Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.3 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kvůli poklesu počtu cestujících omezí od pondělí 8. března jihlavský dopravní podnik provoz
Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) registruje od začátku roku výrazný pokles tržeb oproti stejnému období loni, a tak musí dočasně omezit provoz podobně, jako to udělá od příštího týdne i Kraj Vysočina na celém území Vysočiny. Od pondělí 8. března přecházejí v pracovní dny trolejbusové linky D a F obsluhující jihlavskou polikliniku na celodenní půlhodinový interval mezi jednotlivými spoji. Nyní jezdily v ranní a odpolední špičce po dvaceti minutách.
Autobusová linka č. 5, která obsluhuje Zbornou a spojuje také střed města a Královský vršek s jižní částí Jihlavy v oblasti Znojemské ulice, přejde na šedesátiminutový interval mezi jednotlivými spoji. K omezení spojů po půl páté odpoledne dojde také na lince č. 3, která obsluhuje Horní Kosov a firmu Bosch Diesel. Už nyní nejezdí v Jihlavě trolejbusy a autobusy označené v jízdních řádech poznámkou "jede ve dnech školního vyučování."

„Omezení dopravy nemá plošný charakter a úpravy děláme jen u malého procenta spojů, které vykazovaly opravdu velmi slabou obsazenost,“ uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner s tím, že se musí podnik vyrovnávat asi s 45% úbytkem cestujících a s tím spojenými výpadky příjmů. Počet přepravených osob a tržby z MHD byly do 21. února 2021 na úrovni 70 % loňské skutečnosti. Po 21. únoru registruje DPMJ podle Radima Rovnera další propad až na úroveň 55 % loňské skutečnosti.

Lidem hledajícím spojení platná od pondělí 8. března doporučujeme sekci webových stránek DPMJ označenou Změny jízdních řádů: https://www.dpmj.cz/zmeny-ji…
kde jsou od páteční 12. hodiny nové jízdní řády zveřejněny. K dílčím přechodným úpravám ve vybraných jízdních řádech přistupuje od neděle 7. března u autobusů a od pondělí 8. března u vlaků také Kraj Vysočina. „Doporučujeme, aby si veřejnost odjezd svého spoje předem ověřila na dopravních portálech nebo u svého dopravce,“ informoval radní Kraje Vysočina pro dopravu a jihlavský zastupitel Martin Hyský.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Lvice Luena vyhlíží sluníčko a návštěvníky
Pěkně z tepla svého vytápěného výběhu pozoruje lvice Luena dění v zoologického zahradě Tábor. Lví výběh je umístěn v horní části rozlehlého areálu, takže je z něj dobře vidět na podstatnou část zahrady. Lvi tak mají o dění perfektní přehled, jak se ostatně na krále zvířat sluší a patří. Hlavně Luena musí mít všechno pod kontrolou.
Lvi pustinní jsou zvyklí na jiné teploty, než byly nedávné silné mrazy, proto nepohrdnou vnitřní ubikací, kterou jim ošetřovatelé nepřetržitě vytápí na pro ně komfortních 15 stupňů. To se to pak vyhlíží slunečné počasí, když je kromě kožichu hřeje také spolehlivé topení. Jen těch návštěvníků se lvi, stejně jako ostatní zvířata z táborské zoo, jen tak nedočkají. Kdo ví, kdy současná omezení a zákazy skončí.

V ZOO Tábor žijí dva lvi pustinní, samec Simba a lvice Luena. Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů (nejnižší odhady hovoří o pouhých deseti tisících). Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách. Jejich nejčastější kořistí jsou velcí savci, především kopytníci. Většinou loví samice, samci se lovu účastní jen výjimečně. Ačkoliv loví samice, přednostní právo na ulovenou kořist má vždy dominantní samec. U lvů se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus, hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva. Hlavní role hřívy spočívá v rozpoznání „kvality samce“. Její velikost a zbarvení je znamením kondice, přičemž se zdá, že lvi vnímají tmavou barvu jako signál dominance. Hříva také chrání hrdlo samce v boji s jiným lvem. Většinu dne odpočívají, dokáží prospat až 20 hodin denně. Lvi se páří v jakémkoliv roční období. V průběhu páření, které trvá několik dní, kopuluje pár pravidelně dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Tento druh je zařazen na seznam CITES. Na listině ohrožených druhů IUCN je africká subpopulace označená jako zranitelná, indická subpopulace jako ohrožená.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než 1,5 milionu korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

omoci ZOO Tábor mohou lidé mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Foto: Anna Kostohryzová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Ve FN Brno léčí covid-19 u závažně nemocných pacientů vysoce účinnou kombinovanou léčbou, lékaři v ní vidí velký potenciál
K hledání nových způsobů léčby koronaviru přivedly odborníky z Hemato-onkologické kliniky FN Brno předchozí smutně končící příběhy jejich pacientů. Snaha byla vyvinout účinný, časný a intenzivní postup, který zabrání rozvoji choroby a nemocné ochrání. To se povedlo díky spojení dvou k léčbě koronaviru určených a schválených preparátů. Od ledna byl tento způsob léčby aplikován u 28 onkologicky nemocných covid pozitivních pacientů, u všech byl postup prokazatelně život zachraňující.
Pacienti ze skupiny velmi závažných onemocnění krve nebo mízních uzlin, kde problém řeší až transplantace kostní dřeně, jsou běžně ohroženou skupinou už v případě jakékoli infekce, pro koronavirus to platí několikanásobně. „U těchto pacientů je průběh covidu často velmi atypický a bohužel i smrtelný. Ke snížení obranyschopnosti přispívá nejenom vlastní choroba, ale často i protinádorová léčba, která je mnohdy velmi intenzivní a neumožní pacientům vytvoření imunitní odpovědi ani protilátek,“ vysvětluje prof. MUDr. Jiří Mayer, CSc., přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky, která je největším takovým pracovištěm v republice.

Pro úspěšnou léčbu koronaviru u nemocných se závažně sníženou obranyschopností s nádory krve, lékaři kombinují studiemi prověřený remdesivir s hyperimunní plazmou odebíranou dobrovolným dárcům po prodělaném onemocnění covid-19, která podstoupí speciálnímu zpracování na Tkáňovém a transfuzním oddělení nemocnice. Plazma je obecně léty prověřený léčivý přípravek, který se používá i v řadě jiných indikací. V tomto případě je potřeba, aby plazma obsahovala vysokou koncentraci takzvaných virus neutralizující protilátek.

Tato léčba byla ve FN Brno použita na začátku roku 2021 u celkem 28 nemocných a nikdo z nich nezemřel na progresi koronavirové infekce. „Byli to nemocní se skutečně závažnými hemato-onkologickými stavy, s rozvinutou chorobou, před zahájením intenzivní onkologické léčby, během ní, ale i před transplantací kostní dřeně nebo po ní. Jednalo se o pacienty s leukémiemi, lymfomy, mnohočetným myelomem. Evidujeme i případy, kdy měli někteří dokonce dvě různé nádorové choroby. Covid-19 u těchto pacientů může mít velmi atypický průběh s dlouhodobou perzistencí viru, eventuálně s opakovanou reaktivací,“ vysvětluje přednosta IHOKu proč je potřeba infekci u dlouhotrvajících hemato-onkologických chorob zastavit co nejdříve.

Nic nebrání, aby kombinace remdesiviru a rekoplazmy mohla být průlomovou léčbou u podobně vážně nemocných pacientů, u kterých je velký předpoklad těžkého průběhu infekce koronaviru. Dle odborníků z FN Brno je mnohem pravděpodobnější najít možnosti léčby u přípravků, které jsou již schválené a prověřené pro toto onemocnění, než u preparátů s chybějícími solidními medicínskými daty.

Foto: FN Brno
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Při nehodě u Kralic nad Oslavou utrpěli zranění dva policisté a řidič náklaďáku
Při dopravní nehodě, která se stala v pátek 5. března v 9.46 hodin na silnici první třídy mezi Náměští nad Oslavou a Kralicemi nad Oslavou na Třebíčsku, utrpěli zranění tři lidé.
Na základě šetření okolností dopravní nehody na místě policisté zjistili, že řidič nákladního vozu projížděl po silnici I/23 od Náměště nad Oslavou na Kralice nad Oslavou. "Ze zatím nezjištěných důvodů najel s vozidlem na krajnici a když se snažil vyjet znovu zpět do svého jízdního pruhu, dostal s vozidlem smyk a narazil do protijedoucího služebního vozidla Policie České republiky. Služební vůz byl odražen na svodidla a nákladní auto skončilo převrácené mimo komunikaci na poli. Ve služebním vozidle cestovali v době nehody dva policisté, kteří byli zařazeni v rámci výkonu služby do opatření na kontrolu dodržování volného pohybu osob mezi okresy", popsala nehodu policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že policisté přejížděli na jiné kontrolní stanoviště.

Oba policisté byli zraněni a byli převezeni do nemocnice v Třebíči. Zraněný byl také řidič nákladního vozidla. I ten byl převezen do zdravotnického zařízení.
U všech účastníků nehody byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem.
Kolem poledne bylo místo plně průjezdné, až se bude vyprošťovat nákladní vozidlo, bude v místě usměrňovat provoz policejní hlídka.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: muž vlezl násilím do domu své známé, skončil v cele; muž vyhrožoval rodině likvidací
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu čtyřiadvacetiletému muži z Brněnska, který ve čtvrtek 25. února přijel v časných ranních hodinách do obce na Třebíčsku, a to k rodinnému domu, kde žije jeho bývalá přítelkyně. Muž vylezl na balkon a vnikl do domu, kde rozbil zrcadlo, televizi a skleněné výplně dveří. Obyvatelku domu hluk vzbudil a přivolala policisty, kteří muže dopadli, zadrželi a odvezli ho na policejní oddělení, kde byl umístěn do cely. Škoda, kterou muž způsobil, byla vyčíslena na více než pět tisíc korun. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž vlezl násilím do domu, obyvatelům vyhrožoval likvidací
Policejní inspektor sdělil šestačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu nebezpečného vyhrožování. Na začátku ledna přišel v obci na Třešťsku na Jihlavsku večer k domu, kde žije rodina, kterou znal. "Za použití násilí se dostal dovnitř, kde rozbil dveře. Muž se choval značně agresivně a přítomným obyvatelům domu vyhrožoval likvidací, následně se otočil a odešel. Ke zranění osob nedošlo. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Poškozením dveří vznikla škoda za necelý jeden tisíc korun", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté sdělili muži z Jihlavska podezření ze spáchání dvou trestných činů. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 3. března kolem páté hodiny odpoledne přijali policisté oznámení o muži, který se nacházel v domě na ulici Pražská v Havlíčkově Brodě a vyhrožoval, že si ublíží. "Policisté na místě nalezli devětadvacetiletého muže, který vykazoval známky značné opilosti. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 2,85 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat a ohrozí svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič byl opilý, navíc nevlastní řidičák
Ze spáchání dopravních přestupků je podezřelý řidič, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 4. března před čtvrtou hodinou odpoledne u obce Lažínky. na Třebíčsku "Třiatřicetiletý muž jel s vozidlem Citroen po silnici ve směru na Litohoř. Řidič při kontrole nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že muž ani není držitelem řidičského oprávnění. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 0,43 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Žena za volant usedla pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve čtvrtek 4. března kolem deváté hodiny ráno na silnici druhé třídy u obce Světnov osobní automobil Škoda, jehož řidičkou byla sedmatřicetiletá žena. "Součástí silniční kontroly bylo také odborné měření na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,52 promile alkoholu. Výsledek opakované dechové zkoušky vykázal hodnotu blízkou prvnímu měření", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté ženě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Řidička nadýchala téměř dvě promile
Policisté zastavili ve čtvrtek 5. března ve večerních hodinách na ulici Brněnská v Novém Městě na Moravě na Žďársku osobní auto Renault, jehož řidičkou byla čtyřiačtyřicetiletá žena. "Ta se v rámci kontroly podrobila dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,80 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již žena pokračovat nesměla. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na celé Vysočině hrozí při poklesu teplot ledovka
Meteorologové vydali výstrahu před ledovkou, která na celé Vysočině hrozí od osmnácté hodiny v pátek 5. března až do deseti hodin ráno v sobotu 6. března. Náledí nebo zmrazky se budou tvořit při poklesu teplot.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Hrozí nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí a na neošetřených komunikacích problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Výstraha se týká také Jihočeského, Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a jižní části Plzeňského kraje.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V havlíčkobrodské nemocnici je nově otevřená dětská foniatrická ambulance
Nemocnice v Havlíčkově Brodě zahájila činnost dětské foniatrické ambulance - DFA, která je je cílena na včasnou diagnostiku a léčení poruch sluchu a řeči u dětských pacientů. Cílem je také prohloubit nebo zahájit součinnost logopedie směrem k foniatrii a obráceně. „Tato synergie dává možnost nejefektivnější péče o děti s poruchami řeči a sluchu", řekl vedoucí lékař oddělení ORL MUDr. Tomáš Moravec.
Ambulance je otevřena každý lichý čtvrtek v měsíci od 7.15 do 15.15 hodin. Funguje v prostorách ORL ambulance v hlavní lůžkové budově brodské nemocnice. Ambulanci vede MUDr. Zuzana Topilová. V současné době je nutné telefonické objednání do ambulance na lince 569 472 426.

„Nově je nastavena dispenzarizace poruch sluchu u dětí v rámci prohlídky u pediatra a ten posílá dětského pacienta na vyšetření sluchu včetně screeningového audia. Vidíme, že stále významnější skupina dětí má poruchu výslovnosti. Naším cílem je podchytit co největší skupinu dětí a nastavit rehabilitaci řeči jak z foniatrického, tak logopedického pohledu,“ říká MUDr. Moravec.

Součástí preventivní péče screening sluchu ve věku pěti let jsou tedy děti odeslány na ORL oddělení, aby odborný lékař jejich sluch zkontroloval. Vlastní vyšetření se provádí na ORL nebo foniatrickém pracovišti, a to takzvanou tónovou audiometrií. Toto vyšetření vyžaduje aktivní spolupráci dítěte a jde o zcela nebolestivou metodu. ORL oddělení ještě díky ambulanci prohlubuje a zefektivňuje spolupráci - pediatr, foniatr a logoped. Ambulance řeší klinickou problematiku, diagnostiku, léčbu, léčebnou prevenci a rehabilitaci poruch sluchu, hlasu a řeči. Lékař foniatr je schopen zavčasu určit diagnózu a zvolit adekvátní terapii organických i funkčních poruch.

Foto: ilustrační, nemocnice Havlíčkův Brod
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Kvůli počasí se stalo na Vysočině ráno třináct nehod, nejvážnější na Třebíčsku
Na Vysočině k ránu nasněžilo, teploty se pohybovaly kolem nuly a počasí tak způsobilo komplikace v dopravě, kdy policisté zaznamenali od šesté hodiny ranní do 10.30 hodin oznámení o třinácti dopravních nehodách. Čtyři lidé utrpěli zranění. Nejvážnější nehoda se stala mezi Náměští nad Oslavou a Kralicemi nad Oslavou, při které skončili se zraněním tři lidé v nemocnici.
Deset minut před osmou hodinou ráno havaroval na silnici mezi obcemi Nevcehle a Urbanov na Jihlavsku řidič osobního vozidla, který se při nehodě zranil.

Krátce před devátou hodinou pak havaroval na silnici u obce Krasonice na Jihlavsku sypač, který se převrátil na bok. Při této nehodě se nikdo nezranil.

"V 9.40 hodin jsme přijali oznámení o dopravní nehodě nákladního vozidla a osobního vozidla na silnici I. třídy mezi Kralicemi nad Oslavou a Náměští nad Oslavou na Třebíčsku. Z prvotního šetření vyplývá, že řidič nákladního vozidla dostal s vozidlem smyk a narazil do stojícího služebního vozidla Policie ĆR, které narazil na svodidla. Poté nákladní vozidlo vyjelo mimo komunikaci a převrátilo se v příkopu. Při nehodě se zranili tři lidé – dva z nich jsou policisté a třetím je řidič nákladního vozidla. Všechny tři převezli záchranáři do nemocnice v Třebíči", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Doplnila, že silnice I/23 je kvůli zásahu složek IZS v místě neprůjezdná.

Foto Policie: nahoře nehoda kamionu u Krasonic na Jihlavsku; dole nehoda u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021