Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 10.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
Pod rukama pracovníků Záchranné stanice Pavlov se v roce 2020 téměř k nepoznání proměnily hned tři biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku na Havlíčkobrodsku. Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika a lokalitu u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé nad Sázavou zbavili ochránci trnky obecné, ale také hlohu, šípků, šeříků, u rybníka pak dalšího křoví a rákosu, které by se na územích nebezpečně rozrůstaly na úkor ostatních živých organismů.
„Pokud by se trnka, šeřík, hlohy nebo rákos nadále rozšiřovaly, došlo by ke zničení biotopu vhodného pro řadu zajímavých rostlin. V lokalitách Rašovec a Velká a Malá Amerika, kde bývala motokrosová dráha, totiž roste například dobromysl obecná, mateřídouška obecná, hvozdíček prorostlý, hlaváč běložlutý, pupava bezlodyžná nebo třeba řapík lékařský,“ vyjmenovává Petra Hulvová ze Záchranné stanice Pavlov a zároveň přibližuje, jací živočichové na místech žijí: „Najdeme tu také různé druhy rovnokřídlého a blanokřídlého hmyzu, motýlů, brouků, mravenců i měkkýšů.“

Oblasti Rašovec, Velká a Malá Amerika ochránci handicapovaných zvířat i přírody zbavili odpadků, v několika etapách vysekali náletové keře a veškeré travní porosty šetrně posekali tzv. mozaikovou sečí. „Tento postup se doporučuje jako nejvhodnější pro udržení rostlin, hmyzu i celé řady dalších organizmů,“ vysvětluje Petra Hulvová.

Lokalita u Kunického rybníka nedaleko Leštiny u Světlé, kde bývaly sádky se pstruhy, zase zarůstala rákosem a křovím. „To jsme odstranili, zprovoznili jsme přepady soustavy tůní tak, aby je zpátky naplnila voda, nezůstávaly suché a dařilo se tady obojživelníkům, jako skokanům nebo čolkům, a dále třeba ledňáčkovi říčnímu nebo ptákovi chřástalu vodnímu,“ upřesnil ředitel Záchranné stanice Zbyšek Karafiát.

Dobrovolníci jsou vítáni
Ačkoli práce v lokalitách u Ledče nad Sázavou byly v prudkém terénu mnohdy vyčerpávající, záchrana přírody přinesla potřebné uspokojení. Akce podpořil program péče o krajinu, který každoročně vypisuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Budeme doufat, že i v příštím roce bude vůle a prostředky, které by nám umožnili v práci pokračovat a vytvářet tak další místa, která se promění v oázy volné přírody,“ uzavřel Zbyšek Karafiát s tím, že pokud by se na email stanicepavlov@seznam.cz přihlásili dobrovolníci, kteří by ve svém volném čase rádi řezali křoviny a zachraňovali přírodu, pracovníci stanice je rádi přivítají ve svém pracovním týmu.
Jen za rok 2020 Záchrannou stanicí Pavlov prošlo více než tisícovka zvířat. Přitom přes 50 % z nich se úspěšně vrací do volné přírody.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
V přírodní památce Kobylinec u Trnavy na Třebíčsku vykvetly koniklece velkokvěté. Lidé je mohou obdivovat ze stezky vedoucí na Nárameč.
Ptáčovský kopeček, kde koniklece rozkvétají, je osamělý travnatý vršek ležící kousek pěší chůze od Ptáčova u Třebíče v nadmořské výšce asi 400 metrů. Kromě koniklece velkokvětého v této přírodní památce roste i řada dalších významných a ohrožených druhů, jako například smil písečný, třešeň křovitá nebo kociánek dvoudomý.

Koniklec velkokvětý roste jen na Moravě, Třebíčsko je v rámci Vysočiny jeho nejzápadnějším místem výskytu. Roste také podél řeky Svratky. Tam to vybíhá od Brna nahoru a malinko to zasahuje do severovýchodní části kraje. Ale v rámci Vysočiny je jeho hlavní oblast výskytu Třebíčsko. Na Třebíčsku v okolí Klučova podle něho roste ještě koniklec luční, který má jiné nároky na půdu, kvete později, má tmavší barvu a připomíná koniklece pěstované v zahrádkách.

Rostlině nejvíce uškodilo omezení pastvy a téměř úplná likvidace drobných chovů ovcí v 50. letech minulého století, kdy došlo k silnému úbytku původních lokalit s jejím výskytem. Z toho důvodu musí být současná místa výskytu speciálně udržovaná. Spásání ovcí nahrazuje kosení. K němu je ale nutné přidat další odborné práce, spočívající v rozrušení vybraných částí území, kde není přímý výskyt rostlin. To přispívá k lepšímu množení chráněné rostliny a v závislosti na vývoji počasí se provádí v červnu, kosení potom v pozdním létě. Ochránci také likvidují nálety stromů a křovin.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
Vážná dopravní nehoda se stala v sobotu 10. dubna v 11.45 hodin v areálu čerpací stanice v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku. Střetlo se tu osobní a nákladní auto.
"K vážné dopravní nehodě, ke které došlo dnes dopoledne v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku, vyjížděla záchranářská posádka z Habrů a lékařská výjezdová skupina z Havlíčkova Brodu. Krátce před dvanáctou hodinou dopoledne přijaly operátorky tísňové linky informaci o střetu osobního a nákladního vozidla s následným požárem v areálu čerpací stanice. Zaklíněného řidiče osobního auta museli ze zdemolované kabiny vyprostit hasiči", informoval mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Doplnil, že z důvodu nedostupnosti vysočinského vrtulníku, který v té době zasahoval u jiné události, byl na místo povolán vrtulník LZS z Hradce Králové, který těžce zraněného pacienta transportoval do traumacentra.

Na místě nehody zasahovali hasiči z Golčova Jeníkova a Ledče nad Sázavou.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech
Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí má vskutku nevídaného vandala. Je jím srnec, který se na hřbitov podle svědectví dostal bránou. Zachutnali mu zejména macešky, a tak nechtěně ničí výsadbu na hrobech.
Technické služby města Velké Meziříčí vyslyšely stížnosti občanů a vyrazily do boje se srnčí zvěří. Nejprve se zaměstnanci technických služeb pokusili srnce vyhnat, ale nebyli úspěšní. Vzhledem k tomu, že v zastavěném území obce se nedá střílet a zmařit život srnce by ani nikdo nechtěl, rozhodl se ředitel technických služeb Jaroslav Mynář povolat veterináře s narkotizační zbraní.

Místní veterinář Pavel Jeřábek se pokusil dvakrát během dvou dnů srnce šipkou s narkotizační látkou zasáhnout a uspat, ale ani on zatím nebyl úspěšný. V dalších pokusech se bude pokračovat v příštím týdnu. Uspaného srnce poté veterinář společně s pracovníky technických služeb převeze do odlehlého lesa, kde vyčká na jeho úplného probuzení, aby ho okolní zvěř nijak nemohla ohrozit.
Zuzana NAJTOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz