Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 11.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko
Dvaadvacetiletý mladík s osobním autem projížděl v sobotu 10. dubna krátce po půl jedenácté dopoledne po silnici II/345, když náhle přejel zřejmě úmyslně do protisměru na benzínku v Golčově Jeníkově v ulici 5. května a u jednoho ze stojanů čelně narazil do nákladního vozu s návěsem. Po nárazu došlo k požáru osobního auta Škoda Fabia a k poškození nákladní vozu DAF. Řidič zůstal v osobním autě zaklíněný a po vyproštění byl s těžkým zraněním letecky transportován do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na poškozených autech vznikla hmotná škoda ve výši 250 tisíc korun. Škoda na majetku čerpací stanice nevznikla. Na místo události byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Havlíčkův Brod. Kriminalisté událost na místě zadokumentovali a ve věci probíhá další prověřování. Případné ovlivnění mladíka alkoholem případně jinými omamnými nebo psychotropními látkami budou policisté znát na základě rozboru krve. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Havaroval, když sjížděl z dálnice D1
Policisté přijali v pátek 9. dubna kolem půl osmé večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na 146.kilomwtru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. "Dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta Škoda nepřizpůsobil rychlost jízdy svého vozidla svým schopnostem a dopravně technickému stavu pozemní komunikace. Při sjíždění z dálnice na exitu řidič vyjel s vozidlem mimo komunikaci na zpevněnou krajnici, kde dostal smyk, narazil do dopravního značení a přední částí vozidla narazil do ocelových svodidel", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Ke zranění osob nedošlo. Při nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 80 tisíc korun.

Cyklista utrpěl při nehodě lehké zranění
V sobotu 10. dubna krátce před sedmnáctou hodinou přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v obci Bělá na Pelhřimovsku. "Jedenadvacetiletý řidič osobního vozidla tovární značky Škoda Octavia projížděl po silnici II/639 ve směru od Turovky na obec Veselá. V obci Bělá při odbočování vlevo nedal přednost protijedoucímu cyklistovi. Poté došlo ke střetu osobního vozidla a cyklisty. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění cyklisty, který byl převezen do pelhřimovské nemocnice na ošetření", uvedla Dana Čírtková. Dechové zkoušky na přítomnost alkoholu byly provedeny na místě a jejich výsledek byl negativní. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 55 tisíc korun.

Při nehodě se zranila řidička osobního auta
Policisté přijali v sobotu 10. dubna dopoledne kolem půl jedenácté oznámení o nehodě, která se stala na křižovatce na místní komunikaci na ulici Revoluční v Třebíči. "Jednapadesátiletý řidič jedoucí křižovatkou s vozidlem Škoda Octavia po vedlejší místní komunikaci nedal přednost v jízdě řidičce jedoucí s vozidlem VW Golf křižovatkou po hlavní komunikaci. Došlo ke střetu obou vozidel. Při dopravní nehodě se zranila řidička vozidla VW Golf, kterou záchranáři převezli do nemocnice v Třebíči", uvedla Dana Čírtková. Alkohol u řidičů zúčastněných vozidel vyloučily provedené dechové zkoušky na místě dopravní nehody. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na zúčastněných vozidlech v celkové výši 110 tisíc korun. Dalším šetřením dopravní nehody se zabývají policisté dopravního inspektorátu Třebíč.

Opilá cyklista se po deváté večer jela projet a bourala
V sobotu 10. dubna kolem půlnoci přijali policisté oznámení o havárii cyklistky. Nehoda se stala na silnici II/403 v obci Chlum na Třebíčsku. "Čtyřicetiletá cyklistka jela na trekovém kole ve směru jízdy od obce Kouty směrem do obce Chlum. Nezvládla na přímém úseku řízení jízdního kola, následkem čehož havarovala a spadla na komunikaci. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cyklistky, která byla vozidlem zdravotnické záchranné služby převezena do nemocnice k ošetření. Na místě dopravní nehody byla u cyklistky provedena dechová zkouška na zjištění alkoholu s pozitivním výsledkem – 1,01 promile alkoholu v dechu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Doplnila, že na dotaz policistů, proč jela na svém kole po jedenadvacáté hodině, kdy je v platnosti zákaz volného pohybu osob, uvedla, že se jela projet. Dalšími okolnostmi dopravní nehody se zabývají policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

Pod osobním autem se utrhla krajnice
Policisté přijali v pátek 10. dubna kolem půl osmé večer oznámení o nehodě, která se stala na silnici II/389 u obce Moravec na Žďársku. "Třiadvacetiletý řidič projížděl s osobním autem Mercedes Benz po silnici směrem k obci Moravec, kdy při jízdě po přímém úseku najel na nezpevněnou krajnici vpravo, která se s vozidlem utrhla. Poté řidič s osobním vozidlem narazil pravou přední části do vzrostlého stromu", informovala mluvčí policistů D. Čírtková. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. U řidiče policisté provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na voze Mercedes-Benz ve výši asi 350 tisíc korun.

Muž porušil nařízení soudu
Policisté přijali v pátek 9. dubna kolem půlnoci oznámení, z něhož vyplývalo, že v obci na Jihlavsku se na zahradě jednoho z domů pohybuje muž, který se v místě nesmí zdržovat. "O tomto zákazu rozhodl okresní soud v Jihlavě, který v rámci vydání předběžného opatření stanovil, že muž se nesmí zdržovat v bezprostředním okolí domu a nesmí do domu vstupovat. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,98 promile alkoholu v dechu. Muže policisté zajistili a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko
Policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který se v pátek 9. dubna odpoledne mezi dvanáctou a šestnáctou hodinou ve Vystrkově na Pelhřimovsku vloupal do automatu na mléko. "Zloděj na volně přístupném místě a v neuzamčené prodejní místnosti, ve které je na dveřích zabudován automat na mléko, nezjištěným předmětem vypáčil a poškodil zámek hlavních dvířek mincovníku. Poté z mincovníku ukradl 420 korun. Poškozením automatu vznikla škoda ve výši 200 korun", informovala Dana Čírtková. Policisté místo ohledali, zajistili upotřebitelné stopy a po pachateli pátrají

Podnapilý muž obtěžoval svoje sousedy
Policisté přijali v pátek v noci oznámení o rušení nočního klidu v Želetavě na Třebíčsku. Na místo byla kolem půl jedenácté v noci vyslána policejní hlídka z Moravských Budějovic. "Policisté prvotním šetřením zjistili, že na místní ubytovně se pohybuje silně podnapilý muž, který pobíhá po chodbách ubytovny, křičí a bouchá do stěn a na dveře pokojů. Policisté muže ztotožnili – jednalo se o třiačtyřicetiletého muže ze Znojemska. Na místě se muž podrobil dechové zkoušce s pozitivním výsledkem - 2,14 promile alkoholu v krvi. Vzhledem k podnapilosti a předchozím protiprávním jednáním vznikla důvodná obava, že bude ve svém protiprávním jednání pokračovat, a proto ho policisté zajistili a eskortovali na záchytku do Jihlavy k vystřízlivění", uvedla Dana Čírtková. Muž je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku. Policisté protiprávní jednání zadokumentovali a přestupek oznámí místně příslušnému správnímu orgánu do správního řízení.

Foto: nehoda v Golčově Jeníkově
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021

• Senior z Havlíčkobrodska byl nalezen bez známek života
• Z policejního deníku: motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník; muž úmyslně zneužil tísňovou linku
• Až jednou budete mít pocit, že slyšíte nebeskou hudbu, bude vám hrát Jan Musil

Sobota   1. 5. 2021

• Okénka Regionálního muzea nabízejí po celý den ukázky historického nádobí
• Vysočinu potrápí silný vítr, Pelhřimovsko navíc vydatný déšť
• Telčské muzeum vystaví obrazy Lenky Dvorníkové - Včelové
• Náklady na zimní údržbu silnic na Vysočině letos několikanásobně stouply

Pátek   30. 4. 2021

• Přijímačky na střední školy letos až v květnu
• Dvacetiletý opilý muž v bytě v Třebíči bodnul ženu do břicha, skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: policisté hledali dezorientovaného muže; herní konzole za 15 tisíc se muž nedočkal

Čtvrtek   29. 4. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz