Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 22.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Město Třebíč připravuje nová parkoviště, například u autobusového nádraží nebo v Račerovické ulici
Tak jako většinu českých měst trápí i Třebíč přeplněné ulice a nedostatek parkovacích míst. Před desítkami let bylo jedno auto v rodině výjimkou, dnes jsou běžně v rodině i tři vozidla. Proto Třebíč připravuje řadu opatření a ucelenou koncepci, jak se se špatnou situací vypořádat.
Při únorové zkoušce průjezdnosti ulic hasičským vozem se do některých ulic kvůli špatně zaparkovaným vozidlům auto vůbec nedostalo. Od začátku dubna je v místech s největší problémy (na vybraných sídlištích) zavedeno omezení parkování nákladních vozidel kategorie „N“, což jsou rozměrnější auta, používaná především k výdělečné činnosti. Tato, převážně firemní vozidla, by měla parkovat na soukromých pozemcích. Radnice chce docílit toho, aby lidé, kteří na daném sídlišti bydlí, měli kde legálně zaparkovat.

Přibude více než 500 parkovacích míst

Situaci mohou prospět nová parkoviště, které město připravuje. Do 31. května letošního roku bude rozšířeno parkoviště v Račerovické ulici, kde současné parkovací plochy vzhledem k velkému počtu bytových domů nedostačují. Pro nově vzniklých třináct parkovacích stání bude využit volný prostor mezi jednotlivými parkovišti.

V letošním roce přibude také padesát parkovacích stání na autobusovém nádraží. Radnice upraví nevyužívané nástupiště na parkoviště, jehož výhodou bude poloha u centra města.

Ve druhé polovině roku začne výstavba záchytného parkoviště v Hrotovické ulici u PBS. Kromě 160 nových parkovacích stání zde bude vybudovaná také cvičná plocha pro autoškoly.

Šedesát míst pro parkování vozidel je od 6. dubna k dispozici u koupaliště Laguna. Ta využijí zejména lidé z ulice Na Svahu. S provozovateli areálu se radnice dohodla, že parkoviště budou moci lidé využívat v odpoledních i nočních hodinách i v letní sezóně, v režimu pondělí – pátek 19 – 14 hodin, sobota – neděle 19 – 10 hodin.

Další parkovací místa připravuje město v Brněnské ulici a 216 míst zaručí parkovací dům u nemocnice, který se začne stavět příští rok.

Foto: místo pro parkoviště v Račerovické ulici
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: odsouzený recidivista opět kradl; škoda na autě za 50 tisíc; počmárané kontejnery u hřbitova
Policie pátrá po jednatřicetiletém recidivistovi, který ve středu 21. dubna po jedenácté hodině dopoledne v obchodním domě v Jihlavě ukradl dvě páječky v hodnotě za necelý jeden tisíc korun a schoval je pod oblečení. Pokladnou se poté snažil projít, aniž by zaplatil, zastavil ho ale pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří zloděje odvezli na policejní oddělení, kde mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost trestán již opakovaně. Vloni v létě byl odsouzen k podmínce se zkušební dobou na dva a půl roku. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Poškození zaparkovaného auta
Policisté prověřují případ poškození zaparkovaného auta v Jihlavě. "Majiteli vznikla předběžně vyčíslená škoda padesát tisíc korun. V době od sobotního rána 17. dubna do nedělního večera poškodil pachatel vozidlo značky Ford Kuga, kdy vyryl do laku karoserie několik rýh", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají.

Agresivní opilec skončil na záchytce
V úterý 20. dubna byli policisté po čtvrté hodině odpoledne přivoláni k domu v Moravských Budějovicích na Třebíčsku, kde se nacházel v bytě opilý muž, který poškozoval věci ve svém okolí a vyhrožoval partnerce. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "Muž se choval agresivně, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,27 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Čtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří", uvedla Jana Kroutilová.

Vandal počmáral u hřbitova kontejnery
V Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku v době od večerních hodin pondělí 19. dubna do čtvrté hodiny odpoledne následujícího dne neznámý pachatel v blízkosti místního hřbitova posprejoval modrou barvou čtyři kontejnery na odpad, čím způsobil škodu kolem jednoho tisíce korun. "Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Opilý cyklista boural
Ve středu 21. dubna havaroval v Telči na Jihlavsku cyklista, který se při nehodě zranil. Před pátou hodinou odpoledne jel muž na jízdním kole po ulici Štěpnická ve směru k ulici Jihlavská. "V zatáčce vyjel do protisměru a následně havaroval. Při nehodě se cyklista zranil a byl převezen do jihlavské nemocnice na ošetření. Policisté provedli ohledání a šetření. Při dechové zkoušce byla naměřena u cyklisty hodnota 0,12 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidiči pod vlivem marihuany nepředložili řidičáky
Ze spáchání dopravních přestupků je podezřelý devětadvacetiletý řidič, kterého policisté zastavili ve středu 21. dubna v Třebíči. Muž jel před jedenáctou hodinou dopoledne s vozidlem Škoda Felicia po silnici na ulici Račerovická. "Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na marihuanu. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit a při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Požití drog před jízdou muž přiznal. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že pozitivní hodnotu na drogy měl také čtyřiatřicetiletý řidič, kterého policisté zastavili ve Stříteži na Třebíčsku. Ve středu 21. dubna jel před druhou hodinou odpoledne s vozidlem Mazda. "Test u muže ukázal pozitivní hodnotu na marihuanu. Také tento řidič nepředložil řidičský průkaz. V další jízdě již nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání dopravních přestupků", dodala Jana Kroutilová.

Ve středu 21. dubna krátce před sedmou hodinou večer zastavili policisté na silnici první třídy v Pelhřimově osobní auto Honda. "V rámci silniční kontroly osmadvacetiletého řidiče vyzvali k podrobení se testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, což bezdůvodně odmítl. Taktéž se odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Dále provedená lustrace ukázala, že muž není vlastníkem příslušného řidičského oprávnění. Policisté mu na místě další jízdu zakázali", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, kterými se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Žena za volantem byla pod vlivem drog
Policisté zastavili ve středu 21. dubna kolem půl čtvrté odpoledne na ulici Husova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Renault, jehož řidičkou byla čtyřiačtyřicetiletá žena. "Výsledek testu na drogy byl pozitivní a vykázal přítomnost kokainu. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila. V další jízdě již pokračovat nesměla. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", uvedla policejní mluvčí S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zastavení nad 111 let starým hrobem vojenského lékaře v Přibyslavi
Vlevo od hlavní brány na hřbitově v Přibyslavi již 111 let stojí cenná pískovcová socha Ježíše Krista. Do jejího podstavce je ozdobným secesním písmem vytesáno: “Zde v Pánu odpočívá MUDr. František Křesťan, C. a K. pluk. lékař I. tř. Zemřel 3. března 1910 v stáří 36 roků. Jest v Boží radě souzeno, že co nám nejvíce mileno, nás opouští”.
O hrob se už dávno nikdo nestará, ani při Památce zesnulých na něm nejsou vidět květiny, věnec nebo zapálená svíčka.

Podle Marie Holcmanové, která na Městském úřadě Přibyslav vede hřbitovní knihu, je toto hrobové místo zaplaceno na věčnost, respektive po dobu trvání hřbitova.

Jako kontaktní osoba je ve hřbitovní knize uveden František Nechvátal z Děčína, na jeho adresu do Ploučnické ulice jsem napsal, ale Česká pošta dopis vrátila jako již nedoručitelný.

V křesťanské Přibyslavi je několik rodin s příhodným příjmením Křesťan, ale žádná o případném rodinném vztahu s MUDr. Františkem Křesťanem neví.

Pokouším se poodhalit tajemství tohoto hrobu, jehož výjimečnost je zřejmá a také záhadná.

Promoval v roce 1899

Archivář pražské Univerzity Karlovy Marek Suk mně doslova obratem poslal odkaz na seznam medicínských doktorů české Karlo-Ferdinandovy univerzity z let 1882 - 1900.

Na straně 564 je kaligrafickým písmem zaznamenáno, že František Křesťan, narozený v Přibyslavi 7. září 1873, náboženství katolického, potomek kožešníka Adolfa Křesťana a Antonie Křesťanové, absolvent gymnázia v Německém Brodě, byl 13. června 1899 promován na lékaře. Promotérem mu byl prof. MUDr. Vítězslav Janovský.

Jeden čas jsem žil v pražských Holešovicích a procházel tamější ulicí Janovského. Vítězslav Janovský, někdy také Viktor (1847 - 1925), byl český lékař se specializací v oboru dermatovenerologie, přednosta kliniky chorob kožních a příjičných (syphilis), v letech 1916/1917 byl rektorem a dva následující roky prorektorem Univerzity Karlovy. Dá se dedukovat, že také MUDr. František Křesťan se specializoval na kožní a pohlavní nemoci a právě tuto odbornost využil ve službách rakousko-uherské armády.

Narození a rodiče

Přibyslavská matriční kniha (dnes ve Státním archivu v Zámrsku) říká, že František Křesťan se narodil 7. září 1873 v domě čp. 23, příchodu na svět pomohla porodní bába Augusta Křesťanová z čp. 26, chlapce již v den narození pokřtil kaplan P. František Moravec.

Jako rodiče jsou zapsáni:

Otec - Adolf Křesťan, katolík, kožešník, manželský syn po zemřelém Janu Křesťanovi, a jeho manželky Augusty Křesťanové, roz. Fenclové z Jirkavy(??).

Matka - Antonie Křesťanová, katolička, manželská dcera Jana Rosypala, ševce z Přibyslavi čp. 64, a jeho manželky Anny, roz. Bukovské z Přibyslavi čp. 22.

Kmotry u křtu byli manželé z Přibyslavi čp. 33, do farní knihy se však podepsali nečitelně, křtící kněz dopsal řemeslo muže - švec.

Matriční kniha z roku 1873 uvádí, že Přibyslav tehdy náležela do hejtmanství polenského.

Armádní dokumenty jsou psány kurentem

O pomoc v pátrání po tom, u kterých vojenských jednotek rozsáhlého Rakouska-Uherska přibyslavský lékař MUDr. František Křesťan sloužil a proč zemřel v mladém věku, jsem požádal Vojenský ústřední archiv Praha. Jeho ředitel, Mgr. Josef Žikeš, mě zprvu požádal o strpení, jelikož kvůli pandemii je provoz archivu omezen. Až v uplynulém týdnu jsem obdržel osm stran armádních dokumentů, leč jsou psány kurentem - novogotickým kurzívním písmem používaným od 16. století až téměř do poloviny 20. století v německy mluvících zemích.

O rozluštění archiválií jsem poprosil znalce kurentu PhDr. Aleše Veselého z Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod.

Po prostudování armádních dokumentů se k neobjasněnému osudu MUDr. Františka Křesťana vrátím. Zatím lze soudit, že s největší pravděpodobností zemřel v rakouském Innsbrucku a jeho tělesné ostatky byly do Přibyslavi převezeny na jaře roku 1910.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Jarní kolo Sbírky potravin po roce opět v Jihlavě
V sobotu 24. dubna proběhne v Jihlavě v supermarketu Lidl na ulici Okružní další pokračování Sbírky potravin. Lidé budou moci přijít do Lidlu nakoupit trvanlivé potraviny a drogistické zboží pro potřebné. Nakoupené potraviny a hygienické potřeby předají za pokladnami dobrovolníkům. Nashromážděné hmotné dary bude Oblastní charita Jihlava rozdávat lidem ohroženým chudobou nebo sociálním vyloučením. Těch vlivem pandemie a nepříznivé životní situace bohužel přibývá. Vše proběhne za přísných hygienických opatření.
„Jarní Sbírka potravin bude stejně jako ta na podzim v Jihlavě v Lidlu na ul. Okružní a to od 8.00 do 18.00 hodin,“ informuje Ida Kopalová Mitisková, koordinátorka Sbírky potravin v Jihlavě. Zároveň prosí veřejnost o solidaritu: “Pomozte v této nelehké době lidem, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci. Bohužel jsou mezi námi například děti, které si na dobrou snídani mohou jen hrát.“ Vybrané potraviny a drogerie pomohou například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může kdokoliv přispět jednoduchým způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. „Vloni na jaře se bohužel Sbírka potravin nekonala. Za to v podzimním kole se vybralo v jihlavském Lidlu celkem 1 227 Kg potravinového a drogistického zboží,“ vrací se k loňskému úspěchu Ida Kopalová Mitisková. Listopadová sbírka se stala nejúspěšnější v dosavadní historii.

Potravinová sbírka je celorepubliková akce organizována Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a vybranými obchodními řetězci.

„Říká se, že těžká doba prověřuje mezilidské vztahy a chování lidí. Pojďme tedy v sobotu 24. dubna nakoupit a darovat potraviny a drogerii do Lidlu na Okružní ulici v Jihlavě. Ukažme, že umíme pomáhat potřebným a není nám lhostejný osud druhých“, závěrem dodává sympatická koordinátorka z Oblastní charity Jihlava.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   28. 7. 2021

• Kvůli rozsáhlé výměně trolejového vedení jezdí Jihlavou víc autobusů
• Z policejního deníku: krádež notebooku z karavanu; vandal poškrábal auto; opilci skončili na záchytce
• V jihlavské zoologické zahradě se daří mláďatům, narodil se malý tapír, vylíhli se i vzácní scinkové

Úterý   27. 7. 2021

• Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
• Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
• Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
• Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
• Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
• Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
• Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
• Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
• Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
• Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
• Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku

Pondělí   26. 7. 2021

• Malovaný portrét Františka Kučery rozšířil galerii starostů Pelhřimova
• Vyšlo druhé letošní číslo Studia Turistica; věnuje se dopadům pandemie, temnému turismu i fenoménu spolujízdy
• U Jemnice havaroval řidič osobní auta, skončil v péči zdravotníků
• U Markvartic se srazila dvě osobní auta, jedna osoba utrpěla zranění
• Nemocnice v Třebíči opět otevře svoje dveře návštěvníkům
• Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě dochází k výměně semaforů, v rámci obnovy budou několik dní mimo provoz
• Uplynulý víkend probíhala v celé České republice dopravně bezpečnostní akce ROADPOL, která byla zaměřena na kontrolu autobusů a nákladních vozidel
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; krádež kola; vloupání do prodejny
• V příkopu u Cetorazi u Pacova byl nalezen mrtvý cyklista, totožnost policie zatím nezná

Neděle   25. 7. 2021

• Nešťastný způsob tohoto léta
• Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
• Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
• Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup

Sobota   24. 7. 2021

• Na Vysočinu se opět ženou silné, až velmi silné bouřky
• Afrika 1931: Foitovy fotografické zápisky na skleněných deskách připomene výstava v Telči
• Filmový klub v Jihlavě francouzský film Anette

Pátek   23. 7. 2021

• Den pro kapli svaté Anny u Pelhřimova v neděli
• Jihlavský půlmaraton letos v září opět nebude, přeložen je na neděli 11. září 2022
• Z policejního deníku: zloděj ze zahradního domku ukradl věci za 30 tisíc; krádež elektrokola; řidiči pod vlivem drog
• V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny
• V Křižanově opraví silničáři silnici, provoz bude řízen kyvadlově za pomoci semaforů
• Policisté na Pelhřimovsku letos znovu dosáhli nejvyšší objasněnosti v celém Kraji Vysočina

Čtvrtek   22. 7. 2021

• Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
• V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
• Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
• Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
• Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
• U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
• Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla

Středa   21. 7. 2021

• Horácko. Mikroregion, který má prostě vše
• U Uhřínovic se střetl traktor s osobním autem, řidič zemřel, silnice je neprůjezdná
• Z policejního deníku: zloděj kradl v garáži; vloupání do stavební buňky; řidiči pod vlivem drog a alkoholu
• Na Podpeperské výstavě ve Velké Losenici budou k vidění králíci, drůbež, morčata, ale i akvarijní rybičky či ovečky
• V opravovaném úseku dálnice u Měřína se srazila tři auta; vytvořila se kolona dlouhá deset kilometrů

Úterý   20. 7. 2021

• Budou žít?
• Bobr evropský se zabydluje na Vysočině; potvrzuje to i vyšší počet žádostí o náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy
• Z policejního deníku: vandal pomačkal obytný přívěs; opilec padal na silnici, skončil na záchytce; řidiči pod vlivem drog
• Táborská zoo odchovala tři vzácné puštíky bradaté, návštěvníkům se předvádí v nových voliérách
• Lidé mohou v obchodech vrátit mléčné dezerty, které obsahují zdraví škodlivé pesticidy

Pondělí   19. 7. 2021

• Co s lagunou u viaduktu v Pelhřimově? Město se snaží věc řešit
• Z policejního deníku: opilec obtěžoval před domem, skončil na záchytce; cyklista nadýchal téměř dvě promile; řidič v Pelhřimově nadýchal 3,5 promile
• Kvůli opravám bude uzavřena důležitá spojnice lesoparkem Heulos v Jihlavě
• Kriminalita na Vysočině se snížila o třináct procent; objasněnost v kraji dosáhla v prvním pololetí více než 52 procent
• Na Vysočině probíhá pět oprav na silnicích prvních tříd a čtyř mostů
• Klíště dokážete odstranit sami; lékaře k tomu nepotřebujete
• Na Vysočině u dálnice se potulovali čtyři migranti z Maroka, přijeli na podvozku kamionu

Neděle   18. 7. 2021

• Vernisáže výstav Ester Knapová - Malí Indiáni a Petra Kapš alias OR poiesis - B PETRIFIED, Tidal Love v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; muž neplatí alimenty, dluží 17 tisíc; opilec nadýchl 3,69 promile
• Město Třebíč vyhlašuje další ročník soutěže o nejhezčí květinovou výzdobu
• V zámeckých chodbách v Přibyslavi se prohánějí holubi

Sobota   17. 7. 2021

• Uprchlí zubři z táborské zoo jsou zpátky ve výběhu, problém se stromy přetrvává
• V Třebíči hořelo osobní auto, městští strážníci sami hasili a přivolali pomoc
• Rybníček pod silnicí protínající čtvrť Klafar bude odbahněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede německý snímek Undine o vodní víle, která kvůli lásce opustí modré hlubiny

Pátek   16. 7. 2021

• Záchrana zvířat se může proměnit v Sophiinu volbu
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena putovala do vězení; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• Meteorologové varují před silnými bouřkami a prvním - nejnižším - stupněm povodní na celé Vysočině
• V Divišově na Žďársku začne oprava mostu přes Nedvědičku, provoz bude řízen kyvadlově
• Studie prokázala, že mladí lidé jsou již do velké míry odolní vůči Covid-19
• V Biskupicích - Pulkově vzplála střecha rodinného domu, škoda je půl milionu korun

Čtvrtek   15. 7. 2021

• Na zámku v Náměšti nad Oslavou probíhá výstava věnovaná osobnosti Jindřicha Viléma Haugwitze
• Přetížený náklad a odmítnutí nechat se zvážit; policisté denně zaměřují na kontroly nákladních vozů přepravujících dřevo
• Silnici I/34 od světelné křižovatky se silnicí I/37 ve Ždírci nad Doubravou až po hranici s Pardubickým krajem silničáři opravují
• Seniorské obálky pomohou v případě rychlé potřeby ze strany zdravotníků, ale i hasičů či policistů
• Rajhradská a část Jihlavské ulice v Nové Bíteši budou opraveny
• Z policejního deníku: vandal poškodil lak na autě; silně opilý muž skončil na záchytce; muž bez řidičáku usedl za volant
• Komentovaná prohlídka Nového Města na Moravě
• Bouřka zasáhla Vysočinu, hasiči zasahovali u více jak čtyřiceti událostí

Středa   14. 7. 2021

• Výzva IVK: Přestaňte hrozit a strašit covidem
• Motorkář po střetu s vlakem utrpěl vážné zranění dolní poloviny těla
• Silnice I/19 mezi obcí Kámen na Pelhřimovsku a hranicí Kraje Vysočina s Jihočeským krajem je opravována
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; řidiči pod vlivem alkoholu
• Silničáři opraví most na silnici I/38 přes potok Okrouhlík v Rančířově na Jihlavsku
• Policisté z Třebíče hledají ukradené auto, veřejnost žádají o spolupráci

Úterý   13. 7. 2021

• V jihlavské galerii se budou konat výtvarné dílničky inspirované výstavou Daniela Balabána
• V Jaderné elektrárně Dukovany energetici ukončili odstávku třetího výrobního bloku, kterou provádí pravidelně pro výměnu části paliva za čerstvé
• Jak odmořit vrtulník? Nejdřív jde na řadu posádka, pak stroj
• V Městských sadech v Pelhřimově je umístěn veřejný pingpongový stůl
• Při střetu dvou osobních aut u Horní Cerekve utrpěli čtyři lidé zranění
• Z policejního deníku: nález válečné munice na Havlíčkobrodsku; zloděj ukradl pilu a křovinořez; řidiči pod vlivem drog
• Policisté hledají svědky nehody v Jihlavě, uvítali by při šetření míry zavinění záznamy z palubních kamer

Pondělí   12. 7. 2021