Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 12.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tygr Rocky si současné mrazy užívá, na sněhu dovádí i obědvá
Současné teploty klesající hluboko pod nulu nutí spoustu lidí obléct teplejší oblečení nebo raději vůbec nevycházet z vyhřátého domova. Podobně to má o mnoho zvířat, která preferují teplejší počasí. Přesto v táborské zoologické zahradě žije mnoho zvířat, která si mrazivé počasí vysloveně užívají. Patří k nim i maskot ZOO Tábor – tygr Rocky.
Tygr ussurijský totiž pochází z mrazivých oblastí Sibiře, kde teploty běžně klesají i mnoho desítek stupňů pod nulu. Není proto divu, že v těchto dnech tráví na sněhu co nejvíce času. Bílou nadílku neopustí ani při jídle. Bohužel kromě ošetřovatelů jeho hostinu nikdo neuvidí, protože zoologická zahrada zůstává z nařízení vlády od loňského prosince stále uzavřená.

Tygr ussurijský, kterého chová táborská zoologická zahrada, patří k velice ohroženým druhům zvířat. Ve volné přírodě přežívá jen posledních pár stovek jedinců. Jde o největší kočkovitou šelmu a vrcholového predátora. To znamená, že kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Dokáže ulovit i dospělého medvěda, většinou se ale živí jelení zvěří a divokými prasaty. Velice dobře plave a dokáže ulovit i rybu. Většinu života žije tygr sám, společnost vyhledává pouze v době páření.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než milion korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Pomoci ZOO Tábor mohou mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Foto: Anna Kostohryzová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Po dobu mrazů do městské hromadné dopravy v Jihlavě pouze s tlačítkem
Silné mrazy, které nyní panují v celé zemi, vracejí do jihlavské MHD od pondělí 15. února nutnost otevřít si dveře tlačítkem. Troleje už by ale měly být bez námrazy.
Mrazivé počasí nezpůsobuje problémy v jihlavské MHD. Vozy jezdí bez zpoždění a netvoří se teď ani námraza na trolejích. Pouze několik trolejbusů, jejichž elektronika je podobně jako u některých rychlovlaků náchylná na silnější mráz, zůstává preventivně ve vozovně a jsou nahrazeny jinými bezproblémovými vozidly. Tento problém Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) intenzivně řeší s jejich dodavatelem. I přes naplno fungující topení, ale byla cestujícím i řidičům zima. „Dopravní podnik proto zavádí mimořádné opatření, kterým chce zabránit mrazům uvnitř vozů. Reagujeme tak na četné podněty, které jsme obdrželi od cestujících a řidičů MHD. Dveře bude nutné od pondělí 15. února opět otevírat tlačítkem", uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Podle jeho slov lidé stejně nosí rukavice a také uvnitř vozidel používají madla a tlačítka se znamením k zastavení. Minimalizovat šíření nákazy koronaviru automatickým otevíráním všech dveří na každé zastávce se proto podniku nezdá v této době efektivní a účelné. Dočasně se proto přestávají automaticky otevírat všechny dveře na každé zastávce, na které nastupuje např. pouze jediný cestující. Venkovní tlačítka budou pravidelně dezinfikována. K automatickému beztlačítkovému otevírání všech dveří se DPMJ vrátí, pokud to bude potřeba.

Dráty bez námrazy už letos

Podle předsedy představenstva bude Dopravní podnik města Jihlavy po Plzni druhým dopravním podnikem v zemi, kde se začne na troleje automaticky aplikovat tekutina zabraňující námraze inovovaným zařízením od společnosti Esko. Instalace na trolejbus Škoda 26 Tr proběhne koncem příštího týdne. Už by se tak neměla opakovat situace z loňského listopadu, kdy po nočním mrholení v mrazech namrzly troleje tak, že řada trolejbusů nabírala zpoždění.

Pokles cestujících i tržeb

Od loňska se musí DPMJ vyrovnávat s citelným úbytkem cestujících i poklesem tržeb. Za rok 2020 ubylo celkem 30% cestujících a o 208 tisíc km meziročně klesl nájezd kilometrů. DPMJ utržil v roce 2020 38,43 milionů korun, což je o víc než 11 milionů korun méně než v roce 2019 s tržbami 49,73 milionů korun. DPMJ proto už od dubna 2020 přijal celou řadu úsporných opatření, aby eliminoval propad výnosů z jízdného a zájezdové dopravy. Pomohly i kompenzační programy. Od města Jihlavy DPMJ na roky 2020 a 2021 získal kompenzaci ztráty ve výši 99 milionů korun.

Foto: dpmj.cz
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena odjela s autem známého, ten o ničem nevěděl; žena neplatí alimenty
Policisté prověřují případ neoprávněného užívání auta, ze kterého je podezřelá osmadvacetiletá žena. V úterý 9. února přijali policisté ve večerních hodinách oznámení od muže, který postrádal svůj vůz. Po autě začali policisté na Třešťsku na Jihlavsku pátrat a po půlnoci se jim podařilo vozidlo ve městě najít. Zaparkovaný automobil si následně převzal zpět jeho majitel. Policisté provedli šetření a zjistili, že s vozidlem odjela mužova známá, která měla přístup ke klíčům uloženým v domě. Žena odjela s autem bez vědomí a souhlasu majitele. Navíc nevlastní řidičské oprávnění. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu a dále přestupku na úseku dopravy. Případ policisté prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Žena neplatí výživné na syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy sedmadvacetileté ženě z Třešťska, která neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si žena neplní na pětiletého chlapce od konce roku 2019. Měsíčně má platit přes dva tisíce korun, v daném období však uhradil pouze několik plateb. Celkově dluží necelých pětadvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilého muže policisté zajistili
Policisté zajistili ve čtvrtek 11. února kolem šesté hodiny večer opilého muže v bytě na ulici Komenského ve Velkém Meziříčí, který se choval agresivně. "Policisté na místě u třiapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl 1,16 promile alkoholu. Policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu jednatřicetiletému muži z Třebíčska. Ve středu 10. února jel před druhou hodinou odpoledne s automobilem po silnici v obci Litohoř. "Policisté kontrolou zjistili, že řidič má od loňského léta uložen na základě rozhodnutí městského úřadu zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až na začátku příštího roku. Řidičské oprávnění nikdy nevlastnil. Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit", uvedla Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Řidič se dále dopustil dopravních přestupků.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 11. února odhalili policisté v Náměšti nad Oslavou řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. "Před třetí hodinou odpoledne jel devětatřicetiletý muž s vozidlem Škoda Octavia po Masarykově náměstí. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na marihuanu, dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem drog
V úterý 11. února zastavili policisté kolem osmé hodiny večer na ulici Husitská v Havlíčkově Brodě osobní auto Peugeot, jehož řidičem byl dvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na drogy. Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Dále policisté zjistili, že vozidlo, které muž k jízdě užil, nemá platnou technickou kontrolu", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě muž pokračovat nesměl a z přestupků na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili ve čtvrtek 11. února krátce před druhou hodinou odpoledne na ulici Příkopy v Pelhřimově osobní automobil Seat. "Jeho osmadvacetiletý řidič se v rámci silniční kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 2,11 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,89 a 1,75 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Radějova se srazila dodávka s terénním autem, jedna osoba utrpěla zranění
U Radějova na Pelhřimovsku se v pátek 12. února patnáct minut po deváté hodině ráno srazila dodávka s terénním autem. Jedna osoba utrpěla zranění.
„Při střetu se zranila jedna osoba, která skončila v péči zdravotníků. Hasiči z Pacova provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Komunikace byla v místě nehody průjezdná jedním jízdním pruhem", informovala mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Příčinu, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody vyšetřují policisté.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Šest mužů z Afghánistánu přijelo na Vysočinu v úkrytu neznámého kamionu
Policisté vyjížděli ve středu 10. února dopoledne na základě oznámení do Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, kde se měla pohybovat skupina podezřelých osob. Jednalo se o skupinu šesti mužů, kteří se pohybovali v daném prostoru pěšky se svými osobními zavazadly. V rámci provedené kontroly těchto osob policisté zjistili, že se jedná o migranty z Afghánistánu, kteří u sebe neměli žádné cestovní doklady a nebyli schopni žádným způsobem prokázat svoji totožnost a na území České republiky se nacházeli neoprávněně. Ke své cestě uvedli, že se do České republiky dostali v úkrytu kamionu.
Následnou kontrolou bylo zjištěno, že cizinci na území České republiky vstoupili v době platnosti nařízení ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které bylo vyhlášené k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19. Tímto opatřením se nařizuje zákaz vstupu na území České republiky pro všechny občany třetích zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu COVID-19. I z tohoto důvodu tito cizinci nebyli oprávněni vstoupit a pobývat na území České republiky. „V rámci důkladného šetření jsme zjistili, že všichni migranti jsou zřejmě žadatelé o mezinárodní ochranu – azyl - v některé zemi Evropské unie. Pokud se potvrdí uvedené podezření, budou předáni do země, ve které o mezinárodní ochranu požádali,“ uvedl k záchytu migrantů plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že všichni migranti v rámci řízení uvedli, že mají namířeno do Spolkové republiky Německo.

Na základě zjištěných informací jsme cizince zajistili a eskortovali do policejních cel na pracovišti cizinecké policie. U všech cizinců jsme provedli nezbytné identifikační úkony a zajistili provedení testů na COVID-19. U všech testovaných cizinců byl výsledek testu negativní. Cizinci v rámci řízení uvedli, že odešli ze své domovské země z ekonomických důvodů. Policisté zahájili s cizinci správním řízení. Po provedení všech úkonu správního řízení budou čtyři z těchto cizinců zajištěni a umístěni do Zařízení pro umístění cizinců ve Vyšních Lhotách. Dva cizinci z této skupiny byli mladiství, a proto byli předáni pracovníkům odboru sociální péče o děti k provedení dalšího opatření.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   12. 5. 2021

• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021

• Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
• Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
• Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
• Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů

Úterý   27. 4. 2021

• Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
• Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
• Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
• Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
• Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Pondělí   26. 4. 2021