Na Vysočině žijí netopýři na půdách, ve špičce kostelní věže i na Roštejně za okenicemi Erbovního sálu
Na Vysočině se během července konaly pravidelné kontroly letních kolonií netopýrů. Kraj Vysočina zajišťuje a financuje management ochrany těchto letounů, a to například instalací prvků k podpoře hnízdění nebo formou čištění prostor a úklidu trusu. Řekl to krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek.

V obci BISKUPICE - PULKOV na Třebíčsku jsou dvě lokality s výskytem netopýra velkého na půdě budovy bývalé školy a kostela a které jsou zároveň evropsky významné. Bohužel letos kolonie na půdě bývalé školy úplně zmizela, přestože v loňském roce zde bylo napočítáno 51 jedinců. Monitoring kolonie netopýra velkého zde probíhá od roku 2011, kdy bylo napočítáno 30 jedinců. Na kostele sv. Martina bylo napočítáno celkem 61 jedinců včetně samice s mláďaty. V lodi kostela byly dva shluky a jeden osamělý netopýr, nová kolonie se objevila ve špičce věže (nejméně 4 netopýři). V loňském roce bylo v lodi kostela 29 jedinců, takže počet netopýrů se zde zvýšil. Monitoring kolonie netopýra velkého zde probíhá od roku 2000, kdy bylo napočítáno 150 jedinců. Netopýr velký je jeden z nejrozšířenějších a největších netopýrů v ČR. Bez ocasu je jeho tělo dlouhé 6,5 – 8 cm a při rozpětí křídel dosahuje 35 – 40 cm. Je to silně ohrožený druh a může se dožít až 28 let.
Druhou lokalitou s výskytem kolonie netopýra velkého je OBEC HEŘMAŇ na Havlíčkobrodsku. Zde netopýři pobývají ve špičce kostela, ale letos se během sčítání schovávali za trámy, proto se jejich počet odhaduje na 80 netopýrů. Pravděpodobně šlo o samice s odrostlými mláďaty. Počet je tedy srovnatelný s minulým rokem, kdy bylo nasčítáno 85 jedinců, přesto se jedná o velký pokles počtu jedinců oproti začátku monitoringu, kdy bylo nasčítáno v roce 2014 celkem 595 jedinců.
Třetím místem, kde jsou pravidelně monitorovány letní kolonie netopýrů, je HRAD ROŠTEJN na Jihlavsku. Za jeho okenicemi nacházejí úkryt samičky drobných netopýrů černých. Jedná se o kriticky ohrožený druh vázaný zejména na starší lesní porosty se stromovými dutinami. Kromě černé až lehce stříbřité barvy jsou pro netopýry černé charakteristické dopředu otočené široké ušní boltce, které jsou naspodu na čele srostlé. Délka těla se pohybuje od 4,7 – 6 cm, jeho rozpětí křídel je 26 – 29 cm. Leos byl za okenicemi v Erbovním sále hradu Roštejn zastižen shluk netopýrů černých o počtu 20 – 30 jedinců, což odpovídá loňskému roku. Při vyhlášení v roce 2013 byl celkový počet netopýrů v letní kolonii mírně vyšší, cca 50 jedinců, v několika letech bylo pozorováno i více shluků. Mírné snížení počtu jedinců v letní kolonii může souviset s postupnou výměnou okenic, kdy za novými okenicemi je často větší mezera a jejich povrch je lakované, nikoliv zašlé dřevo.
„Z výše uvedených důvodů Kraj Vysočina nechal pokusně zhotovit prvek pro podporu netopýrů - dřevěnou vložku, která je na jaře správou hradu instalována do prostoru mezi novou okenicí a stěnou hradu. Tento prvek je v současnosti využíván jednotlivými netopýry jiných druhů, ale mi doufáme, že ji využije i netopýr černý a podaří se nám jejich počet opět zvýšit,“ dodává závěrem radní Pavel Hájek.
„Jestliže se u někoho doma objeví nečekaně netopýři, třeba ve sklepě, na půdě, nebo v málo využívané místnosti, tak zachovejte klid a zavolejte Záchrannou stanici živočichů v Pavlově u Ledče nad Sázavou, která má zkušenosti a pomůže vám situaci řešit. Rozhodně se nesnažte řešit situaci sami. Většina druhů netopýrů patří mezi ohrožené druhy a odborníci jim umí pomoci,“ doplňuje radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.