Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 2.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
Loni došlo na Vysočině k nejnižšímu počtu vloupání do rekreačních objektů za posledních pět let. Policisté zadokumentovali 47 případů vloupání do rekreačních chat a chalup. Celkem 21 případů se jim podařilo objasnit, když objasněnost dosáhla 44,7 procenta. Pachatelé způsobili svým jednáním celkovou škodu ve výši přes 500 tisíc korun. Od začátku letošního roku do konce února policisté na území kraje zadokumentovali devět případů vloupání do rekreačních objektů. Z tohoto počtu se jim dva případy podařily do konce uvedeného období objasnit. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali tři případy, z nichž také dva objasnili.
Obecně k vloupáním do rekreačních objektů dohází celoročně. Četnost případů se však zvyšuje v zimních měsících, kdy majitelé chaty navštěvují jen výjimečně. Příležitostí, kdy jsou rekreační objekty zazimované, využívají právě pachatelé, kteří odcizí vše, co mohou následně zpeněžit nebo objekt využijí jako jejich dočasný příbytek. Navíc svým jednáním mnohdy způsobí značné škody, jejichž napravování stojí majitele chat často nejen značné úsilí, ale také velké peníze.

V zimních měsících se proto policisté mimo jiné věnují také častějším kontrolám chatových oblastí, kam majitelé chat jezdí jen výjimečně. Policisté se na kontroly rekreačních objektů zaměřují nepravidelně, a to v denní i noční dobu. Při větších kontrolách do terénu vyráží několik policejních hlídek i s policejními psovody a kontrolují nejen to, zda nejsou objekty vykradené či poškozené, ale také jejich řádné zabezpečení.

V Kraji Vysočina došlo v loňském roce k velmi výraznému poklesu tohoto trestného činu, a toto číslo je nejnižší za posledních pět let, tedy od roku 2016. V roce 2020 zde policisté zadokumentovali 47 případů vloupání do víkendových chat, přičemž v posledních pěti letech se toto číslo pohybovalo okolo jednoho sta případů. Zda má takový pokles přímou souvislost se skutečností, že majitelé využívají v této nelehké době spojené s onemocněním Covid - 19, své rekreační objekty k trvalejšímu bydlení nebo zde tráví převážnou dobu se svojí rodinou, lze jen těžko potvrdit nebo vyvrátit. Faktem však zůstává to, že chatám a vůbec osadám rekreačních objektů, kde je vidět jakýkoliv pohyb, se pachatelé raději vyhýbají.

Nejvyšší počet trestných činů zaznamenali policisté na Vysočině v roce 2016, kdy prověřovali 123 případů. Objasněnost však činila s počtem devětapadesáti trestných činů 48 %. Druhou nejvyšší objasněnost v uvedeném období pěti let zaujímá právě rok 2020, kdy z prověřovaných sedmačtyřiceti případů policisté objasnili 21 trestných činů.

Obvodním oddělením s nejvyšším počtem vloupání do rekreačních objektů v roce 2020 bylo s počtem devíti případů obvodní oddělení v Chotěboři. Z nich policisté čtyři případy objasnili. Nejnižší nápad této trestné činnosti s počtem jednoho evidovaného trestného činu v loňském roce jsou obvodní oddělení v Polné, Náměšti nad Oslavou a v Pelhřimově.

V letošním roce po jednom případu do konce února zaevidovali policisté na obvodních odděleních Třebíč, Bystřice nad Pernštejnem a Světlá nad Sázavou. Po dvou trestných činech připadá na obvodní oddělení Havlíčkův Brod, Kamenice nad Lipou a Pelhřimov.

Jedním z letošních případů objasněného vloupání je případ z Pelhřimovska, kdy policejní hlídka dopadla pachatele přímo na místě činu. Jednatřicetiletého recidivistu, který se vloupal do chalupy, zadržela hlídka policistů obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou přímo na místě činu a putoval tak na policejní služebnu. Muž měl navíc na svědomí ještě vloupání do dalších dvou objektů. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání a v následujících dnech muž skončil u soudu, odkud ho policisté převezli do vazební věznice.

Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí. Nejčastějším cílem je v rekreačním objektu zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. Pachatelé odcizí prakticky všechno co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Dále také využívají chaty zvláště v chladném počasí k přespání. Škoda v těchto případech majiteli vznikne poškozením dveří popřípadě okna a zařízení chaty.

Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistům znesnadňuje i to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a poskytnout policistům důležité informace.

Majitelům chat doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení. Je vhodné rekreační objekt nejen v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je také pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, kterou policisté mohou následně využít při pátrání a identifikaci odcizených věcí.

Foto: ilustrační, policie ČR
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
Meteorologové vydali na celé Vysočině výstrahu před silným sněžením, která platí v sobotu 3. dubna od tří hodin ráno do 23. hodiny. Sněhové přeháňky, zejména během dne, mohou být ojediněle silné s intenzitou až kolem čtyř centimetrů za hodinu. V polohách pod 400 m se mohou objevit přeháňky smíšené nebo dešťové.
A aby toho nebylo málo, vydána byla navíc výstraha při poklesu teplot po sněžení s nízkou pravděpodobností výskytu náledí a to v sobotu 3. dubna od 21 hodin do neděle 4. dubna do osmi hodin ráno.

Doporučení ke zmírnění následků jevu během hustého sněžení - silnice mohou být nesjízdné, zhoršená dohlednost, možnost vzniku kalamitní situace. Doporučuje se vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a náhlé tvorby sněhové pokrývky, přizpůsobit tomu rychlost jízdy. Sledovat předpověď počasí a dopravní zpravodajství.

Doporučení ke zmírnění následků jevu během náledí - hrozí nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Sníh by se snad neměl dlouho udržet, nejvyšší teploty mají být 5 až 9 stupňů Celsia.

V neděli by se mělo počasí zlepšovat, předpověď zatím slibuje jasno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku až oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi 6 až stupni.




Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
Zříceninu hradu Pyšolec na Žďársku na ostrohu nad meandrem řeky Svratky převzala do svého vlastnictví na základě směny pozemků s Lesy ČR obec Vír. Občané Víru se již před časem rozhodli, že zříceninu chtějí ve větší míře zpřístupnit turistům, tedy zejména zajistit hradní zdi, a to za pomoci dotací. V plánu je i nová naučná stezka.
Aktuálně v areálu památkově chráněné zříceniny probíhá průzkum, amatérští archeologové ze Spolku na ochranu památek Bystřicka, kteří se v okolí angažují již řadu let, se ve spolupráci s památkáři snaží dozdít šest metrů hlubokou cisternu na vodu, kterou vykopali přímo v hradu. Už předtím objevili řadu zajímavostí v těsném okolí ruiny, například pec, kde se vyrábělo vápno na stavbu hradu, vápencový lom i milíř na pálení dřevěného uhlí.

Hrad byl vystavěn ve 13. století, patřil šlechtickému roku Pernštejnů. Ve druhé polovině 15. století však zpustl, v roce 1464 je uváděn jako zbořený. Zbytky hradních zdí se tyčí vysoko nad řekou, která je obtéká ze třech stran – ze čtvrté vedla kdysi přístupová cesta s hlubokými příkopy s padacími mosty; pásy valů a hradeb byly trojité. Do současnosti se z Pyšolce zachovala část kdysi zhruba pětadvacet metrů vysoké věže a zbytek hradního paláce, který byl patrně s věží spojený pavlačí. Zbytkem opevnění je pilíř přímo nad vyrovnávací vodní nádrží Vír II. Pyšolec patří mezi tři zříceniny hradů v okolí – spojuje je červená turistická značka. Zubštejn a Aueršperk jsou ve správě Bystřice nad Pernštejnem, přičemž nejmohutnější Zubštejn byl za přibližně patnáct milionů korun s přispěním devadesátiprocentní dotace staticky zajištěn v roce 2011.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
Muzeum Vysočiny v Třebíči připravilo v jarním období letošního roku obsáhlou výstavu Když slunéčko zemi políbilo k připomenutí významné osobnosti regionu Horácka a Podhorácka – národopisce Vratislava Bělíka z Rouchovan, od jehož narození loni uplynulo 120 let. Vzhledem k nepříznivému epidemiologickému vývoji a plošnému uzavření muzeí je výstava dočasně prezentována pouze za okny výstavního sálu v konírně třebíčského zámku.
Ve třech oknech přístupných z nádvoří jsou tak představeny střípky z rozmanité studijní, sběratelské a tvůrčí činnosti Vratislava Bělíka v oblasti lidové písně, architektury, keramiky, řemesel, krojů, obyčejů či lidové plastiky. Drobné ukázky za okny konírny zahrnují jednak v ploše prezentovanou kraslicovou tvorbu Vratislava Bělíka, jeho kaligrafickou činnost, vytváření knižních ex libris a jeho umělecky zpracované kresebné črty lidového odívání a jednak i trojrozměrné exponáty od malovaného nábytku z mohelenské stolařské dílny, přes lidovou keramiku hrnčířských mistrů Hanuše, Zavřela a Štočka až po krojový komplet národopisného souboru Třebíčan.

Věříme, že tato výstava k poctě velké národopisné osobnosti bude moct brzy oslovit širokou veřejnost i v prezenční formě.

V případě otevření a dle platných pravidel pro provoz muzeí bude doplněna o doprovodný program v podobě výtvarných dílen či komentované prohlídky pro dětského návštěvníka.
Eva NOVOTNÁ



Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření
Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě připravilo výstavu historických pohlednic ze sbírky pana Bohumíra Špačka, který se tomuto koníčku věnuje již od roku 1987. Za tu dobu shromáždil stovky pohlednic s obrázky Brodu, ale i přilehlých vesnic a okolí.
Výstava se skládá zejména z fotografií Německého Brodu první poloviny 20. století. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například prvorepublikový vzhled náměstí, parku nebo tehdejších okrajů města. Část výstavy je věnována náboženským stavbám, jednotlivým ulicím či významným budovám nejen v centru.

"Vzhledem k epidemiologickým opatřením zůstává výstava a s ní celé muzeum zavřená, nicméně doufáme, že již brzy bude Havlíčkův dům opět otevřen veřejnosti", doufají pracovníci muzea.

Zajímavé články a videa si mohou zájemci prohlédnout na muzejních webových stránkách www. muzeumhb.cz nebo na YouTube kanálu MVHB
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024