Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 31.3 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Švýcar na jihlavském letišti neměl platný test na covid
Velmi neobvyklou kontrolu mají za sebou policisté odboru cizinecké policie, kteří v úterý 30. března hodinu před polednem prováděli pobytovou kontrolu na letišti Jihlava – Henčov, kde přistál pilot malého soukromého letounu. Následnou kontrolou potřebných dokladů zjistili, že pilotem je švýcarský státní příslušník. Cizinec byl vyzván k předložení potvrzení o absolvování negativního testu na COVID-19, který sice předložil, ale policisté zjistili, že potvrzení o provedeném negativním testu je starší 96 hodin.
Jak informovala policejní mluvčí Dana Čírtková, cizinec vstupem na území České republiky porušil platné ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, vyhlášené k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19, kterým se nařizuje pro občany Evropské unie povinnost, před vstupem na území České republiky, disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu. Antigenní test však musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Cizinec se nebyl schopen prokázat platným testem.

"Cizince jsme poučili o povinnosti do pěti dnů od vstupu do České republiky podstoupit na vlastní náklady RT-PCR test a neprodleně, maximálně však do 14 dnů od vstupu, předložit výsledek testu místně příslušné hygienické stanici. Cizinec je podezřelý z přestupku, který oznámíme příslušné krajské hygienické stanici do správního řízení", uvedla mluvčí.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina uskuteční za čtyřiadvacet hodin v kraji zhruba 6 000 kontrol zaměřených na dodržování mimořádných a krizových opatření. Kontroly probíhají na území celého kraje a policisté při nich občas zjišťují porušení nařízení. Za uplynulých 24 hodin jsme zjistili při kontrolách 273 porušení.

Většinou bylo možné tyto zjištěné přestupky vyřešit domluvou, v sedmi případech jsme uložili pokutu v příkazním řízení nebo přestupek oznámili příslušnému správnímu orgánu. Denně také v rámci opatření volného pohybu mezi okresy odepřeme vjezd zhruba padesáti vozidlům. Za uplynulých 24 hodin jsme vjezd odepřeli 53 vozidlům. V kontrolách se stejnou intenzitou budeme pokračovat také o velikonočních svátcích.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Služby města Jihlavy se omlouvají za zhoršený vývoz popelnic; osm popelářů je nemocných
Pandemie koronaviru nyní naplno zasáhla odpadovou divizi Služeb města Jihlavy (SMJ). Kvůli osmi nemocným popelářům je možné, že se v některých místech Jihlavy dočasně zhorší vývoz separovaného odpadu.
SMJ se nyní snaží vyvážet hlavně komunální odpad, aby se nehromadily odpadky kolem černých popelnic. Mohou ale nastat dočasné výpadky ve svozu plastů, papíru nebo skla.

“Mrzí nás to, omlouváme se, ale neustále roste produkce odpadů, zvyšuje se počet nemocných popelářů a řidičů, máme poruchu dvou svozových aut z devíti. Neberte to jako výmluvu, ale jako holé konstatování faktu. Je to teď velmi složité období, se kterým se snažíme poprat, jak to jen jde,” omluvil se jednatel SMJ Josef Eder.

Sběrné dvory nadále fungují, takže v tomto přechodném období mohou lidé situaci ulehčit i tím, že je budou hojněji navštěvovat.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: neznámý zloděj pokácel stromy; poškození auta; krádež telefonu
Policisté prověřují případ krádeže dřeva, ke kterému došlo v době od poloviny února letošního roku do neděle 28. března u Proseče na Humpolecku na Pelhřimovsku. Pachatel zde v lese vykácel a odcizil kolem třiceti vzrostlých stromů borovice a smrku, čímž majiteli způsobil škodu kolem třiceti tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Nadále ho prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Poškození zaparkovaného auta
Policisté prošetřují poškození zaparkovaného auta v Jemnici na Třebíčsku v ulici Budějovická. K případu došlo mezi sedmou hodinou ráno a půl sedmou večer v neděli 28. března. "Pachatel rozbil u vozidla Citroen zadní okno, čímž majiteli způsobil škodu kolem šesti tisíc korun. Přivolaní policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku, nadále ho prošetřují a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Krádež telefonu v městském parku
Policisté prošetřují případ krádeže mobilního telefonu, ke kterému došlo v sobotu 27. března mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne v Havlíčkově Brodě v městském parku Budoucnost. "Telefon značky LG v hodnotě přes tři tisíce korun měla jeho majitelka v kapse u bundy, kterou si odložila v místním altánku. Pachatel využil nestřeženého okamžiku a telefon odcizil", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku a po pachateli pátrají.

Řidič nadýchal přes dvě promile
V úterý 30. března kolem půl jedné odpoledne zastavili policisté u Štoků osobní auto Citroen, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla také dechová zkouška. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 2,18 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 2,12 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ze spáchání dopravního přestupku je podezřelý řidič, kterého policisté zastavili v úterý 30. března po deváté hodině dopoledne u Dušejova na Jihlavsku. "Čtyřiačtyřicetiletý muž jel s vozidlem Toyota po silnici ve směru od Pelhřimova. Policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,91 promile alkoholu. Řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Žena řídila pod vlivem amfetaminu
Čtyřiatřicetiletá řidička je podezřelá ze spáchání dopravního přestupku. Policisté ji zastavili v Jihlavě v úterý 30. března po deváté hodině dopoledne, když jela s vozidlem Hyundai ve směru od ulice Okružní na ulici Brněnská. "Policisté u ní provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na amfetamin. Dechová zkouška byla u ženy negativní. Policisté řidičce další jízdu zakázali. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté pátrají po muži se psem, který si před ženou v Měříně stáhnul kalhoty a sexuálně se uspokojoval
Kriminalisté ze Žďáru nad Sázavou se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při stanovení totožnosti muže na fotografii. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu výtržnictví, kdy si před ženou stáhnul kalhoty a sextuálně se uspokojoval. Případ se odehrál 21. února odpoledne zhruba patnáct minut po čtrnácté hodině v Měříně v místech nazvaných Králův kopec.
"Jak vyplynulo z provedeného šetření, muž běžel po polní cestě směrem k rybníku Krabašák. Při běhu měl s sebou na vodítku psa. Muž pozoroval ženu, která do této lokality chodí pravidelně běhat. Chvíli běžel v určité vzdálenosti za ní, ale pak se zřejmě vydal jinou trasou a na ženu počkal na odpočinkovém místě, které je tvořené dřevěným posezením v lokalitě Králův kopec. Když tato žena probíhala kolem něho, tak měl stažené kalhoty a sexuálně se uspokojoval. Žena z místa utekla", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

K popisu muže lze uvést, že byl asi 180 cm vysoký. Oblečený byl do zimní prošívané bundy tmavě modré barvy. Na sobě měl černé sportovní tepláky na běhání a černé sportovní boty. Na hlavě měl pletenou šedou čepici s černým lemem. Pokud se jedná o psa - jednalo se o psa výšky zhruba 60 cm, světlé až bílé barvy, byl krátkosrstý a mohlo se jednat o plemeno podobné rasy jako labrador, případně nějakého křížence. Pes měl tmavý obojek. Fotografie a video podezřelého muže jsou přílohou tiskové zprávy.

V případě, že by někdo muže na zveřejněném záznamu poznal, případně měl informace k jeho aktuálnímu pohybu, může kontaktovat linku tísňového volání 158.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Udělejte zvířatům v táborské zoo pěkné Velikonoce, můžete jim přispět na speciální nadílku
Nosál si nejvíce pochutná na ptačích vejcích, tygr zase miluje ze všeho nejvíce pořádný flák masa. Své oblíbené pochutiny ale mají i ostatní zvířata v táborské zoologické zahradě. A právě těmi jim mohou před blížícími se Velikonocemi přilepšit příznivci ZOO Tábor. Stačí, když jim v eshopu táborské zoo https://eshop.zootabor.eu/velikonocni-nadilka/ koupí speciální velikonoční nadílku. Jakýkoliv příspěvek se nyní hodí více, než kdy dříve.
„Velikonoce jsou každoročně obdobím, kdy do naší zoologické zahrady zavítá velké množství lidí, převážně rodin s dětmi. Příroda se pomalu probouzí a také některá naše zvířata začínají být aktivnější. Navíc volné dny přímo lákají k procházkám po našem rozhlehlém přírodním areálu. Našim nejmladším návštěvníkům Velikonoce tradičně zpestřujeme různými drobnými hrami a soutěžemi, například hledáním velikonočního vajíčka. Bohužel trvající zákaz nám letos podobný program neumožní a navíc nás připraví o velkou část tržeb,“ říká ředitel táborské zoologické zahrad Evžen Korec.

Zoologická zahrada proto přišla z možností, jak jí přispět i o Velikonocích. „Připravili jsme speciální produkt Velikonoční nadílka, prostřednictvím kterého se bude moci kdokoliv podělit o svou výslužku s jakýmkoliv zvířetem. Budeme velice rádi, když se do této pomoci zapojí co nejvíce lidí. Opravdu si velmi vážíme každého i toho nejmenšího příspěvku,“ dodává ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Pomoci ZOO Tábor lze stále mnoha způsoby. Každý může adoptovat vybrané zvíře nebo se stát sponzorem celé zoologické zahrady. I nadále zůstávají v prodeji také poukazy na zážitkové programy Nocování v zoo a Jeden den ošetřovatelem. Na eshopu jsou dostupné i různé upomínkové předměty a zajímavé knihy. Více možností, jak táborskou zoologickou zahradu podpořit, naleznou zájemci na jejích webových stránkách www.zootabor.eu

Táborská zoologická zahrada je nyní po mnohaměsíčním uzavření v loňském roce od konce loňského roku pro veřejnost opět nepřístupná. Příjmy ze vstupného přitom představují rozhodující část příjmů, bez nichž se zoologické zahrady neobejdou. „Příjmy ze vstupného a dalších plateb od návštěvníků se loni v ZOO Tábor propadly o více než 1,5 milionu korun. V letošním roce dosahuje pokles příjmů už mnoho set tisíc korun a propady se neustále prohlubují,“ uzavírá ředitel táborské zoologické zahrady Korec.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Pomůžete nám získat střechu nad hlavou?
Zelené srdce je pod střechou. Moc děkujeme za vaší podporu, díky které se během takřka jednoho dne podařilo vybrat cílovou částku na nákup stánku, který nám pomůže na akcích. Není to pro nás jen podpora finanční, která nám umožní něco koupit, ale je to pro nás i podpora morální, že má smysl, co Zelené srdce pro památky a přírodu dělá. Moc ze Zeleného srdce děkujeme.
Sdružení Zelené srdce pořádá (když to situace umožňuje) řadu drobných akcí pod širým nebem. Jedná se o kulturní a osvětové akce (Den pro kapli sv. Anny, Noc kostelů, Netopýří noc, Den Země, Budkování…….) a pracovní akce (úklid u kaple sv. Anny a dalších kapliček, práce při obnově studánek a v chráněných územích…..). Při akcích i při práci, by nám pomohlo být alespoň pod malou přenosnou střechou v podobě stanu. Máme několik malých putovních výstav (Pomáháme přírodě, Studánky, Křížek v polích, Probuzení kaple sv. Anny) a i pro jejich putování na ven kovních akcích, by nám střecha nad hlavou pomohla. Stánek by nám v budoucnu umožnil i účastnit se s informačním stánkem na poutích, jarmarcích, festivalech…… Proto hledáme s Nadačním fondem pro Pelhřimovsko podporu na nákup prodejního stánku s kovovou konstrukcí 2x2m jak jinak, než v zelené barvě. Pomůžete nám získat střechu nad hlavou? Podpořit nás můžete tady: https://www.darujme.cz/proje…

Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat.


Zelené SRDCEZpět nahoru na obsah...

Okénko ve žďárské Tvrzi připomíná velikonoční obřady a zvyky, například velkopáteční pašijový průvod
Tvrz ve Žďáře nad Sázavou nabízí kolemjdoucím pohled do velikonočního okénka. V prvním je k vidění pašijový průvod, který se zejména v době barokní mohl konat i při žďárském klášteře. Následují ukázky různých technik zdobení velikonočních vajíček, což ženy činily na Bílou sobotu a také mrskačky, které si připravovali chlapci. Ve druhém okénku je velikonočně vyzdobená světnička s Božíhodovým obědem, připomínka rituálů prováděných v tento den a také „sekačka“ na Červené pondělí.
Na Velký pátek před užaslými diváky defilovali křížovníci, kajícníci, sebemrskači, výjevy ze života Ježíše Krista, nebo také alegorické obrazy smrtelných hříchů a lidských poklesků, vybízející přihlížející k pokání a nápravě. V okénku mimo jiné uvidíte ďábla, kterak táhne na voze Pýchu s Obžerstvím a nastavuje zrcadlo jejich zkaženosti, nebo vyobrazení spoutaného Ježíše Krista, vedeného dvěma Římany. Kostýmy Římanů, používané při žďárských pašijových představeních, muzeu zapůjčila Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou I.

K Velikonocům patří mnoho lidových zvyků a rituálů, jejichž počátek se ztrácí kdesi v dávnověku a které se kraj od kraje více či méně liší. Dnešnímu člověku se mohou zdát přinejmenším podivné, pro naše předky však byly staletími prověřenými prostředky, jak dosáhnout prosperity, větší úrody, zdraví, lásky či jak se zbavit myší, krtků, nebo bolení zubů.

Zajímavý obřad právě proti bolení zubů se dochoval na Velkomeziříčsku. Na Velký pátek, kdy byla magická síla pramenité vody přirovnávána k prolité krvi Ježíše Krista, lidé ráno poklekli na břehu potoka, modlili se pět Otčenášů a po každém si pročísli vlasy hřebenem. V tento den se také dojnice šlehaly šípkovými ratolestmi, aby dávaly hodně mléka.
Další podivný velkopáteční zvyk, chránící půdu před krtky, měli na Dačicku. Tam za tímto účelem brzy ráno vybíhaly nahé ženy na louku, srpem se dotkly země a spěchaly domů.
Na Horácku se zase barevné skořápky z velikonočních vajec zastrkovaly do myších děr a do sklepa, aby myši a žáby daly celý rok pokoj, nebo se jimi během roku nakuřovaly opuchliny.

Pokud si chcete zajistit velkou úrodu, zasaďte odpoledne na Boží hod do pole křížky z kočiček posvěcených na Květnou neděli, kropte je velkopáteční vodou a při tom usilovně kousejte kus mazance (Telečsko).

A malé doporučení na závěr – na Zelený čtvrtek nic nepůjčujte, ani se s nikým nehádejte. Za odměnu by se vám měly následující rok hádky vyhnout a peníze by si k vám měly najít cestu samy.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoologická zahrada ve čtvrtek vypustí dvě samice zubra evropského do rezervace v Milovicích
Další významný milník nejdůležitějšího záchovného programu ZOO Tábor nastane už tento čtvrtek 1. dubna. Do rozhlehlé přírodní rezervace u Milovic totiž z Tábora zamíří dvě samice zubra evropského – Tara a Norisa. Po loňském vypuštění zubra Tábora u Rokycan jde o další milník reintrodukčního programu započatého v Táboře před pěti lety sestavením zubřího stáda.
„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem šest mláďat. Ve čtvrtek zubřice Tara a Norisa rozšíří stádo v přírodní rezervaci u středočeských Milovic,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Ještě letos opustí Tábor také třetí samice Karla. Ta nový domov nalezne v nově zřízené srbské rezervaci Stara Planina.

Transporty respektující wellfare takhle velkých zvířat jsou organizačně i finančně velmi nákladné. Každá, byť třeba sebemenší pomoc, se proto hodí více než kdy dříve. „Proto jsme spustili speciální webové stránky Zazubra.cz, kde prosíme naše přátele a podporovatele o pomoc. Za každý i ten nejmenší příspěvek nabízíme spoustu zajímavých odměn. Všem našim stávajícím i budoucím podporovatelům za naše zvířata velmi děkujeme,“ dodává ředitel zoo Korec.

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu www.zazubra.cz. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Policisté ze speciální jednotky Dukovany získali nákupem nové rafty
Policisté ze Speciální jednotky Dukovany získali nové vybavení, které bude financováno z nadačního příspěvku Nadace ČEZ. Z nadačního příspěvku ve výši 850 000 korun bylo v průběhu uplynulého roku a počátkem letošního roku pořízeno vybavení potřebné pro zkvalitnění výcviku policistů zařazených ve speciální jednotce. V letošním roce tak Krajské ředitelství policie kraje Vysočina opětovně realizuje projekt, který je financován z nadačního příspěvku Nadace ČEZ.
Projekt byl schválený správní radou nadace v říjnu loňského roku a smlouva o poskytnutí příspěvku byla uzavřena začátkem listopadu loňského roku. Pořízené vybavení zlepší současné technické vybavení policistů zejména při plnění úkolů ostrahy jaderné elektrárny a umožní efektivnější využití sil a prostředků, rychlejší aktivaci útvaru a zkvalitnění řízení zákroku při případných mimořádných událostech nejen v samotné elektrárně, ale také v jejím bezprostředním okolí.

Pro tento účel poslouží například nově pořízené speciální rafty, které budou policisté využívat při případném zákroku na hladině Dalešické přehrady, na níž do současné doby mohli v případě potřeby využívat pouze nízko ponorné plavidlo obvodního oddělení Hrotovice. Pro nasazení policistů při mimořádných událostech v terénu bylo z nadačního příspěvku pořízeno také speciální ochranné oblečení, mezi které patří taktické oblečení, kalhoty, košile, taktické speciální boty a chrániče kolen. Pro výcvik taktiky prováděných zákroků byly policistům ze speciální jednotky pořízeny speciální karabiny i zdravotnický materiál.

Finanční prostředky z nadačního fondu v neposlední řadě přispívají pravidelně právě ke zlepšení podmínek při výcviku policistů zařazených na tomto útvaru. Pro náročný výcvik byly v minulosti pořízeny kupříkladu nejrůznější pomůcky určené ke zvyšování kondice v rámci tělesné přípravy, kdy se podařilo velmi vhodně dovybavit zázemí tělocvičny. Postupně se daří toto vybavení doplňovat, stejně jako zlepšovat zázemí pro výkon služby na speciální jednotce Dukovany.

Výcvik policistů ze Speciální jednotky Dukovany je velice důležitou a nedílnou součástí přípravy na zásah v reálných podmínkách. Policisté zařazeni v jednotce zaměřují cvičení pro nejrůznější taktické a technické operace, zejména pro případ ohrožení samotného objektu, a také širšího okolí jaderné elektrárny.

„Profesionálnímu výcviku našich policistů věnujeme dlouhodobě mimořádnou pozornost. Z tohoto důvodu je zcela nezbytné, aby byli policisté vybaveni adekvátní výzbrojí a výstrojí. Policisté kromě úkolů plynoucích z požadavků na ochranu jaderné elektrárny poskytují také asistenci svým kolegům

ze služby kriminální policie a vyšetřování při nejrůznějších realizacích, kde se předpokládá zákrok proti ozbrojenému jinak nebezpečnému pachateli,“ uvedl k využití nového vybavení mjr. Bc. Tomáš Bartoš, vedoucí odboru Speciální jednotky Dukovany.

Název projektu: Vybavení speciální jednotky pro ochranu jaderné elektrárny Dukovany

Realizaci projektu podpořila Nadace ČEZ

Nadační příspěvek ve výši 850.000,- Kč

Projekt byl schválen nadací ČEZ v říjnu 2020

Smlouva o poskytnutí nadačního příspěvku č. VYS PR20/2835 byla uzavřena dne 4. 11. 2020

Konec projektu: 11. 8. 2021
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021

• Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
• Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
• Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
• Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů

Úterý   27. 4. 2021

• Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
• Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
• Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
• Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
• Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Pondělí   26. 4. 2021

• Nejlepší filmotéku naprogramovali informatici z jihlavské polytechniky
• Pískovcová kašna na pelhřimovském náměstí se probudila se zimního spánku
• Řidič dodávky sjel na dálnici mimo vozovku, utrpěl zranění
• Z náklaďáku vyšlehly plameny, škoda je půl milionu korun
• V jihlavské zoo přibyl sameček alpaky a narodila se vzácná babirusa
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu v lese; krádež dřeva za 30 tisíc; vypátrání celostátně hledaného muže
• Lidé v Jihlavě darovali přes tunu potravin a drogerie na pomoc v nouzi
• U Bezděkova na Novoměstsku rozkvetly tisíce vzácných šafránů bělokvětých
• K ranní nehodě u Batelova letěl vrtulník
• Zaměstnanci VŠPJ si úklidem okolí školy v rámci akce Čistá Vysočina připomněli Den Země

Neděle   25. 4. 2021

• Z policejního deníku: srážka auta s chodkyní na přechodu; nehoda se stala kvůli špatnému výhledu z auta; řidič poškodil železniční závoru
• Z radniční věže v Jihlavě zmizí hodiny; opravené získají podobu z časů první republiky

Sobota   24. 4. 2021

• V Samšíně na Pelhřimovsku hořela stodola s truhlárnou
• Perutě větrného mlýna na Kanciborku v Třebíči se poprvé roztočí na prvního máje

Pátek   23. 4. 2021

• Na dvoře Lannerova domu v Telči probíhá výstava Má vlast Cestami proměn
• Sdružení Krajina hledá dobrovolné okukovače luk i tůní
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce vlezl do cizího bytu; krádež hovězí kůže a pily; vandal poškrábal auto

Čtvrtek   22. 4. 2021

• Město Třebíč připravuje nová parkoviště, například u autobusového nádraží nebo v Račerovické ulici
• Z policejního deníku: odsouzený recidivista opět kradl; škoda na autě za 50 tisíc; počmárané kontejnery u hřbitova
• Zastavení nad 111 let starým hrobem vojenského lékaře v Přibyslavi
• Jarní kolo Sbírky potravin po roce opět v Jihlavě

Středa   21. 4. 2021

• U příležitosti stého výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana se bude v Telči konat výstava zaměřená na veřejně neznámá díla
• Světská svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou je odložena na září
• Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance v Třebíči se chýlí ke konci
• Policisté hledají zloděje peněženky v jihlavském obchodním domě
• Z policejního deníku. krádež kola; opilý řidič s kradeným autem ujížděl policistům; krádež zahradního nábytku
• Muž přepadl prodejnu potravin v obci Křoví; kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc se zjištěním totožnosti
• Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá. Ke svým penězům se kvůli potížím obchodních partnerů dostávají čím dál obtížněji i firmy, kterým se krize jinak vyhnula

Úterý   20. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz