Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 1.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská vysoká škola se rozsvítí modře online
I v letošním roce Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) vyjádří podporu osobám s poruchami autistického spektra. Učiní tak během Světového dne zvýšení povědomí o autismu, který se každoročně slaví 2. dubna. Během celého dne bude modře svítit web vysoké školy a VŠPJ se tak připojí k VIII. ročníku celostátní kampaně s názvem Česko svítí modře, kterou organizuje platforma Naděje pro Autismus.
VŠPJ se ke kampani připojila již v roce 2019, kdy při této příležitosti modře nasvítila průčelí své historické budovy v Tolstého ulici. Vzhledem k omezením volného pohybu by ovšem letos nemělo mnoho lidí možnost vidět modrou budovu v nočních hodinách osobně. Proto se VŠPJ rozhodla modře rozsvítit svůj web, kam mohou návštěvníci zavítat v kteroukoli denní i noční hodinu zcela bez omezení.

Zahalení webu do modrého hávu však není jedinou aktivitou, kterou VŠPJ při této příležitosti přichystala. „Vyzvali jsme naše studenty, aby se zaměřili na modré objekty, se kterými se v běžném životě setkávají, a vyfotili je. Koláž, která z jejich „modrofotek“ vznikne, bude do konce měsíce dubna zdobit jako úvodní foto náš oficiální facebookový profil,“ uvádí tisková mluvčí VŠPJ Vendula Marešová. Běžné modré objekty se před hledáčky objektivů nedostaly náhodou. „Chtěli jsme poukázat na to, jaký význam má to, na co upíráme pozornost. Když se zaměříte na modrou, najednou ji uvidíte téměř na každém kroku. Stejně tak teprve tehdy, až nasměrujete svou pozornost na osoby s autismem, zjistíte, jak častá tato porucha je a jak autisty podpořit, aby mohli žít plnohodnotný život a obohatit společnost o své originální a jedinečné vnímání světa.“
(video ze zapojení do kampaně v r. 2019: https://youtu.be/-GcbNkYLfuI )
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Velké Velikonoční putování po vyzdobených místech Jihlavy začne v sobotu 2. dubna
Putujte po velikonočně vyzdobených místech Jihlavy a hrajte o ceny! Statutární město Jihlava opět vyzývá k putování, tentokrát po ulicích vyzdobených velikonočními dekoracemi. Během celého dubna bude probíhat hra nazvaná Velikonoční putování, která je určena nejen pro rodiče s dětmi.
Po vzoru vánočního putování si Jihlava připravila nejen pro své obyvatele další putovní hru, které se lze zúčastnit i za přísných pandemických opatření, tentokrát nazvanou Velikonoční putování. Účastníci si budou moci od čtvrtka 1. dubna vyzvedávat soutěžní kartičky na Městském informačním centru (MIC) se vstupem z náměstí a po absolvování velikonoční trasy vyhrát spoustu zajímavých cen.

„Na každém stanovišti se můžete těšit nejenom na krásnou a osobitou velikonoční výzdobu, kterou zajišťují naši dobrovolníci, ale také na řešení jednoduchého úkolu připraveného i pro ty nejmenší soutěžící. Stačí ho uhodnout a správné odpovědi si zapsat do kartičky. Každá vyplněná kartička znamená drobnou odměnu pro účastníka putování. Navíc po ukončení soutěže vylosujeme ze všech odevzdaných kartiček 10 výherců speciální ceny, jejichž jména zveřejníme na webu www.jihlava.cz a na facebooku města Jihlavy,“ uvedla koordinátorka soutěže Ivana Hamáčková z odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.

Vyplněné kartičky bude možné odevzdávat do 30. dubna zpět na MIC. Na hlavní stránce města jsou v Doporučených akcích na: https://jihlava.cz/velikonocni-putovani/a-6989/p1=143554 zveřejněna pravidla hry a také mapa Velikonočního putování, podle které lze vyrazit na výpravu a hledat deset herních stanovišť. Mapa je dostupná online a lze ji stáhnout do telefonu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález válečné rumunské munice; pachatel vytěžil dřevo; opilý cyklista boural
Ve středu 31. března přijali policisté po třetí hodině odpoledne oznámení o nálezu předmětů připomínajících munici u Dobronína na Jihlavsku na poli, kde předtím proběhla orba. Policisté místo nálezu zajistili a přivolali policejního pyrotechnika, který předměty identifikoval jako dvanáct dělostřeleckých min a dva zapalovače. Jednalo se o rumunské dělostřelecké miny z období druhé světové války. Munici pyrotechnik zajistil a odvezl k odborné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Pachatel vytěžil na třicet vzrostlých stromů
Policisté prověřují případ krádeže dřeva, ke kterému došlo v době od poloviny února letošního roku do neděle 28. března u Proseče na Humpolecku na Pelhřimovsku. Pachatel v lese vykácel a odcizil kolem třiceti vzrostlých stromů borovice a smrku, čímž majiteli způsobil škodu kolem třiceti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Nadále ho prověřují a po pachateli pátrají.

Osmašedesátiletý opilý cyklista narazil do chodce boural
Ve středu 31. března jel kolem páté hodiny odpoledne v Telči na jízdním kole osmašedesátiletý cyklista ve směru od ulice Radkovská k železniční trati. "Při projíždění okolo chodce narazil do muže a poté havaroval. Při nehodě došlo ke zranění chodce, který byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou a následně převezen do jihlavské nemocnice k dalšímu vyšetření. Policisté při dechové zkoušce naměřili u cyklisty hodnotu 0,34 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Nehoda je nadále v šetření.

Střet vozidla s cyklistou
Ve středu 31. března došlo ke střetu vozidla s cyklistkou. Po čtvrté hodině odpoledne jela čtyřiatřicetiletá řidička vozidla Škoda Fabia po silnici ve směru od Polné na Nové Dvory na Jihlavsku. "Při předjíždění narazila do cyklistky, která jela ve stejném směru na elektrokole. Po střetu s vozidlem cyklistka vyjela mimo komunikaci a havarovala v příkopu", uvedla J. Kroutilová. Při dopravní nehodě utrpěla cyklistka zranění a záchranáři ji převezli do jihlavské nemocnice. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. U žen provedli dechové zkoušky, při kterých u obou požití alkoholu vyloučili. Nehodu policisté šetří.

Řidič měl přes jedno a půl promile alkoholu
Ve středu 31. března jel před devátou hodinou večer v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku sedmadvacetiletý řidič vozidla VW Golf ve směru od ulice Ocmanická na ulici Husova. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,6 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem marihuany
Policisté z Kamenice nad Lipou zastavili ve středu 31. března kolem třetí hodiny odpoledne v obci Vodná na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Jeho sedmadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na drogy. Výsledek byl pozitivní na marihuanu a s výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž také souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Ve středu 31. března kolem půl jedné odpoledne zastavili policisté u České Bělé na Havlíčkobrodsku auto Peugeot, jehož řidičem byl dvaatřicetiletý muž. "Výsledek testu na drogy vykázal přítomnost amfetaminu a kokainu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

Foto: policie ČR, munice nalezená u Dobronína
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Profesionální hasiči v Havlíčkově Brodě mají po jednapadesáti letech novou základnu
Havlíčkobrodští profesionální hasiči vyjíždí od čtvrtka 1. dubna od sedmé hodiny ráno k mimořádným událostem z nové dislokace, z budovy, která byla postavena v areálu HZS Kraje Vysočina v ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě. Původní stanici v ulici Žižkova opustili po 51 letech.
„Hlavním důvodem výstavby nové stanice byly zcela nevyhovující prostory žižkovské stanice. Hasičům v objektu citelně chyběla především garážová stání, prostory pro opravy techniky, ale také prostory pro školení a výcvik příslušníků. Velkým problémem byly také průjezdy zásahové techniky k mimořádným událostem Žižkovou ulicí, a to zejména v dopravní špičce,“ upřesnil důvody výstavby nové stanice ředitel HZS Kraje Vysočina plk. Mgr. Jiří Němec.

Nová stanice je dislokována v areálu, který společně s budovou armádní ubytovny získal HZS Kraje Vysočina v rámci bezúplatného převodu v červenci roku 2005. Jednalo se o převod od Armády České republiky po odchodu 4. brigády rychlého nasazení. V bývalé budově armádní ubytovny sídlí, a i po výstavbě nové stanice nadále sídlit bude, územní odbor Havlíčkův Brod. Celý areál má plochu přibližně čtyři hektary a je na něm umístěn i sportovní stadion „Dukla“, na kterém se konají soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů v požárním sportu.

V areálu vznikly dvě budovy – objekt požární stanice a multifunkční hala. Hasičskou stanici tvoří soustava tří navazujících objektů. V prvním objektu je zázemí stanice, ve střední části jsou velkoprostorové garáže pro zásahovou techniku a poslední část je vyhrazena pro strojní, chemickou a technickou službu.

Multifunkční hala prostorově navazuje na stávající budovu územního odboru a je v ní zázemí pro fyzickou přípravu hasičů a zázemí pro řešení humanitární pomoci.

Samotný projekt stanice pochází z Ateliéru Velehradský, s.r.o. a byl vytvořen tak, aby splňoval ty nejpřísnější normy a byl uzpůsoben tak, aby odolal extrémním suchům, orkánům, přívalům sněhu atd.

„Nová stanice hasičům zajistí nejenom odpovídající zázemí, ale také zároveň dojde ke snížení zátěže pro okolí a životní prostředí. Z nové stanice budou mít hasiči lepší možnost výjezdu k mimořádným událostem“, podotkl plk. Němec.

Do zásahového obvodu stanice Havlíčkův Brod přitom patří 41 obcí, ve kterých žije více než 43 tisíc obyvatel. V loňském roce zasahovali havlíčkobrodští profesionální hasiči u 632 událostí.

Zhotovitelem stavby byli společníci společností IMOS Brno, a. s., GEOSAN GROUP, a.s. a Zlínstav a.s. K předání staveniště došlo 29. května 2019 a dílo bylo převzato 11. listopadu 2020. Konečná cena stavby je 262 886 000 Kč a z 85% byla financována z dotace EU.

„Velmi nás mrzí, že vzhledem k epidemiologickým opatřením nemůžeme dnes stanici slavnostně otevřít. Pevně však věříme, že nastanou lepší časy a že ještě v první polovině letošního roku dojde ke slavnostnímu otevření stanice. Těšíme se také, že brzy budeme moci na stanici přivítat malé i velké příznivce hasičů z řad veřejnosti,“ uzavřel plk. Němec.
Petra MUSILOVÁZpět nahoru na obsah...

Dejte žábě šanci; řidiči by měli jezdit opatrně
V těchto dnech se po setmění na většině silnic Vysočiny můžete setkat s putujícími obojživelníky. Skokani, ropuchy, čolci a další druhy putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka, ve kterém se sami narodili.
V případě, že jim jejich cestu překříží silnice, dochází k mnoha malým tragédiím pod koly projíždějících automobilů. Záleží hodně na ohleduplnosti řidičů, zda dají žábám šanci silnici překonat a dostat se do rybníka. V nocích, kdy je tah obojživelníku největší, stačí i jediné projíždějící auto na jinak nepoužívané cestě a zůstanou za ním desítky mrtvolek. Na hlavních silnicích se putujícím obojživelníkům vyhnout nelze a samozřejmě je důležitější bezpečnost lidí, ale právě na menších silnicích a asfaltových cestách s malým provozem, je možné se o to pokusit.

A proč vlastně obojživelníky chránit? Asi nikdo nemá rád pisklavé bzučení komárů a právě obojživelníci jsou přirozenými regulátory tohoto hmyzu a naopak obojživelníci jsou potravou pro mnoho dalších živočichů.
Zelené SRDCEZpět nahoru na obsah...

Nových insolvenčních návrhů bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu méně než před rokem; důsledky krize se naplno teprve projeví
I přes pokračující uzavírku podstatné části ekonomiky došlo v Česku v prvním čtvrtletí k meziročnímu poklesu počtu nových insolvenčních návrhů. Žádosti o oddlužení zatím reálnou situaci v ekonomice neodrážejí především díky pokračujícím podpůrným programům a moratoriím. Důsledky krize se na insolvencích naplno projeví teprve s ukončováním mimořádných opatření, systému může hrozit i přehlcení. Určitým varováním je v tomto ohledu už letošní březen, kdy bylo podáno nejvíce insolvenčních návrhů za poslední rok
V prvním čtvrtletí bylo v Česku podáno 6572 nových insolvenčních návrhů. To je o 25 % méně než ve stejném období loni. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku počet žádostí o insolvenci stagnoval, a to navzdory hospodářské recesi a pokračujícímu uzavření části ekonomiky ve snaze bránit šíření pandemie Covid-19. Důvodem takového vývoje jsou především pokračující vládní podpory a moratoria včetně odkladu povinnosti dlužníka podat na sebe insolvenční návrh.

Důsledky krize se na počtu nových insolvenčních návrhů naplno projeví až ve chvíli, kdy stát začne od mimořádných opatření ustupovat. “Před příchodem koronavirové pandemie žádalo o insolvenci kolem tří tisíc osob měsíčně, v úvodu letošního roku to bylo o třetinu až polovinu méně. Ti lidé a firmy ale nikam nezmizeli, nepřestali mít problémy. Spíše naopak. Teď tvoří pomyslnou frontu, jež stále narůstá, ale dříve nebo později se dá do pohybu,” říká Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Kromě podpůrných vládních programů a moratorií byl za meziročním poklesem počtu nových insolvenčních návrhů v prvním čtvrtletí podle Valáška ještě jeden důležitý důvod. Část dlužníků podání žádosti o oddlužení odkládá kvůli obavám z nákazy koronavirem, nebo kvůli omezením v jejichž důsledku se obtížněji dostávají ke službám dluhových poradců, kteří jim se sepsáním insolvenčního návrhu pomáhají. “Při zpřísněných opatřeních se lidé obecně nechtějí potkávat, říkají, že raději tři čtyři týdny počkají. A tohle se děje opakovaně. Podobné to bylo například letos v lednu, nebo loni na podzim, když vrcholily předchozí vlny pandemie,” popisuje Valášek.

K posunu lhůt však dochází také u lidí, kteří již o oddlužení zažádali. Soudy mnohdy dávají po zahájení insolvenčního řízení více času na zpracování přihlášek pohledávek a podání zpráv. “Takto to ale nejde řešit donekonečna. Až se epidemická situace zlepší a insolvenční návrhy začnou podávat všichni, kteří nyní takový krok odkládají, mohlo by dojít k přehlcení celého systému.” varuje Valášek. Určitým varováním je podle něj v tomto ohledu už letošní březen, kdy bylo podáno téměř 2700 nových insolvenčních návrhů, což je nejvyšší hodnota za poslední rok.

Řešením očekávaného nárůstu počtu nových žádostí o insolvenci by podle něj mohla být větší míra digitalizace procesu oddlužení a zrovnoprávnění fyzického kontaktu s online schůzkami při zachování osobního charakteru schůzky. Například by mohlo jít o setkávání insolvenčních správců s dlužníky na dálku přes internet či plnohodnotná online jednání u soudů. Technická stránka věci je již připravena, a to nejen z hlediska zabezpečení. “Videokonferenční vybavení už pokročilo tak daleko, že směrové kamery pomohou insolvenčním správcům vidět dokumenty, na které se dlužník právě dívá, aby je spolu mohli procházet. Podpisové desky s dotykovými pery zase dokážou plně nahradit vlastnoruční podpis na papíře, což se už osvědčilo například na pobočkách bank,” říká Valášek s tím, že pokročilé technologie jsou nyní k dispozici již na polovině provozoven Insolvence 2008.

Technologické změny ale nejsou jediným faktorem, který by mohl oblast insolvencí letos výrazně změnit. Poslanecká sněmovna se již zabývá návrhem novely insolvenčního zákona, podle něhož má dojít ke zkrácení délky doby oddlužení pro všechny fyzické osoby z pěti na tři roky. Návrh také počítá s tím, že podmínkou oddlužení by už nebylo splacení alespoň části závazku. “Návrh je ve srovnání se stávající právní úpravou benevolentnější k dlužníkům. Pokud se v nejbližších týdnech či měsících ukáže, že novela má šanci ve Sněmovně projít, lze počítat s tím, že podstatná část dlužníků vstup do insolvence ještě odloží a bude čekat na případné příznivější podmínky. Pokud by se pak sešlo vše v jednom období spolu s ustupováním od podpůrných programů a moratorií, byl by nápor na celý systém podle všeho enormní,” odhaduje Valášek.

Celou situaci přitom může zkomplikovat také vývoj v oblasti insolvencí firem. V jejich případě se počet nových insolvenčních návrhů sice držel v prvním čtvrtletí na zhruba stejné úrovni jako před rokem, i zde však podle všeho hlavní problémy teprve přijdou. “Odhady na letošní rok ukazují, že celkový počet firemních insolvencí letos v Česku vzroste ve srovnání s rokem 2020 o téměř pětinu. Například v Německu už se situace zhoršovat začala. Pro podniky v malé otevřené ekonomice přitom není otázkou zda se potíže hlavních obchodních partnerů přelijí i na ně, ale spíše kdy a do jaké míry se tak stane,” říká Markéta Stržínková, ředitelka české pobočky úvěrové pojišťovny Atradius.
Monika STRAKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021

• U kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově byla vysazena nová lípa
• Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné
• Řidič osobního auta nedal v Třebíči na křižovatce přednost autobusu a na jeho řidiče navíc namířil pistoli
• Pří výkopových pracích byla na dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem nalezena nevybuchlá nálož z doby budování dálnice
• Z policejního deníku: vloupání do tábořiště; krádež jízdního kola; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sbírka potravin pro třebíčskou charitu v jihlavském obchodním domě vynesla 1030,5 kg potravin a hygienického zboží
• V srdci gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice opravují dělníci výtahy
• Město Havlíčkův Brod použije rezervu v rozpočtu, nová cyklostezka propojí město s Perknovem
• Na dálnici D1 na 94,7 kilometru budou o víkendu krátké uzavírky; důvodem je odstraňování lan na ekoduktu

Středa   28. 4. 2021

• Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
• Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
• Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
• Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů

Úterý   27. 4. 2021

• Z policejního deníku: dělostřelecký granát u Pekla; posprejování garáže; krádež ve stavebních buňkách za 80 tisíc korun
• Řidič osobního auta boural na dálnici, následně policistům nadýchal téměř 2,5 promile
• Prim. MUDr. Radan Doubek: Cílem je poskytovat péči na vysoké úrovni
• Maročan a Alžířan přijeli na Vysočinu ukryti na podvozku kamionu
• Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Pondělí   26. 4. 2021

• Nejlepší filmotéku naprogramovali informatici z jihlavské polytechniky
• Pískovcová kašna na pelhřimovském náměstí se probudila se zimního spánku
• Řidič dodávky sjel na dálnici mimo vozovku, utrpěl zranění
• Z náklaďáku vyšlehly plameny, škoda je půl milionu korun
• V jihlavské zoo přibyl sameček alpaky a narodila se vzácná babirusa
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu v lese; krádež dřeva za 30 tisíc; vypátrání celostátně hledaného muže
• Lidé v Jihlavě darovali přes tunu potravin a drogerie na pomoc v nouzi
• U Bezděkova na Novoměstsku rozkvetly tisíce vzácných šafránů bělokvětých
• K ranní nehodě u Batelova letěl vrtulník
• Zaměstnanci VŠPJ si úklidem okolí školy v rámci akce Čistá Vysočina připomněli Den Země

Neděle   25. 4. 2021

• Z policejního deníku: srážka auta s chodkyní na přechodu; nehoda se stala kvůli špatnému výhledu z auta; řidič poškodil železniční závoru
• Z radniční věže v Jihlavě zmizí hodiny; opravené získají podobu z časů první republiky

Sobota   24. 4. 2021

• V Samšíně na Pelhřimovsku hořela stodola s truhlárnou
• Perutě větrného mlýna na Kanciborku v Třebíči se poprvé roztočí na prvního máje

Pátek   23. 4. 2021

• Na dvoře Lannerova domu v Telči probíhá výstava Má vlast Cestami proměn
• Sdružení Krajina hledá dobrovolné okukovače luk i tůní
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce vlezl do cizího bytu; krádež hovězí kůže a pily; vandal poškrábal auto

Čtvrtek   22. 4. 2021

• Město Třebíč připravuje nová parkoviště, například u autobusového nádraží nebo v Račerovické ulici
• Z policejního deníku: odsouzený recidivista opět kradl; škoda na autě za 50 tisíc; počmárané kontejnery u hřbitova
• Zastavení nad 111 let starým hrobem vojenského lékaře v Přibyslavi
• Jarní kolo Sbírky potravin po roce opět v Jihlavě

Středa   21. 4. 2021

• U příležitosti stého výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana se bude v Telči konat výstava zaměřená na veřejně neznámá díla
• Světská svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou je odložena na září
• Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance v Třebíči se chýlí ke konci
• Policisté hledají zloděje peněženky v jihlavském obchodním domě
• Z policejního deníku. krádež kola; opilý řidič s kradeným autem ujížděl policistům; krádež zahradního nábytku
• Muž přepadl prodejnu potravin v obci Křoví; kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc se zjištěním totožnosti
• Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá. Ke svým penězům se kvůli potížím obchodních partnerů dostávají čím dál obtížněji i firmy, kterým se krize jinak vyhnula

Úterý   20. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz