Představte si místo, kde každý den přicházejí mladí lidé, aby našli útočiště před shonem všedního života, místo, kde se mohou cítit v bezpečí, podporováni a respektováni. Zní to jako imaginární svět, ale ve skutečnosti mluvíme o Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava (dále jen NZDM). Kdo jsou ale ti moderní superhrdinové bez plášťů a masek, kteří každý den věnují svou energii a čas, aby pomáhali mladým lidem najít svou cestu? V článku vám představíme cestu do světa lidí, kteří se rozhodli, že péče o ostatní je ta nejlepší práce na světě!
Možná pro někoho nenápadná budova, která se nachází na Sídlišti U Pivovaru, ale pro nás je to místo, které má smysl. Místo, kde nemáme žádný objednávací systém, podle kterého pracujeme s klienty. Přicházejí kdykoli a s čímkoli během otevírací doby a my nevíme kdy a s čím. Na setkání s klienty se tedy nemůžeme nijak předem připravovat. Co to tedy znamená? Neustále musíme udržovat krok s aktuálními trendy, mít přehled o zákonech či vyhláškách v různých odvětví, udržovat přehlednost o návazných institucích v Jihlavě a okolí a tam vytvářet potřebné kontakty. Toto a další specifika děláme proto, abychom klientům mohli vždy poskytnout podporu v nejvyšší míře ve chvílích, kdy to potřebují. V tomto všem ale tkví i náročnost našeho oboru.
K výkonu tomuto povolání nestačí „jen“ titul ze školy či akreditovaný kurz, podstatné je i to, jakou osobností jsme. V takovém balíčku výborného pracovníka v NZDM je potřeba mít obsaženo odvahu i odhodlání, vytrvalost i disciplínu, psychickou odolnost, pracovat v týmu i individuálně, být schopný pracovat pod tlakem a jednat i v krizových situacích. Je to práce plná komunikace, aktivního naslouchání a porozumění bez stigmatizace, spojená i s šířením osvěty o aktuálních trendech mezi mladými lidmi, pořádání workshopů pro školy i veřejnost.
Aktuálně jsme tým, který se skládá z pěti odborníků, kteří ve Vrakbaru poskytují profesionální sociální práci. A jaké jsou naše profesní příběhy?
Šárka Štočková je naší vedoucí a sociální pracovnicí, vystudovala sociální práci na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde získala titul nejprve Bc. a poté Mgr. Šárka se pohybuje v nízkoprahových sociálních službách bezmála 13 let, konkrétně ve Vrakbaru je 9 let. Během své praxe dokončila Výcvik v krizové intervenci a Výcvik v motivačních rozhovorech, mimo tyto dlouhodobé kurzy prošla i spoustou krátkodobých, kde se vždy zaměřuje na to co potřebuje ona pro svoji práci směrem ke klientům a na aktuální témata. V roce 2019 získala ocenění u příležitosti Týdně sociálních služeb města Jihlavy za vynikající práci v oblasti služeb sociální prevence a za dlouhodobé vedení nízkoprahových zařízení pod Oblastní charitou Jihlava.
„Baví mě poslouchat mladé lidi a bavit se s nimi o všem, s čím přijdou a učit je přemýšlet nad jejich budoucností. Je důležité, aby mladým lidem někdo naslouchal a slyšel to, co říkají. Často jim to v jejich sociálním okruhu chybí a z toho většinou plyne vše, co mladí lidé dělají.“
Aneta Kučerová je naší sociální pracovnicí, která má dokončené bakalářské vzdělání na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích na teologické fakultě a také má dokončené vzdělání na Soukromé vyšší odborné škole sociální Jihlava, kde získala titul DiS. Aneta ve Vrakbaru pracuje již 9 let a za tu dobu prošla řadou kurzů, jako je například zvládání agrese v kontaktu s klientem, krizová intervence v praxi či výcvikem motivačních rozhovorů. Kolegyně byla také oceněna za vynikající práci v oblasti sociálních služeb v rámci Týdne sociálních služeb a získala i čestné uznání v kategorii osobnost roku Časované boty od České asociace streetwork.
„Musí to jít od srdíčka.“
Marcela Ďuráčová pracuje ve Vrakabru téměř 5 let a nyní je na pozici sociální pracovnice. Za sebou má dokončené bakalářské vzdělání na Vysoké škole Polytechnické Jihlava a v blízké době ji čeká dokončení magisterského vzdělání na Masarykově univerzitě. Během pěti let si prošla naše kolegyně řadou kurzů, vzdělávacích seminářů a v neposlední řadě i výcvikem krizové intervence.
„Vnímám důležitost každého příběhu našich mladých klientů, sleduji jejich potenciál a s respektem společně vytváříme příležitosti dneška pro lepší zítřky.“
David Neděla, jakožto jediný zástupce mužů v našem týmu, obsazuje pozici pracovníka v sociálních službách, a to bezmála rok a půl. Během této doby kolega David dokončil Kurz pracovníka v sociálních službách a šedesáti hodinový výcvik motivačních rozhovorů, díky čemuž, jak sám říká, získal nové informace, které využívá v přímé práci.
„Tuto práci dělám hlavně z důvodu, že se zde stále mám co učit ať už se jedná o aktuální téma, co naši uživatelé služby řeší, po to, jak dál zlepšit mou práci. Také mě na mé práci baví, že nikdy nevím, co mě v práci bude čekat, tudíž každý den je jiná výzva.“
Kateřina Kubátová je naší nejnovější členkou, pracuje v našem týmu 6 měsíců, a to na pozici pracovnice v sociálních službách. Za sebou má vystudovanou Střední odbornou školu sociální u Matky Boží Jihlava, kterou zakončila maturitní zkouškou. V blízké době Kateřinu čeká kurz krizové intervence v kontextu sebepoškozování.
„Sociální práce mi dává smysl, jelikož mohu pozorovat pozitivní změny u našich uživatelů.“
Sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách ve Vrakbaru jsou klíčovými aktéry v poskytování podpory mladým lidem, kteří se ocitají v náročných životních situacích. Jejich práce je náročná nejen emocionálně, ale i z hlediska odpovědnosti, kterou nesou. My, jakožto profesionálové musíme dodržovat řadu zákonných povinností, včetně povinného každoročního 24hodinového vzdělávání, které nám umožňuje zůstat informovaní o nejnovějších přístupech a legislativních změnách v sociální práci. Zákon také vyžaduje vedení přesné dokumentace, individuální plánování poskytované péče a zajištění bezpečnosti a ochrany práv mladých lidí. Tím vším přispíváme k udržení vysoké kvality poskytované služby a k podpoře pozitivního rozvoje mladých klientů služby.
Tým NZDM Vrakbar Jihlava