Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 11.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ve sklepení hradu v Lipnici nad Sázavou přezimují čtyři druhy netopýrů
Sklepení gotického hradu v Lipnici nad Sázavou má svoje stálé zimní obyvatele. Při sčítání přezimujících netopýrů bylo zjištěno, že v rozsáhlých hradních sklepeních spinkají netopýři velcí, dlouhouší, večerní a hvizdaví. Netopýři se na hrad vrací přezimovat každý rok.
Hrad Lipnice nad Sázavou byl založen na začátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtenburka. na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma kopci, aby hlídal celé okolí. Přestavěný do pozdně gotické hradní rezidence byl až v 16. století za Trčků z Lípy.

Nabízí krásnou monumentální architekturu, gotickou kapli nebo rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Zpřístupněné je prvního patro Thurnovského paláce, které v posledních letech procházelo památkovou obnovou. V roce 2018 se pokračuje na opravách druhého patra. První patro zůstává přístupné.

Lipnický hrad je obestřený i nejrůznějšími záhadami a pověstmi. Například o zazděné Kateřině, o černém muži nebo o pokladu a třetím kříži.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Jen pár metrů dělilo rychlík Rožmberk od tragédie
Doslova jen pár metrů zastavil strojvedoucí rychlíku Rožmberk u Vladislavi na Třebíčsku na trati Jihlava - Brno rozjetou soupravu před autem, které se ve středu 11. února před devátou hodinou ráno zřítilo po smyku přímo na trať. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"Osmnáctiletý řidič osobního auta Škoda Octavia projížděl po silnici I/23 od Vladislavi na Třebíč, při projíždění pravotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a stavu a povaze silnice, následkem čehož dostal se svým vozidlem smyk, který nevyrovnal, přejel do protisměru a dále vlevo mimo vozovku a zůstal stát na železniční trati na kolejích", popsala nehodu mluvčí.

Na oznámení okamžitě zareagovali operační důstojníci, kteří věděli, že se jedná o velice frekventovanou železniční trať a že je potřeba okamžitě řešit zastavení všech případných vlaků, které by měly místem v danou dobu projíždět. Policisté proto operativně kontaktovali pracovníky Českých drah a zajistili zastavení provozu na trati. Místem měl totiž projíždět rychlík Rožmberk, který se díky provedeným opatřením podařilo strojvedoucímu zastavit jen pár desítek metrů před překážkou na kolejích, kterou tvořilo havarované vozidlo. Naštěstí tak nedošlo ke srážce vlaku a vozidla stojícího na kolejích. Na místo nehody byly vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému. Policisté provedli u řidiče osobního vozidla dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Řidič se při nehodě lehce zranil a byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice v Třebíči. Ve vozidle cestoval kromě řidiče ještě jeho spolujezdec, který vyvázl z nehody bez zranění. Hmotná škoda na havarovaném vozidle dosáhla částky 15 tisíc korun. Z důvodu dopravní nehody a vyprošťování vozidla z kolejiště bylo zpožděno několik vlaků – dva rychlíky a dva osobní vlaky, kdy možná způsobená škoda danými zpožděními bude vyčíslena dodatečně. Případ dopravní nehody zadokumentovali a šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz
České zoologické zahrady zůstaly v roce 2020 z důvodu vládních opatření při pandemii covidu zavřené téměř čtyři měsíce. Uzavření pokračuje i od začátku roku 2021, případné zpřístupnění třeba jen venkovních částí areálů je prozatím v nedohlednu.
Finanční propad vlastních příjmů za rok 2020 české zahrady sdružené v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) vyčíslily částkou více než 180 milionů korun. Jako příspěvkové organizace jsou však stále vyloučeny z možnosti požádat stát o finanční kompenzace. Dle současných opatření je již nyní zřejmé, že rok 2021 bude pro zoo mnohem náročnější než rok 2020. Ředitelé českých zoologických zahrad se proto začínají obávat o osud chovaných zvířat, o své zaměstnance a také o budoucnost svých záchranných programů.

České unijní zoologické zahrady jsou organizace krajů a měst. Jejich finanční soběstačnost, na rozdíl od řady kulturních zařízení, dosahuje v některých případech až osmdesát procent. „Finanční ztráty způsobené propadem vlastních příjmů byly vloni skutečně obrovské. Naproti tomu výdaje jsme příliš snižovat nemohli, musíme platit za krmivo, energie, mzdy. Máme sice své zřizovatele, ale i ti zápasí se snížením příjmů, jejich možnosti nejsou neomezené. Situace došla tak daleko, že řada zřizovatelů musela letos přistoupit ke snížení příspěvku na provoz zřizované zoo. Zoologické zahrady se tak pomalu ocitají na prahu provozní a ekonomické krize,“ vysvětlují ředitelé českých unijních zoo.

Pro obnovení a zachování všech svých funkcí proto zoologické zahrady potřebují finanční pomoc od státu. „Tím, že plně respektujeme všechna vládní opatření, pomáháme státu stejně jako řada dalších resortů zvládnout pandemii covidu. Stát během jednotlivých vln pandemie dokázal pomoci divadlům, sportovištím a dalším volnočasovým aktivitám, podpořil také cestovní ruch. Žádost zoologických zahrad o finanční pomoc v nouzi však nebyla nikdy vyslyšena,“ uvedli ředitelé. V dubnu loňského roku přitom poslali ředitelé společný otevřený dopis vládě a v říjnu pak osobní dopis Unie zoologických zahrad jednotlivým gesčním ministrům s nabídkou zahájení debaty nad zhoršující se finanční situací zoologických zahrad. Bohužel, bez reakce.

Zoologické zahrady do roku 2021 vstupují v daleko horší ekonomické kondici, než tomu bylo vloni. „Díky loňským výrazným škrtům jsme zabrzdili rozvoj areálů, omezili opravy, vyčerpali rezervy na zvládnutí složité situace. Abychom mohli dále naplňovat naše poslání a zajistit odpovídající podmínky pro chovaná zvířata, budeme znovu žádat stát o finanční pomoc, které se jiným dostalo. Věříme, že uspějeme. Doufáme také, že v blízké době bude možné otevřít venkovní areály zahrad, byť s případným omezením počtu návštěvníků,“ zdůraznili ředitelé českých unijních zoo.

Za uplynulý rok 2020 navštívilo Zoo Jihlava 221 764 návštěvníků. To je přibližně třetinový propad návštěvnosti oproti minulým rokům.

„Zoo Jihlava byla v souladu s vládním nařízením uzavřena v roce 2020 celkem třikrát, od 16. 3. do 26. 4., od 9. 10. do 2. 12. a od 18. 12. do 31. 12. Za tato tři stejná období v roce 2019, kdy byla jihlavská zoo normálně otevřená, činily vlastní výnosy (prodej vstupného, suvenýrů a tržby z parkovného) 6 914 493 Kč, za stejné období v roce 2020, v době uzavření zoo, činily výnosy zoo pouhých 473 942 Kč. Propad vlastních výnosů z roku 2020 tak oproti roku 2019 činil celých 6 440 551 Kč,“ doplňuje situaci v Zoo Jihlava její ředitel Jan Vašák.

Foto: zoo jihlava
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal počmáral vagon, opilci skončili na záchytce
Policisté pátrají po pachateli, který v noci ze čtvrtka 4. února na pátek posprejoval v Třebíči na ulici Nádražní železniční vagon na nádraží na odstavné koleji: Vandal na vagon nastříkal nápis v délce několika metrů, čímž způsobil předběžně vyčíslenou škodu za necelých třináct tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž měl přes tři promile alkoholu
Ve středu 10. února byli policisté v Jihlavě v časných ranních hodinách přivoláni do parku na ulici Tyršova, kde dle přijatého oznámení ležel na zemi značně opilý muž. "Na místě zjistili, že se jedná o čtyřiatřicetiletého muže, který při dechové zkoušce nadýchal 3,32 promile alkoholu. Muž nebyl schopen samostatné chůze a vzhledem k mrazivému počasí svým jednáním ohrožoval svoje zdraví a život", informovala mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění.

Policisté opilého muže převezli na záchytku
Ve středu 10. února kolem půl desáté večer zajistili policisté opilého muže, který na ulici Nádražní v Pelhřimově nebyl schopen samostatné chůze a padal na zem. "Při dechové zkoušce dvaapadesátiletý muž nadýchal 3,84 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Při havárii v Třešti se řidič zranil
Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 10. února před sedmou hodinou večer v Třešti, utrpěl dvaadvacetiletý řidič vozidla Opel Corsa zranění. "Řidič jel od Jihlavy a na přímém úseku po projetí zatáčky dostal smyk, který se mu nepodařilo vyrovnat, vyjel mimo komunikaci, kde narazil do stromu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při havárii se řidič zranil a záchranáři jej převezli do jihlavské nemocnice na ošetření. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu policisté vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda čtyřicet tisíc korun. Dopravní nehoda je v šetření.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 10. února zastavili policisté v Jihlavě po druhé hodině ráno na ulici Smrčenská vozidlo Škoda Octavia a provedli kontrolu. "U čtyřicetiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 0,44 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté předají k projednání správnímu orgánu", uvedla Jana Kroutilová.

Řidič za volant usedl v době zákazu, navíc pod vlivem drog
Policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku zastavili ve středu 10. února kolem půl desáté dopoledne na ulici Na Příkopech osobní auto Škoda. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že dvaadvacetiletý řidič vozidla má vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla tak nesmí usednout do prosince roku 2023. Dále byl součástí silniční kontroly také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Drogy za volantem
Jednačtyřicetiletého řidiče vozidla Škoda kontrolovali policisté kolem půl deváté večer na Svatovítském náměstí v Pelhřimově. "Součástí kontroly byl také test na drogy, kterému se muž na výzvu policistů podrobil. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič pod vlivem drog
Policisté zastavili ve středu 10. února kolem druhé hodiny odpoledne na ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Ford, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. "Test na drogy měl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

ElementSklo – v Jihlavě se chystá výstava Matérie fantazie, na hradě v Ledči nad Sázavou Historie za sklem
Element sklo. Pod tímto názvem připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč ve spolupráci s partnery v Jižních Čechách a Dolním Rakousku unikátní projekt věnovaný historii i současnosti místní sklářské výroby.
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě bude od 18. února do 16. května hostit výstavu Matérie fantazie, která představí instalaci autorské tvorby sklářských výtvarníků, design a výrobu, ale také práce studentů specializovaných středních škol. Instalované objekty zahrnou jak čiré, tak broušené duté sklo, osvětlovací tělesa, nebo jedinečné tavené plastiky.

Pod názvem Historie za sklem, přivítá od 1. dubna do 31. srpna zájemce o historické sklo Hrad Ledeč nad Sázavou. Přímá sklářská tradice je totiž v tomto regionu dlouhá už 400 let. Návštěvník se zde dozví nejen o technice výrobě skla, ale také o módních vlivech a oblíbených výrobcích v různých obdobích až do současnosti. Součástí výstavy jsou také osudy několika sklářských rodů pohybujících se mezi Čechami a Rakouskem. Vystavené předměty jsou ukázkou vývoje od gotické číšky až po průmyslově vyráběné lustry. Zajímavostí jsou mimo jiné třeba skleněné páteříky oblasti Pacovska. Zejména mladší návštěvníci ocení dioramatické ukázky z prostředí sklářských hutí a brusíren.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Pylon nad Hesovem u Přibyslavi "švédský" zřejmě není
Přibyslavský občasník ve svém prosincovém vydání roku 2000 zveřejnil článek Oldřicha Málka “Záhadný památník zatím stále mlčí” . Již nežijící autor, který se erudovaně zajímal o historii města a jeho okolí, v onom textu píše o tajupnému pylonu na svažitém poli mezi osadami Uhry a Hesov.
“Že jde o jakýsi pomník či památník, je nepochybné. Ale nelze na něm najít, ani při sebepečlivějším pátrání, žádné písmeno, čísličko či ornamentíček, které by naznačily kdo a z jakých důvodů a proč právě zde nechal tento tajemný monument postavit. Lidové podání sice hlásá, že jde o památník na švédská vojska, která v době třicetileté války řádila dvakrát (1643 a 1645) v našem kraji, ale jediný záznam, který se podařilo o onom záhadném objektu vyhledat v archivech, tento výklad silně zpochybňuje, i když ho zcela nevyvrací,” napsal na konci druhého milénia Oldřich Málek.

V soupisu památek z roku 1943

Jediným záznamem Málek rozumí seznam památek na přibyslavském katastru, který v roce 1943 vypracoval Památkový úřad v Brně.

Mezi pětatřiceti objekty je pod číslem 25 zapsán “Kamenný památník v Hesově z doby biedermeiru, parcelní číslo 1639/1, pastvina, vlastník a.s. Amylon, vedle 8 topolů.”

Co se změnilo? - Z onoho zápisu již neplatí určení vlastnictví, pylon majetkem Amylonu není, tím je Pozemkový fond ČR. U monolitu již neroste alej topolů, jen vysoká třešeň a stromky z náletu. O třešeň se opírá kazatelna, jak se v mysliveckém slangu říká pozorovatelně vysoké zvěře.

Oslava drancování Švédů?

Ani více než dvě desetiletí od Málkova komentáře se však nemění jeho soud, že s největší pravděpodobností nejde o památník postavený na počest Švédů. Kromě logické otázky, proč by vetřelci drancující české země měli mít v poli několik kilometrů daleko od města vysoký kamenný hold, je zde další důkaz - pokračující devastace neudržovaného pomníku způsobila odpadávání omítky, pod ní jsou zřetelné cihly novodobější produkce. Pokud by pomník byl z poloviny 17. století, pak by nebyl vyzděn cihel, ale z kamene.

Odnikud není vidět

Oldřich Málek před jednadvaceti lety napsal: “Kdybychom připustili, že jde opravdu o pomník, připomínající pobyt Švédů v našem prostoru, pak těžko pochopíme, proč ho kdosi postavil až za 200 let po jejich válečném tažení u nás. Právě tak je nepochopitelné, proč stojí v tak zastrčeném, nevýrazném terénu, v němž neměl šanci vyniknout a upoutat na sebe pozornost… vždyť nemůže být viděn z Hesova, Uher, ani ze Dvorka, tím méně z Přibyslavi”.

Za až tajemnou záhadu autor považoval také orientaci stavby, všiml si, že monolit je situován přesně do čtyř světových stran.

Připomínka cholery?

Josef Horský z České Jablonné před čtyřmi lety položil otázku, zda památník nesouvisí s epidemií cholery, která na Přibyslavsku propukla v roce 1832.

“Kdysi jsem od někoho slyšel, že na vrchu tohoto jehlanu bývala kamenná koule, v ní mohl být zasazen kovový křížek, jak to u podobných památek někdy bývá. Ale to je jen spekulace. Myslím, že mi to říkal nebožtík pan Pometlo od nás, on si na tu kouli ještě pamatoval,” poznamenal Josef Horský v roce 2016.

Připomínka epidemie je málo pravděpodobná. Pylony citovaly vítězné boje, smutek a žal toto provedení nedává.

Je z doby biedermeiru

Korespondoval jsem s historikem Františkem Parkánem z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který v roce 2008 v časopise Dějiny a současnost zveřejnil obsáhlou studii Švédové v Čechách a na Moravě, odepsal mně, že o tomto pomníku nic neví.

Sázím na to, že pomník Švédům to rozhodně není. Soudím, že byl postaven z produkce Hessovy cihelny, která od roku 1838 co by kamenem dohodil pálila cihly. Stavitelem - mecenášem mohl být sám Josef Hesse.

Jaký však mohl mít motiv? - Již citovaný soupis přibyslavských památek z roku 1943 uvádí, že “kamenný památník v Hesově je z doby biedermeiru”.

Pochází tedy z doby časově ohraničené revolucí roku 1848. Sice byla poražena, ale nakonec přece jen vedla k postupnému zániku feudalismu - nedlouho po ní byla zrušena robota, začaly se vytvářet obecní samosprávy a přibývaly občanské svobody.

Soudím, že hesovský pylon zřetelně čitelné architektury vítězství právě na revoluční “jaro národů” odkazuje.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 5. 2021

• V Lukách nad Jihlavou byla z řeky vytažena utopená žena
• Středověké studny ve Velkém Meziříčí vydaly poklady, třeba středověkou pokladničku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z aut nářadí; rozbitá výloha; opilý osmnáctiletý řidič boural

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021