Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 23.7 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Odešla další jihlavská hokejová legenda - Honza Hrbatý
V úterý 23. července 2019 v podvečer zemřel legendární hokejový útočník Dukly Jihlava a československé reprezentace Jan Hrbatý. Bylo mu 77 let. Jednateli Dukly Jihlava Bedřichu Ščerbanovi to oznámil jeho syn Jan.
Jan Hrbatý se narodil 20. ledna 1942 ve Stražisku u Prostějova. Do Dukly narukoval v roce 1961 a zůstal jí věrný po celou svoji hráčskou i trenérskou kariéru. Je zakladatelem hokejové dynastie, kdy tři její generace oblékaly červenožlutý dres. Za Duklu hrál jeho syn Jan a vnukové Jan, Filip a Adam. Jan Hrbatý nejstarší odehrál v jihlavském dresu 572 zápasů, nastřílel 222 gólů. S Duklou získal sedm z dvanácti mistrovských titulů. Pro jeho bruslení se mu přezdívalo Rychlík z Vysočiny.

Říkalo se mu Rychlík Vysočiny. Skvělý bruslař začínal s hokejem, stejně jako valná většina tehdejších talentů, doma na vsi na rybníku. „Pocházím z vesničky Stražisko u Prostějova. Vyrůstal jsem skutečně na rybníce. Tašku ze školy jsem hodil domů a už jsem byl na ledě," vzpomínal před lety na besedách i v rozhovorech s novináři na své hokejové začátky.
K "velkému" hokeji přičichl v Prostějově. I když místo na ledě mohl skončit i na zeleném trávníku. Fotbal byl totiž jeho další velkou láskou. „Měli jsme hospodářstí, musel jsem sbírat brambory, odebírat obilí o žních a podobně. Já vždycky radši utekl hrát fotbal. Táta mě pak sháněl, takže jsem většinou ještě doma dostal za to, že jsem šel hrát a nepomáhal jsem na poli," usmíval se při vzpomínkách na své dětství vždy dobře naladěný útočník.
Hokej nakonec zvítězil nad fotbalem a Jan Hrbatý hrál v Prostějově za dorost a juniory, později i druhou ligu seniorů - a k tomu chodil do práce. „Vstával jsem ve čtyři hodiny ráno, v půl páté mi jel vlak. Když jsem hrál za juniorku, neměl jsem třeba po zápase ani zajištěný nocleh, tak jsem spal na lavičce na nádraží. Začátek jsem tedy neměl lehký. Ale možná mi to pomohlo, že jsme byl víc zarputilý a chtěl něco dokázat," vykládal se zájmem nejstarší člen hokejové dynastie Hrbatých.

V roce 1961 přišel povolávací rozkaz. „Ani jsem nevěděl, že jdu do Dukly Jihlava. Dostal jsem povolávací rozkaz, bylo tam napsáno Vojenský útvar 3276 Jihlava. Až když jsem přijel sem, dozvěděl jsme se, že rukuju do Dukly Jihlava. To jsme byl moc rád," přiznal před lety a připomněl, že si jej do vojenského klubu vybral trenér Jaroslav Pitner. Jeho působení v Dukle ale musel tehdy tvrdě obhajovat. Hrbatého nejstarší bratr byl totiž knězem a v padesátých letech byl komunistickým režimem vězněn. Pitner si ale jeho angažmá v klubu vybojoval prý až na ministerstvu národní obrany.
V Jihlavě se pak Jan Hrbatý usadil natrvalo. Celou svoji kariéru jako hráč i jako trenér spojil s Duklou Jihlava. „Jsem rád, že jsem od roku 1961 až do důchodu mohl Dukle pomáhat."
V Dukle trénoval až do poloviny devadesátých let. V prosinci 2015 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

FOTO: Jan Hrbatý, Jaroslav Holík (s přelepenou komunistickou hvězdou na dresu), Jiří Holík, rok 1969
- zd -



Zpět nahoru na obsah...

Mucha, Karel na nákupech, Lady Kate, Kapitán Demo a Hrabě Monte Grazy - to bude novoměstský Váza Fest
Léto, pohoda neřízené veselí, regionální, známější i zcela nové kapely - to je Váza Fest, open air festival, který se bude konat v pátek 26. července na koupališti v Novém Městě na Moravě.
A program by mimo jiné mohl vypadat třeba takhle:

Mucha – asi někdy od 17:00 hod.
Karel na nákupech – 18:30 hod. pokud stihne nakoupit.
Lady Kate – náš tip je okolo 20:15 hod.
Kapitán Demo – okolo 22:00 hod. by to mohlo klapnout.
Hrabě Monte Crazy – 23:00 hod. když budou brát ryby tak i později

Jo a vstup je tak nějak dobrovolný.

Mucha – asi někdy od 17:00 hod.
Brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem a zejména svými provokativními písněmi oslavující mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života.
S kytarou vystupuje od svých 15 let a tvrdí, že se na ni stále nenaučila hrát.

Karel na nákupech – 18:30 hod. pokud stihne nakoupit.
Karel na nákupech byl založen na vlastní žádost! A to doslova. Byli jsme s kamarády nakupovat v obchodním centru, kde jsme potkali Karla, který si zapomněl peníze. Proto nás vysloveně požádal, abychom ho založili. Tak jsme založili Karla na nákupech.
Karel je producent jisté vydavatelské firmy. Celým jménem se jmenuje Charles Mark Eting a je autorem celého odvětví, které se podle něj jmenuje marketing.
Karel se založil již někdy v roce 2004. Od té doby prošel řadou historicky velmi nezajímavých změn. Samotného Karla neustále zveme k účasti na koncertech, ale zatím s námi nikdy nehrál, většinou je na nákupech.

Lady Kate – náš tip je okolo 20:15 hod.
Gothic metalová kapela z Vysočiny je na scéně od roku 2007 a koncertuje nejen u nás a našich slovenských sousedů, ale také na Ukrajině a v letošním roce i v Německu a Holandsku. Lady Kate hraje vlastní tvorbu s anglickými texty a jejich skladby už hrály i v tuzemských radiích i TV.

Kapitán Demo – okolo 22:00 hod. by to mohlo klapnout.
Alter ego všestranného hudebníka a umělce Jiřího Buriana, se představí na Váze. Jistě všichni znáte světoznámý klip Zlatíčka.
„Česko-italský ropný magnát a několikanásobný mistr světa v psaní refrénu“ Kapitán Demo v novém singlu Zlatíčka stvořil podle svých slov svůj „zatím největší hit, na který trénoval víc než patnáct let (závodně), a to i v minulosti.“
V rámci šíření pozitivní energie a dobra nabádá Kapitán Demo v klipu k singlu i mimo něj všechny obyvatele naší planety, aby byli #zlaticka.
„Na tomhle singlu spoluprcaly největší hvězdy showbusinessu ze 70. let, točil se v Persii, což je nejlukrativnější oblast v rámci našeho businessu s čakrama. Náš svět je plný nenávisti a týká se to i budoucnosti, a proto jsem přišel s novou mentální technologií, že všichni jsou Zlatíčka, fungující na principu ,on do tebe chlebem‘,“ prozrazuje k novince Kapitán Demo.

Hrabě Monte Crazy – 23:00 když budou brát ryby tak i později
Alternativní rocková kapela z Nového Města na Moravě fungující od března 2018, složená z pěti nadšených muzikantů, kteří si libují v dramatické muzice a chaotických textech. K tématům, kterými se zabývá patří například sex, rybolov nebo uzeniny.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž v obci na Moravskobudějovicku střílel; střelné zbraně a střelivo policisté zajistili
O uplynulém víkendu policisté zasahovali v obci na Moravskobudějovicku, kde střílel do vzduchu opilý muž dlouhou střelnou zbraní. Muže policisté zajistili a skončil na protialkoholní záchytné stanici. V současné době má již sděleno podezření ze spáchání trestného činu. Policisté zajistili zbraně a střelivo, které vlastnil legálně.
V sobotu 20. července přijali policisté po půlnoci oznámení, že se v obci pohyboval muž, který opakovaně vystřelil z brokovnice a poté vešel do domu, kde žije. Policisté zjistili, že se jedná o muže, který vlastní legálně držené dlouhé střelné zbraně. Na místo ihned vyjela policejní hlídka obvodního oddělení Moravské Budějovice, přivoláni byli také policisté speciální jednotky Dukovany a rovněž policejní prvosledová hlídka. Muž na výzvy policistů z domu vyšel neozbrojen a policisté ho zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,65 promile alkoholu. Muž vydal všechny střelné zbraně a střelivo, policisté je zajistili a předali na příslušné oddělení policie. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Policisté provedli šetření, místa činu ohledali a zadokumentovali. Prověřováním zjistili, že značně opilý muž šel kolem půlnoci ve směru od restauračního zařízení a na dvou různých místech v obci opakovaně vystřelil do vzduchu z brokovnice. Poté vstoupil do domu, kde bydlí, a následně ho zajistili přivolaní policisté. Ke zranění osob nedošlo.

Na základě shromážděných důkazů sdělil policejní inspektor čtyřiačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Za přečin výtržnictví lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Stavbám obchvatů na Vysočině předchází několikaleté přípravy; kraj zadává studie na obchvaty Chotěboře a Nového Města na Moravě
Viditelnou stavební fázi obchvatů na silnicích II. tříd v Kraji Vysočina veřejnost zaznamená obvykle až v okamžiku, kdy začne komplikovat dopravu a představuje dopravní omezení. Moderní technologie využívané při dopravních stavbách obvykle umožní vybudování náročných staveb do dvou stavebních sezón.
„Co samotné stavbě, která uleví často přetíženým centrům obcí a měst, předchází, je několikaletá příprava zahrnující studie, změny územních plánů, posudky EIA, přípravu projektové dokumentace, a to v několika stupních a především pak nejnáročnější část – majetkoprávní přípravu. Právě výkupy nebo získávání pozemků pro vedení plánovaných obchvatů představují pro samotnou realizaci někdy i několikaletou stopku. S ohledem na dlouhou přípravu a potřebu vedení Kraje Vysočina mít připraveny dopravní projekty realizovatelné do budoucnosti, přistoupil Kraj Vysočina k zadání prvních vyhledávacích studií pro obchvaty měst Chotěboř a Nové Město na Moravě,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina.

II/354 obchvat Nové Město na Moravě

Trasa obchvatu by mohla vést od hlavní silnice I/19 ve směru od Bystřice nad Pernštejnem přes II/360 na silnici II/354. Jedná se o východní obchvat Nového Město na Moravě a Maršovic. Přeložka silnice by mohla do budoucna umožnit další rozvoj firem působících v této lokalitě.

II/345 obchvat Chotěboře

Přeložka silnice by v jedné ze zvažovaných variant mohla pomoci převést dopravu i ze silnic II/344 od Havlíčkova Brodu a II/346 od Kámene s tím, že důvodem pro zadání studie je především snížení dopravní zátěže v centru města od těžké dopravy ve směru Ždírec – Nová Ves u Chotěboře.
Oba projekty jsou na začátku plánovacího procesu, nebylo určeno, kdy budou realizovány a nebyl definován případný zdroj financování, neboť zatím není k dispozici dostatek informací pro kalkulaci i přibližné hodnoty díla.

Podstatně blíže k realizaci má oprava průtahu II/128 města Pacov
V případě páteřní silnice II/128 počítá Kraj Vysočina s její opravou od hasičské stanice až po křížení silnic II/128 a II/129. Pokud půjde vše podle předpokladů a město Pacov připraví i své související projekty jako např. rekonstrukci chodníků nebo potenciální rozšíření parkovacích ploch, pak je reálné, aby generální oprava průtahu proběhla už v letech 2021 až 2022.

Hospodaření s dešťovou vodou
Už v příštím roce, nejpozději do dvou let má Kraj Vysočina v plánu realizovat na páteřní komunikaci II/602 v úseku Dvorce úpravy odvodů povrchových vod. Naprojektován je poldr, který upraví v tomto úseku odtokové poměry tak, aby nedocházelo k zaplavování nemovitostí v obci a zároveň přispěje k zadržování vody v krajině.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli v Pelhřimově muže, který prodával drogy; obviněn byl ze čtyř trestných činů
Pelhřimovští kriminalisté na základě výborné operativní činnosti dopadli muže, který na území Pelhřimovska a Jihlavska distribuoval drogy. Čtyřicetiletý muž je dále obviněný z další trestné činnosti, a to včetně násilné. Několikrát trestaného recidivistu zadrželi kriminalisté minulý týden a policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání. Soud rozhodl o jeho vzetí do vazby a policisté muže následně eskortovali do vazební věznice.
Čtyřicetiletého muže kriminalisté zadrželi v polovině minulého týdne na území města Pelhřimov. Muž byl obviněn z toho, že v době od konce roku 2017 do března letošního roku jiným osobám v různých městech na Pelhřimovsku a Jihlavsku opakovaně prodal nebo v některých případech poskytl zdarma pervitin. Další obvinění padlo pro trestný čin podvodu. Muž přislíbil jiné osobě, že mu obstará balení léků pro výrobu drog za částku sto tisíc korun. Obchod dojednal a této osobě doručil balíček, za který domluvenou částku vyinkasoval. Místo slíbené zásilky obsahující léky se však v balíčku nacházela jen zabalená rýže. Dalšího podvodu se muž dopustil tím, že si sjednal u nebankovní společnosti spotřebitelský úvěr kolem pětadvaceti tisíc korun, přičemž neuvedl veškeré skutečnosti důležité pro sjednání úvěru, smluvní podmínky nedodržel a svůj závazek řádně nesplácel. Muž byl obviněný také z násilné trestné činnosti. Nejméně v osmi případech vydíral jiné osoby, a to tak, že jim půjčil určitou finanční částku, kterou následně požadoval zpět navýšenou až o několik tisíc korun. Například za půjčenou stokorunu požadoval splatit částku přes šest tisíc korun. Tyto osoby pak zastrašoval buď osobně nebo prostřednictvím telefonních hovorů a sms zpráv a vyhrožoval jim, že ublíží jim a jejich blízkým. V jednom případě požadoval po jiné osobě uhrazení neexistujícího dluhu. Tato osoba mu peníze z obavy o své zdraví vyplatila.

„Zahájili jsme trestní stíhání čtyřicetiletého muže z Pelhřimovska, který byl obviněn ze čtyř trestných činů, a to nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, podvodu, vydírání a nebezpečného vyhrožování“, uvedl plk. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, zástupce vedoucího územního odboru Pelhřimov.

Obviněný muž byl již v minulosti několikrát soudně trestán pro různorodou trestnou činnost. Poprvé byl trestán již jako mladistvý a několikrát mu byl uložen i nepodmíněný trest odnětí svobody. Naposledy mu byl uložen podmíněný trest v loňském roce.

„Podali jsme státnímu zastupitelství podnět na vzetí obviněného muže do vazby,“ řekl plk. Jakoubek. Na základě rozhodnutí soudu, který návrh státního zástupce akceptoval a na obviněného muže uvalil vazbu, ho policisté eskortovali do věznice.

„Za trestnou činnost, ze které je muž obviněn, lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal Luboš Jakoubek.
por. Mgr. Stanislava MILÁČKOVÁ, komisař



Zpět nahoru na obsah...

Dokázali to! Roky usilovného snažení završili čerství absolventi VŠPJ promocí
Aulu Vysoké školy polytechnické Jihlava minulý týden obléhali slavnostně odění studenti. Právě minulý týden byl týdnem, kdy čerství bakaláři a magistři skládali svůj slavnosti slib.
"Promoce, akademický akt ukončení několikaletého snažení na poli odborného vzdělávání ve zvoleném studijním programu je mezník dokládající ukončení prvního stupně vysokoškolského vzdělání a rozcestník mezi studijním a praktickým směřováním dalšího životního období. Tímto aktem se odpoutáváte zpod křídel své Alma Mater a vše, co jste se naučili, co jste získali studiem a praxí jdete uplatnit ve svém dalším životě, nabídnout vlastní cestu, realizovat vlastní myšlenky, vize a cíle." Těmito slovy zahájil rektor Václav Báča svůj proslov k čerstvým absolventům Vysoké školy polytechnické Jihlava.

Slavností promoční akty probíhaly napříč všemi studijními obory a programy. Téměř 350 absolventek a absolventů převzalo v aule Vysoké školy polytechnické Jihlava vysokoškolský diplom a tím úspěšně završili své několikaleté studentské úsilí. Diplomy převzali nejen absolventky a absolventi zdravotnických, zdravotně sociálních, technických a ekonomických oborů a programů, ale také úspěšní absolventi Univerzity třetího věku. Ti získali mnoho nových vědomostí a dovedností, které poslouží ke zlepšení kvality jejich života. I oni absolvují své promoce, při kterých nezískávají akademický titul, nýbrž potvrzení o absolvování.
Magdalena MARTINI



Zpět nahoru na obsah...

Vysočinu stále trápí dlouhodobé sucho
Deficit srážek na území Kraje Vysočina od roku 2015 do června letošního roku přesáhl 400 mm, tj. v krajině chybí téměř 3/4 ročních srážek, současně v každém roce byla průměrná teplota vyšší, než je dlouhodobý normál (v roce 2018 dokonce o 1,4 stupňů Celsia), což způsobuje i vyšší výpar.
Na území kraje se nenachází významné zdroje podzemních vod s výjimkou prameniště Podmoklany na Chotěbořsku, proto jsou zdrojem vody pro skupinové vodovody převážně vodárenské nádrže. V současné době je stav zaplněnosti těchto nádrží mezi 89 % (Nová Říše) a téměř 95 % (Mostiště a Švihov). Vodárenské nádrže ve správě státních podniků Povodí v současnosti zajišťují dodávky surové povrchové vody pro úpravny vody a podle průběžně aktualizovaných prognóz budou schopny požadované odběry zabezpečit i ve zbytku letošního roku. V případě podzemních vod je situace výrazně horší, snížení vydatnosti u mnoha místních zdrojů trvá.

„Problematika sucha je tak na Vysočině v posledních letech diskutována stále častěji. Vzhledem k tomu Kraj Vysočina dopadům dlouhodobého sucha a s ním spojeného nedostatku vody věnuje již dlouhou dobu zvýšenou pozornost, bohužel jeho možnosti včetně finančních jsou velmi omezené,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.

V rozpočtu kraje na rok 2019 bylo alokováno do oblasti vodohospodářské infrastruktury obcí (podpora opatření k zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění vod odpadních a opatření na ochranu před povodněmi a suchem) celkem 77 miliónů korun, což je o 10 miliónů více než loni. Dotace z rozpočtu kraje byly poskytnuty žadatelům z řad obcí a jejich svazků v rámci Fondu Vysočiny prostřednictvím dvou dotačních programů „Čistá voda 2019“ (podpora pořízení projektových dokumentací a generelů) a „Stavby ve vodním hospodářství 2019“ (podpora realizace vlastních staveb). Pro rok příští je navrženo další navýšení alokace finančních prostředků z rozpočtu kraje do této oblasti.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek inicioval vznik pracovní skupiny k řešení dopadů dlouhodobého sucha a nedostatku vody již počátkem roku 2016. Výstupem jednání pracovní skupiny jsou dva metodické materiály – Doporučení pro obce a obecní úřady Kraje Vysočina k možnému postupu v případě nedostatku vody a Návrh krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých opatření, která by měla napomoci snížení dopadů sucha a nedostatku vody na území Kraje Vysočina. Tyto výstupy jsou zveřejněny na webových stránkách kraje v dokumentech odboru životního prostředí a zemědělství. Řídící výbor této pracovní skupiny zasedal koncem června letošního roku a věnoval se zejména problematice vodárenských odběrů.

V současné době dochází k navyšování odběrů povrchové vody z nádrže Vír pro brněnskou aglomeraci vzhledem k tomu, že prameniště Březová se potýká s následky dlouhodobého sucha a poklesem hladiny podzemní vody. Do budoucna se pak počítá s výraznějším podílem odběru vody z nádrže Vír na zásobování brněnské aglomerace pitnou vodou.

Dlouhodobé sucho se projevuje nejen na snížení průtoků ve vodních tocích, ale i na zaklesnutí hladiny podzemních vod. Negativní vliv na množství a kvalitu podzemních vod mají i ubývající lesní porosty zasažené kůrovcovou kalamitou, které jsou vidět prakticky po celém území kraje.

V případě nehospodárného nakládání s vodou v období sucha zpravidla dojde k přechodnému nedostatku vody, kterým může být ohroženo zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Pokud tato situace nastane a vyžaduje-li to veřejný zájem, mohou vodoprávní úřady podle platných právních předpisů, které upravují nakládání s vodami při mimořádných opatřeních, přijmout restriktivní opatření k omezení nebo zákazu některých povolení k odběru povrchové nebo podzemní vody.

„Věřím, že občané si tuto situaci uvědomí a budou šetřit vodou, protože každý musí začít sám u sebe a omezit zalévání pozemků, mytí vozidel, napouštění bazénů apod. Dovoluji si proto, vzhledem k pokračujícímu suchu, požádat obyvatele našeho kraje včetně právnických i podnikajících osob o hospodárné nakládání s povrchovými i podzemními vodami a obecně o šetření s vodou,“ doplnil Martin Hyský.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Proměna Jihlavy pod taktovkou dětí; klíč ke správnému rozvoji města mají v rukou žáci jihlavských škol
Jedním z úkolů statutárního města Jihlavy v rámci Programového prohlášení rady města Jihlavy je vytvořit nový strategický plán od roku 2020 na dalších deset let. Vedení města vidí potenciál správného rozvoje ve spolupráci s dětmi.
„Víme, že nás čeká spousta nových výzev a jedna z cest, jak se jim postavit, vede skrz vzdělávání. Problémy budoucnosti můžeme řešit za pomocí dětí a toho, jakým způsobem jsou připraveni do života. Chceme, aby se děti naučily nové informace třídit, používat a byli schopni je prezentovat, využít pro svůj život,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Ke správnému zpracování strategie napomáhá evropský program Město přátelské k dětem. V jeho rámci se již nyní v Jihlavě tvoří první projekty, které spojuje spolupráce s dětmi a důraz na jejich mimoškolní vzdělání. „Tento přístup staví Jihlavu na špičku celé republiky. Přestože jsme teprve na začátku, ostatní města vyjadřují přání se od nás učit. Jsme zváni na konference pro uvedení příkladu dobré praxe a v odborných kruzích se ptají na to, jak ke vzdělávání přistupujeme,“ doplnila primátorka.

Již nyní se několik projektů svým zpracováním přibližují programu Města přátelského k dětem. Je tedy na místě, místo složitého popisování abstraktních termínů, představit konkrétní akce.

Úprava širokého okolí ZŠ E. Rošického
Největší základní škola na Vysočině, která je spojena se školkou, bazénem a fotbalovým stadionem, sousedí s parkem, několika obchody a obytnou čtvrtí. Část města ohraničena ulicemi Jiráskova, E. Rošického, Hamerníkova a Erbenova je plná aktivit a veřejného prostoru s potenciálem. Přesto je v současné době tato jihlavská čtvrť lidem v ní žijícím spíše trnem v oku.
„Vzniká zde blok mnoha funkcí, které nejsou přehledné a prostor je potřeba uklidit, udělat ho čistší i čitelnější. Proto vzniká projekt, jehož součástí je mimo jiné také úprava okolí školy a ulic. Již nyní probíhají ve škole i školce workshopy s žáky, díky kterým odborníci města společně s architekty zjistí, kde jsou konkrétní kritická místa, a naopak, kde vzniká potenciál pro zlepšení,“ uvedl náměstek pro oblast územního plánování Vít Zeman.
Výstupy z workshopů budou podkladem pro zpracování studie revitalizace okolí ulic E. Rošického a Erbenova. Návrh na schválení užší architektonické soutěže byl předložen radě města na konci června a od nového školního roku se budou workshopů účastnit již konkrétní architekti z vybrané kanceláře.
„Musím říct, že za jedno dopoledne, které jsem s dětmi v rámci workshopů strávil, jsem slyšel víc skvělých nápadů, než na celém desetihodinovém zastupitelstvu města. Žáci dokáží analyzovat jednotlivé problémy v okolí školy, vědí, co chtějí a dokáží z toho vyvodit podnětné nápady na zlepšení prostoru,“ vyjádřil Vít Zeman.

Přestavba dopravního hřiště
Důležitou součástí rozvoje města je i udržitelná mobilita. „Aby se lidé naučili jezdit jinak, než auty, je potřeba dostat je do veřejného prostoru, a už od malička je učit se pohybovat pěšky, pomocí MHD nebo na kole. K tomu ale musí být přizpůsoben prostor ve městě a mít místo, kde se se naučí pravidla pro alternativní cestování,“ doplnila Karolína Koubová.
Plán udržitelné mobility, který zastupitelstvo města schválilo letos v únoru a bude platit dalších 11 let, obsahuje mimo jiné také přestavbu dopravního hřiště u řeky Jihlávky. Oprava a doplnění cvičných silnic, nové semafory, dopravní značení i nová provozní budova, která nahradí stávající téměř půl století starý objekt. Projekt za 21 milionů doplňuje strategii rozvoje města přátelského k dětem i Stříbrné údolí. Dopravní hřiště navíc naváže na cyklostezku a utvoří atraktivnější centrum města.
„Dopravní hřiště bude dopoledne sloužit pro výuky škol a odpoledne se otevře veřejnosti. Nové hřiště bude bez plotů a nonstop přístupné. Provoz převezme Městská policie, v dopoledních hodinách zde tedy bude vždy přítomen jeden strážník, který se postará o bezpečnost i o čistotu místa. Ve večerních hodinách jej budou strážníci kontrolovat pomocí bezpečnostní kamery,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Laštovička.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby bylo vypsáno na konci června. Nové hřiště by mělo být prvním návštěvníkům přístupné v létě příštího roku.

Jihlava vzdělává kulturou
Jak děti naučit třídit nové informace, používat je, zpracovávat a správně interpretovat? Jednou z cest jsou kreativní řemesla – umění a kultura. Projekt Inkubátor – Jihlava vzdělává kulturou, zakládá ojedinělou spolupráci mezi pořadateli kulturních akcí, kulturními institucemi, uměleckými skupinami a žáky základních škol i studenty středních škol. Společná tvorba nových edukačních programů přivedla k jednomu pracovnímu stolu učitele, žáky a zástupce kulturních institucí již v minulém roce. A úspěch byl znát.
„V minulém roce si žáky takzvaně „vzali do parády“ například architekti z kanceláře UNArchitekti. Děti museli pracovat s plány a půdorysy školy, naučit se různými způsoby měřit prostor a vnímat různé prostorové vztahy souvislosti. Výchovou k pochopení architektury žáci mimo jiné také prohloubili vztah k místu, kde tráví čas, a vztah k Jihlavě jako součásti své identity,“ přiblížila primátorka Jihlavy.
Celkově bylo v minulém roce v rámci Inkubátoru městem podpořeno sedm projektů částkou 445 tisíc korun. První setkání nad novými projekty druhého ročníku Inkubátoru se uskutečnilo se již letos na konci června.

Voda pro všechny
V letošním roce dostálo město Jihlava velkého úspěchu, který se týká vodohospodářské infrastruktury - nabylo práv k provozování další části vodohospodářského majetku. Spor, který vede město se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK) od roku 2012, se významně posunul a směřuje ke konci. A závěr sporu ve prospěch města by znamenal zlepšení stavu kanalizací i snížení cen vodného a stočného. Majetek v hodnotě 350 milionů korun spravuje od Nového roku městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (dále JVAK).
"Zlepšení zásobování vodou obyvatel, čistění odpadních vod, nakládání a hospodaření s dešťovou vodou, protipovodňová opatření v době klimatických změn, kdy se voda stává čím dál tím více vzácnější a strategičtější surovinou. To jsou jasné a srozumitelné cíle, které dokončení vystoupení ze SVAK a provozování celého vodohospodářského majetku pod řízením a kontrolou Jihlavy ovlivní děti i dospělé," uvedl bývalý náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Jaromír Kalina.
JVAK se za první půl rok předvedl jako prozíravý správce a hospodář. Příkladem je nový výkonný vrt v Popicích nebo rekonstrukce stěžejních vodohospodářských sítí. "Myslím si, že město by mělo být přátelské ke všem svým obyvatelům," doplnil Jaromír Kalina.
Stejně jako dlouholetý spor i nová strategie desetileté budoucnosti se tak dostává ke svému cíli - rozvoj vzdělání za spolupráce samotných žáků základních škol, rekultivace městských částí za jasným účelem a to vše na základech renovované vodohospodářské infrastruktury.

PRŮZKUM Žáci ze ZŠ. E. Rošického dostali při workshopu leteckou mapu okolí školy. Každý například označil problémová místa, kolem kterých za vzděláním každodenně dochází. FOTO: Vít Zeman
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lékaři upozorňují na prevenci, počet HIV nakažených roste
HIV centrum vzniklo na Klinice infekčních chorob FN Brno a LF MU již v roce 1991 a patří do sítě sedmi takto specializovaných center v České republice. Léčí se zde přibližně 250 pacientů. Dle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (viz tabulka foto) počet nemocných HIV v České republice stále narůstá, zatímco v roce 2010 bylo HIV pozitivních 1 522, jen za prvních pět měsíců letošního roku je to již 3 468.
Také z tohoto důvodu je potřeba zdůraznit zásadní roli prevence, která spočívá především v zásadách dodržování bezpečného pohlavního styku. Dominantním přenosem infekce HIV v České republice je totiž právě nechráněný styk mezi muži. Jestliže existuje riziko nákazy, je vhodné se nechat co nejdříve vyšetřit, aby mohla být zahájena léčba. Není to složité, jedná se o klasický odběr krve, z něhož budou zjištěny protilátky proti HIV. Toto vyšetření mohou zájemci uskutečnit na Klinice infekčních chorob každý všední den od 7:00 do 12:00 hodin v 1. patře pavilonu B. Výsledek testu mohou znát již do dvou hodin. Bližší informace včetně kontaktu naleznete na: https://www.fnbrno.cz/areal-…

Léčba HIV se od 90. let 20. století posunula výrazně vpřed a jak zdůrazňuje MUDr. Svatava Snopková, Ph.D., vedoucí lékařka HIV centra FN Brno, optimálně zaléčení pacienti dnes žijí plnohodnotným životem: „Vyléčit infekci HIV nelze, ale stabilizovat ano. Přestože je to poměrně nová infekce, podařil se obrovský pokrok v léčbě. Ještě před 20 lety to bylo jednoznačně smrtelné onemocnění, které mělo jasnou progresi a jasný konec. Vývoj antiretrovirové terapie je jeden z nejdynamičtějších evolučních procesů v historii medicíny. Po zavedení antiretrovirové léčby došlo k dramatickému snížení morbidity a mortality HIV infikovaných. Infekce HIV je dnes považována za typicky chronické onemocnění, při němž je možné udržet vysokou kvalitu života s očekávanou délkou, která se podstatně neliší od kvality a délky života u obecné populace.“

Mohou takoví pacienti představovat riziko pro zdravotnický personál, který je ošetřuje?
„Pokud pacienti dodržují léčebný režim a užívají pravidelně léky, jejich virová nálož (plazmatická virémie) je pod hladinou detekovatelnosti, což je u 95 % léčených pacientů, riziko nákazy jiného člověka je velmi nepravděpodobné. Nepředstavují tedy ohrožení ani pro zdravotnický personál, který je ošetřuje,“ upřesňuje doktorka Snopková.

Zatímco v 90. letech se na HIV umíralo, dnes je možné zajistit optimálně léčeným pacientům plnohodnotný život.
Léčbě tohoto onemocnění se s více než dvacetiletou praxí věnuje lékařka HIV centra Kliniky infekčních chorob FN Brno MUDr. Svatava Snopková, Ph.D., která říká: „Pokud pacienti dodržují léčebný režim a užívají pravidelně léky, jejich virová nálož (plazmatická virémie) je pod hladinou detekovatelnosti, což je u 95 % léčených pacientů, riziko nákazy jiného člověka je velmi nepravděpodobné. Nepředstavují tedy ohrožení ani pro zdravotnický personál, který je ošetřuje.“
Důležité je objevit infekci co nejdříve a ihned ji začít léčit: „Klinické projevy progredující insuficience imunitní soustavy jsou velmi polymorfní a jejich kauzální příčina může dlouho unikat. Vzhledem k narůstajícímu počtu HIV-pozitivních jedinců i v ČR by sérologická diagnostika protilátek anti-HIV měla být samozřejmou součástí diferenciálně diagnostických rozvah na všech pracovištích.“ HIV centrum, které koncentruje přibližně 250 pacientů, bylo na Klinice infekčních chorob FN Brno založeno jako druhé v České republice již v roce 1991 a patří do sítě sedmi HIV center, která v ČR fungují.

Kdy se tato nemoc poprvé objevila?
Předpokládá se, že v první pol. 20. st. došlo u tohoto viru k překonání mezidruhové bariéry mezi některými druhy šimpanzů nebo mangabejů a člověkem. Mezi virem opičího imunodeficitu SIV a lidského imunodeficitu existuje 94% homologie nukleových kyselin. Virus tedy pochází z opic. Pod tlakem zevního prostředí nebo určitou mutací došlo k tomu, že se přenesl na lidi, kteří nakažené opičí maso konzumovali, a vyselektovala se taková mutanta, která je schopná přenosu z člověka na člověka, takže se stal lidským virem imunodeficitu. Uvádí se, že původním místem byla rovníková Afrika, přesně se neví, zda šlo o Kongo, nebo přilehlou část Angoly.

U primátů byly podobné příznaky jako u lidí?
U primátů se jedná o chronické nevyléčitelné onemocnění, které není smrtelné. Překonání mezidruhové bariéry mezi dvěma živočišnými druhy není v přírodě výjimečné, ale jestliže k němu dojde, zpravidla pak platí, že na novém hostiteli má infekční agens agresivnější vlastnosti.

Jak se z Afriky tato nemoc rozšířila?
Ekosystém v rovníkové Africe je obtížně přístupný – nacházejí se zde hory, těžko prostupné džungle a pralesy. Domorodé kmeny žijí v těsném svazku s místní přírodou, a pokud tato nemoc byla již dříve, tak se moc nešířila, protože lidé zůstávali většinou celý život na stejném místě. Po druhé světové válce se mezi Guinejským zálivem a rovníkovým Kongem postavila železnice, došlo tedy k masivnímu rozvoji migrace mezi vnitrozemskými a přímořskými regiony. S rozvojem transkontinentální námořní dopravy následně došlo k rozšíření této nemoci z Guinejského zálivu do Karibiku, z Karibiku na východní a západní pobřeží Spojených států amerických a z východního pobřeží Ameriky, konkrétně z New Yorku, se pak toto onemocnění dostalo do Evropy.

Kdy byl virus HIV poprvé diagnostikován?
Jedná se o poměrně novou nemoc. K jejímu objevení výrazně přispěla okolnost z roku 1981, kdy v New Yorku a San Franciscu během krátké doby zemřelo nápadně velké množství mladých mužů na Kaposiho sarkom a pneumocystovou pneumonii, což jsou onemocnění sice v té době známá, ale extrémně raritní. Bylo neobyčejně nápadné, že se několik stovek těchto onemocnění objevilo v populaci, která byla do té doby zdravá. Na základě epidemiologického šetření se zjistilo, že tato onemocnění postihovala stejné typy populace jako hepatitida B – usoudilo se tedy, že příčinou bude virus. Epidemiologické studie to potvrdily. V roce 1983 vědci identifikovali virus v Národním institutu pro výzkum rakoviny v USA a asi měsíc předtím v Pasteurově institutu v Paříži. Zjistilo se, že oba viry jsou totožné. V roce 1986 Mezinárodní komise pro nomenklaturu virů rozhodla, že se tento virus označí jako virus HIV 1, což je zkratka pro Human immunodeficiency virus – tedy lidský virus imunodeficience.

Jakou cestou se virus převážně šíří?
Infekce se přenáší trojím možným způsobem: nechráněným sexuálním stykem, krví a možný je také přenos z HIV pozitivní matky na dítě. Dominantní způsob přenosu v ekonomicky vyspělých zemích, mezi které patří i Česká republika, je nechráněný pohlavní styk mezi homosexuály. Celosvětově je ale více než 90 % nakažených infikováno nechráněným heterosexuálním pohlavním stykem. Riziko přenosu krví je kromě transfuzí či derivátů především u narkomanů. V České republice je z celkového počtu HIV-pozitivních aktivních intravenózních narkomanů jen asi 4,5 %, takže rozhodně nepředstavují typickou HIV-pozitivní populaci. K přenosu infekce krevními deriváty u nás od roku 1987, kdy začalo povinné testování všech dárců a krevních derivátů, nedošlo. Přenos HIV je také možný z pozitivní matky na dítě během těhotenství nebo v průběhu kojení, ale pokud je matka léčená a je provedený správný intervenční přístup (porod pod clonou dalšího virostatika, probíhá sekcí a po porodu matka nekojí), riziko je minimální. Celkově v České republice rodilo asi 180 HIV pozitivních žen, stejně nemocné děti jsou pouze tři.

Jakým způsobem se vyvíjí počet nakažených v České republice?
V České republice máme k dispozici statistiky od roku 1986, kdy začalo testování, od té doby počet nakažených stále stoupá.

Kopíruje rostoucí křivka nakažených v ČR celosvětový trend?
Ano. Podle oficiálních statistických dat Světové zdravotnické organizace žilo v roce 2016 asi 37,6 milionů HIV pozitivních. Neoficiálně toto číslo bude ale samozřejmě ještě vyšší.

Co doporučujete v oblasti prevence?
Největší riziko představuje nechráněný sex s neznámým nebo málo známým partnerem. Dnes je ale prevence značně upozaděná. Lidé mají pocit, že jim se to nikdy stát nemůže, přitom incidence tohoto onemocnění stále narůstá a infikovat se může skutečně každý, není to nic bizarního, co by bylo výlučně vázáno na nějaké extravagantní chování.
Musí takový pacient o svém onemocnění informovat ošetřující zdravotnický personál?
Ano. Podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, § 53 je nosič HIV povinen o svém nosičství informovat lékaře před vyšetřovacím nebo léčebným výkonem a při přijetí do ústavní péče. Stejně tak je povinen informovat svého praktického lékaře a stomatologa.

Jaká preventivní opatření by měli dodržovat zdravotníci, kteří pacienta s HIV vyšetřují či léčí?
HIV je velmi citlivý a ve vnějším prostředí ihned zahyne. Jeho životnost je přísně vázána na prostředí vitální krve, spermatu, vaginálního sekretu nebo omezeně na prostředí vitálních slin a slz, které se ale pro podprahové množství viru v přenosu infekce neuplatní. HIV nedokáže přežít ve zmíněných tělesných tekutinách, které jsou zaschlé. V jakémkoli jiném prostředí není schopen ani omezené existence.
Vzhledem k tomu, že virulence HIV je velmi nízká, je mnohonásobně méně virulentní než virus hepatitidy B i C, vychází z toho i skutečnost, že bezpečnostní pravidla při styku s HIV-pozitivním člověkem či HIV kontaminovaným materiálem nevyžadují žádná zvláštní opatření. Je ale třeba řádně dodržovat základní bezpečnostní pravidla hygienicko-epidemiologického režimu, která jsou obecně doporučena ve zdravotnických zařízeních.
Při běžném kontaktu, např. při fyzikálním vyšetření, nemusí ošetřující personál používat žádné ochranné pomůcky. Pouze při kontaktu s pacientem, který současně trpí tuberkulózou, je třeba ústní roušky. Odběr biologického materiálu, včetně odběru krve, se provádí v rukavicích. Při invazivním zákroku a rovněž intubaci se používají vedle gumových rukavic i rouška se štítem k ochraně očí, ev. igelitová zástěra. Při invazivních výkonech je doporučováno oblékat si dvoje rukavice. Nejlépe je používat jednorázové pomůcky.
Kontaminované nástroje se dezinfikují či sterilizují běžným způsobem, povrchy znečištěné biologickým materiálem se dekontaminují desinfekčními prostředky a mechanicky očišťují tak, jak je obecně doporučeno ve zdravotnických zařízeních.
Při práci zdravotnického personálu může dojít ke zranění kontaminovanou injekční jehlou nebo jiným nástrojem. Kontaminované poranění zdravotníků a podobné expozice HIV infikované krvi jsou za jistých okolností důvodem k podání postexpoziční profylaxe infekce HIV. Pravděpodobnost přenosu HIV souvisí s typem expozice a množstvím viru přítomného v inokulu. Kontaminace spojivkového vaku nebo dutiny ústní vyžaduje okamžité řádné vypláchnutí a dezinfekci, je to však nepravděpodobná cesta nákazy. Podle dat amerického Centra pro kontrolu nemocí je odhadováno, že průměrné riziko přenosu HIV po profesionální perkutánní expozici je 0,3 %. V naší republice k přenosu infekce na personál dosud nikdy nedošlo a i jinde ve světě je to mimořádně výjimečné. V případě takového poranění je třeba co nejdříve nasadit tzv. postexpoziční profylaxi kombinací antiretrovirových léčiv na jeden měsíc.

Představuje pro zdravotnický personál tento pacient riziko?
Léčený pacient nepředstavuje prakticky žádné riziko. Možnost přenosu infekce od pacienta, který má nulovou virovou nálož, je takřka nepravděpodobná. Určité riziko může představovat pacient neléčený, ale při dodržování výše zmíněných bezpečnostních opatření, je i to málo pravděpodobné. Ani k takovému případu u nás nikdy nedošlo.

Jsou lidé přenašeči, aniž by to věděli?
Ano, to je většina. Pokud nebude nakažený člověk léčený, bude vždy přenašečem. Málokdy se totiž podaří diagnostikovat tuto nemoc hned v prvních měsících. Takže nakažený neléčený člověk dál virus přenáší, aniž by o tom ale měl sebemenší tušení… Zvláště, když někdo příliš střídá partnery…

Jaké příznaky na sobě nakažení pozorují?
Někteří lidé se nechávají testovat, aniž by měli nějaké příznaky, protože vědí, že měli styk, který by mohl být rizikový. Celá řada pacientů ale přichází až v průběhu času, kdy imunita klesá a projevuje se nějaká insuficience imunitního systému – lidé mohou mít častější zápaly plic, pásový opar, plíseň na nohou, nehtech rukou i nohou, zvětšené uzliny…

Ale tyto příznaky má také hodně zdravých lidí…
No právě – projevy HIV jsou nesmírně polymorfní a nespecifické, např. lehké snížení krevních destiček, lehké snížení bílých krvinek atd. a řada lidí chodí poměrně dlouho po různých ambulancích, kde podstupují složitá vyšetření, která nic neodhalí. Kdyby lékaři prostě udělali test na HIV, tak by byla diagnóza správně stanovena o několik měsíců dřív a ten člověk mohl přijít k nám, začít se léčit, popř. by nepokračovalo šíření této nemoci. Místo toho přijde až ve chvíli, kdy je imunitní systém již zdevastovaný a onemocní komplikacemi, které představují bezprostřední ohrožení života, jako například pneumocystovou pneumonií, různými systémovými mykózami, diseminovanými parazitárními chorobami, různými nádory atd. Takto se k nám dostane až 50 % případů – a to už je častokrát pozdě. Jako u každé nemoci, i zde platí, že čím dříve onemocnění zachytíme, tím dříve ho můžeme začít léčit a ideálně se má začít léčit hned. Je důležité, aby se lékaři nebáli včas testovat pacienty na přítomnost protilátek proti viru HIV a nenechávali to až jako krajní možnost řešení pacientovy bezvýchodné situace.

Jestliže má někdo podezření, že by tuto nemoc mohl mít, jak má postupovat?
Diagnózu infekce HIV lze stanovit jedině na základě exaktního průkazu specifických protilátek anti-HIV z krve. V případě, že serologická laboratoř zjistí, že protilátky jsou přítomny, a sérum je tedy pozitivní, zašle vzorek do Národní referenční laboratoře v Praze, kde tuto skutečnost potvrdí a až po této konfirmaci je příslušné sérum označeno jako HIV-pozitivní. Lékař následně odešle pacienta do příslušného HIV centra, kde se začne léčit.
Musí v takovém případě lékař informovat zaměstnavatele?
Absolutně ne. To je soukromá věc každého pacienta. Infekce HIV není limitem pro výkon žádného zaměstnání, pokud tomu nebrání jiné zdravotní obtíže.

Změnila se za poslední roky léčba tohoto onemocnění?
Vyléčit infekci HIV nelze, ale stabilizovat ano. Přestože je to poměrně nová infekce, podařil se obrovský pokrok v léčbě. Ještě před 20 lety to bylo jednoznačně smrtelné onemocnění, které mělo jasnou progresi a jasný konec. Vývoj antiretrovirové terapie je jeden z nejdynamičtějších evolučních procesů v historii medicíny. Po zavedení antiretrovirové léčby došlo k dramatickému snížení morbidity a mortality HIV infikovaných. Infekce HIV je dnes považována za typicky chronické onemocnění, při němž je možné udržet vysokou kvalitu života s očekávanou délkou, která se podstatně neliší od kvality a délky života u obecné populace. Klíčovou podmínkou úspěšné léčby je konstantní hluboká virová suprese, která je navozena kombinací antiretrovirových léčiv. Pokud pacienti dodržují léčebný režim a užívají pravidelně medikamenty, žijí naprosto stejně kvalitní život jako HIV negativní – pracují, sportují, cestují, věnují se různorodým aktivitám a rozhodně nejsou sužováni chorobami, pracovní neschopností nebo invalidním důchodem. Virová nálož je u dobře léčených pacientů, což je 95 % z nich, pod hladinou detekovatelnosti. Tito lidé jsou naprosto fyzicky i duševně plnohodnotní.

Jak konkrétně léčba probíhá?
Léčebný antiretrovirový režim spočívá v kombinaci nejméně tří virostatik s různými mechanismy účinku. V posledních 10 letech se režimy významně zjednodušily. Dříve museli pacienti užívat během dne velké množství tablet v různých časových intervalech. Dnes se efektivní režimy zjednodušily do jedné, maximálně dvou dávek denně. A včas diagnostikovaný a řádně léčený pacient by vůbec neměl dospět do nejrozvinutějšího stádia AIDS. To je také globální cíl prevence šíření infekce HIV, která je největší pandemií v historii lidstva. Podle Světové zdravotnické organizace je efektivní antiretrovirová terapie chápána nejen jako strategie terapeutická, ale také jako strategie prevence přenosu infekce HIV. V případě, že je léčený, perfektně stabilizovaný a nemá potíže, chodí na kontroly jednou za tři měsíce.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavském nákupním centru Citypark se otevře hypermarket Albert ve své nejsvěžejší podobě
Již 31. července otevře v jihlavském Cityparku hypermarket Albert a nabídne zákazníkům řadu změn a vylepšení, které jim zpestří a zpříjemní nakupování. Jeho podoba bude vycházet z konceptu nejlepšího obchodu v Česku a vítěze Diamantové ligy kvality, Albertu v pražském obchodním centru Chodov. Zákazníci se tak dočkají první a nejočekávanější prodejny, která se zde v rámci rekonstrukce znovuotevře.
Nejen nový koncept, ale i nová poloha obchodu čeká na zákazníky, kteří se do jediného nákupního centra na Vysočině vydají na nákup potravin. „Hypermarket Albert je naším největším nájemcem a velmi nás proto těší, že se prodejna znovu otevřela,“ říká Eva Blažková, ředitelka nákupního centra Citypark a pokračuje: „Prodejna se bude i nadále nacházet na dolní pasáži nákupní galerie, ale bude umístěna pouze na jedné straně, plocha hypermarketu se tak zmenší. Naproti ní se už v současné době chystají prostory pro nové nájemce.“
V rámci rekonstrukce se v prodejně připravuje zcela nový koncept vycházející z hypermarketu v pražském nákupním centru Chodov, který byl oceněn jako nejlepší prodejna v České republice. „Nový obchod zákazníky překvapí a nadchne – snadno a pohodlně si zde nakoupí v přehledném a vzdušném prostředí, které je velmi příjemné a nabízí kromě rychlosti také inspiraci,“ vysvětluje Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. „Příjemný interiér prodejny dokreslí nové podlahy, osvětlení, a samozřejmě celkově nové uspořádání prodejny. Pro zákazníky jsme připravili také samoobslužné pokladny pro rychlé a hladké odbavení,“ doplňuje Jiří Mareček.
Nový koncept stojí zejména na čerstvosti a svěžesti, prodejna bude připomínat tržiště s právě sklizenými produkty. Například čerstvé pečivo zde bude možné i nadále zakoupit jednak z pekárny s vlastní výrobou dle receptur Albert, chléb i sladké pečivo si ale budou moci zákazníci donést i z jihlavské pekárny. Již u vstupu bude k dispozici rozsáhlý sortiment čerstvé zeleniny a ovoce. Albert si pro zákazníky připravil také bohatou nabídku zdravého sortimentu – v novém oddělení Zdravě s Albertem budou na jednom místě desítky produktů pro zdravý životní styl.
„Velmi nás těší, že si Albert dal na prodejně u nás v Cityparku takto záležet. Můžeme prozradit, že k slavnostnímu otevření připravil pro zákazníky atraktivní nabídku a speciální akce včetně výrazných slev na zdravé produkty Nature´s Promise,“ uvádí ředitelka nákupního centra Eva Blažková.
Nákupní centrum má tu výhodu, že spojí všechny nákupy do jedné návštěvy. „Většina našich zákazníků u nás v pracovním týdnu řeší pragmatické nákupy – to znamená, že jdou cíleně nakoupit vše od potravin přes drogerii až po potřeby do školy. Je proto skvělé, že je jim hypermarket Albert opět k dispozici a mohou si hned po práci dojít nakoupit čerstvé potraviny,“ uzavíírá Aleš Navrátil, asset manažer společnosti CPI Property Group, která nákupní centrum vlastní.
Iva PAKOSTOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024