Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 8.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
První práce na rekonstrukce naučné stezky kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou začínají, hotovo bude na podzim. Rekonstrukci dřevěných povalových chodníčků vedoucích podmáčeným terénem podpoří dotace. Původní dřevěné prvky z roku 2011 budou postupně demontovány a nahrazeny novými, a to včetně úpravy okolního terénu. V některých místech dojde i k obnově základů stezky. Demolice čeká nevyužívaný objekt u vstupu na trasu pod Zelenou horou.
Frekventovaná stezka byla v posledních letech ve špatném stavu, na němž se podepsal i náročný podmáčený terén. Loni v červnu ji radnice po přívalovém dešti, který poškodil statiku některých chodníků, nechala z důvodu bezpečnosti uzavřít. Předtím město na 2,6 kilometru dlouhé trase stezky průběžně zajišťovalo výměnu rozbitých prken v chodnících a částí zábradlí u mostku přes Stržský potok a vyhlídkových mol.

Opravená bezbariérová stezka pro pěší kolem rybníka má být odolnější vůči povětrnostním vlivům, takže oproti původnímu chodníku budou použity jiné technické detaily i odolnější dřevo. Smrk nahradí dřevo modřínu a dubu. Stezka je tematicky zaměřená na ochranu přírody a krajiny a na okolní památky. Nabízí vyhlídku na okolí rybníku Konvent, zámek a na barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památku zapsanou v seznamu UNESCO.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
K letošnímu 650. výročí první písemné zmínky o Okříškách nepřipravuje radnice pouze oslavy, ale chce připomenout také minulé děje a odkaz našich předků. Rada městyse rozhodla o vydání dvou publikací, z nichž první je již hotová a vytištěné knihy dorazily do Okříšek. Pod názvem „Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse“ mapuje dějiny městyse od nejstarší zmínky v testamentu markraběte Jana Jindřicha z roku 1371 až do první poloviny 19. století. Jejím autorem je historik Jaroslav Sadílek, který již obdobně zmapoval historii řady sídel na Vysočině a Jižní Moravě.
Zpracování okříšské historie u něj radní objednali již v roce 2018 a pan Sadílek k němu přistoupil skutečně zodpovědně. Práce na textu proto trvala více než rok, zpomalily ji i omezení v souvislosti s koronavirem, a znamenala stovky hodin strávených v především v archívech a muzeích nad stránkami zemských desek, kronik či farních matrik. Pan Sadílek totiž říká: „Moje práce nejsou založené pouze na opisování starších názorů, ale vycházejí výlučně z původních originálních archívních dokumentů, často dodnes vůbec nepoužitých.“ A právě díky tomu obsahuje kniha zcela nový pohled na nejstarší úsek okříšské historie, kdy odhaluje zásadně jiný vztah mezi obcemi Okříšky a Hofeřice než se doposud předpokládalo. Jak uvádí autor knihy: „Dosavadní odlišné názory jsou způsobeny opisováním starých a často ne zrovna propracovaných historických studií. V mnohých případech jde hlavně o místopis Třebíčska ze začátku 20. století, hodně zjednodušený, zastaralý a založený na tvrzeních "jedna paní povídala ...". Jak mi sami archiváři v Moravském zemském archívu v Brně potvrdili, většinu mnou užívaným materiálů před tím ještě nikdo nepoužil.“

A co vlastně ty zmíněné nové poznatky odhalují? Především to, že původní osada Okříšky se rozkládala jinde než současný městys a patřila zpočátku pod Petrovice. Otázku na přesnou polohu bude muset zodpovědět archeologie, pan Sadílek k tomu říká: „Porovnáním rozsahu katastru s velikostí zástavby Petrovic v polovině 17. století je území obce dvojnásobné ve srovnání s jinými v okolí. Původní Okříšky mohly ležet nejspíš v jižní polovině katastru, asi někde v místech, kde dnes probíhá železniční trať z Okříšek k Třebíči, zde se nachází "hluché" místo z pohledu osídlení.“ Petrovice v té době patřily spolu s Hofeřicemi (ležícími v oblasti dnešního poldru) a dalšími obcemi pánům z Rochova. Dříve se mělo za to, že Hofeřice byly malou nevýznamnou osadou, ale pan Sadílek dokládá na základě historických dokumentů, že naopak byly poměrně významné a patřila k nim i tvrz a kostel. Žádné pozůstatky takto významných staveb se ale při archeologickém výzkumu nenašly. Podle historika je tomu tak proto, že tvrz s kostelem ležely kus od vsi a že se vlastně jedná o dnešní okříšský kostel a zámek. Později při dělení majetku mezi tři syny Mikuláše z Rochova byly k Hofeřicím připojeny Okříšky, oddělené od Petrovic, aby byla hodnota podílů srovnatelná. Osada se z původního stanoviště přesunula blíže k hofeřické tvrzi, do dnešní Staré osady, takové přesuny osad nebyly ve středověku ničím mimořádným. A když později Hofeřice zanikly (důvod není známý), spojily se Okříšky se zámkem a kostelem a jejich další cesta už byla společná.

Kromě těchto, pro dějiny Okříšek zcela zásadních, poznatků, obsahuje kniha celou řadu dalších informací o životě našich předků, vývoji obce, vlastnictví domů a pozemků. textovou část doplňují barevné fotografie a ilustrace. Publikace „Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse“ určitě všechny, kteří se zajímají o historii našeho městyse. Vyšla v nákladu 500 kusů a koupit si ji můžete na úřadu městyse za cenu 199 korun.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
Policisté prověřují vloupání do sklepních kójí v Jihlavě z doby od začátku dubna do úterního večera 6. dubna na ulici Demlova. Pachatel vnikl do společných prostor panelového domu, kde se vloupal do tří sklepních kójí, odkud ukradl horské kolo, další jízdní kolo značky Kellys Thorx a také trekingové dámské kolo značky Scott. Pachatel způsobil škodu přibližně za čtyřicet tisíc korun. Úkony trestního řízení policisté zahájili pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizených kolech policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Poškození vozidla
Policisté z Kamenice nad Lipou prošetřují případ poškození zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v noci z pondělí na úterý 6. dubna u Hříběcí na Pelhřimovsku. "Pachatel zde u zaparkovaného vozidla Sharan poškodil zadní světla vozidla, čímž majiteli způsobil škodu kolem pěti tisíc korun. Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Opilec s třemi promile skončil na záchytce
Ve středu 7. dubna kolem osmé hodiny večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který ležel na schodišti jednoho z domů na ulici Nádražní v Pelhřimově. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o třiapadesátiletého muže, který nebyl schopen vstát a samostatně chodit, byl dezorientovaný a nesrozumitelně komunikoval. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 3,01 promile alkoholu", uvedla Stanislava Rázlová. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali do Jihlavy na záchytku k vystřízlivění.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 7. dubna odhalili policisté řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Po deváté hodině dopoledne jel devětatřicetiletý muž s vozidlem Kia po silnici u Krokočína na Třebíčsku, kde ho zastavila hlídka. "Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,59 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V pondělí 5. dubna jel muž před jedenáctou hodinou večer s automobilem Audi v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po ulici U Mastníka. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že řidičem je muž, který má od března na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do jara příštího roku. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku", uvedla Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují. Přestupkové jednání řidiče policisté dále šetří.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Ve středu 7. dubna zastavili policisté na ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě osobní auto Seat. "Policisté na základě provedené lustrace zjistili, že čtyřiatřicetiletý řidič vozidla má od října loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu dvou let, tedy do října roku 2022. Policisté muži na místě další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič pod vlivem drog
Policisté zastavili v úterý 6. dubna kolem šesté hodiny večer u Závidkovic na Havlíčkobrodsku osobní auto Ford. "Čtyřiadvacetiletý řidič vozidla se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a marihuany", informovala Stanislava Rázlová. V další jízdě muž pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Za volant usedl muž bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zastavili ve středu 7. dubna u Rozsoch na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl osmnáctiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že muž není vlastníkem příslušné skupiny řidičského oprávnění. Dále u něj policisté provedli dechové zkoušky a jejich výsledky byly 0,22 a 0,31 promile alkoholu. Policisté muži další jízdu na místě zakázali a vše zadokumentovali. Z přestupku na úsek dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
ČEZ ukončil odstávku pro plánovanou výměnu paliva a obnovil výrobu elektřiny na čtvrtém bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Už v pondělí 5. dubna dopoledne energetici obnovili v reaktoru řízenou štěpnou řetězovou reakci a ve čtvrtek 8. dubna přesně o půlnoci začal blok opět dodávat bezemisní elektřinu do přenosové sítě. Plného výkonu 2000 MW by měla elektrárna dosáhnout do konce týdne, kdy budou v provozu všechny čtyři dukovanské bloky na plném výkonu.
Čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany energetici odstavili v polovině února pro výměnu paliva. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet za čerstvé, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů.

„Všechny plánované práce, kontroly a opravy zařízení se nám podařilo dokončit už před Velikonocemi. Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili na Velikonoční pondělí. Následné testy zařízení prokázaly řádný stav zařízení splňující bezpečný a spolehlivý provoz,“ popisuje spouštění čtvrtého bloku ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Elektrickou energii začal blok dodávat ve čtvrtek 8. dubna v noci, přesně v 0:00 hodin po přifázování prvního turbosoustrojí. Generátor druhého turbosoustrojí energetici přifázovali k přenosové soustavě v 8:54 hod. Ukončili tak v pořadí už 33. odstávku čtvrtého bloku.

V průběhu odstávky se energetici museli vypořádat s řadou preventivních opatření k ochraně zdraví zaměstnanců před nákazou nemocí COVID-19, včetně zajištění preventivního testování všech zaměstnanců elektrárny i dodavatelů, kteří v elektrárně pracují. Aktuálně v Dukovanech týdně provedou přes 2500 antigenních testů, které v průměru odhalí necelé procento nemocných.

"Další odstávka pro výměnu paliva čeká energetiky Jaderné elektrárny Dukovany v květnu. Předběžně nahlášené termíny se ale mohou měnit v souvislosti s průběhem prací, kontrol a dalšími požadavky," upřesnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Aktuality o provozu jaderných elektráren je možné nalézt na webové stránce https://www.cez.cz/cs/o-cez/…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
Na Vysočině kvůli sněhové pokrývce problémy s počasím a se sjízdností stále trvají. Od pěti hodin ráno do 10.30 hodin šetřili policisté 28 dopravních nehod, které se staly napříč krajem. Při nehodách se čtyři osoby zranily. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Při dopravní nehodě, která se stala v 6.50 hodin v ulici Lidická v Havlíčkově Brodě, utrpěla po střetu s nákladním a osobním vozidlem jedna osoba lehké zranění.

V 6.55 hodin se mezi obcemi Vápovice a Bohuslavice na Třebíčsku střetla tři osobní auta. I tato nehoda si vyžádala jedno lehké zranění.

U Obrataně na Pelhřimovsku narazilo v 9.34 hodin osobní vozidlo do stromu. Při této nehodě utrpěly dvě osoby zranění.

Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jsou pokryté vrstvou sněhu a mohou být také zledovatělé. Proto musí řidiči jezdit opatrně a přizpůsobit rychlost stavu silnice.

Foto: Policie, Kraj Vysočina: nehoda u Vápovic
- red -Zpět nahoru na obsah...

Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům
Celkem šest dopravních nehod šetřili na Vysočině od rána ve čtvrtek 8. dubna policisté kvůli sněhové vánici. Nehody se obešly naštěstí bez vážnějších zranění.
"Počasí ale ovlivňuje sjízdnost. Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jsou pokryté vrstvou sněhu a mohou být také zledovatělé. Proto musí řidiči jezdit opatrně a přizpůsobit rychlost stavu silnice", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Doplnila, že problémy policistům řidiči hlásili ze silnice I/38 u obce Želetava na Třebíčsku, z okolí Nového Města na Moravě na Žďársku – blokuje silnici kamion, ze silnice II/405 do Brtnice na Jihlavsku, ze silnice Červená Hospoda - Stařeč na Třebíčsku, silnici Velká Bíteš – Křoví na Žďársku blokuje vozidlo.

V Havlíčkově Brodě v ulici Lidická se před sedmou hodinou ráno střetl nákladní vůz s osobním.
Při nehodě se zranila řidička osobního vozidla a skončila v péči zdravotníků. U nehody zasahovali havlíčkobrodští profesionální hasiči.

Od půl sedmé ráno zasahují třebíčští profesionální hasiči společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Okříšek u dopravní nehody osobního vozidla u Heraltice. Z nehody vyvázl řidič vozidla bez zranění. Havarovaný vůz budou hasiči vyprošťovat za pomoci jeřábu.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz