Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 26.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
Policisté prověřují případ vloupání do zaparkovaného vozu ze středy 24. února v Jihlavě, kdy pachatel vnikl do auta kolem půl deváté dopoledne na parkovišti u obchodu na ulici Jiráskova. Z vozidla VW Passat odcizil kufřík s digitálním multimetrem, nářadím a dalšími věcmi. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a o pachateli a odcizených věcech pátrají. Policisté dále připomínají, že vozidlo není vhodným místem k uložení cenných věcí. V případě, že osádka automobil opustí, neměly by v něm zůstávat mobilní telefony, peněženky, kabelky, notebooky či tablety a zavazadla. Odložené věci ve vozidle se velmi snadno mohou stát cílem pachatele. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Dvě opilé ženy se popraly, jedna skončila na záchytce
Ve středu 24. února byli policisté v Jihlavě před desátou hodinou večer přivoláni do domu na ulici Havlíčkova, kde dle přijatého oznámení došlo k napadení mezi dvěma ženami. Hlídka vyjela na místo. "Policisté zajistili opilou pětadvacetiletou ženu, která se chovala agresivně a vznikla obava, že bude i nadále jednat násilně. Nespolupracovala a odmítala uposlechnout pokyny. Druhou ženu po předchozí slovní rozepři napadla a ta utrpěla poranění v oblasti hlavy. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 1,41 promile alkoholu", popsala incident mluvčí policistů Jana Kroutilová. Napadená žena utrpěla zranění a zdravotnickou záchrannou služba byla převezena na ošetření do nemocnice. Opilou ženu policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelá ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti veřejnému pořádku.

Silně opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 25. února krátce před pátou hodinou odpoledne přijali oznámení o opilé ženě, která se nacházela v jednom z domů v Počátkách na Pelhřimovsku a verbálně napadala svého známého. Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku. "Jednalo se o pětačtyřicetiletou ženu, která vykazovala známky značné opilosti. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že žena bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ji zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce žena nadýchala 4,35 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Dále se bude zodpovídat z přestupku proti občanskému soužití.

Opilý cyklista
Policisté zastavili ve středu 24. února v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku cyklistu pod vlivem alkoholu. "Čtyřiatřicetiletého muže zastavila policejní hlídka kolem deváté hodiny večer na ulici 5. Května. Jel na neosvětleném jízdním kole a kličkoval na vozovce. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 0,83 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a jeho hodnota byla 0,85 promile", uvedla Stanislava Rázlová. V jízdě již pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič je podezřelý z přestupku, byl pod vlivem marihuany
Ve čtvrtek 25. února odhalili policisté v Jemnici řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. "Po třetí hodině odpoledne jel sedmadvacetiletý muž s vozidlem Iveco po ulici U Černého mostu. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u muže ukázal přítomnost marihuany", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Jednatřicetiletého řidiče, u něhož test na drogy vykázal pozitivní výsledek, odhalili ve čtvrtek 25. února policisté. Muž jel ve vozidle Škoda na ulici Pražská v Pelhřimově, kde ho před devátou hodinou večer kontrolovala policejní hlídka. "Test na drogy vykázal pozitivní výsledek na amfetamin a kokain. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve čtvrtek 25. února kolem půl deváté večer na ulici Horní ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl čtyřiatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,60 promile alkoholu. Výsledek opakované dechové zkoušky byl blízký prvnímu měření", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
Na Havlíčkobrodsku se po více jak dvaceti letech objevila sova pálená. Bohužel, byla nalezena ve stavu, kdy nemohla létat a než přijeli pracovníci ze záchranné stanice pro ohrožená zvířata z Pavlova u Ledče nad Sázavou, sovička uhynula.
"Je hodně smutné, že testy u uhynulé sovy prokázaly, že se otrávila jedem, který byl primárně určený myším. Chceme se zbavit hlodavců, ale často to může mít i jiné fatálnější nepřímé dopady", píšou pracovníci ze záchranné stanice v Pavlově na facebooku.

"Ale i přesto všechno máme radost, že se na Havlíčkobrodsku tato kráska se srdčitým závojem objevila a doufáme, že byla první, ale ne poslední", doplňují.

Sova pálená (Tyto alba) je středně velký druh sovy z čeledi sovovitých (Tytonidae), nápadný hlavně výrazným srdcovitým závojem kolem očí. Jedná se o nejrozšířenější druh sovy vůbec, obývající řadu biotopů na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Na území ČR hnízdí pravidelně, ale vzácně, hlavně v nižších polohách do 400 m n. m. Její početnost se vzhledem k výrazným početním výkyvům zjišťuje jen obtížně, dlouhodobě však vykazuje klesající tendenci. Potravu tvoří hlavně hlodavci a hraboši - myši, méně ptáci, obojživelníci a drobní savci.

Sova uhynula po ulovení otrávených myší, které pozřely volně dostupný přípravek na trávení hlodavců (nejspíše Lanirát).
Travič tak může být úplně kdokoliv, kdo hledal rychlé řešení problému s hlodavci.
Co je ovšem na zamyšlení a velmi smutné je to, že pokud by se jednalo o běžný druh jako kalous, či poštolka nepřišlo by se na to. Ptáte se proč? Jedno vyšetření, které zjistí, zda bylo zvíře otráveno, stojí přes 2000 Kč a jde většinou na triko záchranných stanic, které na to nemají.
Otázka je, zda někdo chce, aby se taková vyšetření prováděla, po kauze se Stutoxem, kdy stanice přinášely informace o otrávených necílových zvířatech jako např. https://1url.cz/szyLN
Skončila podpora již tak podfinancovaných záchranných stanic ze strany MZE. Jako věčný optimista věřím, že to byla jen nešťastná shoda náhod. Následná pandemie a utahující se opasky jsou pro spousty stanic téměř likvidační.
Pokud ovšem taková data nebudou, nebudou ani argumenty proto nepovolit plošné trávení v celé ČR.
Chci tak na závěr poděkovat všem našim dárcům, díky vaší podpoře můžeme takové případy dotáhnout do konce a smrt této krásné sovy nebude úplně zbytečná. Děkuji
Karafiát Zbyšek, ředitel Stanice Pavlov o.p.s.

Foto: fb Pavlov; sovička nalezená v Havlíčkově Brodě,

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století
Přispět na opravu věže evangelického kostela ve Sněžném na Žďársku se na základě žádosti Českobratrské církve evangelické podané prostřednictvím farního sboru ve Sněžném rozhodli zastupitelé. A to za předpokladu, že se evangelické církvi v letošním roce podaří uspět se svojí žádostí o dotaci od Kraje Vysočina.
Pokud krajský dotační příslib získá, městys Sněžné pomůže farnosti při realizaci opravy střechy tak, že na ni ze svého rozpočtu uvolní finanční částku ve výši deset procent uznatelných nákladů, maximálně však 130 tisíc korun.

Od roku 1784 působil ve Sněžném, dříve Německém, maďarský kazatel Pavel Czent Mártony. Z počátku bez potvrzení, konal pobožnosti v selském statku, v létě ve stodole, v zimě ve světnici. Místo k stavbě modlitebny nabídl rolník Martin Veselý a Mártony uspořádal na staveništi zvláštní veřejnou bohoslužbu. Modlitebna byla postavena roku 1788 podle plánů novoměstského tesařského a zednického mistra F. Hromádky a J. Satorie. V roce 1827 byla vydlážděna kamennou dlažbou, lavice označeny jmény majitelů, kolem stolu Páně zhotovena mřížka a byly pozlaceny kalichy.

Roku 1861 vydal císař František Josef I. tzv. Protestantský patent, který již povoloval stavět u evangelických kostelů věže s hodinami a zvony. Sněženští toho využili jako jedni z prvních. K prodloužené modlitebně byla přistavěna věž s hodinami a na ní zavěšeny zvony s nápisy Víra, Naděje, Láska.

Současná podoba interiéru vznikla v průběhu devadesátých let 20. století při rozsáhlé rekonstrukci. Autorem návrhu je ostravský výtvarník Daniel Balabán. V roce 2001 byl vyměněn hodinový stroj na věži. V roce 2005 byl proveden nátěr střechy.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   12. 5. 2021

• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021

• Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
• Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
• Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
• Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů

Úterý   27. 4. 2021

• Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
• Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
• Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
• Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
• Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Pondělí   26. 4. 2021