Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2025), vychází již 10426 dnů

Dnes je pondělí 28. duben
(15. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 28. 4.:
Středa po třetí neděli Velikonoční Sv. Pavla z Kříže, vyznavače
  • 11.7.2024:
    Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
    Umí otočit vodovodním kohoutkem, zamknout zámek nebo dokonce odpalovat pasti na zvířata. O potravu se nebojí přetahovat dokonce s mnohem silnějším predátorem. Umí vybrat žeton vedoucí k získání pamlsku. Umí řešit logické hlavolamy a zpracovat statistické informace. Jejich inteligenci dokonce pravidelně zkoumají vědci z celého světa. Seznamte se s nejnovějším přírůstkem táborské zoologické zahrady: Nejinteligentnější pták světa - nestor kea jménem Tapu. Do Tábora se stěhuje ze zoo v německém Erfurtu.
    „Nestor kea žije ve volné přírodě pouze na jediném místě na světě – na Jižním ostrově Nového Zélandu. Původně zde byl rozšířen velice hojně, bohužel se postupem času stal velkým nepřítelem novozélandských farmářů. Podle mnohých svědectví, která se definitivně potvrdila až v devadesátých letech minulého století nestorové napadali ovce, čímž se dostali do konfliktu s tamními chovateli ovcí. Novozélandská vláda dokonce v 60. letech minulého století vypsala odměnu za každého zabitého jedince. Následky byly katastrofální. V důsledku toho bylo zabito na 150 tisíc papoušků. Došlo to tak daleko, že ho málem zcela vyhubili. Od roku 1986 je proto chráněný a v roce 2017 byl zařazen i na Červený seznam IUCN jako ohrožený druh. Aktuálně jich podle odhadů přežívá jen pár tisíc,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že kea v táborské zoo doplní mimořádnou kolekci velkých vzácných papoušků.

    „Chováme velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Máme velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinujeme s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Nestor kea Tapu tak bude ve velmi dobré společnosti,“ doplňuje ředitel táborské zoo Korec.

    Nestor kea je pravděpodobně nejinteligentnějším ptákem světa, který navíc umí používat jednoduché nástroje. „Některé historky o inteligenci těchto papoušků zní až neuvěřitelně, přesto jsou věrohodně prokázaná. Například v kempu Aspiring Hut se kea naučil otočit vodovodním kohoutkem. Na setkání v Mueller Hut bude jistě dlouho vzpomínat i horolezec, kterého tento papoušek zamknul na záchodě. Svědci popisují i jeho přetahování s kočkou o mršinu králíka. Pomoc trampa pak jiný kea využil k ochraně před strakami, které ho napadly. Kea se schoval za trampova záda a čekal, dokud člověk útočící ptáky neodežene. Prokázané jsou také případy, kdy odmontoval ventilky od pneumatik. Navíc dokáže pomocí upraveného klacíku spustit nastražené pasti na predátory, aby se dostal k návnadě,“ přibližuje jen některé z těžko uvěřitelných příběhů ředitel zoo Korec.

    Právě studie z roku 2018 prokázala, že papoušci kea si umí osvojit používání nástrojů. Pomocí klacíků spustili celkem 227 pastí nastražených v horách Murchison, čímž se dostali k návnadě uvnitř. Nejen že si vybírali klacíky potřebné velikosti, ale ještě je ohlodávali tak, aby ho mohli prostrčit skrz mřížku pasti a dosáhnout tak na její spouštěč. Vědci z Aucklandské univerzity jen o rok dříve popsali, že kea dokáže počkat až 65 vteřin na partnera, který mu pomůže vyřešit úkol. Schopnost počkat více než minutu byla dosud zaznamenána pouze u člověka. Vědci navíc také prokázali, že v řešení kolaborativních úkolů je kea podobně efektivní jako šimpanzi či sloni.

    Velice zajímavé je i zjištění z roku 2020, kdy vědci zkoumali šest jedinců z Willowbank Wildlife Reserve v novozélandském Christchurchi. Keové se dokázali naučit, jaké žetony z nabízených musí vybrat, aby získali pamlsek. Stejně zvládli spočítat vyšší šance na pamlsek při výběru správné misky. Tento způsob statistického uvažování byl do té doby prokázán pouze u šimpanzů.

    Není divu, že jeho inteligenci a sociální i kognitivní procesy zkoumá Vídeňská univerzita, která ve spolupráci s Vídeňskou univerzitou veterinárního lékařství provozují v rakouském Bad Vöslau unikátní Kea Lab.

    Nestor kea je endemit Nového Zélandu, obývá pouze hornaté oblasti západní části Jižního ostrova. Měří okolo 46 centimetrů a váží 800 až 1000 gramů. Jde tak o největšího létavého suchozemského ptáka Nového Zélandu. Jeho peří je olivově zelené, pod křídly a na ocase přechází od žluté a červené až po modravou barvu, což nejvíce vynikne při letu. Velice vzácně byli pozorováni i žlutí albinotičtí jedinci. Pohlavní dimorfismus není výrazný, samci i samice jsou barevně stejní.

    Živí se většinou rostlinnou stravou, kterou doplňuje hmyzem, mršinami, larvami a savci. Občas požírá i menší ptáky. U lidských sídlišť, převážně v kempech, vybírá odpadky a vyjídá z nich zbytky jídla. V zimě, kdy je nedostatek zdrojů potravy, vyklovává podkožní tuk uhynulých ovcí a troufne si i na živé ovce.

    Kea umí velice dobře létat, přesto si hnízda hledá na zemi v norách pod kořeny či ve skalních dutinách. Samice snáší dvě až čtyři vejce, na kterých sedí pouze ona. Samec pro ni shání potravu. Krmí ji i první měsíc po vylíhnutí mláďat, poté potravu pro mláďata shání oba rodiče. Další dva roky se pomalu osamostatňují. Mladí jedinci si dokáží jídlo obstarat i poměrně neobvykle – vyprosí si ho od dominantních dospělých samcích.

    Kea žije v dlouholetých svazcích se stejným partnerem, spekulace o jejich polygamii vědci nepotvrdili. Mediánový věk se odhaduje na pět let, pouze jen každý desátý kea se dožije 20 let. Kvůli špatné přístupnosti potravy v zimě a velmi nepříznivým podmínkám je úmrtnost mladých jedinců vysoká, první rok života přežije méně než 40 procent papoušků. V zajetí se může dožít 30 až 40 let, zaznamenán byl i padesátiletý jedinec.

    Jde o společenského papouška, který žije nejčastěji v pěti až patnáctičlenných hejnech. V nich existuje jasně daná hierarchie, která nemusí být jen čistě lineární. Vědci prokázali, že dominantní samec dokáže přinutit subdominantního jedince se spolupráci na úkolu, který je prospěšný jen pro dominantního samce. Nejčastěji se v rámci skupiny soupeří o jídlo. Submisivní jedinci svou podřízenost prokazují přikrčením a ústupem bokem či dokonce odletem.
    Filip SUŠANKA
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno v neděli 20.4.2025 :
    Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny
    Od 22. dubna do 15. května dojde k úplnému uzavření obou hlavních vjezdů do areálu Nemocnice Pelhřimov i parkoviště přístupného z ulice Slovanského bratrství. Důvodem je rekonstrukce silnice II/602 Pelhřimov - Olešná, konkrétně se jedná o úsek silnice II/602 od křižovatky se silnicí I/34 po obec Olešná, kde bude probíhat kompletní oprava povrchu vozovky. Uzavřený úsek má délku 2 549 metrů.
  • Vydáno v neděli 20.4.2025 :
    Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře
    V areálu Vyšší odborné školy a Střední školy veterinární, zemědělské a zdravotnické v Třebíči vyroste nový pavilon praktické výuky. Záměr vybudovat moderní třípodlažní budovu, která bude sloužit žákům středoškolských oborů Agropodnikání a Veterinářství a oboru VOŠ Diplomovaný veterinární asistent. Schválili to krajští radní.
  • Vydáno v neděli 20.4.2025 :
    Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky
    Největším labužníkem a jedlíkem táborské zoologické zahrady je medvěd hnědý John, který je zároveň i hlavou celé medvědí skupiny. Kromě něj ji tvoří ještě Max a Bubík. Obývají jeden z největších výběhů v pro medvědy v celé střední Evropě. Tvoří ho velkorysá rokle, na jejímž nejnižším místě je jezírko. Součástí přírodního výběhu jsou i vzrostlé stromy, které medvědům slouží ke šplhání. Největším mistrem v tom je nejmenší a nejsvětlejší Bubík, kterého nejčastěji můžete spatřit právě vysoko v korunách stromů, ve kterých dokáže strávit opravdu velmi dlouhé chvíle. Někdy k jeho vlastní škodě, protože často dorazí na pravidelné krmení poslední.
  • Vydáno v úterý 15.4.2025 :
    Dětská pohotovost v jihlavské nemocnici čelí zneužívání a problémům s nerovnoměrným rozložením služeb
    Dětská pohotovost v nemocnici v Jihlavě se v poslední době potýká s problémy, které mohou ovlivnit kvalitu péče poskytované dětem. Jedním z hlavních problémů je zneužívání pohotovostní služby pacienty, kteří by mohli počkat do následujícího dne, než se dostanou ke svému praktickému dětskému lékaři. Tento trend zatěžuje systém, což následně vede k větší zátěži pro personál. Další komplikací je nerovnoměrné rozložení služeb mezi dětskými praktickými lékaři, kteří mají na starosti pokrytí dětské pohotovosti.
  • Vydáno v úterý 15.4.2025 :
    Upleťte si pomlázku a najděte velikonoční vajíčko v táborské zoo
    Zdraví a svěžest má dívkám a ženám dodat symbolické vyplacení vlastnoručně pletenou pomlázkou z čerstvých větviček. Velikonoční tradice, která na mnoha místech Česka stále přetrvává. Ne každý ale umí pomlázku sám uplést. Pokud se to chce naučit, může od tohoto pátku 18. dubna až do pondělí 21. dubna dorazit do táborské zoo, kde se to snadno naučí. Kromě této dílničky mohou dětští návštěvníci také v areálu zoo hledat velikonoční vajíčka.
  • Vydáno v neděli 13.4.2025 :
    Truck Trial v Pístově u Jihlavy: Když se monstra z oceli utkají s nezdolným terénem
    Adrenalin, preciznost a řidičské umění na hranici možností – to je Truck Trial, motoristický sport, který má v České republice silné kořeny a stále si získává nové fanoušky. Nejde o zběsilou rychlost, ale o mistrovské ovládání těžkých nákladních vozidel v extrémně náročném terénu. Připoutejte se, vydáme se do světa, kde se ocelová monstra utkávají s přírodními i umělými překážkami.
  • Vydáno v sobotu 12.4.2025 :
    Výstava Leteckomodelářského klubu v zámeckých konírnách v Třebíči
    Výstava s titulem To to letí, která se koná u příležitosti osmdesátileté historie Leteckomodelářského klubu Třebíč, bude zahájena ve čtvrtek 17. dubna v 17 hodin v zámecké konírně v Třebíči.
  • Vydáno v sobotu 12.4.2025 :
    Květinové vazby na zámku ve Velkém Meziříčí budou k vidění po celé Velikonoce
    Šlechtické salony na zámku ve Velkém Meziříčí nabídnou během velikonočních svátků ve dnech 18. - 21. dubna velikonoční výzdobu. Květinové vazby si budou moci lidé prohlédnout od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.
  • Vydáno ve čtvrtek 10.4.2025 :
    Cesta z Třebíče na Pekelný kopec ožije mraveništěm, obřím včelím úlem či pavučinou
    Od května do října letošního roku bude probíhat obnova turistické trasy z Třebíče na Pekelný kopec. Od května do října letošního roku bude probíhat obnova turistické trasy na Pekelný kopec. Dnes jsou zde soubory odpočívadel s odpadkovými koši, stojany na kola a infotabule. Aby byla cesta na oblíbenou rozhlednu přínosná hlavně dětem, ale zajímavá i pro rodiče či prarodiče, přibydou zde nové informativní tabule a také herní stavby domovů různých živočichů, určené k prozkoumání, třeba mraveniště či včelí úl.
  • Vydáno ve čtvrtek 10.4.2025 :
    Nemocnice v Pelhřimově modernizuje diagnostiky kolorektálního karcinomu
    Koloskopické vyšetření je klíčovou metodou v boji proti rakovině tlustého střeva a konečníku. Pořízení dvou nových koloskopů s vysokým rozlišením, financovaných Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR, přispěje ke zkvalitnění vyšetření a zkrácení čekacích dob.
  • Vydáno ve čtvrtek 10.4.2025 :
    Smetanovy sady v Jihlavě čeká oživení: park dostane nové stromy, keře i cesty
    Smetanovy sady v Jihlavě se letos dočkají citlivé obnovy. V současnosti probíhá stavební řízení a stavební úřad už vydal rozhodnutí o povolení stavby. To by mělo začátkem května nabýt právní moci a revitalizace se pak naplno rozběhne.
  • Vydáno ve čtvrtek 10.4.2025 :
    Pašijová hra Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou
    Pašijová divadelní hra s názvem Co se stalo s Ježíšem? se odehraje v úterý Svatého týdne 15. dubna ve 20 hodin v dětském areálu na sídlišti Libušín ve Žďáře nad Sázavou. V hlavní roli Ježíše se opět představí František Špaček, režii tradičně zastává Miroslav Keller.
  • Vydáno ve čtvrtek 10.4.2025 :
    Kreativní velikonoční tvoření a prohlídky v jaderné elektrárně v Dukovanech
    Prohlídky a výrobu velikonočních dekorací nabídne už o tomto víkendu infocentrum v jaderné elektrárně v Dukovanech. Sobota a neděle 12. – 13. dubna bude patřit nejen prohlídkám infocentra elektrárny, ale také kreativnímu tvoření velikonočních dekorací. Energetici připravili zdobení kraslic nebo vytváření velikonočních zápichů pro radost v podobně zajíce nebo kuřátka.
Další články vydané ve dnech 13. 4. 2025 - 28. 4. 2025:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2025) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...