Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 2.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
Loni došlo na Vysočině k nejnižšímu počtu vloupání do rekreačních objektů za posledních pět let. Policisté zadokumentovali 47 případů vloupání do rekreačních chat a chalup. Celkem 21 případů se jim podařilo objasnit, když objasněnost dosáhla 44,7 procenta. Pachatelé způsobili svým jednáním celkovou škodu ve výši přes 500 tisíc korun. Od začátku letošního roku do konce února policisté na území kraje zadokumentovali devět případů vloupání do rekreačních objektů. Z tohoto počtu se jim dva případy podařily do konce uvedeného období objasnit. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali tři případy, z nichž také dva objasnili.
Obecně k vloupáním do rekreačních objektů dohází celoročně. Četnost případů se však zvyšuje v zimních měsících, kdy majitelé chaty navštěvují jen výjimečně. Příležitostí, kdy jsou rekreační objekty zazimované, využívají právě pachatelé, kteří odcizí vše, co mohou následně zpeněžit nebo objekt využijí jako jejich dočasný příbytek. Navíc svým jednáním mnohdy způsobí značné škody, jejichž napravování stojí majitele chat často nejen značné úsilí, ale také velké peníze.

V zimních měsících se proto policisté mimo jiné věnují také častějším kontrolám chatových oblastí, kam majitelé chat jezdí jen výjimečně. Policisté se na kontroly rekreačních objektů zaměřují nepravidelně, a to v denní i noční dobu. Při větších kontrolách do terénu vyráží několik policejních hlídek i s policejními psovody a kontrolují nejen to, zda nejsou objekty vykradené či poškozené, ale také jejich řádné zabezpečení.

V Kraji Vysočina došlo v loňském roce k velmi výraznému poklesu tohoto trestného činu, a toto číslo je nejnižší za posledních pět let, tedy od roku 2016. V roce 2020 zde policisté zadokumentovali 47 případů vloupání do víkendových chat, přičemž v posledních pěti letech se toto číslo pohybovalo okolo jednoho sta případů. Zda má takový pokles přímou souvislost se skutečností, že majitelé využívají v této nelehké době spojené s onemocněním Covid - 19, své rekreační objekty k trvalejšímu bydlení nebo zde tráví převážnou dobu se svojí rodinou, lze jen těžko potvrdit nebo vyvrátit. Faktem však zůstává to, že chatám a vůbec osadám rekreačních objektů, kde je vidět jakýkoliv pohyb, se pachatelé raději vyhýbají.

Nejvyšší počet trestných činů zaznamenali policisté na Vysočině v roce 2016, kdy prověřovali 123 případů. Objasněnost však činila s počtem devětapadesáti trestných činů 48 %. Druhou nejvyšší objasněnost v uvedeném období pěti let zaujímá právě rok 2020, kdy z prověřovaných sedmačtyřiceti případů policisté objasnili 21 trestných činů.

Obvodním oddělením s nejvyšším počtem vloupání do rekreačních objektů v roce 2020 bylo s počtem devíti případů obvodní oddělení v Chotěboři. Z nich policisté čtyři případy objasnili. Nejnižší nápad této trestné činnosti s počtem jednoho evidovaného trestného činu v loňském roce jsou obvodní oddělení v Polné, Náměšti nad Oslavou a v Pelhřimově.

V letošním roce po jednom případu do konce února zaevidovali policisté na obvodních odděleních Třebíč, Bystřice nad Pernštejnem a Světlá nad Sázavou. Po dvou trestných činech připadá na obvodní oddělení Havlíčkův Brod, Kamenice nad Lipou a Pelhřimov.

Jedním z letošních případů objasněného vloupání je případ z Pelhřimovska, kdy policejní hlídka dopadla pachatele přímo na místě činu. Jednatřicetiletého recidivistu, který se vloupal do chalupy, zadržela hlídka policistů obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou přímo na místě činu a putoval tak na policejní služebnu. Muž měl navíc na svědomí ještě vloupání do dalších dvou objektů. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání a v následujících dnech muž skončil u soudu, odkud ho policisté převezli do vazební věznice.

Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí. Nejčastějším cílem je v rekreačním objektu zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. Pachatelé odcizí prakticky všechno co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Dále také využívají chaty zvláště v chladném počasí k přespání. Škoda v těchto případech majiteli vznikne poškozením dveří popřípadě okna a zařízení chaty.

Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistům znesnadňuje i to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a poskytnout policistům důležité informace.

Majitelům chat doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení. Je vhodné rekreační objekt nejen v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je také pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, kterou policisté mohou následně využít při pátrání a identifikaci odcizených věcí.

Foto: ilustrační, policie ČR
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
Meteorologové vydali na celé Vysočině výstrahu před silným sněžením, která platí v sobotu 3. dubna od tří hodin ráno do 23. hodiny. Sněhové přeháňky, zejména během dne, mohou být ojediněle silné s intenzitou až kolem čtyř centimetrů za hodinu. V polohách pod 400 m se mohou objevit přeháňky smíšené nebo dešťové.
A aby toho nebylo málo, vydána byla navíc výstraha při poklesu teplot po sněžení s nízkou pravděpodobností výskytu náledí a to v sobotu 3. dubna od 21 hodin do neděle 4. dubna do osmi hodin ráno.

Doporučení ke zmírnění následků jevu během hustého sněžení - silnice mohou být nesjízdné, zhoršená dohlednost, možnost vzniku kalamitní situace. Doporučuje se vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a náhlé tvorby sněhové pokrývky, přizpůsobit tomu rychlost jízdy. Sledovat předpověď počasí a dopravní zpravodajství.

Doporučení ke zmírnění následků jevu během náledí - hrozí nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Sníh by se snad neměl dlouho udržet, nejvyšší teploty mají být 5 až 9 stupňů Celsia.

V neděli by se mělo počasí zlepšovat, předpověď zatím slibuje jasno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku až oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi 6 až stupni.




Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
Zříceninu hradu Pyšolec na Žďársku na ostrohu nad meandrem řeky Svratky převzala do svého vlastnictví na základě směny pozemků s Lesy ČR obec Vír. Občané Víru se již před časem rozhodli, že zříceninu chtějí ve větší míře zpřístupnit turistům, tedy zejména zajistit hradní zdi, a to za pomoci dotací. V plánu je i nová naučná stezka.
Aktuálně v areálu památkově chráněné zříceniny probíhá průzkum, amatérští archeologové ze Spolku na ochranu památek Bystřicka, kteří se v okolí angažují již řadu let, se ve spolupráci s památkáři snaží dozdít šest metrů hlubokou cisternu na vodu, kterou vykopali přímo v hradu. Už předtím objevili řadu zajímavostí v těsném okolí ruiny, například pec, kde se vyrábělo vápno na stavbu hradu, vápencový lom i milíř na pálení dřevěného uhlí.

Hrad byl vystavěn ve 13. století, patřil šlechtickému roku Pernštejnů. Ve druhé polovině 15. století však zpustl, v roce 1464 je uváděn jako zbořený. Zbytky hradních zdí se tyčí vysoko nad řekou, která je obtéká ze třech stran – ze čtvrté vedla kdysi přístupová cesta s hlubokými příkopy s padacími mosty; pásy valů a hradeb byly trojité. Do současnosti se z Pyšolce zachovala část kdysi zhruba pětadvacet metrů vysoké věže a zbytek hradního paláce, který byl patrně s věží spojený pavlačí. Zbytkem opevnění je pilíř přímo nad vyrovnávací vodní nádrží Vír II. Pyšolec patří mezi tři zříceniny hradů v okolí – spojuje je červená turistická značka. Zubštejn a Aueršperk jsou ve správě Bystřice nad Pernštejnem, přičemž nejmohutnější Zubštejn byl za přibližně patnáct milionů korun s přispěním devadesátiprocentní dotace staticky zajištěn v roce 2011.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
Muzeum Vysočiny v Třebíči připravilo v jarním období letošního roku obsáhlou výstavu Když slunéčko zemi políbilo k připomenutí významné osobnosti regionu Horácka a Podhorácka – národopisce Vratislava Bělíka z Rouchovan, od jehož narození loni uplynulo 120 let. Vzhledem k nepříznivému epidemiologickému vývoji a plošnému uzavření muzeí je výstava dočasně prezentována pouze za okny výstavního sálu v konírně třebíčského zámku.
Ve třech oknech přístupných z nádvoří jsou tak představeny střípky z rozmanité studijní, sběratelské a tvůrčí činnosti Vratislava Bělíka v oblasti lidové písně, architektury, keramiky, řemesel, krojů, obyčejů či lidové plastiky. Drobné ukázky za okny konírny zahrnují jednak v ploše prezentovanou kraslicovou tvorbu Vratislava Bělíka, jeho kaligrafickou činnost, vytváření knižních ex libris a jeho umělecky zpracované kresebné črty lidového odívání a jednak i trojrozměrné exponáty od malovaného nábytku z mohelenské stolařské dílny, přes lidovou keramiku hrnčířských mistrů Hanuše, Zavřela a Štočka až po krojový komplet národopisného souboru Třebíčan.

Věříme, že tato výstava k poctě velké národopisné osobnosti bude moct brzy oslovit širokou veřejnost i v prezenční formě.

V případě otevření a dle platných pravidel pro provoz muzeí bude doplněna o doprovodný program v podobě výtvarných dílen či komentované prohlídky pro dětského návštěvníka.
Eva NOVOTNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření
Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě připravilo výstavu historických pohlednic ze sbírky pana Bohumíra Špačka, který se tomuto koníčku věnuje již od roku 1987. Za tu dobu shromáždil stovky pohlednic s obrázky Brodu, ale i přilehlých vesnic a okolí.
Výstava se skládá zejména z fotografií Německého Brodu první poloviny 20. století. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například prvorepublikový vzhled náměstí, parku nebo tehdejších okrajů města. Část výstavy je věnována náboženským stavbám, jednotlivým ulicím či významným budovám nejen v centru.

"Vzhledem k epidemiologickým opatřením zůstává výstava a s ní celé muzeum zavřená, nicméně doufáme, že již brzy bude Havlíčkův dům opět otevřen veřejnosti", doufají pracovníci muzea.

Zajímavé články a videa si mohou zájemci prohlédnout na muzejních webových stránkách www. muzeumhb.cz nebo na YouTube kanálu MVHB
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024