Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10197 dnů

Dnes je úterý 10. září
(28. srpen církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 10. 9.:
Pátek po neděli patnácté po Svatém Duchu Sv. Mikuláše z Tolentina, vyznavače
  • 26.8.2024:
    Spolek Dvě tváře zoo upozorňuje na zabíjení mláďat i kriticky ohrožených zvířat v zoologických zahradách
    Spolek Dvě tváře zoo se již pátým rokem zabývá problematikou zabíjení zdravých zvířat, hlavně mláďat v zoologických zahradách. Zabíjejí se i přísně chráněné druhy, jako je lev berberský, rysi, žirafy, hroši, kopytníci, rozbíjejí se vajíčka ptáků atd. Tato praxe je běžná ve všech našich zoo kromě soukromých a veřejnost o tom neví. Dvě tváře zoo vznikly v srpnu 2020 jako reakce na utracení novorozeného lvíčete lva berberského v zoo Dvůr Králové.
    Pro upřesnění - lev berberský ve své domovině v Maroku vyhynul a současní berberáci mají asi osmdesát procent jeho genů a žijí pouze v zoologických zahradách, kde jsou prohlášeni za kriticky ohrožený druh.

    Po několika desetiletích se v zoo Dvůr Králové s velkou slávou rozmnožili, narodili se tehdy dva kluci a holka, jenže problém. Samci se špatně umisťují, takže zatímco byli šťastnější chlapeček a jeho sestra křtěni a oslavováni před diváky a maloval je malíř, ten méně šťastný byl zabit. Říkají tomu zcela nesprávně managementová eutanázie.

    Kvůli tomu se rozproudila velmi rozhořčená diskuse, kde diskutující ze zoo Dvůr Králové laické veřejnosti nejdříve vynadali( diskusi máme dosud staženou) a pak ji poučili, že si na to prostě musí zvyknout.

    Jak vědečtí odborníci tuto praxi zdůvodňují? Vědecky, samozřejmě. Především nás poučili, že zvíře není člověk, takže pravidla užívaná pro lidi neplatí. Zvíře nemyslí, nemá city, vše je založeno na instinktech. Jak můžeme vědět, že lvice nebyla ráda, že má o jedno lvíče méně? Jen hlavně nepolidšťovat.

    Zoo se snaží vytvořit geneticky pestrou populaci ( do klecí), zachraňují druh, což je nadřazeno životu a cítění jednotlivců. Když už zvíře předalo hodně genů, stává se zbytečným a podle toho se s ním zachází. Důležité je, aby po dobu života zažívalo pestrou činnost, pak je zcela normální, že se humánně odstraní a uvolní místo jinému. Tento směr má i svůj vědecký název.

    Zajímavá otázka - které zvíře by si dobrovolně zvolilo pobyt v zoo, místo pobytu ve volné přírodě? Zkuste uhodnout. I v lé nejlepší zoo má zvíře drasticky omezený prostor, svobodu, nemůže lovit, řešit situace a přirozeně se vyvíjet, je dáno zcela na milost a nemilost člověku a celé dny vystaveno stálé lidské přítomnosti. Přitom ovšem, na základě vědeckých poznatků nesmí mu být člověkem pomáháno, takže přijde-li např. lvice o mléko, musí se dívat, jak jí děti umírají hladem až zemřou, přestože v přírodě je většinou po ruce jiná lvice, která pomůže.

    Ne tak člověk. To by nebylo pro zvíře přirozené. Že se to děje v nepřirozeném prostředí zoologické zahrady, kde zvířeti vše, o co bylo připraveno, nahrazuje právě kontakt s člověkem, není argument. Zvířata nejsou lidé, nezapomínejme.

    Zde je na místě se zmínit asociace, do nichž se zoologické zahrady sdružují. EAZA je evropská asociace zoologických zahrad a akvárií, WAZA je světová asociace, EARAZA je euro-asijská asociace atd.

    EAZA se sídlem v Nizozemsku má pravidla nejpřísnější, pracuje přísně vědecky a než by dala zvíře do zoo, která je členem jiné asociace, neřkuli prověřenému chovateli nebo soukromé zoo, radši ho zabije. I když, v poslední době je situace už tak kritická a neudržitelná, že už to občas i udělají.

    Zoo totiž praskají ve švech narozenými mláďaty a porodnost se nereguluje, protože prý je to pro zvířata dobré rozptýlení. Takže se zabíjí. U rysů např. roční mláďata, když už je máma naučila vše, co mohla a v přírodě by začínali žít samostatně, tak to je ta správná doba na zabití. V přírodě prý v té době také více hynou. Tam ovšem hynou ta slabší a všichni mají možnost ukázat, co v nich je. V zoo jsou vydána zcela napospas člověku.

    Za rysy ze zoo Ostrava jsme bojovali. Když nám ředitel státní veterinární správy slíbil, že rysy nezabijí, měli jsme radost. Druhý den je zabili. Za rok tam zabili sedm rysů, protože koordinátor EAZA zakázal množení a oni množili. A jak je to v současnosti? Chov rysů ruší, protože nemají rysy. Věříte?

    Za zmínku stojí toto. Co je to eutanazie? Zcela jistě to není zabití zdravého jedince injekcí. To nesmí udělat veterinář, chovatel ani nikdo další. Kromě zoo. Dva právníci nám potvrdili, že toto jednání je protizákonné. Je však přehlíženo a netrestáno.

    Soukromý chovatel musí držet zvíře na nezdravé antikoncepci a je vystaven nelidským podmínkám, neboť je snaha tyto chovatele zlikvidovat. Byli jsme svědky, kdy podobný nátlak skončil smrtí chovatele i zvířat. Proto chceme znovu zdůraznit, že 2tváře zoo vznikly, aby zabránily zabíjení přespočetných zvířat v zoo a naším hlavním cílem je zahájit trestní řízení tam, kde byl zákon porušen.

    Kdo chce studovat hlouběji, může nahlédnout do zákona proti týrání zvířat a do zákona o zoo. K těmto zákonům jsme podali připomínky a jednali s parlamentem. Připomínky nebyly zapracovány. Situaci je nutno znát do hloubky, aby se neublížilo. Příkladem neznalosti bylo např. rychlé prosazení zákazu zvířat v cirkusech. Myšlenka správná, ale kam se zvířaty, to už nikdo neřešil.

    A tak jsme tedy vznikli. Jednali jsme s parlamentem, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství. Státní i krajskou veterinární správou, hovořili jsme v hlavních zprávách publikovali v novinách i časopisech, zúčastnili se pochodu za zvířata, navázali kontakty s předními zoology Marcem Becoffem a Jane Goodalovou a dalšími.

    Vše toto najdete v dřívějších příspěvcích na našich stránkách. Za zvláštní upozornění stojí náš druhý dopis ministerstvu životního prostředí se všemi asi deseti přílohami, kde podrobně vypisujeme náš návrh řešení.

    Co tedy navrhujeme? Základní myšlenkou je přeměna zoologických zahrad na záchranné stanice pro zvířata, která nelze vrátit do přírody. Zde se jedná zejména o velké šelmy, které, když je matka nenaučí v určitém věku lovit a znát zákonitosti smečky, už nikdy v přírodě neobstojí.

    Známe jen dva případy, kdy se to povedlo - lvici Elsu a jednoho geparda. Takováto zvířata musí tedy dožít v rezervacích co nejvíce podobných přirozenému prostředí zvířat. Chovy je nutno zúžit a v masivním měřítku se zaměřit na vypracování reintrodukčních programů. Jedině taková změna ospravedlní existenci zoo. Tedy žádné lunaparky a zábavní centra, zoo zde musí být pro zvířata a veřejnost tichým pozorovatelem, třeba z ochozů dalekohledy, nebo z autobusů. Není cílem ukazovat dětem zvířata v klecích. A když už musí být zvíře v zoo, mělo by to být co nejblíž jeho domovině. Vytápění tropického pavilonu v našich podmínkách stojí tolik peněz, které by místo toho mohly být použity k ochraně divoké přírody v domovině zvířat. Zde jsme též narazili v naší činnosti na činnost mafií a černý trh, o čemž se zde zmiňovat nebudeme a je to samostatná kapitola. Když narazíte na video s jedenácti otrávenými lvicemi s uřezanými trofejemi v africké rezervaci spravované západoevropskou rezervací pro velké šelmy, kam jsou sváženi týraní lvi, tygři a další z celé Evropy, začnete se ptát. Také jsme se ptali a dostali jsme odpověď, že je to práce pytláků. Trofejní lov za velké peníze, střelba lukem v ohradě, likvidování protivníků. Doporučujeme shlédnutí filmu Mia a bílý lev.

    Takže další náš návrh se týká práce s lidmi a vládami přímo v domovině zvířat, jinak brzy nebude zvířata kam vracet. Někteří lidé, s kterámi spolupracujeme, už tuto práci dělají, vykupují části přírody, v nichž se starají o zvířata a zaměstnávají přitom pytláky, táty od rodin, kteří musí především uživit své děti a dostanou-li práci ochránce zvířat, budou ji dělat.

    Toto je práce dlouhodobá, na několik desetiletí, práce pro následující generaci. Nesmí všat trvat příliš dlouho, aby bylo koho zachraňovat. Základem zde je změnit myšlení.

    Velmi si vážíme těch, kteří nemluví a naplňují cíle, které máme společné. Jedním velmi důležitým je vybudování záchranných stanic pro týraná odebraná zvířata, které nemáme. Odebraná zvířata nevhodným chovatelům není kam dát, takže hynou v klecích v autech ( známe tyto případy). Proto stát vyhlásil možnost zafinancování záchraného centra pro každou zoo, která se do projektu zapojí. Ředitelé zoo opět tuto snahu sabotují, chtějí postavit centrum, kam se budou svážet ze zoo přespočetná zvířata a budou se tam zabíjet, aby je neviděli lidé a chovatelé, kteří je mají rádi. Zatím záchranné centrum pokud víme buduje zoo Liberec a první centrum už je vybudováno a to v soukromé zoo Tábor. Děkujeme.

    Další námi navrhovaný způsob řešení zabíjení v zoologických zahradách je široká spolupráce všech zoo po celém světě bez ohledu na příslušnost k asociacím s prověřenými spolehlivými chovateli. Nemělo by se stát, že jedna zoo poptává zvíře, které je v jiné zoo zabito pro přespočetnost. Toto se děje.

    V přílohách našeho druhého dopisu pro ministerstvo životního prostředí najdete další námi navrhované body. My jsme ovšem narazili na pevnou zeď, kdy ředitelé zoo naše návrhy jako jeden muž odmítli. Připravili jsme spolu s ministerstvem schůzku s řediteli zoo na půdě ministerstva, které se měl formou videokonference zúčastnit i americký biolog Marc Becoff. Na tuto schůzku jsme nakonec nebyli vůbec pozváni, neboť ředitelé zoo dali jasně najevo, že jim nikdo nebude do ničeho mluvit a ministerstvo povolilo.

    Ze všech našich zoologických zahrad pouze jeden ředitel soukromé zoo vystoupil na schůzce s projevem, v němž se nás a našich návrhů zastal.

    Co tedy nyní? Je třeba rozdělit naše cíle na dlouhodobé, popsané výše a krátkodobé. Z těch krátkodobých je nejdůležitější informovat veřejnost a děti formou článků a besed, protože většina lidí nemá o tom, co se děje, ponětí. Potřebujeme vás, návštěvníky zoologických zahrad, abyste dali jasně najevo, že se současnými postupy nesouhlasíte. Jak jsme zjistili, je to jediná možnost, protože naše úřady jsou bezzubé a platí ,,ty mě, já tobě", ,,ruka ruku myje" atd.

    Dvě tváře zoo nejsou zastánci ani zoologických zahrad, ani soukromých chovatelů, ani cirkusů, jsou jen a jedině zastánci zvířat. Proto navštěvujeme jak zoo, tak chovatele. O našich návštěvách vás budeme postupně informovat.

    Dvě tváře zoo jsou ve styku s mnoha chovateli ze zoologických zahrad. Těm jsme slíbili mlčenlivost. Mimo oči veřejnosti se dějí v zoo neuvěřitelná zvěrstva, včetně žranic třeba bizonů pro zvané VIP hosty. Jejich chovatel je pak druhý den marně hledá.

    A co je jádrem? Musí se změnit myšlení našich lidí a začít platit to, co znaly a žily domorodé národy dřív, než jsme je zavřeli do rezervací a ukradli jim, půdu, suroviny, kulturu, jazyk a duchovnost: Jsme všichni součástí jednoho celku. A to nejen lidé světa, ale i zvířata, rostliny. Každý je jedinečnou osobností ve světě, kde vládne spolupráce, vzájemná pomoc a úcta. A nikdo není víc než ten druhý.

    Zvířata jsou nám rovna. Využíváme je, když potřebujeme jejich pomoc, takže jim musíme přiznat rovnost s námi. Utopie? Ne, nutnost. Původní národy Země tak žili tisíciletí. A času je málo. Velmi málo.
    - zprav -
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
    V rámci tradiční akce Květinový den pracovníci odlehčovací služby Adapta fungující pod Oblastní charitou Jihlava připravili pro své klienty, jejich rodiče, hosty a širokou veřejnost oslavu deseti let své existence na poli sociálních služeb v Jihlavě. Oslava s podtitulem Zpátky do minulosti... a jedeme dál! nabídla pestrý program, který potěšil všechny zúčastněné a nechybělo ani překvapení v podobě nového českého rekordu.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
    Václav Pazourek z Horšovského Týna vlastní světově unikátní sbírku 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů, jehož jeho sbírka byla zapsána mezi české rekordy. Majitel Guinnessovek jejich existenci kompletně doložil fotografiemi a pečlivě vedeným seznamem exponátů. Uvedl to Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
    Mláďata lamy alpaky se narodila ve středu 4. a ve čtvrtek 5. září v zoologické zahradě v Jihlavě. Obě mláďata se nedlouho po porodu postavila na nohy a pila mléko od matky. Uvedla to mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
    Výborná spolupráce mezi policisty dvou vzdálenějších krajů pomohla nejen k rychlému dopadení jednadvacetiletého muže podezřelého z krádeže, ale i vrácení většiny odcizených peněz seniorům, kteří o ně přišli. Své příbuzné okradl vnuk, který za nimi přijel na návštěvu na Žďársko. Domů se vracel s přibližně sto tisíci korunami, které mu nepatřily. Z peněz se ale neradoval dlouho, ještě ten den ho policisté zadrželi v Ostravě. Zadržený muž směřoval i s penězi zpět na Vysočinu, kde mu policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
    Den otevřených dveří a prevence se bude konat v sobotu 7. září od 10 do 14 hodin v nemocnici v Třebíči a zájemcům nabídne nejen cenné informace, jak předcházet nemocem, ale také den plný pestrého programu pro celou rodinu.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
    Neznámý zloděj ukradl ve čtvrtek 5. září v době mezi osmou a devátou hodinou večer na ulici Pod Vodárnou v Havlíčkově Brodě černou elektrokoloběžku se stříbrnými prvky. Koloběžka byla uzamčena lankovým zámkem. Škoda přesáhla třicet tisíc korun. Policisté po pachateli a elektrokoloběžce pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
    Manželé Havlíčkovi z Třebíče se specializují na vůně. Vlastnoručně nasbírané bylinky z regionu zpracovávají do nejrůznějších výrobků, kterým dodávají další přidanou hodnotu kresbami a zdobením. Kromě originálních ramínkových vůní do skříní nebo vonných kamínků v jejich dílně vznikají také měděné a smaltované šperky, jejichž základem jsou opět listy rostlin.
  • Vydáno v pátek 6.9.2024 :
    Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu
    Kriminalisté z Vysočiny ukončili vyšetřování nebývale rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu a ve věci podali návrh na podání obžaloby proti obviněnému čtyřiačtyřicetiletému muži. Tím je dnes již bývalý advokát z Vysočiny, kterého vyšetřovatel viní ze spáchání dvojnásobného pokračujícího zvlášť závažného zločinu zpronevěry a pokračujícího zvlášť závažného zločinu podvodu. Za tyto skutky mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v rozmezí pěti až deseti let.
  • Vydáno ve čtvrtek 5.9.2024 :
    Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
    Jihlavou znovu proběhnou půlmaratonci. Sportovní akce se uskuteční v neděli 8. září a její součástí bude i tradiční Rodinný běh, jehož výtěžek pomůže sedmileté Tinušce, která trpí Leberovou slepotou. Start Rodinného běhu je v neděli v 10.30 hodin na Masarykově náměstí a trasa je dlouhá 1,2 kilometru. Uvedla Hana Šabatková ze spolku Sliby-Chyby, který akci organizuje.
  • Vydáno ve čtvrtek 5.9.2024 :
    Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
    Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře nechybí bude zahájena ve čtvrtek 12. září v 17 hodin v zámecké galerii Tympanon v Třebíči. Na slavnostní vernisáži zahraje Josef Klíč, koncertní mistr Národního divadla Brno a Motl family.
  • Vydáno ve čtvrtek 5.9.2024 :
    Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
    Jsou symbolem noci, v pohádkách často doprovází čarodějnice a v minulosti je rádi viděli hlavně sedláci, kterým pomáhaly bojovat s přemnoženými hlodavci decimujícími úrodu. Tito důležití ptáci ale v poslední době z přírody stále rychleji mizí, jejich charakteristické houkání už neprotíná ticho noci tak často jako dříve.
  • Vydáno ve čtvrtek 5.9.2024 :
    Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
    Neznámý vandal poškodil sdílené jízdní kolo v době od konce srpna do úterý 3. září v Třebíči. Pachatel jízdní kolo značky Nextbike shodil z mostu na ulici Jelínkova na ulici Cyrilova. Došlo tak k rozbití kola na několik částí, poté pachatel odnesl rám kola s řídítky opodál na ulici Mládežnická, kde byl nalezen. Škoda byla předběžně vyčíslena na patnáct tisíc korun. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
  • Vydáno ve čtvrtek 5.9.2024 :
    Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost
    Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešované čtrnáctileté Michaele Diňové z Jihlavy. Pohřešovanou dívku viděli naposledy její blízcí v pátek 30. srpna v místě jejího bydliště na ulici Komenského, odkud v dopoledních hodinách odešla. Následně se zpět nevrátila a do současné doby o sobě nepodala žádnou zprávu.
  • Vydáno ve středu 4.9.2024 :
    Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
    Podchod pro pěší a cyklisty do Libušina údolí pod Sucheniovou ulicí v Třebíči, který byl vybudován v roce 2019, má novou výmalbu. O výtvarné návrhy se postarali žáci třebíčských základních a středních škol, samotnou výmalbu provedl Zdeněk Kučera, známý jako Kučis.
  • Vydáno ve středu 4.9.2024 :
    Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
    Plnič sodovky František Pol, který se narodil ve Velkém Meziříčí 3. února 1884, bojoval s 8. střeleckým plukem „Slezským" v legiích.
  • Vydáno ve středu 4.9.2024 :
    Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
    Slavnostní přípitek, hudba a tanec, klobouková přehlídka, bohatá tombola i komentovaná prohlídka Horácké galerie, někdejšího novoměstského zámku. To vše a ještě mnoho dalšího čeká účastníky Zámecké slavnosti, která se bude konat pátek 6. září od 18 hodin v Novém Městě na Moravě. K tanci a poslechu vyzve všechny návštěvníky energická multižánrová kapela The People.
  • Vydáno ve středu 4.9.2024 :
    Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
    Den otevřených dveří památek s podtitulem Památky spojují svět v Jihlavě na Masarykově náměstí doprovodí oblíbené Dožínky plné dobrého jídla, pití, hudby a ukázek zemědělských strojů v sobotu 7. září.
  • Vydáno ve středu 4.9.2024 :
    Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
    Zvonička z roku 1843 v obci Křídla na Žďársku bude přemístěna o přibližně osmnáct metrů. Významná památka stojí velmi blízko silnici II/385, která spojuje Nové Město na Moravě a Brno a tato náročná logistická akce ji má ochránit před další devastací.
  • Vydáno ve středu 4.9.2024 :
    Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů
    Během letošního léta došlo k výraznému nárůstu výjezdů a zásahů Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, která přepsala své dosavadní rekordy. V období od 1. července do 31. srpna 2024 uskutečnili záchranáři celkem 8 988 výjezdů, což představuje nejvyšší počet za posledních dvacet let existence jednotné organizace. Zasahovali u 8 076 událostí a ošetřili 7 181 pacientů.
  • Vydáno v úterý 3.9.2024 :
    Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
    Nejenže má spoustu vitamínů, ale ještě skvěle chutná. Není divu, že se po něm nosálové červení z táborské zoologické zahrady mohou utlouct. Už zdálky cítí, že se blíží ošetřovatelé s mísou plnou šťavnatého ovoce. Čekají ve své ubikaci blízko vchodu, a jakmile jim jejich oblíbenou pochoutku ošetřovatelé připraví, vyrazí do akce. Tedy do jídla. Pustí se do něj tak rychle, že občas zapomenou zavřít pusu. A to jejich mlaskání je slyšet široko daleko.
Další články vydané ve dnech 26. 8. 2024 - 10. 9. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...