Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 6.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež dlažby u rybníka; střet cyklisty s autem; za volantem bez řidičáku
Policisté prověřují případ krádeže dlažby z doby od konce března do neděle 4. dubna u Žirovnice na Pelhřimovsku. Pachatel na břehu rybníka Budín ukradl přes dvacet kusů kamenných desek, čímž majiteli způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Střet vozidla s cyklistou
V neděli 4. dubna došlo na silnici mezi obcemi Opatov a Zbilidy na Jihlavsku ke střetu auta s cyklistou. "Po jedenácté hodině dopoledne řidič vozidla Audi při předjíždění cyklisty, který vybočil ze směru své jízdy, o něho zachytil zpětným zrcátkem a došlo k pádu cyklisty na vozovku. Při nehodě utrpět cyklista zranění a záchranáři jej převezli na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u řidiče i cyklisty požití alkoholu vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na více než sedmdesát tisíc korun. Nehodu policisté dále šetří.

Za volant muž usedl v době vysloveného zákazu
Policisté kontrolovali v pondělí 5. dubna kolem desáté hodiny dopoledne na ulici Zámecká ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má okresním soudem od roku 2014 vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do konce července letošního roku. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili v neděli 4. dubna kolem půl čtvrté odpoledne na silnici první třídy u Vojnova Městce na Žďársku osobní auto Alfa Romeo. "V rámci provedené lustrace policisté zjistili, že jeho pětatřicetiletý řidič má od března letošního roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu deseti měsíců. Policisté mu na místě další jízdu zakázali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V sobotu 3. dubna jel řidič před třetí hodinou odpoledne s automobilem Renault Laguna po silnici v Mrákotíně na Jihlavsku. "Policisté zjistili, že řidičem je muž, který má soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let, který by mu měl skončit až letos v létě. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V neděli 4. dubna jel před desátou hodinou dopoledne v Moravských Budějovicích na Třebíčsku pětapadesátiletý řidič vozidla Škoda Felicia ve směru na ulici Husova. "Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,27 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu vyšší. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", informovala Jana Kroutilová.

Cyklista měl přes jedno promile alkoholu
V neděli 4. dubna jel v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku ve večerních hodinách dvaapadesátiletý cyklista. "Policisté u muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,16 promile alkoholu, obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Požití alkoholu před jízdou muž přiznal. Cyklista je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku, který policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidiči jsou podezřelí z přestupků

Ze spáchání dopravního přestupku je podezřelá dvaadvacetiletá řidička, kterou policisté zastavili v pondělí 5. dubna před polednem v Třebíči. Žena jela s vozidlem po silnici ve směru od ulice Znojemská na ulici Březinova. Policisté u ní provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na marihuanu. Policisté řidičce další jízdu zakázali. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Další dva řidiči byli pod vlivem alkoholu. Před jedenáctou hodinou dopoledne zastavili policisté v Předíně na Třebíčsku vozidlo Škoda Roomster a u jednatřicetiletého řidiče naměřili hodnotu 0,89 promile alkoholu. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz.
Před druhou hodinou odpoledne jel čtyřiapadesátiletý muž s automobilem VW Passat v Třebíči ve směru od ulice Lipová na ulici M. Majerové. Řidič měl 0,51 promile alkoholu v dechu. Řidičský průkaz u sebe neměl a dopustil se tak dalšího přestupku. Oba podnapilí řidiči již v další jízdě nesměli pokračovat. Muži jsou podezřelí ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

ZOO Tábor iniciovala petici vládě za co nejrychlejší otevření venkovních areálů zoologických zahrad
Nucené uzavření zoologických zahrad, které trvá už mnoho měsíců, je pro zoo likvidační. Některé dokonce už zvažují, že kvůli nedostatku peněz budou muset přistoupit k utrácení zvířat. Výpadky příjmů ze vstupného jsou už nyní obrovské a neustále narůstají. Uzavření venkovních areálů zoo je přitom zcela nesmyslné vzhledem k tomu, že při dodržení nutných hygienických opatření nepředstavuje návštěva žádné riziko, stejně jako procházka v přírodě. ZOO Tábor proto iniciovala petici určenou vládě s výzvou, aby umožnila otevření venkovních areálů zoologických zahrad. Zájemci ji mohou podepsat na webu Petice.com: https://www.petice.com/otevr…
„Naši facebookovou výzvu adresovanou vládě, aby zrušila nesmyslný zákaz prohlídek venkovních areálů zoologických zahrad a umožnila co nejrychlejší návrat návštěvníků, podpořily sdílením během pár dnů desítky tisíc lidí. Rozhodli jsme se tuto podporu posunout dál a iniciovat vznik petice. Doufáme, že vláda díky ní tohle nesmyslné opatření co nejdříve zruší,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, který je jako vystudovaný virolog a genetik spoluautorem několika patentů týkajících se diagnostiky virových onemocnění.

Návštěva venkovních expozic zvířat je stejná jako procházka v přírodě. Při dodržení nutných hygienických opatření nepředstavují venkovní areály zoo žádné riziko. Umožnilo by to také tolik vítaný relax lidem, kteří jsou už mnoho měsíců nuceně uzavření ve svých domovech. Opakované mnohoměsíční uzavření působí zoologickým zahradám obrovské ztráty a ohrožuje jejich samotnou existenci.

„V zoologických zahradách se dá pohyb lidí regulovat lépe než ve volně přístupných parcích. Velice efektivně dokážeme omezit celkový počet lidí, kteří se v daném čase v areálu zoo nachází. Po dosažení maximálního počtu návštěvníků nebude nikdo další do zoo vpuštěn. Jednoduše se zoologické zahrady už loni vypořádaly také s další případnou výtkou, podle níž se u pokladen budou tvořit velké fronty, které přispějí k šíření koronaviru. Většina zoologických zahrad dnes umožňuje koupit vstupenku online. To jednak urychluje odbavení u vstupů a pak také eliminuje nutnost osobního kontaktu návštěvníků s pokladní,“ přibližuje možná opatření Korec.

Všechny zoologické zahrady jsou po mnohaměsíčním uzavření v loňském roce od konce loňského roku pro veřejnost opět nepřístupné. Příjmy ze vstupného přitom představují rozhodující část příjmů, bez nichž se zoologické zahrady neobejdou. „Příjmy ze vstupného a dalších plateb od návštěvníků se loni v ZOO Tábor propadly o více než 1,5 milionu korun. V letošním roce dosahuje pokles příjmů už mnoho set tisíc korun a propady se neustále prohlubují. Zásadní propady příjmů postihly všechny zoologické zahrady. Některé už dokonce kvůli nedostatku peněz vyjádřily obavy, že budou muset omezit počet chovaných zvířat. Proto je nejvyšší čas zrušit nesmyslné uzavření venkovních areálů zoo,“ uzavírá ředitel táborské zoologické zahrady Korec.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Úklid v jihlavských ulicích je kvůli počasí přerušen
Mráz a sníh pozastavily v úterý 6. a ve středu 7. dubna úklid v ulicích Jihlavy. Úklid v místech, kde měl nyní probíhat, byl přeložen na konec května. Pokud se udělá hezky, čištění bude od čtvrtka 8. dubna pokračovat podle původního harmonogramu. Uvedl to mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.
"Dopravní značky z lokalit na Kalvárii nebo kolem Okružní a Brněnské ulice, které se měly v úterý a ve středu čistit, jsou odstraněny. Lidé tam mohou zpětně zaparkovat. Kratší chodníky nebo ulice bez aut Služby města Jihlavy vyčistí v těchto místech postupně a průběžně během dubna a května, blokové čištění tady proběhne na konci května a lidé o tom budou opět včas informováni prostřednictvím dopravních značek", informoval R. Daněk.
Doplnil, že důvodem odstávky je zamrzlý písek a štěrk byly ráno zamrzlé a kvůli mrazíkům ani smývat kropicí vodou prach z chodníků a silnic. Mnoho jich totiž zůstalo přes noc pod sněhem a ledem.

Na Vysočině pokračují sněhové přeháňky i během dne, večer se místy může tvořit náledí. Nejvyšší denní teploty by mohly místy vystoupat až na pět stupňů Celsia.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Velikonoční úterý, den, kdy mohou vyrazit na mrskut ženy a dívky
Na velikonoční úterý se připomíná Kristovo zjevení se deseti učedníkům, kterým vyložil smysl Písma svatého. Tento den přecházelo právo mrskání na ženy a dívky. Hospodyně vyplácely hospodáře, pokud si ráno poležel a mrskat tentokrát vyrazily sousedky, děvčata, kmotry a příbuzné.
Dnes většinou chodí mrskat pouze chlapci (v pondělí), ale původní „pomlázení“ prostřednictvím vzájemného mrskání obou pohlaví zaznamenal již husitský kněz Jan Rokycana (1396–1471) a zmiňuje ho také Mistr Jan Hus. Ten ve svém velikonočním proslovu připomíná věřícím dodržování povinnosti čistoty a cudnosti o velikonočních hodech, přičemž mrskáním se mají ženy i muži navzájem napomínat, aby jeden od druhého v té době nevyžadovali ani plnění manželské povinnosti.

To se však již netýká Velikonočního pondělí a úterý. Jako přehlídku neřestí a řádění bláznů popsal pomlázku v Praze roku 1610 Ital Cristoforo Guarinoni, lékař na dvoře císaře Rudolfa II. V pondělí muži mrskali spletenými pruty svobodné i vdané ženy v ulicích na potkání za velikonoční vajíčka, v úterý se pak role obrátily. Krčmy byly otevřené, všude probíhalo nevázané veselí, které vrchnost nejen tolerovala, ale dokonce se ho sama aktivně účastnila.

Pro dnešního člověka velikonoční oslavy končí na Červené pondělí a v úterý již nastává normální pracovní den. Z liturgického hlediska však velikonoční doba končí až 50 dní po Božím hodu velikonočním, tedy na Letnice (Slavnost Seslání Ducha svatého).
Kamila DVOŘÁKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na stavbě havlíčkobrodského obchvatu se již pracuje na všech sedmi mostech
Ačkoliv se na jihovýchodním obchvatu na silnici I/38 v Havlíčkově Brodě v rámci možností daných klimatickými a technologickými podmínkami pracovalo přes celou zimu, práce na 4124 metrů dlouhé hlavni trase nabírají na dynamice s příchodem jara.
Pracuje se již na všech sedmi mostních objektech v trase silnice I/38, které svojí délkou tvoří čtvrtinu délky hlavní trasy obchvatu. Stavebně nejdále je most přes Stříbrný potok a polní cestu, kde stojí již všechny pilíře a obě opěry mostu a probíhá armování, bednění a betonáž jejich závěrných zdí. Připravují se základy pro podpůrnou skruž, aby se po jejím vybudování mohlo přistoupit k betonáži hlavní nosné konstrukce prvních polí mostu. Celá nosná konstrukce by měla být kompletně hotová na podzim tohoto roku. Paralelně samozřejmě probíhají i terénní práce spojené s výstavbou tohoto mostního objektu vedeného jako SO 210.

Nejdelším ze sedmi mostních objektů bude téměř 300 metrů dlouhý most přes řeku Šlapanku a trať ČD Jihlava - Havlíčkův Brod (SO 206). Zde probíhá armování, bednění a betonáže dříků pilířů a jejich hlavic. Současně se pracuje na založení opěry mostní opěry OP8. Aby bylo možné založit a následně vystavět pilíř mostu mezi náspem železniční trati a břehem Šlapanky, bylo nutné místo zpřístupnit pomocí provizorního mostu a komunikace.

Nejzajímavější práce aktuálně probíhají na mostě přes trať ČD Praha - Havlíčkův Brod - Brno, řeku Sázavu a trať ČD Havlíčkův Brod - Chotěboř (SO 201), který je současně druhým nejdelším mostem v trase obchvatu. Mezi náspem železniční trati na Chotěboř a břehem řeky Sázavy probíhá výstavba provizorní komunikace. Následovat bude provizorní mostní konstrukce. Ty zpřístupní místo výstavby pilířů na pravém břehu Sázavy. I zde probíhá armování, bednění a betonáže základů, armování, bednění a betonáže dříků pilířů armování a jejich hlavic. Za koordinované výluky tratě Praha - Brno byla koncem loňského týdne dokončena stavba podpůrné skruže nad železniční tratí, tj. mezi pilíři P7 a P8. Technickou zajímavostí je, že po vybetonování hlavní nosné konstrukce mostního pole nad tratí, bude tato o dva metry výše než na sousedních polích. 1600 tun vážící konstrukci tak bude třeba postupně snést o dva metry níže a umístit na pilíře. Snesení pomocí speciálních jeřábů umístěných na pilířích je plánováno na podzim tohoto roku za opětovné výluky provozu na železniční trati. Celý proces by měl trvat přibližně týden.

Pokud jde o komunikace, tady probíhají práce na stavebních objektech, kde nevzniká přebytek zeminy. Ke konci března se jedná o pět objektů, z nichž za zmínku stojí zahájení výstavby okružní křižovatky Havlíčkův Brod jih, kde již proběhla skrývka ornice v celém rozsahu stavebního objektu a doprava po silnici I/38 byla v polovině března převedena na provizorní komunikaci.

Dále se pracuje na výstavbě z části nové místní komunikace k Novotnému Dvoru, kde se realizují hrubé terénní úpravy a sanace podloží v celé délce tohoto stavebního objektu. Vybudování komunikace je nutné pro zajištění přístupu do této místní části H. Brodu po uvedení obchvatu do provozu. Stavba probíhá v koordinaci s městem, které zde realizuje výstavbu vodovod a kanalizace. Průběžně s postupem prací probíhají přeložky inženýrských sítí zejména přes budoucí hlavní trasu a ta kde je to účelné i podél ní.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Se zdravotním klaunem se děti v nemocnici v Pelhřimově setkávají on-line
V herně dětského oddělení pelhřimovské nemocnice probíhá každou středu on-line setkání hospitalizovaných dětí se zdravotním klaunem. Dříve klaun docházel dvakrát do měsíce přímo na oddělení, ale vzhledem k epidemiologické situaci se s dětmi spojuje každou středu on-line. Poprvé se přenos uskutečnil na začátku února.
„Vlastní klauniáda začíná v půl desáté a měla by trvat deset, patnáct minut. Často se nám však stává, že se čas protáhne i na půl hodiny. Rozhodující jsou reakce dětí,“ sdělila vychovatelka Alena Habichová.

Klauniáda se koná v rámci výchovného procesu příspěvkové organizace ZŠ a MŠ při zdravotnických zařízeních Kraje Vysočina. Předmětem činnosti je zajistit výchovu a vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami dočasně umístěných ve zdravotnickém zařízení. Děti do mateřské školy a školního klubu v pelhřimovské nemocnici dochází po vzájemné domluvě se zdravotnickým personálem s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta. „Denní činnost se řídí podle zájmů dětí. Většinou vyrábíme různé výrobky, malujeme, čteme si, aktivit je hodně,“ uzavřela Alena Habichová.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz