Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 18.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
Občané by měli zneklidnět. Je jen zdánlivě pozitivní, že se v dnešní chaotické situaci vláda a opozice dohodly na kompromisním znění zákona, který vládě uvolní ruce v boji s epidemií. Společným úsilím vlády a opozice byla významně oslabena faktická právní garance základních občanských práv a svobod. Jejich omezování či dokonce suspendování ztratilo charakter absolutní výjimečnosti a přestalo být vázáno na vyhlášení nouzového stavu.
Zákon se tváří, že je „jen na jedno použití“, že se vztahuje pouze na mimořádná opatření v rámci zmírňování dnešní konkrétní epidemie. Není však vůbec jisté, zda, kdy, kdo a jak prohlásí epidemii za ukončenou. Virus, který tuto nemoc vyvolává, tu nejspíše bude navždy. Dosavadní rovnováha v dělbě moci bude u nás tímto zákonem dlouhodobě vychýlena ve prospěch exekutivy, ve prospěch vlády, ve prospěch jednoho ministerstva.

Jeden resort – ministerstvo zdravotnictví – získává právo celostátně omezit taková základní práva občanů, jako je svoboda shromažďovací, svoboda pohybu, nedotknutelnost soukromého majetku, právo na vzdělání, právo svobodně podnikat, právo na soukromí. Ministr zdravotnictví může omezovat podnikání a školství, může na území celého státu rušit dopravu, obchod, cestování a veřejné stravování a mnoho dalších oblastí lidských aktivit a činností a může ukládat drastické likvidační pokuty až do výše 4 milionů Kč.

Základní svobody jsou podstatou politické demokracie a musejí být maximálně chráněny. To, že se na souhlasu s tímto nebezpečným krokem podílejí společně vláda i opozice, je alarmující. Už podle platné legislativy disponuje vláda a další veřejné instituce dostatečnými pravomocemi přijímat opatření proti šíření nakažlivých nemocí. Nyní však dostává do rukou novou mocnou zbraň, jejíž parlamentní kontrola bude výrazně oslabena.

Šokující je postoj naší parlamentní opozice. Ta zákon tohoto typu od vlády dokonce vyžadovala, místo aby bránila výjimečnost zásahu do občanských svobod pouze pro situace a procedury stanovené stávajícím ústavním zákonem o bezpečnosti. Příznačné je i to, že byl pandemický zákon přijímán v režimu legislativní nouze, že byla vynechána politická a věcná debata a že vláda ze dne na den získala zcela nové pravomoci, i když epidemie onemocnění Covid-19 probíhá už rok. Opozice svým souhlasem prodala demokratické principy za kompenzace skupinám, které považuje za své voliče.

Historie nám ukazuje, že zásadní útok na demokracii vždy začínal podobně, vždy byl zahalen frázemi o nezbytném posílení akceschopnosti vládnoucí moci v boji s všeohrožujícím nebezpečím.

IVK opakovaně varoval před zneužitím pandemie Covid-19 k útoku na demokracii a občanskou svobodu. Schválení tohoto zákona nám dává jednoznačně za pravdu.

18. února 2021
Václav KLAUS, Ladislav JAKL, Jiří WEIGLZpět nahoru na obsah...

Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
Prostor pro dotazy uchazečů se zástupci školy a stávajícími studenty, díky kterým získají zájemci o studium přehled o přijímacím řízení a možnostech studia. Interaktivní 3D prohlídka, která umožní návštěvníkům prozkoumat historickou budovu i novou přístavbu výukového centra. Tak by se dal stručně shrnout základ virtuálního Dne otevřených dveří Vysoké školy polytechnické Jihlava, který proběhne v sobotu 20. února od 13 do 16 hodin na www.vspj.cz.
Loni ještě stihla jihlavská vysoká škola zájemce o studium uvítat osobně těsně před tím, než vypukla první vlna pandemie. Jedná se tedy vůbec o první ročník této tradiční akce, který proběhne kompletně on-line. Program dne otevřených dveří jediné vysoké školy v Kraji Vysočina se ponese v neformální rovině. „Chceme zájemcům o studium i široké veřejnosti ukázat, jaké studium u nás opravdu je. Na chatu proto budou s uchazeči komunikovat stávající studenti jednotlivých oborů, protože právě oni jim mohou upřímně říct, jak to u nás chodí,“ upřesňuje tisková mluvčí Vendula Marešová. „Neprezentujeme možnosti studia ani předtočenými propagačními medailonky jako řada ostatních škol. Rozhodli jsme se být autentičtí a použít záznamy živých přenosů, které vznikly ve spolupráci akademiků a studentů během on-line veletrhů vysokých škol.“

Kromě chatovacích místností bude návštěvníkům webu vůbec poprvé zpřístupněna unikátní virtuální prohlídka s interaktivními prvky. Z pohodlí domova tak budou moct zavítat do bývalé soudní sítě, nyní historické auly, nové přístavby výukového centra včetně virtuální továrny i odborných laboratoří a učeben. Trasu prohlídky si každý může zvolit sám podle toho, co ho zajímá. Pro samotnou účast na Dni otevřených dveří není nutná registrace, ani si není potřeba instalovat žádný speciální program.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní programy/obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku, zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje vlastní cestovní kancelář a je autorizovaným zkouškovým centrem British Council.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
Mrazivé počasí posledních dnů pomalu ale jistě končí. Kromě silničářů mají z očekávaného oteplení největší radost malpy hnědé z táborské zoologické zahrady. Pochází totiž z vyhřátých oblasti Amazonie, takže jim velké mrazy nedělají příliš dobře.
Ošetřovatelé je proto v době nejnižších teplot raději ani nepouštěli ven a nechávali je v uzavřených ubikacích v komfortní teplotě kolem 20 stupňů Celsia. Neznamená to ale, že tyto drobné a inteligentní opičky sníh nezajímá. Naopak, ne nadarmo se o někom říká, že je „zvědavý jako opice“. O malpách z táborské zoo to platí dvojnásob. Sněhová nadílka je dokáže dostat z jejich ubikací ven, aby si pořádně prohlédly tu mrazivou nádheru, na kterou ze své domoviny nejsou zvyklé. Tyto poznávací výpravy je srandovní sledovat, protože na průzkum se většinou vydá pouze jedna vyslankyně a ostatní jí sledují z tepla. Jakoby by se malpy ujišťovaly, jestli už ty hrozné mrazy skončily. Teplo však v jejich představách vypadá úplně jinak, proto venku vydrží jen malou chvíli a hned se utíkají schovat do vyhřáté ubikace. Škoda, že kvůli pokračujícímu uzavření zoo pro veřejnost mohou tyto neobvyklé hrátky se sněhem sledovat jen ošetřovatelé.

Malpy hnědé, které chová táborská zoologická zahrada, patří na seznam ohrožených druhů CITES. Pochází z oblastí Amazonie a přestože většinu času tráví na stromech, potravu si hledají převážně na zemi. Jsou všežravé, nejčastěji jedí ovoce, bezobratlé živočichy a malé obratlovce. Silný dlouhý ocas jim slouží jako pátá končetina. Jsou velmi inteligentní a podobně jako šimpanzi dokáží používat jednoduché nástroje, například klacky ke shazování nedostupné potravy či přírodní misky k zadržování vody. Malpy byly pozorovány také při používání kamenů k rozbíjení ořechů, což kromě šimpanzů zatím u žádného jiného živočišného druhu zaznamenáno nebylo.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než milion korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Pomoci ZOO Tábor mohou lidé mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Foto: Naďa Krejčová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
Práce na modernizaci dálnice D1, konkrétně na úseku Devět křížů (EXIT 168) – Ostrovačice (EXIT 178), budou po zimní technologické přestávce zahájeny v pátek 19. února. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.
"V rámci instalace dopravních omezení bude od pátečního večera do pondělních ranních hodin doprava v úseku vedena jedním jízdním pruhem v obou směrech", informoval M. Buček.

Od pondělí 22. února bude provoz veden v režimu 2+2 jízdní pruhy na levém dálničním pásu - směr Praha.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
Mladí rodiče Petr a Zuzana žijí v Jihlavě, kde pečují o svého šestiletého syna Adámka. Ten si bohužel na svět přinesl závažná zdravotní omezení a tím obrátil celé rodině život vzhůru nohama.
„Předčasný a komplikovaný porod mé manželky bohužel způsobil u Adámka poškození mozku a s ním související problémy s motorikou. Už od prvního měsíce jsme s ním proto poctivě cvičili 4x denně Vojtovu metodu. Ta jeho problémy značně eliminovala, i přesto mu ale lékaři v roce diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu, která nejhůře zasáhla dolní končetiny. Lehčí poruchu hybnosti má ale i v ručičkách,“ začíná vyprávění tatínek Adámka, pan Petr.

K Vojtově metodě proto přidali další rehabilitace. Každá svým dílem přispívá ke zlepšování Adámkova zdravotního stavu. Přes veškerou snahu se ale již více než rok nedostavilo výraznější zlepšení. „Adámek leze po čtyřech, u opory se postaví, i když postavení nožiček a jejich ovládání odpovídá jeho diagnóze. Dosud se nám ho však podařilo udržet ve stavu, kdy nemá téměř žádné zkrácené svaly a šlachy a je tudíž stále naděje, že by mohl chodit bez pomůcek. Milník, přes který se dlouho nemůžeme dostat, je samostatný stoj v prostoru, na což by pak mohly navázat první samostatné krůčky,“ vysvětluje jeho tatínek.

Velkou šanci na zlepšení vidí Adámkovi rodiče v intenzivních neurorehabilitačních programech, proto se jich snaží synovi dopřát co nejvíce. Jsou však velmi nákladné. I z tohoto důvodu požádali o pomoc Dobré anděly. „Za poslední roky, co máme Adámka, padl prakticky veškerý náš volný čas a finance na zajištění co nejlepší možné rehabilitace a na získání informací a rad od mnoha odborníků z různých koutů Česka. Jsme vděční za příspěvky Dobrých andělů, které pomáhají Adámkovi k lepšímu životu, protože jsme přesvědčeni, že intenzivní neurorehabilitační pobyty, které mu z nich hradíme, jsou v tuto chvíli to jediné, co ho může ‚nakopnout‘ k dalšímu rozvoji. Děkujeme vám za tuto možnost,“ dodává pan Petr.

Zapojit se do pomoci rodinám, které postihla vážná nemoc, může každý. Stát se Dobrým andělem je velmi jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a zvolit libovolnou výši příspěvku. Nadace Dobrý anděl odevzdá rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc, váš dar do posledního haléře.
Zuzana VÍTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
Objasnit se podařilo trestnou činnost sprejera, který v Třebíči poškodil více než desítku objektů, zejména domy a garáže. Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmnáctiletý mladík z Olomoucka. Dopadnout muže se podařilo díky výborné spolupráci policistů a strážníků městské policie.
Ke spáchání činu došlo ze středy 3. února na čtvrtek v okolí ulice Obránců míru. „Řádění“ sprejera neunikly fasády rodinných domů, bytových domů, garáže či zeď. Jednalo se o nápisy v délkách několika metrů. Modrou barvou poškodil sprejer například dům na ulici Mezníkova a majiteli tak způsobil škodu za přibližně sedm tisíc korun. Na ulici Viktorinova přišly k újmě především garáže. Čtyřmetrový nápis muž například nasprejoval na stěnu garáže a u dalších poškodil vrata. Celková škoda přesáhla pětapadesát tisíc korun.

Ve čtvrtek přijali policisté v ranních hodinách oznámení o posprejování domu na ulici Mezníkova a případ začali prověřovat. Zjistili, že v lokalitě jsou poškozeny také další objekty. Místa činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Do pátrání po pachateli se zapojili také strážníci městské policie. Právě spolupráce s městskou policií se při objasňování případu ukázala jako zásadní, podařilo se jim totiž zjistit podstatné informaci k podezřelému muži.

Policisté shromáždili důkazy a na jejich základě sdělil policejní inspektor osmnáctiletému muži podezření ze spáchání trestného činu. „Muž je podezřelý ze spáchání přečinu poškození cizí věci,“ dodal npor. Libor Matoušek, DiS., vedoucí třebíčského obvodního oddělení. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Za spáchaný trestný čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Foto: ilustrační, policie ČR
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů jednačtyřicetiletému muži, který v polovině prosince v obci na Polensku na Jihlavsku napadl svoji známou. Muž přišel před desátou hodinou dopoledne k domu, neoprávněně se dostal na pozemek a násilně si vynutil vstup do domu, kde žena bydlí. Fyzicky ji napadl opakovanými údery do oblasti hlavy. Následně z místa odešel. Napadená žena utrpěla zranění a musela vyhledat lékařské ošetření. Policisté prováděli šetření, výslechy osob a vyžádali si také lékařské zprávy. Léčení napadené ženy si vyžádalo více než měsíc. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a porušování domovní svobody. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Pachatel ukradl z auta peněženku
Policisté pátrají po zloději, který v úterý 16. února před druhou hodinou odpoledne v ulici Zimní v Jihlavě odcizil peněženku z vozu. "Pachatel využil toho, že zaparkovaný automobil Hyundai byl sice uzavřený, ale neuzamčený. Ze sedačky spolujezdce odcizil peněženku, ve které byla uložena finanční hotovost, platební karta, osobní doklady a další věci a způsobil tak škodu za bezmála tři tisíce korun", informovala mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, po pachateli pátrají.

Řidič byl pod vlivem marihuany
Ve středu 17. února odhalili policisté v Jemnici na Třebíčsku řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. "Před druhou hodinou odpoledne jel muž s vozidlem Renault Laguna po ulici U Černého mostu. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na marihuanu, dechová zkouška u něho byla negativní. Třicetiletý muž se podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Drogy amfetamin a marihuana za volantem
Policisté kontrolovali ve středu 17. února krátce před třetí hodinou odpoledne na ulici Pražská v Pelhřimově osobní auto Škoda, jehož řidičem byl jednadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na drogy. "Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Policisté zastavili ve středu 17. února kolem půl čtvrté odpoledne na ulici Pražská v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen. "Jeho čtyřiadvacetiletý řidič se na výzvu podrobil testu na drogy. Výsledek byl pozitivní na marihuanu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", dodala S. Rázlová. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve středu 17. února kolem jedné hodiny odpoledne vozidlo, jehož jednašedesátiletý řidič byl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Peugeot kontrolovala policejní hlídka v Radostíně nad Oslavou na Žďársku. "Dechová zkouška, které se muž na výzvu podrobil, byla pozitivní a její naměřená hodnota činila 0,92 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a jeho hodnota byla 0,86 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Třicetiletého řidiče vozidla Volkswagen zastavili ve středu 17. února kolem půl desáté večer na ulici Santiniho žďárští policisté. Dechová zkouška, kterou policisté u muže provedli, byla pozitivní a její naměřená hodnota činila 0,57 promile. Pozitivní výsledky vykázala také opakovaná měření. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Také tento řidiče se bude zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
Do tříkrálových pokladniček na Jihlavsku se letos i přes nepříznivou pandemickou situaci kvůli koronaviru vybrala částka ve výši 1.055.832 korun. Uvedl to hlavní koordinátor sbírky z Oblastní charity v Jihlavě Roman Mejzlík.
Peníze budou použity na podporu rekonstrukce budovy Centra sociálních služeb ul. Mahenova 16 v Jihlavě – úprava prostor pro služby Bárka – domácí hospic a odlehčovací službu Adapta, na nákup nových aut pro domácí hospic Bárka, na zajištění materiálů a provozu Dobrovolnického centra, posílení vozového parku terénních služeb pečujících zejména o seniory a na podporu služeb jihlavské charity.

Uvedená suma je prozatím průběžná. Výsledek pracovníci charity hodnotí za období od 1. – do 24. ledna, kdy lidé mohli svůj příspěvek vhodit do stacionárních pokladniček, poslat peníze na Tříkrálový účet nebo zaslat dárcovskou sms. Ovšem stále je možné přispívat: „S ohledem na letošní vývoj epidemiologické situace a vládní nařízení, bylo rozhodnuto, že bude online koleda prodloužena až do 30. dubna. Proto budeme rádi, pokud ještě někdo neměl možnost přispět, aby navštívil webové stránky www.trikralovasbirka… Tam si může pustit veselý klip s panem Onlajnem a vhodit příspěvek do virtuální kasičky. Tento způsob je v dnešní době strachu z nákazy zcela bezpečný a jednoduchý. Pokud jsou mezi námi lidé, kteří jsou z výsledku zklamání anebo chtějí pomoci našim starším spoluobčanům podat návod k online platbě, tak budeme velmi vděčni", informoval R. Mejzlík.

Perličkou letošní netradiční sbírky je obec Puklice, kde se podařil přispívajícím zajímavý počin, když jako jedni z mála zaznamenali navýšení výtěžku z loňských 20.329 Kč na ještě lepších 22.900 Kč, a to bez aktivního koledování po domácnostech. Zaznamenán byl také zájem se zapojit do sbírky i u nové obce Pavlov u Stonařova, kde v prvním ročníku vybrali místní pěknou částku 7.148 Kč; v kostele sv. Víta, bylo možné přispět už i v minulých letech. Jedná se tedy o první realizaci sbírky mezi občany v obci.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů
Tiskový komentář České společnosti ornitologické, Hnutí DUHA, Českého svazu ochránců přírody k dnešnímu schválení bezprecedentního ohrožení chráněných živočichů a rostlin v Zemědělském výboru:
Komentář Jiřího Beneše z Hnutí DUHA:
„Poslanec Josef Kott (ANO) zneužil tzv. invazní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny k doposud nevídanému útoku na desítky chráněných druhů.

Zemědělský výbor dnes schválil jeho návrh na zrušení ochrany silně ohrožených druhů živočichů při zemědělském, lesnickém a vodním hospodaření. Pokud by byl návrh skutečně začleněn do invazní novely, znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři nemusí brát ohledy na druhy, jako je například čáp černý, ledňáček říční, křepelka polní, skřivan lesní, rosnička zelená, chřástal polní a mnoho dalších, a to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat. Ohrožena je i celá řada orchidejí na zemědělsky obhospodařovaných pozemcích nebo tis červený v lesních porostech.

Poslanci v Zemědělském výboru a Výboru pro životní prostředí naštěstí zamítli další škodlivý návrh poslanců Jana Zahradníka a Petra Bendla (oba ODS) na zrušení předkupního práva státu k pozemkům v národních parcích, národních přírodních rezervacích či pozemcích související s jeskyněmi, který by usnadnil spekulace s pozemky a další zástavbu v těchto v nejcennějších chráněných územích.

Naopak dobré návrhy na posílení pravomocí stráže přírody a umožňující zákaz používání ohňostrojů a pyrotechniky v chráněných území z pera Evy Fialové (ANO) členové a členky Výboru pro životní prostředí schválili.”

Komentář Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnosti ornitologické:
„Je neuvěřitelné, že v době, kdy celá společnost cítí naši zranitelnost a sepětí s přírodou, může parlamentním výborem projít návrh na další radikální omezení ochrany ohrožených druhů. Slušným hospodářům návrh poslance Kotta nepomůže, protože ohledy na živočichy a rostliny v krajině berou sami od sebe. Těm nezodpovědným by umožnil další bezohledné drancování přírody. Pro citlivé a málo početné druhy, jako je čáp černý, je ochrana každého hnízda naprosto zásadní. A pro silně ubývající druhy, jako je chřástal polní, by omezení ochrany hnízdišť mohlo znamenat pomyslný hřebíček do rakve. Doufám, že poslanecká sněmovna jako celek bude mít víc rozumu než zemědělský výbor.”

Komentář Karla Kříže, výkonného místopředsedy Českého svazu ochránců přírody:
„Doufám, že Poslanecká sněmovna tento pozměňovací návrh zamítne. V opačném případě bychom se brzy dočkali toho, že se silně ohrožené druhy v lepším případě přesunou do kategorie kriticky ohrožené, v tom horším vyhynou úplně. Většina z nich je totiž ohrožena právě proto, že jim současný běžný způsob hospodaření vadí. Sněmovna by jim tak podepsala jasný ortel. Apelujeme tímto i na ministra Brabce, jehož Ministerstvo životního prostředí k návrhu poslance Kotta vyslovilo zásadní nesouhlas, aby přesvědčil ostatní poslance o škodlivosti pozměňovacího návrhu.”

Hnutí DUHA, Český svaz ochránců přírody a Česká společnost ornitologická budou další jednání Parlamentu ČR o invazní novele sledovat a pokusí se přesvědčit poslance, aby odmítli návrhy ohrožující naši přírodu včetně vzácných druhů.
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 5. 2021

• V Lukách nad Jihlavou byla z řeky vytažena utopená žena
• Středověké studny ve Velkém Meziříčí vydaly poklady, třeba středověkou pokladničku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z aut nářadí; rozbitá výloha; opilý osmnáctiletý řidič boural

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021