pak jsem dostala jednu speciální nabídku, která mě velice potěšila – budu připravovat druhý ročník výstavy Hvězdolet v každém z nás, což byla moje první kurátorská činnost a nakonec i nejnavštěvovanější výstava minulého roku. Byla jsem z toho hrozně nervózní, ale nakonec byly ty ohlasy opravdu pozitivní, a tak mě pan ředitel znovu oslovil.

  Jak vlastně tvoříte edukační listy k výstavám, držíte se nějaké metodiky nebo je to čistá intuice?

  Nechci se nechávat svazovat nějakou metodikou, ale samozřejmě vím, co by měl takový list obsahovat nebo co by bylo špatně. Taky si uvědomuji, že pracovní list je přežitek a že by to v galerii mělo být více interaktivní. Bohužel by to v poctivém provedení stálo moc peněz a já nechci nic šolichat jen tak napůl. Takže se snažím udělat dobré pracovní listy. Při tvorbě vycházím většinou z intuice, představuji si, co by děti mohlo na výstavě zaujmout, aby se na to nezapomněly podívat. A pokud to je možné, tak se to snažím udělat nějak zajímavé, třeba teď jsme při výstavě k pracovním listům přidali ještě sáček s razítky.

  Máte děti, nenecháváte se jimi inspirovat?

  Samozřejmě, to je na tom to nejlepší! Mám dva dneska už velké kluky – 14 a 18 let, a musím říct, že jsou tím opravdu poznamenaní. Celý život jsem je všude brala a všechno na nich zkoušela. A i nyní mám takový pocit, že čím jsou starší, tak i já se posouvám v těch projektech. Třeba ten projekt s deváťáky, to si nejsem vůbec jistá, jestli bych zvládla, kdyby klukům bylo třeba čtyři a osm let. Fakt to mezi námi rezonuje a já si jen říkám, co budu vymýšlet, až budou ještě starší. (smích)

  Třeba bude více kroužků pro dospělé!

  Může to tak být! Ale nutno podotknout, že ty máme už teď. Kolegyně dělá tvořivé dílny pro veřejnost dokonce dvoje – jedny v časnější a jedny v pozdější odpoledne.

  Kdo vám s tvorbou pomáhá?

  Lidí bychom samozřejmě v galerii potřebovali více, ale máme tady skvělý tým, který mi je ochoten pomoci. Bez nich bych to vůbec nemohla dělat. Pan ředitel mi spoustu věcí povolí, pokud mají hlavu a patu, a pak mě v nich podporuje. Pomáhá mi také paní kurátorka Jana Bojanovská, která je také všem nápadům otevřená, stejně tak naši kluci, kteří jsou ochotni mi kamkoli cokoli dovézt, postavit stan... A největší oporu mám u Jany Jarošové, která je asistentkou ředitele, ale zároveň dělá i PR a ještě k tomu všemu mi pomáhá s programy. Jsem za jejich spolupráci vděčná a vím, že bez nich bych neudělala nic.
  Aneta HRDLIČKOVÁ
  Vyhledávání v článcích Regionalistu:

  Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

  Další zprávy:
 • Vydáno dnes v 21:09 hodin:
  Druhý výrobní blok v jaderné elektrárně v Dukovanech je odstaven, důvodem je údržba i výměna části paliva
  Druhý výrobní blok v jaderné elektrárně v Dukovanech byl v pátek 24. května odstaven kvůli pravidelné údržbě, kontrolám zařízení a výměně části paliva. Operátoři přesně v poledne začali snižovat výkon reaktoru a ve večerních hodinách přestal blok dodávat elektrickou energii do sítě. Zbývající tři bloky elektrárny Dukovany jsou v provozu na nominálním výkonu.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  Francouzští výtvarníci přijedou do Telče, před zraky zájemců připraví výstavu
  Výtvarníci z Francie Véronique Durazzo a Didier Ducrocq nabídnou zájemcům v Telči od 10. června do 13. července expozici a otevřený ateliér. Na jejich pobyt ve městě UNESCO na Vysočině pak naváže výstava instalovaná v Hasičském domě s vernisáží 12. července, která bude propojená s oblíbeným koncertem lektorů při letošní výroční Music Academy Telč.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  V jihlavském muzeu pokřtí knihu Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště
  Kniha s titulem Josef Alois Schumpeter: Ekonom a humanista z moravské Třeště bude představena v pondělí 27. května od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě. V rámci křtu knihy vystoupí její autoři Petr Jiříček, Milina Matulová a Přemysl Fučík.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  Slováci se propadli mezi barbarské státy. Umožní zabíjet chráněné medvědy, i když nikoho nenapadnou
  Uměle přiživovaná hysterie kolem medvědů hnědých na Slovensku dosáhla svého tragického vrcholu. Poslanci tento týden schválili zákon, který umožní zabíjet ohrožené a proto evropskou legislativou chráněné medvědy ještě před tím, než někoho napadnou. Stačí, když před tím na daném území vyhlásí mimořádnou situaci. Naši východní sousedé se tímto barbarským přístupem ke chráněným živočichům vrací mezi zaostalé státy.
 • Vydáno v sobotu 25.5.2024 :
  Kolama dolů - učme se přežít! Společná vyjížďka motorkářů společně s policisty z Pelhřimova do Jihlavy
  Společná vyjížďka motorkářů po silnicích Vysočiny, která se uskuteční v sobotu 1. června za doprovodu policistů na motocyklech v barvách Policie České republiky, má především preventivní charakter. Z dlouhodobých statistik dopravní nehodovosti v našem kraji vyplývá, že v případě dopravních nehod motocyklistů je ve dvou třetinách z nich viníkem řidič motocyklu. Sraz účastníků je v 10 hodin na parkovišti u zimního stadionu v Pelhřimově, vyjede se pak v 11 hodin.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Přírodní památky Vysočiny: Unikátní Rašeliniště Kaliště, kam jezdili botanici už před sto lety
  Na první pohled nenápadná, podmáčená louka nedaleko vlakové stanice Jihlávka na Počátecku, ukrývá opravdové poklady. Aktuálně na ní kvetou desítky vzácných prstnatců májových. Přírodní rezervaci tvoří rozsáhlý mokřadní komplex s prameništěm, který patří k nejvýznamnějším rašeliništním lokalitám tohoto typu na Vysočině. O to zajímavější je, že odborníci jej zkoumají už více než sto let a první zásahy k jeho ochraně se uskutečnily už na počátku osmdesátých let minulého století. Nedaleko se rozprostírá taktéž přírodní rezervace a evropsky významná lokalita V Lisovech.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska
  Poslední možnost vidět oblíbeného makaka jávského Vichra mají návštěvníci táborské zoologické zahrady tento víkend. V úterý 28. května totiž vyrazí na dalekou cestu až do Španělska, kde v tamním Parque Zoológico de Basabere nalezne nový domov.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Z policejního deníku: vandal poničil vstupní dveře, škoda je padesát tisíc; opilá agresivní žena skončila na záchytce
  Neznámý vandal poškodil v době od konce dubna do úterý 7. května poškodil vstupní dveře domu na Masarykově náměstí v Jihlavě, čímž způsobil přibližně škodu za padesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  V Jívoví vzplála střecha haly s prasaty, škoda je čtyři a půl milionu korun
  Plameny zachvátily v pátek 24. května v osm hodin ráno střechu haly s prasaty v Jívoví na Žďársku. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
 • Vydáno v pátek 24.5.2024 :
  Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
  Na sobotu 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí. Den je připomínkou pro všechny rodiče, kterým beze stopy zmizely jejich děti. Tento den je známý také jako „Pomněnkový den“ a do českého povědomí se poprvé zapsal v roce 2004. Ve světě si tento den připomínají již od roku 1983, kdy jej jako vzpomínkový označil tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli…
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Chovatelé na Vysočině by si měli kvůli přítomnosti vlků lépe zabezpečovat hospodářská zvířata
  Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni bylo potvrzeno narození dvou vlčat. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR průběžně informuje chovatele hospodářských zvířat o tom, jak stáda preventivně zabezpečovat, aby se minimalizovala pravděpodobnost jejich napadení touto šelmou. Více než 95 procent potravy vlků sice tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata dojít, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Na rybníce Hastrman v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě si budou moci lidé zapůjčit šlapadla
  V parku Budoucnost na rybníce Hastrman v Havlíčkově Brodě budou mít milovníci koupání od poloviny června u mola k dispozici nově dvě čtyřmístná červeno-bílá šlapadla, která si budou moci zapůjčit za menší poplatek. Ten uhradí ve stánku sociálního podniku AveKave v Parku.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Náhrobek rodiny Kallabovy ve Velkém Meziříčí opraví akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic
  Náhrobek rodiny Kallabovy na hřbitově na Moráni ve Velkém Meziříčí během léta zrestauruje akademický sochař Vlasta Douša z Nemotic. Práce si vyžádají částku 323 675 korun a dokončeny by měly být koncem září.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Zubři Tajfun a Tatranka z táborské zoo najdou nový domov v Srbsku
  Nejvýznamnější reintrodukční program táborské zoologické zahrady zdárně pokračuje. Už v pondělí 27. května odcestují do nového domova hned dva čtyřletí zubři evropští - Tajfun a Tatranka. O den později dorazí do národního parku Fruška Gora v Srbsku, kde rozšíří a geneticky obohatí tamní zubří stádo. ZOO Tábor v rámci návratu zubra evropského do přírodních rezervací v Česku i Evropě odchovala už jedenáct mláďat. Zatím poslední transport se uskutečnil loni na jaře, kdy tehdy tříletý Taran zamířil do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Soutěž ve sprintu či spanilá jízda, zábava a program pro děti - to vše nabídne Traktoriáda Písečná zmole
  Traktoriáda 2024 se bude konat v neděli 26. května na motokrosové dráze Písečná zmole nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Policisté hledají jednašedesátiletého muže pobývajícího v Jihlavě, používá zelené auto Opel Astra Caravan s polepem TAXI - stěhování
  Policisté pátrají po jednašedesátiletém Jiřím Pokorným, po kterém bylo v pondělí 20. května vyhlášeno celostátní pátrání jako po osobě pohřešované. Muž byl naposledy viděn svým známým ve čtvrtek 16. května časně ráno. Na schůzku, kterou měl domluvenou na stejný den večer, už ale nedorazil. Od té doby jej nikdo neviděl. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Policisté hledají cestující, které vezl v únoru opilý řidič v okolí Kamenice
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování případu řidiče autobusu, který řídil opilý a ohrožoval tak převážené cestující i ostatní účastníky silničního provozu. Žádají osoby, které autobusem jely, aby se přihlásily na linku 158.
 • Vydáno ve čtvrtek 23.5.2024 :
  Z policejního deníku: taxikář přišel o peněženku; neznámý vandal poničil lak auta
  Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů muži, který okradl řidiče taxislužby. Ze spáchání přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku je podezřelý čtyřiapadesátiletý muž. V polovině dubna využil pro přepravu po Jihlavě služby vozidla taxislužby. Před půlnocí vystoupil na ulici Vrchlického a odešel, řidič vozidla následně zjistil, že přišel o peněženku. Měl v ní kromě finanční hotovosti uložené doklady a platební kartu. Policisté podezřelého muže následně vypátrali. Byl pod vlivem alkoholu, odcizenou peněženku u sebe již neměl. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu přes jedno a půl promile alkoholu, proto jej odvezli na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
 • Vydáno ve středu 22.5.2024 :
  Policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii s dvouměsíční dcerou, nevrátila se z vycházky do zařízení pro mládež v Černovicích
  Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešované sedmnáctileté Stefanii Stojkové a dvouměsíčnímu miminku Jasmínce. Dívka je společně se svojí dcerou umístěna v zařízení pro mládež v Černovicích na Pelhřimovsku. V pátek 17. května se nevrátila z vycházky zpět a do současné doby o sobě nepodala žádnou zprávu.
 • Vydáno ve středu 22.5.2024 :
  Lesem u Tří studní se rozezní tóny světoznámé kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek
  Slavnost Otvírání studánek se uskuteční v sobotu 25. května od 14 hodin v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka ve Třech Studních na Žďársku. Světoznámá kantáta Bohuslava Martinů zazní v provedení pěveckého sboru Continuo Pardubice. V pásmu vystoupí i dětské folklorní soubory Bystřička, Rozmarýnek a Dětská muzika Josefka.
Další články vydané ve dnech 10. 5. 2024 - 25. 5. 2024:


zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v PočátkáchPěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...