Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 23.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na dvoře Lannerova domu v Telči probíhá výstava Má vlast Cestami proměn
Putovní výstava s titulem Má vlast Cestami proměn, jenž přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině, potrvá do 12. května na nádvoří Lannerova domu v Telči. Přístupná je volně od 8 do 19 hodin.
K vidění jsou například dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové, který je příkladem lidové sakrální architektury, obnova památkově chráněného vodního díla na horním Labi s názvem Les Království či budova synagogy v Heřmanově Městci. Vysočinu tu zastupuje celkem pět proměn, mezi nimi premonstrátský klášter v Želivi.

Prostřednictvím fotografií a příběhů expozice srovnává stav před rekonstrukcí a po ní. Každý rok jsou takto prezentovány opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. Hlavní těžiště spočívá v putovním rozměru výstavy, která začíná každoročně v Praze na Vyšehradě a poté se rozjede do různých koutů České republiky. Návštěvníci se s ní mohou setkat na veřejných prostranstvích obcí a měst, v knihovnách, na úřadech, univerzitách, na hradech a zámcích i na nádražích.

„Výstava prezentuje nejen obnovy kulturních památek, ale také rekonstrukce, revitalizace a úpravy veřejných prostranství a objektů určených pro společenské či kulturní účely. V Telči budou vystaveny objekty z Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje a Kraje Vysočina“, konstatuje Miloslav Záškoda, který se na přípravě výstavy v Telči podílí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Sdružení Krajina hledá dobrovolné okukovače luk i tůní
Patrony lokalit, o něž pečují, neboli takzvané „okukovače“ hledají pracovníci Sdružení Krajina se sídlem v Počítkách na Žďársku, kteří se dlouhodobě starají zejména o cenné podmáčené louky.
„Rádi bychom našli lidi, kteří tráví čas v přírodě, rádi vyrazí na výlet nebo vycházku právě k některé z našich luk a poté nám dají vědět, jak to tam vypadá,“ uvedla Darina Coufalová ze Sdružení Krajina.

Vítány jsou tak e-maily o postřezích a zajímavostech z konkrétních luk i od tůní, fotky, ale i sběr případných odpadků nebo podání zprávy o poškození infopanelů a podobně. Po vzájemné domluvě je rovněž vítána pomoc s odstraněním popadaných větví, obnovou stružek a dalšími udržovacími činnostmi. „Někde taková spolupráce běží už léta jakoby sama, někde jsme oslovili a požádali někoho místního, kdo se na loukách občas pohybuje. Přesto ale je stále dost lokalit, které nikdo „neokukuje“. A jelikož se na loukách i v tůních během roku pořád něco děje a my nemáme možnost u všeho být a vše sledovat, obracíme se na veřejnost,“ upřesnila Darina Coufalová s tím, že zájemci mohou Sdružení Krajina kontaktovat a domluvit se na monitorování konkrétního území.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivista v podmínce vlezl do cizího bytu; krádež hovězí kůže a pily; vandal poškrábal auto
Jednatřicetiletý recidivista z Jihlavska je podezřelý ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán a v současné době je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. V noci z úterý 20. dubna na středu vnikl muž v Jihlavě do domu, kde se dostal do náhodného neuzamčeného bytu. Vešel dovnitř a šel si lehnout do jedné z místností. Po půlnoci muže našel obyvatel bytu, který přivolal policisty. Muž sice stihl z bytu mezitím utéct, policisté ho ale v domě rychle vypátrali. Muž odmítal spolupracovat a na výzvy nereagoval. Policisté ho zajistili a po vyšetření lékařem převezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Dále provedli šetření, případ policisté prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj si z chalupy odnesl hovězí kůži a motorovou pilu
Policisté prověřují případ vloupání do rekreačního objektu v Petrovicích na Jihlavsku. "V době od poloviny března do úterního odpoledne 20. dubna vnikl pachatel po rozbití okna do chalupy, kterou prohledal. Odcizil vyčiněnou dekorační hovězí kůži a motorovou pilu. Škoda byla předběžně vyčíslena na více než deset tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Vandal poškrábal lak na autě
Policisté prověřují případ poškození zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v Třebíči. Majiteli vznikla předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v pondělí 19. dubna v době mezi desátou hodinou dopoledne a čtvrtou odpoledne na ulici Zdislavina. "Pachatel poškodil vozidlo značky VW Caravelle, poškrábal rýhou do laku bok automobilu. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli pátrají", informovala J. Kroutilová.

Agresivní opilec skončil na záchytce
Ve čtvrtek 22. dubna byli policisté po osmé hodině večer přivoláni k vlakovému nádraží v Moravských Budějovicích na Třebíčsku, opilý agresivní muž hlasitě pokřikoval, slovně napadal osoby ve svém okolí a kopal do dveří budovy. "Policisté na místě při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu 2,98 promile alkoholu. Ten navíc lokalitu odmítal opustit, na místo se vracel a obtěžoval své okolí. Opilého muže proto policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Čtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří", popsala konání agresivního opilce Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ze spáchání dopravního přestupku je podezřelý dvaatřicetiletý řidič z Třebíčska, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 22. dubna v Jihlavě. "Muž jel po desáté hodině večer s vozidlem Škoda Felicia po ulici Brněnská. Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu. Řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v pátek 23. dubna, před půl jednou ráno na ulici Horní v Havlíčkově Brodě osobní auto Ford, jehož řidič v místě křižovatky nerespektoval dopravní značení a nezastavil na stopce. "Policisté u dvaadvacetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a muž nadýchal 1,78 promile alkoholu. Obdobný výsledek vykázalo také opakované měření", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě další jízdu zakázali. Ten svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a dále přestupkového jednání na úseku dopravy.

Test byl u řidičky pozitivní na drogy
Policisté zastavili ve čtvrtek 22. dubna kolem půl jedenácté večer na Masarykově náměstí v Pelhřimově osobní auto Fiat, jehož řidičkou byla jednatřicetiletá žena. Součástí kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměla. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Drogy za volantem
Ve čtvrtek 22. dubna krátce před devátou hodinou večer kontrolovali policisté na ulici Nerudova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda. "V rámci kontroly policisté sedmadvacetiletého řidiče vyzvali k podrobení se testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté mu další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   24. 6. 2021

• Koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem doplnila nová skluzavka
• V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás
• Do barokních kašen na jihlavském náměstí po opravě opět tryská voda
• Muži byli obviněni z trestných činů
• Z policejního deníku: krádež lešení za 200 tisíc; krádež sena; opilá žena se pořezala na ruce
• Táborští vlci vypadají jako hodní mazlíčci, občas ale dokáží pěkně vycenit zuby
• S větrníkem do větrníku v Třebíči

Středa   23. 6. 2021

• Vedení města Jihlavy zve zástupce České pošty na jednání zastupitelů
• Děti bez mobilu sestavily v Pelhřimově rekordní mapu ČR z dílků puzzle
• Z policejního deníku: neznámý vandal posprejoval fasádu; někdo rozbil okno auta; opilý řidič boural
• Předprodej na Prázdniny v Telči je v plném proudu; festival láká na Karla Plíhala, Mňágu nebo Tatabojs
• Dětský primař dr. Houštěk: Vakciny jsou používány zatím v nouzovém režimu a tudíž je třeba u vakcinace dětí opatrnost!
• Táborská zoologická zahrada v sobotu oslaví šesté narozeniny; návštěvníky čeká bohatý program, soutěže i rozlučka s jedním zvířetem

Úterý   22. 6. 2021

• Do muzeí, galerií, hradů a zámků zřizovaných krajem Vysočina o prázdninách děti zdarma, dospělí za polovic
• Radnice se důrazně zaměří na zajištění bezpečí občanů
• Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany vyráží do terénu pomáhat potřebným
• Nakrmte táborské labužníky; v zoo připravíte hostinu nosálům
• Výstava Andělé bez křídel aneb O maminkách v době covidu
• Paliativní tým v pelhřimovské nemocnici oslavil druhé narozeniny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl telefon, tablet i peníze; žena a hledaný muž pobývali v chatě; opilec nadýchal skoro čtyři promile
• Na Pelhřimovsku na silnici I/19 se pod plně naloženou cisternou utrhla krajnice, skončila na boku
• Při požáru bytu v Novém Městě na Moravě zemřel starší muž

Pondělí   21. 6. 2021

• Hasiči na Vysočině během bouřky vyjeli k padesáti událostem; v Jihlavě vypadl proud a vyřadil z provozu klasické trolejbusy
• V Třešti vystaví keramiku z tvorby Boženky Herzové a knihy Zdeňka Hynka z Batelova
• Z policejního deníku: mladík v podmínce ukradl oblečení; nezletilý chlapec se opil tak, že skončil v nemocnici; cizinec byl v Jihlavě, i když tam nesmí
• Ciferník se vrátil na jihlavskou radnici v původní podobě z konce 18. století
• Víkend na Vysočině ve znamení tropů, zdravotních komplikací a vážných úrazů
• Pacienti v jihlavské nemocnici budou mít lepší připojení k internetu
• Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí v Jihlavě slunečnice
• Z rybníka Lomák u Bílého Kamene na Jihlavsku vytáhli policejní potápěči tělo muže
• Silnice I/34 od Ždírce nad Doubravou po hranice Pardubického kraje bude z důvodu oprav uzavřena

Neděle   20. 6. 2021

• Korálkové, kovové i černá pompadurka - jihlavské muzeum vystaví historické kabelky ze sbírky Dany Komárkové
• Z policejního deníku: senior který boural na kole, neměl helmu; seniorka havarovala na elektrokole; opilá řidička bourala i s dětmi

Sobota   19. 6. 2021

• Víte, že se dá velmi snadno laicky odhadnout, jak daleko je od nás vzdálena bouřka?
• Barokní synagoga v Polici se uchází o cenu Patrimonium pro futuro

Pátek   18. 6. 2021

• Zájemci, kteří vystoupají 103 schodů na věž svatého Prokopa, uvidí Žďár nad Sázavou a okolí v plné kráse
• Sjezd z dálničního přivaděče v ulici Romana Havelky v Jihlavě je již otevřen
• Obrázky dětí lze najít online v parciálních trolejbusech
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu; škoda je 60 tisíc; silně opilá žena skončila na záchytce; traktorista bez řidičáku byl pod vlivem drog
• Filmový klub v Jihlavě uvede dánský snímek Rytíři spravedlnosti

Čtvrtek   17. 6. 2021

• O víkendu budou všechny pošty v České republice pro veřejnost zavřené
• Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata vzácných levhartů cejlonských
• Z policejního deníku: rozbitá výloha v obchodě; cyklista bez helmy boural, utrpěl vážné zranění
• Léto začíná, riziko úrazů a zdravotních komplikací se stupňuje
• V Třebíči otevřou výstavu věnovanou počátkům osobních počítačů
• Příběhy našich sousedů v době koronaviru, prezentace studentů v gotickém sále jihlavské radnice
• Policisté hledají svědky nehody motorky u obce Sádek na Třebíčsku z 11. června

Středa   16. 6. 2021

• Zámek v Těchobuzi koupila obec, bude tam památník Bernarda Bolzana i byty
• Z policejního deníku: poničení autobusu; poškození zaparkovaného auta; bez řidičáku a pod vlivem drog za volantem
• V areálu jaderné elektrárny v Dukovanech propadl střechou pracovník, na místě zemřel
• Do Aventinu bude jezdit jihlavská MHD zdarma na lince číslo 9
• Primátorka jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě
• Policisté pátrají po mladíkovi z Tišnova; pohybovat by se mohl i na Havlíčkobrodsku
• Dražbou malovaných kamínků přispějete v červnu záchranné stanici v Pavlově
• Chodník ve Smetanových sadech v Jihlavě zdobí barevné mozaiky
• V Jihlavě poradí lékaři pacientům s lupénkou

Úterý   15. 6. 2021

• Nehoda na silnici I/38 u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku si vyžádala dva lidské životy
• Kmínový festival v Třebíči doplní cimbálová muzika
• Policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce na silnici I/34 na Havlíčkobrodsku zaznamenali osm přestupků
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stánku peníze; krádež peněženky
• Most v Předíně bude zrekonstruován, silnice I/23 bude uzavřena
• Na dálnice D1 u Velkého Meziříčí se srazila tři auta, jednu zraněnou osobu transportovali záchranáři letecky do Brna

Pondělí   14. 6. 2021

• O pět tun přetížený náklad dřeva a další závažná porušení; policisté denně kontrolují nákladní vozy přepravující dřevo
• Vloupání do bytů a rodinných domů na Vysočině mírně kleslo, přesto policisté nabádají k opatrnosti
• Na dálnici D1 u Stránecké Zhoře se srazila dodávka s kamionem, zraněného řidiče museli vyprostit hasiči
• Z policejního deníku: zloději skončili v poutech; opilý muž udeřil manželku, skončil na záchytce; u Mohelna bourali dva motorkáři
• Výstava v jihlavském muzeu představí začátky, historii a úspěchy české egyptologie

Neděle   13. 6. 2021

• Motorkář se zabil po srážce s třemi auty na silnici mezi obcemi Kouty a Čechtín na Třebíčsku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta kola, pak ho pustil na zem; s dlažební kostkou způsobil škodu za třicet tisíc; řidička nedala přednost autu na hlavní silnici
• Vodní skauti z Přibyslavi adoptovali sovy pálené Žofku a Juliána, želvu Venuši a labuť černou Césara
• Dernisáž výstavy ke 100. výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana - obrazy, sochy v Telči uvede Bára Štěpánová

Sobota   12. 6. 2021

• Vysočinou za přírodou – poznávejte s námi méně známé přírodní krásy našeho kraje
• Kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se pasou beránci
• Energetici v Dukovanech vyvezli palivo z reaktoru třetího výrobního bloku
• Zdravotníci v České republice evidují čtvrt milionu dobrovolných dárců krve

Pátek   11. 6. 2021

• Drátenice Věra Studená převzala ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina
• Výstavu Když slunéčko zemi políbilo v Třebíči ukončí komentovaná prohlídka za účasti dcery a vnučky Vratislava Bělíka, Dobromily Vlčkové a Pavly Porubské
• Z policejního deníku: muž ženě vyhrožoval, podezřelý je ze tří trestných činů; krádež notebooku ze stavební buňky; hledaný muž skončil v cele
• V Telči pokřtí knihu pověstí z města a panství doplněnou o legendy z Roštejna i Štramberku

Čtvrtek   10. 6. 2021

• V oblasti Vetelských rybníků ve Žďárských vrších koncertuje vzácná kuňka
• Trefa do černého: dvaadvacet zkontrolovaných dělníků a všichni pracovali nelegálně
• Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec
• Kuny způsobily strážníkům v Třebíči horké chvilky
• Z policejního deníku: celostátně hledaná žena skončila ve vězení; cyklistka nedala přednost autu, skončila v nemocnici; agresivní opilec skončil na záchytce
• Koupaliště na Paloukách ve Velkém Meziříčí se pro veřejnost otevře v úterý 15. června
• Stavba protihlukové stěny v Jihlavě - Pávově omezí dopravu na silnici I/38 až do listopadu

Středa   9. 6. 2021

• Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
• Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
• Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
• Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
• Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
• Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
• Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
• Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
• V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
• Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení

Úterý   8. 6. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz