Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 17.1 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před náledím
Výstraha před náledím platí po celé Vysočině od dnešního podvečera až do úterý 18. ledna do osmi hodin ráno. Meteorologové varují, že náledí nebo zmrazky se budou lokálně vytvářet při poklesu teplot pod bod mrazu.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Na Vysočině sněží nebo padá déšť se sněhem, což bude zpočátku ještě v jihozápadní části kraje pokračovat. Nejnižší noční teploty -2 až -5 °C, místy náledí. Zpočátku bude foukat čerstvý severozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy kolem 18 m/s, postupně vítr mírný 3 až 7 m/s, místy s nárazy do 15 m/s.

V úterý přes den bude oblačno až polojasno, místy přechodně i skoro jasno. Nejvyšší odpolední teploty 0 až 3 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s bude odpoledne zvolna slábnout.- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
Policisté přijali v neděli 16. ledna kolem půl třetí odpoledne oznámení o opilém muži, který ležel na zemi v jednom z vozů ve vlaku, který přijel do stanice ve Žďáru nad Sázavou a nesrozumitelně komunikoval. Osmačtyřicetiletý muž nadýchal 4,85 promile alkoholu, proto jej policisté zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilé muže policisté zajistili
V pátek 14. ledna byli policisté před jedenáctou hodinou večer přivoláni na ulici B. Smetany v Třešti na Jihlavsku, kde se v prostoru kolejiště pohyboval muž, který vyhrožoval, že si ublíží. "Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Zjistili, že se jedná o třiadvacetiletého muže, který byl pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,17 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Opilého muže po vyšetření lékařem odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

V sobotu 15. ledna přijali policisté kolem půl osmé večer oznámení od muže, který byl ve špatném psychickém stavu. "Z jeho komunikace vyplynulo, že by mohl ohrozit svůj život. Nacházel se v Jihlavě v ulici Žižkova. Policisté vyjeli na místo. Jednapadesátiletý muž byl v pořádku, ale pod vlivem alkoholu. Policisté mu naměřili hodnotu přes jedno a půl promile alkoholu", informovala Jana Kroutilová. Muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili v sobotu 15. ledna krátce před půl jednou v noci na silnici druhé třídy v Sobíňově na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen. "Provedená lustrace ukázala, že muž má od března loňského roku vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku. V další jízdě již pokračovat nesměl a svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté kontrolovali v sobotu 15. ledna na Horním náměstí v Humpolci na Pelhřimovsku vůz, u jehož řidiče test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami vykázal pozitivní výsledek. "Vozidlo Škoda kontrolovala policejní hlídka krátce před jedenáctou hodinou večer a u třiadvacetiletého řidiče test na drogy vykázal přítomnost na marihuanu a amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla S. Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
V neděli 16. ledna krátce před devátou hodinou ráno kontrolovali policisté v ulici Jihlavská ve Velké Bíteši na Žďársku osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl pětačtyřicetiletý muž. "Řidič policistům nadýchal 1,44 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,37 promile. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Opilý řidič skončil na záchytce
V neděli 16. ledna před polednem odhalili policisté v ulici Křížová v Jihlavě řidiče vozidla Citroen, který usedl za volat pod vlivem alkoholu. "U sedmačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,39 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala stejnou hodnotu. Z jednání muže navíc vyplynulo podezření, že by si mohl chtít ublížit. Policisté ho zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muži zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Řidič měl přes tři promile alkoholu
Přes tři promile alkoholu v dechu měl čtyřiačtyřicetiletý muž, který jel v neděli 16. ledna s vozidlem v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Před jednou hodinou v noci řídil automobil Škoda Octavia po náměstí Míru. "Policisté provedli u muže dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 3,69 promile alkoholu. Hodnoty přes tři promile alkoholu u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči zakázali další jízdu, řidičský průkaz nepředložil. Z jednání muže vyplynulo podezření, že by si mohl chtít ublížit. Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V sobotu 15. ledna jel po půlnoci s vozidlem Škoda Fabia v Třebíči po ulici Cyrilometodějská. "Při kontrole policisté zjistili, že má řidič soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2030, a je v tříleté zkušební době podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidič bezdůvodně odmítl podrobit", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále se dopustil závažného přestupkového jednání.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen
Jihlavský tunel, který je součástí silnice I/38 na obchvatu města, bude v dubnu kvůli opravám pro veřejnou dopravu uzavřen asi na osm týdnů. Tunel o jednom tubusu a dvou jízdních pruzích je dlouhý 310 metrů s průjezdným profilem 4,8 metru a podélným sklonem čtyři procenta. Uveden byl do provozu v roce 2004 a některé jeho technologické části jsou na konci životnosti, např. hlavní osvětlovací soustava. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
Doplnil, že doprava během oprav bude převedena na značené objízdné trasy dle rozhodnutí příslušného silničního správního úřadu.

V průběhu rekonstrukce dojde k sanaci závad na stavební a technologické části tunelu. "Konkrétně bude provedena oprava stavební části tunelu, úprava svodidel a doplnění tlumičů nárazu. Technologická část zahrnuje sanaci rozvodny nízkého napětí, kabelových rozvodů nízkého napětí, zdrojů nepřerušované dodávky energie, uzemňovací soustavy, osvětlení, řídicího systému, dopravního systému, televizního CCTV systému, elektronického požárního systému, elektronického zabezpečovacího systému a SOS hlásek", informoval Martin Buček.

Náklady na opravy si vyžádají částku 53 735 384,76 korun bez DPH.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   17. 1. 2022

• Meteorologové varují před náledím
• Z policejního deníku: muž nadýchal téměř pět promile; opilí řidiči vyhrožovali, že si ublíží
• Jihlavský tunel bude od dubna kvůli opravám pro veřejnou dopravu osm týdnů uzavřen

Neděle   16. 1. 2022

• Na dálnici D1 na 97,6 km ve směru na Brno se střetla tři auta a autobus, dálnice je průjezdná s nejvyšší opatrností
• Zástupci jihlavské vysoké školy uctili památku Jana Palacha
• Nechte chráněné medvědy žít; táborská zoo nabízí pomoc s odchytem i umístěním medvěda z okolí Staré Boleslavi
• Meteorologové varují před čerstvým až silným severozápadním větrem
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta; krádež nafty; dopravní nehoda s alkoholem
• Přednáška Elektromagnetické vlny ve službách astronomie v jihlavském muzeu

Sobota   15. 1. 2022

• Nemocnici na kraji Města bylo před osmdesáti lety oficiálně uděleno právo veřejnosti; začala léčit všechny pacienty
• Na výstavě Čestmíra Sušky s titulem Rezavé sochy a jejich otisky pod novoměstskou oblohou se sochy rozezní
• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Svéráz českého rybolovu, hrají jihlavští rybáři

Pátek   14. 1. 2022

• V Tyršových sadech v Třebíči přibude socha prezidenta T. G. Masaryka
• Archeologové našli pod starým domem v Jihlavě mince, fragment porcelánové panenky či keramický džbán
• Policisté zjistili časně ráno na D1 54 přestupků; řidiči kamionů ohrožují stáním mimo vyhrazená parkoviště ostatní řidiče
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda je 35 tisíc; recidivistka ukradla kabát; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• U Mirotína na Pelhřimovsku zemřela po nárazu osobního auta do stromu spolujezdkyně
• Ohlédnutí pracovníků Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Vrakbar za rokem 2021
• Dárci krve budou mít v jihlavské nemocnici komfortnější zázemí
• Policisté pomáhají obětem domácího násilí; loni na Vysočině vykázali z obydlí 42 násilných osob

Čtvrtek   13. 1. 2022

• Nejhezčí pohlednice je z Modrého dolu fotografa Ladislava Rennera, vyhrála v soutěži o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kalendáříky
• Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě již tuto sobotu
• Šlo o život! Po pěti hodinách vyjednávání zabránili strážníci jihlavské městské policie hledanému muži v sebevraždě
• Jihlavští kriminalisté objasnili trestnou činnost podvodníků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku notebook, cigarety a peníze; zdrogovaný řidič nepředložil řidičský průkaz, přišel o něj při policejní kontrole před pár dny
• Záchranáři na Vysočině ošetřili v loňském roce rekordní počet pacientů
• Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Středa   12. 1. 2022

• Rektorem Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl zvolen Zdeněk Horák
• Masotra z táborské zoo je velmi fotogenický, jen má radši lezení po stromech než focení
• Z policejního deníku: neznámý vandal poškodil auto; opilí muži skončili na záchytce
• Výstava Humor Jiřího Slívy v havlíčkobrodské galerii
• Policie na Vysočině loni řešila 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Úterý   11. 1. 2022

• Tříkrálový pochod na Křemešník s hojnou účastí
• Výtěžek Vánoční sbírky v Třebíči je přes 51 tisíc korun; peníze budou věnovány dětskému očnímu oddělení
• Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou statkem tradiční lidové kultury Vysočiny
• Maturanti vysočinských středních odborných škol si i letos zaúčtují online
• Prvním mládětem nového roku je v jihlavské zoo velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín
• Nenapravitelná devětadvacetiletá řidička skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: krádež přívěsného vozíku; krádež tabákových výrobků i alkoholu
• Vždy musím vidět výsledek své práce, říká ředitelka jihlavské charity
• Kdo žil ve starých domech v Pelhřimově napoví komentovaná prohlídka výstavy Pelhřimovští výtečníci
• Dukovany a Temelín minimalizují plastový odpad
• Na silnicích Vysočiny loni při nehodách zemřeli dva motorkáři

Pondělí   10. 1. 2022

• Vodní ráj v Jihlavě loni navštívilo pouze 55 813, mohl za to covid, studené počasí i požár sauny
• Jihlavské muzeum pořádá výtvarnou soutěž na téma Motýli pro děti do čtrnácti let
• Z policejního deníku: opilý muž vyhrožoval, že si ublíží; řidič nadýchal přes 2,5 promile
• V Bačicích sjelo do rybníka auto, hasiči museli použít automobilový jeřáb
• Za přetížená vozidla převážející dřevo padají vysoké pokuty
• Dukovany a Temelín převádějí návštěvníky dočasně na internet
• Výstava Noční proud výtvarnice Zuzany Růžičkové v jihlavské galerii
• Loni zemřeli při dopravních nehodách na Vysočině čtyři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při nehodě je poranění hlavy
• Platby on-line z pohodlí domova: Humpolec zavádí Portál občana

Neděle   9. 1. 2022

• Loni zemřelo při dopravních nehodách na Vysočině pět chodců
• Z policejního deníku: zloděj poškodil nádrže traktorů a ukradl naftu, škoda přesahuje sto tisíc; opilý řidič boural, nadýchal přes dvě promile

Sobota   8. 1. 2022

• Nejvíce střetů s lesní zvěří bylo loni na Třebíčsku
• Kácení dřevin v Jihlavě doprovodí náhradní výsadba
• Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park
• Filmový klub v Jihlavě uvede čínsko-americký snímek Malá lež

Pátek   7. 1. 2022

• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny 24 osob; počet dopravních nehod se meziročně mírně zvýšil o šest procent
• Z policejního deníku: žena nechala auto známého opuštěné na louce; krádež dřeva
• Kraj má pojistku, jak ochránit vzácné přírodní lokality; pozemky může vykoupit
• Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků; ani policistům na integrovaném operačním středisku se nevyhnulo onemocnění COVID-19

Čtvrtek   6. 1. 2022

• Jihlava chce opravit chátrající tábor, součástí bude přírodní koupaliště i hvězdárna
• Z policejního deníku: krádež batohu z auta; krádež cukrovinek a modelů autíček z prodejny; opilec napadal partnerku, skončil na záchytce
• Silně podnapilá řidička havarovala do stromu; v krvi měla téměř tři promile alkoholu
• Jihlavskou porodnici si vybral rekordní počet žen; loni se tu narodilo 1414 dětí
• Koncert v kostele sv. Kunhuty bude věnovaný všem asistentům, dobrovolníkům a dárcům tříkrálové sbírky
• ČEZ Prodej loni instaloval 1514 střešních fotovoltaik, téměř dvaapůlkrát tolik, co v roce 2020

Středa   5. 1. 2022

• Podvodů s investicemi do kryptoměny přibývá; s vidinou rychlých zisků a výnosů lidé přicházejí o své celoživotní úspory
• Z policejního deníku: krádež kabelek a peněženky; opilý muž ležel v příkopu
• První mimořádné svozy vánočních stromečků v Jihlavě začnou v sobotu 15. ledna
• Prvním mládětem letošního roku je v táborské zoo nečekaně morče, v nejbližších dnech se vylíhnou také malí emu
• Za Kraj Vysočina soutěží o titul Historické město roku 2021 Telč, Jemnice a Moravské Budějovice

Úterý   4. 1. 2022

• Tříkrálový výšlap na Křemešník v neděli 9. ledna
• V areálu nemocnice v Pelhřimově je kvůli stavbařům uzavřena část silnice
• Oprava kanalizace a silnice v ulici Jiřího z Poděbrad v Jihlavě skončí letos v létě
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; agresivní opilý muž skončil na záchytce
• Policisté hledají svědky nebezpečné jízdy osobního auta; řidič AUDI A3 ujížděl policejní hlídce, měl pozitivní test na návykové látky
• Výtěžek z Tříkrálové plavby po Dalešické přehradě na palubě lodi Horácko pomůže Charitě
• U Skrýšova se střetla dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Ptákem roku 2022 je v Česku zvonek zelený

Pondělí   3. 1. 2022

• Zemřel starosta Ledče nad Sázavou Zdeněk Tůma
• České jaderné elektrárny dosáhly druhé nejvyšší výroby v historii
• Osiřelým vydřatům se v Pavlově daří dobře, již přijímají masitou potravu
• Hasiči vytáhli z ledové vody pejska
• Po střetu osobního a nákladního auta u Osové Bítýšky byla zraněna jedna osoba
• Prvním miminkem narozeným v pelhřimovské nemocnici je Anička
• Z policejního deníku: u Starče byla nalezena neznámá mrtvá žena; agresivní opilý nezletilý chlapec skončil na záchytce
• Zoo Jihlava má druhou nejvyšší návštěvnost v historii
• Kluziště na jihlavském náměstí má poruchu, nebruslí se

Neděle   2. 1. 2022