Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 22.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Město Třebíč připravuje nová parkoviště, například u autobusového nádraží nebo v Račerovické ulici
Tak jako většinu českých měst trápí i Třebíč přeplněné ulice a nedostatek parkovacích míst. Před desítkami let bylo jedno auto v rodině výjimkou, dnes jsou běžně v rodině i tři vozidla. Proto Třebíč připravuje řadu opatření a ucelenou koncepci, jak se se špatnou situací vypořádat.
Při únorové zkoušce průjezdnosti ulic hasičským vozem se do některých ulic kvůli špatně zaparkovaným vozidlům auto vůbec nedostalo. Od začátku dubna je v místech s největší problémy (na vybraných sídlištích) zavedeno omezení parkování nákladních vozidel kategorie „N“, což jsou rozměrnější auta, používaná především k výdělečné činnosti. Tato, převážně firemní vozidla, by měla parkovat na soukromých pozemcích. Radnice chce docílit toho, aby lidé, kteří na daném sídlišti bydlí, měli kde legálně zaparkovat.

Přibude více než 500 parkovacích míst

Situaci mohou prospět nová parkoviště, které město připravuje. Do 31. května letošního roku bude rozšířeno parkoviště v Račerovické ulici, kde současné parkovací plochy vzhledem k velkému počtu bytových domů nedostačují. Pro nově vzniklých třináct parkovacích stání bude využit volný prostor mezi jednotlivými parkovišti.

V letošním roce přibude také padesát parkovacích stání na autobusovém nádraží. Radnice upraví nevyužívané nástupiště na parkoviště, jehož výhodou bude poloha u centra města.

Ve druhé polovině roku začne výstavba záchytného parkoviště v Hrotovické ulici u PBS. Kromě 160 nových parkovacích stání zde bude vybudovaná také cvičná plocha pro autoškoly.

Šedesát míst pro parkování vozidel je od 6. dubna k dispozici u koupaliště Laguna. Ta využijí zejména lidé z ulice Na Svahu. S provozovateli areálu se radnice dohodla, že parkoviště budou moci lidé využívat v odpoledních i nočních hodinách i v letní sezóně, v režimu pondělí – pátek 19 – 14 hodin, sobota – neděle 19 – 10 hodin.

Další parkovací místa připravuje město v Brněnské ulici a 216 míst zaručí parkovací dům u nemocnice, který se začne stavět příští rok.

Foto: místo pro parkoviště v Račerovické ulici
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: odsouzený recidivista opět kradl; škoda na autě za 50 tisíc; počmárané kontejnery u hřbitova
Policie pátrá po jednatřicetiletém recidivistovi, který ve středu 21. dubna po jedenácté hodině dopoledne v obchodním domě v Jihlavě ukradl dvě páječky v hodnotě za necelý jeden tisíc korun a schoval je pod oblečení. Pokladnou se poté snažil projít, aniž by zaplatil, zastavil ho ale pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté, kteří zloděje odvezli na policejní oddělení, kde mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost trestán již opakovaně. Vloni v létě byl odsouzen k podmínce se zkušební dobou na dva a půl roku. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Poškození zaparkovaného auta
Policisté prověřují případ poškození zaparkovaného auta v Jihlavě. "Majiteli vznikla předběžně vyčíslená škoda padesát tisíc korun. V době od sobotního rána 17. dubna do nedělního večera poškodil pachatel vozidlo značky Ford Kuga, kdy vyryl do laku karoserie několik rýh", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli policisté pátrají.

Agresivní opilec skončil na záchytce
V úterý 20. dubna byli policisté po čtvrté hodině odpoledne přivoláni k domu v Moravských Budějovicích na Třebíčsku, kde se nacházel v bytě opilý muž, který poškozoval věci ve svém okolí a vyhrožoval partnerce. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "Muž se choval agresivně, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,27 promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Čtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří", uvedla Jana Kroutilová.

Vandal počmáral u hřbitova kontejnery
V Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku v době od večerních hodin pondělí 19. dubna do čtvrté hodiny odpoledne následujícího dne neznámý pachatel v blízkosti místního hřbitova posprejoval modrou barvou čtyři kontejnery na odpad, čím způsobil škodu kolem jednoho tisíce korun. "Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Opilý cyklista boural
Ve středu 21. dubna havaroval v Telči na Jihlavsku cyklista, který se při nehodě zranil. Před pátou hodinou odpoledne jel muž na jízdním kole po ulici Štěpnická ve směru k ulici Jihlavská. "V zatáčce vyjel do protisměru a následně havaroval. Při nehodě se cyklista zranil a byl převezen do jihlavské nemocnice na ošetření. Policisté provedli ohledání a šetření. Při dechové zkoušce byla naměřena u cyklisty hodnota 0,12 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidiči pod vlivem marihuany nepředložili řidičáky
Ze spáchání dopravních přestupků je podezřelý devětadvacetiletý řidič, kterého policisté zastavili ve středu 21. dubna v Třebíči. Muž jel před jedenáctou hodinou dopoledne s vozidlem Škoda Felicia po silnici na ulici Račerovická. "Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na marihuanu. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit a při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Požití drog před jízdou muž přiznal. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že pozitivní hodnotu na drogy měl také čtyřiatřicetiletý řidič, kterého policisté zastavili ve Stříteži na Třebíčsku. Ve středu 21. dubna jel před druhou hodinou odpoledne s vozidlem Mazda. "Test u muže ukázal pozitivní hodnotu na marihuanu. Také tento řidič nepředložil řidičský průkaz. V další jízdě již nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání dopravních přestupků", dodala Jana Kroutilová.

Ve středu 21. dubna krátce před sedmou hodinou večer zastavili policisté na silnici první třídy v Pelhřimově osobní auto Honda. "V rámci silniční kontroly osmadvacetiletého řidiče vyzvali k podrobení se testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, což bezdůvodně odmítl. Taktéž se odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Dále provedená lustrace ukázala, že muž není vlastníkem příslušného řidičského oprávnění. Policisté mu na místě další jízdu zakázali", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, kterými se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Žena za volantem byla pod vlivem drog
Policisté zastavili ve středu 21. dubna kolem půl čtvrté odpoledne na ulici Husova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Renault, jehož řidičkou byla čtyřiačtyřicetiletá žena. "Výsledek testu na drogy byl pozitivní a vykázal přítomnost kokainu. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila. V další jízdě již pokračovat nesměla. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", uvedla policejní mluvčí S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zastavení nad 111 let starým hrobem vojenského lékaře v Přibyslavi
Vlevo od hlavní brány na hřbitově v Přibyslavi již 111 let stojí cenná pískovcová socha Ježíše Krista. Do jejího podstavce je ozdobným secesním písmem vytesáno: “Zde v Pánu odpočívá MUDr. František Křesťan, C. a K. pluk. lékař I. tř. Zemřel 3. března 1910 v stáří 36 roků. Jest v Boží radě souzeno, že co nám nejvíce mileno, nás opouští”.
O hrob se už dávno nikdo nestará, ani při Památce zesnulých na něm nejsou vidět květiny, věnec nebo zapálená svíčka.

Podle Marie Holcmanové, která na Městském úřadě Přibyslav vede hřbitovní knihu, je toto hrobové místo zaplaceno na věčnost, respektive po dobu trvání hřbitova.

Jako kontaktní osoba je ve hřbitovní knize uveden František Nechvátal z Děčína, na jeho adresu do Ploučnické ulice jsem napsal, ale Česká pošta dopis vrátila jako již nedoručitelný.

V křesťanské Přibyslavi je několik rodin s příhodným příjmením Křesťan, ale žádná o případném rodinném vztahu s MUDr. Františkem Křesťanem neví.

Pokouším se poodhalit tajemství tohoto hrobu, jehož výjimečnost je zřejmá a také záhadná.

Promoval v roce 1899

Archivář pražské Univerzity Karlovy Marek Suk mně doslova obratem poslal odkaz na seznam medicínských doktorů české Karlo-Ferdinandovy univerzity z let 1882 - 1900.

Na straně 564 je kaligrafickým písmem zaznamenáno, že František Křesťan, narozený v Přibyslavi 7. září 1873, náboženství katolického, potomek kožešníka Adolfa Křesťana a Antonie Křesťanové, absolvent gymnázia v Německém Brodě, byl 13. června 1899 promován na lékaře. Promotérem mu byl prof. MUDr. Vítězslav Janovský.

Jeden čas jsem žil v pražských Holešovicích a procházel tamější ulicí Janovského. Vítězslav Janovský, někdy také Viktor (1847 - 1925), byl český lékař se specializací v oboru dermatovenerologie, přednosta kliniky chorob kožních a příjičných (syphilis), v letech 1916/1917 byl rektorem a dva následující roky prorektorem Univerzity Karlovy. Dá se dedukovat, že také MUDr. František Křesťan se specializoval na kožní a pohlavní nemoci a právě tuto odbornost využil ve službách rakousko-uherské armády.

Narození a rodiče

Přibyslavská matriční kniha (dnes ve Státním archivu v Zámrsku) říká, že František Křesťan se narodil 7. září 1873 v domě čp. 23, příchodu na svět pomohla porodní bába Augusta Křesťanová z čp. 26, chlapce již v den narození pokřtil kaplan P. František Moravec.

Jako rodiče jsou zapsáni:

Otec - Adolf Křesťan, katolík, kožešník, manželský syn po zemřelém Janu Křesťanovi, a jeho manželky Augusty Křesťanové, roz. Fenclové z Jirkavy(??).

Matka - Antonie Křesťanová, katolička, manželská dcera Jana Rosypala, ševce z Přibyslavi čp. 64, a jeho manželky Anny, roz. Bukovské z Přibyslavi čp. 22.

Kmotry u křtu byli manželé z Přibyslavi čp. 33, do farní knihy se však podepsali nečitelně, křtící kněz dopsal řemeslo muže - švec.

Matriční kniha z roku 1873 uvádí, že Přibyslav tehdy náležela do hejtmanství polenského.

Armádní dokumenty jsou psány kurentem

O pomoc v pátrání po tom, u kterých vojenských jednotek rozsáhlého Rakouska-Uherska přibyslavský lékař MUDr. František Křesťan sloužil a proč zemřel v mladém věku, jsem požádal Vojenský ústřední archiv Praha. Jeho ředitel, Mgr. Josef Žikeš, mě zprvu požádal o strpení, jelikož kvůli pandemii je provoz archivu omezen. Až v uplynulém týdnu jsem obdržel osm stran armádních dokumentů, leč jsou psány kurentem - novogotickým kurzívním písmem používaným od 16. století až téměř do poloviny 20. století v německy mluvících zemích.

O rozluštění archiválií jsem poprosil znalce kurentu PhDr. Aleše Veselého z Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod.

Po prostudování armádních dokumentů se k neobjasněnému osudu MUDr. Františka Křesťana vrátím. Zatím lze soudit, že s největší pravděpodobností zemřel v rakouském Innsbrucku a jeho tělesné ostatky byly do Přibyslavi převezeny na jaře roku 1910.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Jarní kolo Sbírky potravin po roce opět v Jihlavě
V sobotu 24. dubna proběhne v Jihlavě v supermarketu Lidl na ulici Okružní další pokračování Sbírky potravin. Lidé budou moci přijít do Lidlu nakoupit trvanlivé potraviny a drogistické zboží pro potřebné. Nakoupené potraviny a hygienické potřeby předají za pokladnami dobrovolníkům. Nashromážděné hmotné dary bude Oblastní charita Jihlava rozdávat lidem ohroženým chudobou nebo sociálním vyloučením. Těch vlivem pandemie a nepříznivé životní situace bohužel přibývá. Vše proběhne za přísných hygienických opatření.
„Jarní Sbírka potravin bude stejně jako ta na podzim v Jihlavě v Lidlu na ul. Okružní a to od 8.00 do 18.00 hodin,“ informuje Ida Kopalová Mitisková, koordinátorka Sbírky potravin v Jihlavě. Zároveň prosí veřejnost o solidaritu: “Pomozte v této nelehké době lidem, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci. Bohužel jsou mezi námi například děti, které si na dobrou snídani mohou jen hrát.“ Vybrané potraviny a drogerie pomohou například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může kdokoliv přispět jednoduchým způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. „Vloni na jaře se bohužel Sbírka potravin nekonala. Za to v podzimním kole se vybralo v jihlavském Lidlu celkem 1 227 Kg potravinového a drogistického zboží,“ vrací se k loňskému úspěchu Ida Kopalová Mitisková. Listopadová sbírka se stala nejúspěšnější v dosavadní historii.

Potravinová sbírka je celorepubliková akce organizována Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a vybranými obchodními řetězci.

„Říká se, že těžká doba prověřuje mezilidské vztahy a chování lidí. Pojďme tedy v sobotu 24. dubna nakoupit a darovat potraviny a drogerii do Lidlu na Okružní ulici v Jihlavě. Ukažme, že umíme pomáhat potřebným a není nám lhostejný osud druhých“, závěrem dodává sympatická koordinátorka z Oblastní charity Jihlava.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021

• Moderní léčba rakoviny prostaty v nemocnici v Novém Městě na Moravě
• Kapličku Panny Marie v Jihlavě - Kosově chrání před vlhkostí kovaná mříž
• Značku Vysočina regionální produkt nese nově voda ze Stražiště nebo jediný český ručně vyráběný inkoust
• Česká mincovna dobyla Českou knihu rekordů s Českým lvem
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici zodpoví dotazy
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil ve vězení; muž dluží alimenty; opilci skončili na záchytce
• Do jihlavských základních škol se zapsalo přes 5300 dětí; do mateřských 1800 dětí
• Na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu již stojí opěry sedmi mostů a rýsuje se vozovka

Pondělí   7. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz