Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 8.9 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Z kupce skútru se vyklubal zloděj
Třiadvacetiletý muž z Třebíčska v druhé polovině června odcizil ve večerních hodinách v Hruškových Dvorech u Jihlavy skútr a helmu. Majiteli slíbil, že si jej vyzkouší a zváží jeho koupi. Odjel a skútr ani helmu již nevrátil.
"Škoda, kterou způsobil, přesáhla třicet tisíc korun. Po přijetí oznámení začali případ prověřovat policisté. Shromáždili důkazy a poté sdělili třiadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Krytá část Vodního ráje v Jihlavě bude od pondělí 9. září pro veřejnost uzavřena
Krytá část Vodního ráje bude od 9. září z důvodu pravidelné technologické odstávky pro veřejnost uzavřena. Během uzavření aquaparku se budou provádět údržbářské a opravářské práce, které nelze dělat za provozu. Krytá část bude opět otevřena v sobotu 28. září od 10 hodin.
Během odstávky se vypustí bazény, akumulační jímky a vyčistí se. Opraví se technologické části bazénu a úpravny vody, vymalují se šatny, natřou ocelové konstrukce a namontují nové dveře. Dále se uskuteční oprava venkovního dřevěného obložení a sádrokartonového podhledu v odpočinkové zóně. Nakonec se vymění dlažba v prostoru sauny a páry. Všechny tyto práce vyjdou zhruba na 600 tisíc korun.

Provoz venkovní části bazénu již skončil. Letní sezóna byla zahájena dne 4. června a ukončena byla 5. září. Za dobu od 4. června do 5. září navštívilo venkovní část Vodního ráj celkem 37 409 osob. Rekordním dnem byla neděle 30. června kdy se přišlo vykoupat 2 324 lidí. Návštěvnost přes dva tisíce lidí během celého léta byla pouze dvakrát. Za sezónu, která trvala 94 dní, jsme měli 14 dnů úplně zavřeno. Oproti loňskému létu na Vodním ráji máme nyní pokles o 16 592 návštěvníků. Proto nemůžeme být spokojeni a letní sezónu považujeme za nevydařenou.

O aquaparku:
Vodní ráj Jihlava je svou kapacitou 2400 míst ve venkovní a 240 míst v kryté části areálu již 18 sezónu největším aquaparkem na Vysočině a jediným aquaparkem na dálnici D1. Sportovně-relaxační areál je otevřen celoročně a kromě několika bazénů a řady vodních atrakcí nabízí i sportovní a wellness služby. Každý rok projde jeho branami v průměru 200 tisíc návštěvníků. Provozovatelem jsou Služby města Jihlavy.
Martin MÁLEK



Zpět nahoru na obsah...

Den tiskařů v Kralicích nad Oslavou u příležitosti 440. výročí od vydání prvního dílu Bible Kralické
Kralice nad Oslavou si v sobotu 21. září připomenou 440 let od vydání prvního dílu Bible kralické, 110 let od položení základního kamene Pomníku Bibli kralické a jejím tiskařům, 50 let budovy Památníku a 200 let od první školní budovy v Kralicích. Na Den tiskařů je připraven bohatý kulturní a zábavný program pro celou rodinu.
PROGRAM:
9.30 hodin – slavnostní zahájení u pomníku Bible kralické, poté hudební vystoupení dětí ze ZŠ Jana Blahoslava a Chrámového sboru od sv. Martina – kostel sv. Martina
10 - 15 hodin - Dětský program – stanoviště v okolí Památníku
10.30 hodin - Přednáška z historie Památníku Bible kralické a výzkumu v Kralicích – ředitel Moravského zemského muzea Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D. - tělocvična ZS
11.30 hodin - promítání krátkého filmu z otevírání Památníku v roce 1969, výstava dobových fotografií - tělocvična ZŠ
12 hodin - Vyhlášení a hudební vystoupení pro účastníky dětského programu (I. Část) .- tělocvična ZŠ
13 hodin - hudební vystoupení Listavěj – hudba z Vysočiny – tělocvična ZŠ
14 hodin - přednáška z historie Jednoty bratrské – Jan Dymáček B.Th. - tělocvična ZŠ
14.30 hodin - vyhlášení a hudební vystoupení pro účastníky dětského programu (II. Část) – tělocvična ZŠ
10 - 17 hodin
komentované prohlídky Památníku Bible kralické, středověké tvrze a kostela sv. Martina
řemeslné dílny s ukázkami knihtisku – Roman Prokeš a Studio Bez Kliky – areál tvrze
výstava obrazů akademického malíře a kralického rodáka Jana M. Krejčího – ZŠ
výstava výtvarných prací žáků ZŠ Jana Blahoslava – ZŠ
historická školní třída ze sbírek Moravského zemského muzea – ZŠ
výstava hasičské techniky – areál zbrojnice

Památník Bible kralické se nachází v budově v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578 - 1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta zde tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (tj. bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším produktem však přesto zůstává šestidílná tzv. Bible kralická, náležící nejen k vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale kvalitou svého projevu především k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.
Stavba Památníku byla započata roku 1967. Společným úsilím Moravského muzea v Brně, Místního národního výboru v Kralicích nad Oslavou a kralického Muzejního spolku byla uskutečňována podle návrhu předního českého architekta a urbanisty prof. architekta Bohuslava Fuchse (1895 - 1972) jako místo důstojného uložení bohatých materiálů z výzkumu kralické tvrze a ze sbírek Muzejního spolku. Přes těžké politické ovzduší se dočkala slavnostního otevření 28. září 1969. Současně byla v horním sále Památníku otevřena stálá expozice, jejíž autorkou byla PhDr. Vlasta Fialová CSc., dlouholetá vedoucí zdejších archeologických výzkumů. Expozice ukazovala především bohatství kralické minulosti, zvláště jejího nejslavnějšího období - činnosti bratrské tiskárny - ve světle zdejších archeologických výzkumů. Dolní sál Památníku sloužil nejdříve k depozitárním účelům, ale již 6. září 1970 u příležitosti 300. výročí smrti J. A. Komenského, zde byla otevřena výstava J. A. Komenský a tiskárna, jejíž autorkou byla rovněž dr. Fialová.

Rekonstrukce na tvrzišti v Kralicích nad Oslavou

V roce 2019 uplyne 440 let od data vydání prvního svazku světoznámé šestidílné Bible české (nazývané též Bible kralická) vytištěného v roce 1579. Tisk Bible vzešel z lisu tajné bratrské tiskárny, která se do zdí kralického zámečku přestěhovala pod ochranu náměšťských Žerotínů v roce 1578 z nedalekých Ivančic.
V letech 2003-2004 byla ukončena řada prací směřujících k zlepšení prezentace kulturního dědictví uchovávaného a prezentovaného v expozicích a depozitářích Památníku. V roce 2004 bylo návštěvníkům Památníku znovu zpřístupněno sklepení tvrziště, které se nachází v jeho těsné blízkosti. Sklepní prostor zasahující do původního zámeckého příkopu, kde došlo během archeologických vykopávek v letech 1956 - 1972 pracovnicí Moravského muzea v Brně PhDr. Vlastou Fialovou, CSc. nalezeno unikátní množství více než 4.000 původních tiskařských literek a dalšího typografického materiálu, slouží dnes jako lapidárium zbytků zdejšího renesančního zámečku z 16. století odkrytých během výzkumu (pravděpodobnou podobu zámečku pak mohou návštěvníci shlédnout v expozici Dílo bratrských tiskařů) a pohřební cínové schránky posledního držitele kralické tvrze Jindřicha Kralického z Kralic. Narušená statika zdiva stropní klenby ve vstupní chodbě sklepení její uchování v prohlídkové trase v předchozích letech zcela vylučovala. Dlouhodobá úsporná opatření v resortu kultury pak správci této lokality - Moravskému zemskému muzeu v Brně - dlouho neumožňovala řešení celého problému.
Teprve díky podpoře Nadace Duhová energie mohli pracovníci historického oddělení Moravského zemského muzea ve spolupráci s Národním Památkovým ústavem, Městským úřadem v Náměšti nad Oslavou a především Obecním úřadem v Kralicích nad Oslavou odstartovat práce na řešení celé situace.
Nyní tedy opět můžou návštěvníci Kralic nad Oslavou zažít svébytnou atmosféru tohoto místa a krátce vnímat imaginaci prostoru, ve kterém lze bez nadsázky cítit šlépěje světové historie.

Z historie Kralic nad Oslavou

Zvlněný terén porostlý lesy, nevelké plochy polí, tu a tam ohraničené hromádkami kamení, romantická údolí řeky Oslavy a říčky Chvojnice, to je dnešní tvář krajiny, v níž na staré dálkové cestě vedoucí z Brna na Třebíč vznikla původně zeměpanská ves Kralice. Smělou – a docela logickou – domněnku o původu Kralic vyslovila historička Vlasta Fialová. Osada podle ní vděčí za své jméno ozbrojené družině prvního českého krále Vratislava, která v brněnském údělu střežila suverenitu panovníka.
Až do roku 1310, kdy se Kralice poprvé připomínají ve jméně Mikuláše z Kralic, je zdejší osídlení doloženo jen sporými archeologickými doklady, převážně středohradištní slovanskou keramikou (9.–10. století). Osídlení pokračovalo i v mladohradištní době. Kromě keramiky jsou nejvýznamnějším nálezem esovité záušnice z pohřbu, porušeného zdí dnešního kněžiště kostela sv. Martina.
Přímými svědky dávné minulosti Kralic jsou zbytky tvrze a kostel sv. Martina. Vesnická kostelní stavba, vzácná památka historické architektury, byla dosud považována za pozdně románskou z 20. let 13. století. Stavebně historický průzkum, uskutečněný při poslední památkové obnově chrámu v letech 1995–1998, posunul jeho vznik do 2. čtvrtiny 14. stol. Svatyně měla románského předchůdce neznámého půdorysu a architektonické formy. Z nástěnných maleb, které pokrývaly celé kněžiště, se dochovala ilustrace Korunování P. Marie a postava biřice, tvořící snad součást pašijové scény. Velice vzácný v našem prostředí je výjev z legendy o sv. Martinovi, častý naopak ve Francii.
Kralické malby jsou tak průkazným svědectvím pronikání gotického nástěnného malířství do prostředí venkovských církevních staveb. České a latinské nápisy na stěnách lodi obsahují biblické citáty a jsou datovány do roku 1580. Představují typickou výzdobu bratrských sborů v 16. století, do dneška se však dochovaly jen v Kralicích a v kostele sv. Havla v Mladé Boleslavi. V kněžišti a ve východní části lodi byly vyhloubeny tři hrobky, z nichž jedna podle dochovaného náhrobníku nepochybně patřila Jindřichovi Kralickému z Kralic. Že kralický kostel, obdařený farními právy, sloužil zároveň jako oratoř pro pána a jeho rodinu, dokazuje kruchtovitá tribuna, k níž první patro věže tvořilo předsíň. Kamenná věž kostela měla rovněž důležitou obrannou funkci, zvláště když tvrz byla ohrazena nejspíš jen palisádou nebo plotem.
Zdejší šlechtické sídlo vybudovali páni z Kralic patrně v polovině 14. století, a to na místě staršího, pravděpodobně rovněž opevněného objektu, tzv. dvorce, který zanikl požárem. Před rokem 1542 byla gotická tvrz rozšířena a přestavěna na renesanční zámeček. Kralice tvořily se sousedním Jakubovem a Lhoticemi samostatný statek. Ten zůstal ve vlastnictví kralických vladyků až do roku 1572, kdy Jindřich Kralický z Kralic prodal svoji državu Janovi staršímu ze Žerotína, zakladateli náměšťské větve rodu a vlivnému moravskému šlechtici. Do Náměště nad Oslavou pak Kralice příslušely až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848.
Bohatě rozvětvený rod Žerotínů patřil k hlavním politickým oporám evangelické a bratrské šlechty na Moravě, a tak není divu, že do bezpečných žerotínských Kralic byla roku 1578 přenesena z Ivančic tajná českobratrská tiskárna, která zde do roku 1619 vydala přes 70 tisků, mezi nimi šestidílnou českou bibli, známou jako Bible kralická (1579–1594), a dvě bible v jednom svazku (1596, 1613), dále kancionály, katechismy, modlitební knihy a některé starší i nové původní teologické spisy.
Ze systematického archeologického výzkumu, vedeného v letech 1956–1971 dr. Vlastou Fialovou, se vynořila základní architektonická podoba kralické tvrze. Vícepatrový objekt s čtvercovým nádvořím, jehož dvě strany obklopoval arkádový ochoz, byl už plodem nastupující renesanční kultury. Zanikl po roce 1628, v chaotických poměrech první fáze třicetileté války. Nálezy liteřiny, velkého množství liter, ozdobných prvků a pracovních nástrojů, dále knižního kování a spon prokázaly existenci tiskařské dílny v někdejším panském sídle. Kralická tvrz se tak tehdy na krátkou dobu stala kulturním a literárním centrem Jednoty bratrské, neboť tiskárna byla spojena nejen s ivančickým a kralickým sborem, ale i se skupinou učenců, teologů a znalců jazyka, pracujících na slovním a věcném výkladu bible a jejím překladu do češtiny.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Opilá žena skončila v příkopu
Opilá devětapadesátiletá řidička havarovala v pátek 6. září před šestou hodinou večer s osobním autem v Hrotovicích. Žena měla přes jedno a půl promile alkoholu v dechu.
"Řidička jela s vozem Hyundai ve směru k obci Račice, řízení nezvládla a s automobilem vyjela do silničního příkopu. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Policisté provedli u ženy dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 1,51 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Doplnila, že také opakovaná zkouška u ní ukázala obdobnou hodnotu a řidička požití alkoholu před jízdou přiznala.
Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na místě ženě zadrželi řidičský průkaz. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, který policisté dále prověřují. Dopravní nehodu šetří.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

V Chotěboři můžete v sobotu 14. září Zažít město jinak!
V sobotu 14. září na náměstí v Chotěboři zažijete nečekané! Dobrá společnost a Zastavkafe se přidávají k celorepublikové iniciativě Zažít město jinak!, díky které každoročně ožívají centra českých měst sousedskými slavnostmi. Ty se letos budou konat ve 28 českých městech a Chotěboř bude vedle Jihlavy jediným místem na Vysočině, které se zapojí.
Od rána do pozdních nočních hodin se budete moci v centru Chotěboře zúčastnit mnoha aktivit. Už jste někdy vítali nový den cvičením jógy na náměstí? Snídali jste ve společnosti kamarádů a „sousedů“? Četli jste si tady někdy knížky pohodlně rozvalení na sedacím pytli, zatímco si vaše děti hrály na pískovišti? A sledovali jste na tomto místě film pod širým nebem? Přijďte v sobotu Zažít Chotěboř jinak!
Od desíti do čtyř budou také na náměstí probíhat trhy lokálních produktů. Zúčastní se jich přes dvacet výrobců a umělců z Chotěboře a jejího nejbližšího okolí, kteří zde budou prezentovat a prodávávat své výrobky. Jejich škála je skutečně pestrá, od oblečení pro děti přes šperky, mýdla a koření až po bytové dekorace. Možná budete překvapeni, kolik šikovných lidí tu v Chotěboři máme! Stánky s občerstvením budou nabízet výhradně lokální produkty. Nebudou chybět ani bezděkovské sýry podávané na domácím chlebu a biozelenina ze Zastráně. Zakoupit budete moci i bezobalové potraviny z malečského Krámku s dobrotami, takže si nezapomeňte vzít prázdné nádoby na suroviny s sebou. Na čepu v Zastavkafe bude pivo Kamenice a těšit se můžete i na organickou kávu z pražírny Nordbeans. Pokud si přinesete vlastní půllitry a hrnečky, očekávejte slevu na baru!

Nezapomínáme ani na naše nejmenší „sousedy“. Od půl jedenácté si mohou zabubnovat v interaktivní Námořnické pohádce s Bárou Polívkovou, učitelkou dramatického oboru na místní ZUŠce, která zaštiťuje výrobu speciálních bubnů pro děti – drumbenů. Od tří hodin děti čeká představení Tajemství jabloně od Divadla T602, které bude následováno dílničkou na výrobu loutek. Další dílnička, tentokrát komiksová, čeká děti po skončení vernisáže s Mikulášem Vinařem. Po celou dobu konání trhů pak budou moci malí návštěvníci navštívit různé dílničky u stánků – čeká je např. výroba svíčky ze včelího vosku, tvoření z klubíček vlny, výroba bonbonů či vinutých perel...

Mnozí z Chotěbořáků jistě zaslechli, že v našem městě působí nový městský architekt Mikuláš Medlík. Ten se dlouhodobě zabývá problematikou veřejného prostoru a velmi rád s vámi bude diskutovat o prostorech (nejen) našeho náměstí. Přijďte se s ním seznámit, bude vám k dispozici od půl druhé. V budoucnu plánujeme prostor náměstí, konkrétně uličku u Zastávky198, oživit knihobudkou, do které budete moci nosit knihy, které již nepotřebujete, a ze které si budete knihy, které vás zajímají, moci brát. Finance na zbudování knihobudky chceme získat na dobročinném bazaru, který zde bude v rámci akce Zažít Chotěboř jinak! probíhat.

V podvečer rozvíří prach na chotěbořském náměstí táborská skupina KALLE, nositelka ceny Anděl v oblasti alternativní hudby, po které nastoupí ještě rocková indie-alternativa AERBO. Přijďte si zakřepčit a poznat něco „jiného“, než na nás valí rádia... Spočinout pak můžete u filmu Král Belgičanů, jehož promítání začne se setměním. Toto netradiční komediální drama nás jistě nenechá zachmuřené...

Na viděnou příští sobotu, sousedé!

Zastavkafe, Dobrá společnost a město Chotěboř
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

V Hněvkovicích na Humpolecku neznámý pachatel rozbil čelní sklo u auta
Humpolečtí policisté prošetřují případ poškození zaparkovaného auta, ke kterému došlo v Hněvkovicích v době od deváté hodiny večer čtvrtka 5. září do půl osmé pátečního rána 6. září. Uvedla to tisková policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Neznámý vandal poškodil čelní sklo u vozidla Škoda Felicia, čímž majiteli způsobil škodu kolem dvou tisíc korun.
Policisté na místě provedli ohledání, šetření a případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a nadále provádí šetření.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoo mužete při trošce štěstí spatřit malé pruhované prasátko, mládě tapíra
Sameček tapíra jihoamerického se narodil ve středu 4. září v jihlavské zoologické zahradě. Kdo z návštěvníků bude mít jen trochu štěstí, spatří jej již ve výběhu.
Tapír jihoamerický (Tapirus terrestris), z řádu lichokopytníků, pochází z pralesů Jižní Ameriky, obývá oblasti v blízkosti vodních ploch. Samice rodí jedno mládě po cca 400 dnech březosti, mládě při narození váží 4 - 7 kg.

Nejnápadnějším znakem tapírů je prodloužený horní pysk a nozdry, které tvoří jakýsi krátký chobot. Tapíři ho používají podobně jako sloni – k trhání rostlinné potravy, jako orgán jemného čichu i k dýchání při pobytu ve vodě nebo bažinách. Tapír je totiž na vodu velmi úzce vázaný. Ochlazuje se v ní, živí se vodními rostlinami a při nebezpečí hledá úkryt právě ve vodě. Dokáže dobře plavat a potápět se a dokonce i chodit po dně. Tapíři jsou aktivní za soumraku a v noci.
Samice rodí dobře vyvinuté mládě, které má na rozdíl od dospělých tmavou srst se světlými podélnými proužky a tečkami, jež slouží jako dokonalé krycí zbarvení v hustém podrostu. V prvních dvou týdnech života totiž mládě zůstává v úkrytu, zatímco se matka vydává na pastvu. Během dvou měsíců kresba začíná blednout a v půl roce je mladý tapír zbarvený stejně jako jeho matka.
Tapír jihoamerický dorůstá 1,8 - 2,5 m s hmotností okolo 270 kg a výškou v kohoutku mezi 77 - 108 cm. Dožívá se až třiceti let.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024