Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 9.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
Kriminalisté z Třebíče hledají cestující, kteří cestovali ve čtvrtek 1. dubna v 15.44 hodin osobním vlakem č. 4843 z Třebíče směrem na Vladislav, přičemž na vlakovém přejezdu u obce Vladislav musel strojvedoucí vlaku použít rychlobrzdu z důvodu překážky na kolejišti, jízdní soupravy, jejíž řidič nerespektoval výstražné zařízení na železničním přejezdu. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Prověřováním události policisté zjistili, že zatím nezjištěný řidič nákladní jízdní soupravy složené z tahače Mercedes Benz a návěsu s polskou registrační značkou projížděl ve čtvrtek 1. dubna kolem 15:50 hodin po silnici I/23 a jel ve směru od Třebíče na Vladislav. Řidič jízdní soupravy se nechoval ohleduplně a najel na chráněný železniční přejezd v době, kdy byla dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu, přerušovaným zvukem houkačky přejezdového zabezpečovacího zařízení a sklápěly se závory. Souprava zůstala stát na železničním přejezdu. V důsledku toho strojvedoucí osobního vlaku, který jel po železniční trati ve směru od Třebíče na Náměšť nad Oslavou, musel použít rychlobrzdu, aby zamezil hrozícímu střetu s jízdní soupravou.

Řidič nákladního vozidla ale stačil zařadit zpátečku a vycouval z přejezdu, kdy následně vlaková souprava projela železničním přejezdem a zastavila na rychlobrzdu zhruba 100 metrů za přejezdem. Ve vlaku v době události cestovalo asi patnáct cestujících, výpravčí a strojvedoucí. Ke střetu vlaku s nákladní jízdní soupravou nedošlo a nevznikla žádná hmotná škoda, ani škoda na zdraví. Řidič jízdní soupravy z místa odjel.

Policisté se o celé události dozvěděli zhruba dvacet minut po šestnácté hodině, kdy přijali oznámení na linku 158, které učinil výpravčí. Okamžitě jsme předali informace k popisu jízdní soupravy nejbližším policejním hlídkám a přijali jsme opatření k pátrání po vozidle, do kterého se zapojily také hlídky z dálničního oddělení a kolegové ze sousedního jihomoravského kraje. Pátrání po řidiči jízdní soupravy bylo ale neúspěšné. Policisté mají k dispozici registrační značku vozidla, a proto ztotožnění řidiče bude probíhat cestou mezinárodní policejní spolupráce. Zatím nezjištěný řidič je podezřelý ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. V případě prokázání viny může hrozit řidiči kamionu trest odnětí svobody v trvání až pěti let.

Kriminalisté se obracejí na cestující, kteří ve vlaku cestovali, nechť se přihlásí na lince tísňového volání 158, na telefonním čísle 725 949 059 nebo cestou e-mailu: karel.vejmelka@pcr.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
Ve sběrném dvoře v Brtnické ulici v Jihlavě bylo otevřeno první RE-USE centrum, tedy první místo ve městě pro sběr a následné využití drobných předmětů z domácností. Lidé sem mohou přinést věci, které již doma nepotřebují, ale které může využít někdo jiný.
Stejně tak, jako přinesené předměty občané bezplatně odevzdají, mohou si rovněž předměty, které si vyberou bezplatně odnést. Bude tu k dispozici například skleněné, porcelánové nádobí, hrnce, plechy, mechanické spotřebiče, vázy, obrazy, dekorace do domácnosti či květináče. Dále pak hračky, které nejsou z textilu či různé sportovní vybavení a náčiní.
Bazar nepřijímá textil, obuv, nábytek či elektrospotřebiče.

"Je to zatím taková první vlaštovka, do budoucna bychom chtěli otevřít ještě další RE-USE centrum, které bude i pro větší věci, například pro nábytek a podobně," uvedl náměstek primátorky pro životní prostředí Vitek Zeman.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
Městská tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě zahájí svůj provoz v pondělí 12. dubna. Prodejní místa na tržnici budou v podobě omezeného počtu 10 pultů a budou mít mezi sebou odstupy nejméně dva metry. Trhovci zde budou moci prodávat zemědělské produkty, květiny, potraviny, řemeslné a rukodělné výrobky. Prodávaný sortiment, se ale většinou týká hospodářských přebytků. Jedná se zejména o ovoce, zeleninu a sazenice. Tento prodej převažuje zvláště v jarním období. Proto v jarních měsících trhovci prodávají nejvíce květiny, sazenice salátu, paprik, rajčat, okurek a dalších produktů. Otevřeno bude od pondělí do pátku od 7 do 17 hodin.
"Aktivně budeme bránit tomu, aby se zákazníci zdržovali v kratších vzdálenostech než jsou dva metry. Povinná bude ochranu horních cest dýchacích na obou stranách. Jak pracovník na prodejním místě, tak i zákazník. Dále zajistíme, aby pracovníci na prodejních místech nosili rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Prodávané zboží bude bez možnosti ochutnávky nebo konzumace potravin", informoval Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které tržnici provozují.

Denní pronájem na tržnici bude stanoven na 220 korun. Zájem trhovců o prodejní místa vždy úzce souvisí s aktuálním počasím.

Zázemí tržnice tvoří určený prostor, který není oplocen a na noc ho nelze zamykat. K dispozici mají trhovci bezplatně veřejné WC. Na místě bude také mobilní umývárna pro prodávající. Dřevěný stánek, stojící u tržnice má k dispozici správce tržnice. Ten řídí prodej, vybírá poplatky a kontroluje oprávnění i podmínky prodeje. Tržnice je vybavena kontrolní váhou na převážení koupeného zboží. Trhovci budou mít nad pulty altány, které pokryjí vždy dva stoly naráz. Na tržnici se umístí kontejner na komunální odpad, papír, plasty a bio odpad.

Tržnice na Masarykově náměstí:
zahájení provozu: 12. dubna, ukončení : 3. listopadu (pokud nedojde k uzavření z důvodu zhoršení epidemiologické situace)

Provozní doba:
pondělí – pátek – 7:00 – 17:00 hodin
sobota, neděle – zavřeno
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
Motocykl Jawa Bizon obohatí letos sbírky jednostopých vozidel na hradě Kámen na Pelhřimovsku. Jde o výjimečně zachovalý exemplář, do posledního detailu a součástky v původním továrním provedení. Nákup byl Muzeem Vysočiny Pelhřimov, pod který hrad Kámen spadá, konzultován s pracovníky Národního technického muzea v Praze. Uvedl to krajský radní pro pro oblast majetku Karel Janoušek.
Kraj Vysočina v letošním roce uvolní více než milion korun na mimořádný nákup sbírkových předmětů svých galerií a muzeí. Během letošního roku budou výstavy a stálé expozice vybraných šesti krajských institucí obohaceny o grafiky, plastiky, obrazy, ale i o speciální exponáty, které potěší zejména návštěvníky hradů Kámen a Roštejn.

"Sbírkové fondy Kraje Vysočina spravují Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč, Jihlava a Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Kromě mimořádného příspěvku na nákup exponátů doplňují organizace sbírky i nákupem ze svých rozpočtů. V roce 2021 například částkou vyšší než 1,5 milionu korun. Dalším zdrojem mohou být i dotace poskytnuté ministerstvem kultury", informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Foto: ilustrační, zdroj motomagazin.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
Neznámý vandal posprejoval v době od poloviny března na ulici Prokopa Holého v Havlíčkově Brodě fasádu bytového domu. Na zdi domu nastříkal stříbrný nečitelný nápis, čímž majiteli způsobil škodu kolem deseti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež peněz a obrazů v rodinném domě
Policisté prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo ve čtvrtek 8. dubna mezi půl jedenáctou dopoledne a půl jednou odpoledne na ulici Lípová ve Velké Bíteši na Žďársku. "Pachatel vnikl do domu a odcizil finanční hotovost a dva obrazy. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem deseti tisíc korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Muž neplatí výživné na syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy pětatřicetiletému muži z Jihlavy, který neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si muž neplní na tříletého chlapce od uplynulého podzimu. Měsíčně má platit jeden a půl tisíce korun, v daném období však uhradil pouze několik plateb, a to jen částečně. Celkově dluží necelých deset tisíc korun", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilého muže policisté zajistili
Ve čtvrtek 8. dubna byli policisté po desáté hodině večer přivoláni do domu v Želetavě na Třebíčsku, kde se dle přijatého oznámení nacházel opilý muž, který obtěžoval svoje okolí. Pobíhal po chodbách, křičel, bouchal do stěn a na dveře bytů. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "U opilého třiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,14 promile alkoholu. Muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž řídil pod vlivem drog
Policisté zastavili ve čtvrtek 8. dubna kolem půl třetí odpoledne na silnici první třídy u Včelničky na Pelhřimovsku osobní auto Citroen, jehož řidičem byl dvaatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupků
Ze spáchání dopravních přestupků je podezřelý třicetiletý řidič, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 8. dubna v Třebíči. "Muž jel po jedné hodině odpoledne s vozidlem Škoda Fabia po silnici ve směru od ulice Znojemská na ulici Cyrilometodějská, při jízdě držel v ruce telefon. Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
Veřejné osvětlení nám přijde v dnešní době jako samozřejmost, ale dříve tomu tak nebývalo. Technické služby města Pelhřimov se starají o provoz veškerého veřejného osvětlení od 1. ledna 1986. Pečují o 2 521 kusů veřejného osvětlení v Pelhřimově a o 448 kusů v místních částech.
Mezi tím, čemu lidově říkáme lampy, jsou nejvíce zastoupeny úsporné vysokotlaké sodíkové výbojky, přibližně ze 60 %, LED světla jsou v současnosti zastoupena z 25 %. Zbylých 15 % tvoří speciální svítidla jako jsou halogeny nebo rtuťové výbojky. Repliky historizujících typů svítidel lze najit třeba u kaple svatého Kříže – Kalvárie či u kašny na Masarykově náměstí. „Světla jsou vybavena fotobuňkou a automaticky reagují na změnu okolního světla. Nejsou tedy nastaveny na určitý čas sepnutí a vypnutí. Z toho důvodu se můžete setkat s jevem, kdy se VO v jedné části Pelhřimova rozsvítí i o půl hodiny dříve než v jiné části. Části s jiným režimem svícení jsou např. parky a sportoviště,“ uvedl Jaroslav Záběhlík, asistent ředitelky Technických služeb.

Kolik to stojí?
Náklady na provoz osvětlení například loni ve městě a místních částech činil asi 5 300 000 Kč. V této částce jsou zahrnuty i revize a opravy světelné signalizace, opravy a výměna poškozených sloupů. Zhruba 52 % této částky činí elektrická energie. Investiční náklady činí asi 708 000 Kč, v této částce jsou zahrnuty nově zbudované světelné body ve městě a rekonstrukce osvětlení v místních částech. Co se týká poruchovosti, ta se logicky vyskytuje hlavně u starých světel. „V průměru opravujeme jedno světlo denně. To ale neznamená, že se denně rozbije jedno světlo. Většinou se v jeden den sejde několik poruch na-ráz. Hlavně od podzimu do jara je četnost poruch kvůli kondenzaci vlhkosti a změnám počasí vysoká. Když člověk přičte ostatní činnosti – jako je oprava závad po revizích, přečíslování sloupů, stavba nových lamp a vedení VO nebo instalace vánočního osvětlení – zjistí, že neví, kam dřív skočit,“ doplnila Eva Hamrlová, vedoucí provozu Technických služeb.

Opravy svítidel
Kombinují se dva systémy oprav:
1. Pracovníci TS projíždějí město a monitorují aktuální stav osvětlení a případné poruchy (nesvítí, bliká, chybí kryt atd.) následně opravují.
2. Poruchy hlásí občané prostřednictvím telefonické či emailové komunikace. Ty se zaznamenají a jsou následně odstraněny v nejkratším možném čase. Každý rok je na základě výběrového řízení prováděna periodická revizní prohlídka. Na základě jejích výsledků odstraňují pracovníci TS zjištěné závady, což slouží jako prevence poruch.

Výměna svítidel
Stará svítidla jsou za „ledky“ vyměňovány hlavně při projektu většího rozsahu, jako rekonstrukce ulice nebo místní části. Při výměně jednotlivých kusů jsou využívána LED světla i sodíkové výbojky. Aktuálně se budou měnit svítidla v ulicích, kde probíhá rekonstrukce (Fibichova, Do polí, Na Houfech, Lidická). V místních částech se výměna realizuje v součinnosti se správcem elektrické sítě. Zjednodušeně řečeno: pokud probíhá přeložení elektrické sítě do země, realizuje se přitom i rekonstrukce osvětlení. V současnosti probíhá rekonstrukce v Lešově a letos je v plánu rekonstrukce v části Strměch a Chvojnova, výhledově pak v Hodějovicích a Bitěticích.

Hlášení poruchy
Poruchu VO je možné hlásit na e-mail: info@tspe.cz, tel.: 565 323 13
Andrea UNTERFRANCOVÁZpět nahoru na obsah...

V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám
Zatím jenom jeden čáp se zabydlel v „nejostřeji“ sledovaném hnízdě na Žďársku, a to na sloupu u zastávky nad kostelem v Novém Veselí, na něž je od května 2006 namířená webová kamera.
Tímto způsobem mohou zájemci prakticky minutu po minutě sledovat dění v čapím hnízdě. Letos se v něm první čáp objevil v neděli 4. dubna, začal jej upravovat, ale zatím je v něm sám. V loňském roce se páru čápů, kteří novoveselské hnízdo využívají, podařilo z původních tří mláďat odchovat dvě.
Oproti tomu v roce 2018 měli sledující možnost zaznamenat čapí tragédii. Po obsazení hnízda totiž opožděně přiletěl jiný pár, který si hnízdo vyhlédl, a jeho původní obyvatele odtud chtěl vypudit. To se mu sice nepovedlo, nicméně při bitvě, která se strhla, byla zničena všechna tři již snesená vejce, tudíž snůška skončila toho roku neúspěšně.

O letošní velikonoční neděli se objevil také první obyvatel čapího hnízda na komíně ve Velké Losenici a už v neděli 28. března osídlil první z čapího páru hnízdo na komíně v Nížkově.

Odkaz na stránky čapího hnízda v Novém Veselí:
https://www.noveveseli.cz/o-…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz